Skocz do zawartości
AquaManiac

Miłośnicy wina?

Rekomendowane odpowiedzi

fajne rzeczy byly w temacie ala milosnicy wina

jak znajde to polaczymy tematy


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Roznej czestotliwosci ;) Moje ryzowo-rodzynkowe jak zaczelo fermentowac to woda z rurki byla doslownie wydmuchiwana ;P A zaczelo po kilkunastu godzinach od wlania md.

Co do pytania o wolne scianki to przyznam, ze nie zrozumialem. Przez pierwsze dni to chyba powinienes nie w balonie a miazge w pojemniku fermentacyjnym - fermentowac a pozniej dopiero do dymionu sok oddzielony od miazgi.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytałem i wiem to można miazgę robić i wlać do balona na niektórych stronach i dziadek robił wino gronowe tak.

Po miesiącu mam zamiar odciągnąć sok do drugiego pustego balona.

Gdybym tylko posiadał prasę tak by było wygodniej i bezpieczniej.

No już było parę bulgotnięć ale radość :D

Miałem poczekać do września lub pazdziernika i ruszyć z winem z winogron i jabłek ale coś czuje że nie wytrzymam do sezonu i zacznę jakieś drugie nowe.Porzeczki zaczynają tanieć już 6zl za pojemnik.

Chodziło mi że przy wlewaniu miazgi z moszczem ubrudziłem lekko ścianki balonu, często na zdjęciach widać że ścianki są czyściutkie w balonie od środka mam nadzieje że nie zacznie to pleśnieć na ściankach ale na początku jeszcze parę razy zamieszam balonem bo wielki nie jest.

Dzięki Luft nie zauważyłem Good Job :welcome:

Edit: dostało powoli kopa przez 2,5 godziny z 1 bąbla na 5 minut jest bąbel na 5 sekund :thumbup:

Edytowane przez Ben_sage (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś dzisiaj zasiada z lampką?


Sto kilo szczęścia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja Kagor męczę ... Zdrówko Kruku ;)


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja dzisiaj na trzeźwo :p

pora powoli trzeźwieć bo od poniedziałku się urlop kończy


Start 1.03.2012 250L + 96L sump, LR 18kg, LS 18kg, NJ3000, Schuran Jetskim 120, ATI 6x39w, Tunze 6045 i 6095 probiotyka z AF

http://nano-reef.pl/...us/page__st__60

4718_4730.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A cóż Mateusz Cię tak uciaprało ? :animier:

Edytowane przez Niejeden z nas (wyświetl historię edycji)

50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a tak od tamtego tygodnia dziennie po pare ładnych piwek sobie chlapie a na spotkaniu to dałem czadu tak że powrotu nie pamiętam aż się boje mojej pytać:D


Start 1.03.2012 250L + 96L sump, LR 18kg, LS 18kg, NJ3000, Schuran Jetskim 120, ATI 6x39w, Tunze 6045 i 6095 probiotyka z AF

http://nano-reef.pl/...us/page__st__60

4718_4730.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to Marek pewnie do teraz auto sprząta... Nie widać go na forum ;-)


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

;D aż tak źle chyba nie było bo bym już usłyszał;P


Start 1.03.2012 250L + 96L sump, LR 18kg, LS 18kg, NJ3000, Schuran Jetskim 120, ATI 6x39w, Tunze 6045 i 6095 probiotyka z AF

http://nano-reef.pl/...us/page__st__60

4718_4730.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mi się w środę syn urodził, więc kto mi zabroni?


Sto kilo szczęścia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeszcze raz gratulacje Ziom! :wine:


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic nie daje tyle radości niż własny wyrób i fakt tego że jest smaczniejsze i tańsze niż kupne.Cały przebieg produkcji daje radość od początku przez burzliwą fermentacje aż po końcowe klarowanie,butelkowanie a na końcu zachwyt z trunku w oczach bliskich i własnych...

Ps. VDR mam nadzieje że masz innego nicka na tym forum jeśli tam jesteś , bo znowu się zacznie że to co nie smaczne jest smaczne :F

Edytowane przez Ben_sage (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Szarykruk gratulacje !! :thumbup:

Ale sie temat rozwinal :thumbsup:

Ja tez jestem zwolennikiem wina :wine: . Decydowanie wole ten napoj bogow od piwa nie mowiac juz o czystej .

Bardzo lubie wina renskie, polwytrawne i wloskie Lambrusco. Na specjalne okazje zawsze jest natomiast butelka Ice wine'a w piwnicy


dsc0711b.th.jpg

Delta 72x72x50; LED Cree by Tomasz; Hydor Slim-Skim; 2x6055 + multi

Znajdziesz mnie rowniez na: http://www.bractwo-s...forum/index.php

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ach ze ja przeoczylam taaaaki temat :)

Tez uwilbiam wina - tak po kobiecemu i od 3 lat sama wyrabiam :)

Do tej pory tylko goronowe ale w tym roku w zimie mnie naszlo na ryżowe. szybki i niebrudzace zbytnio gasiora wino. No i jestem zachwycona wytrawnym ryzowym i wszyscy zamiast o gronowe to wołają czy mam ryżowe :) Wiec polecam bardzo bardzo - wytrawne no i mocne, porzadnie trzepie (18%).

No a teraz w gasiorze stoi znowu gronowe. Wyjdzie z tego jakies 25l wina :)


pozdrawia Magda :)

100l niefoto -start styczen 2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mehi, podziel sie przepisem na ryzowe, plisss.

Chetnie sprawdze, choc wole japonskie sliwkowe (w odroznieniu od slonskego slyfkowego :D )

Edytowane przez AdamB (wyświetl historię edycji)

dsc0711b.th.jpg

Delta 72x72x50; LED Cree by Tomasz; Hydor Slim-Skim; 2x6055 + multi

Znajdziesz mnie rowniez na: http://www.bractwo-s...forum/index.php

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wino z ryżu mocne 17-18% (nastaw 25l w dymionie 40l)

(wg wskazówek Piekarza oraz forum wino.org.pl)

Składniki:

18,5 l wody

5 kg ryżu

4 kg cukru

125g kwasku cytrynowego

50dkg rodzynek (może być więcej nawet do 1kg)

10g pożywki

drożdże winne Tokay lub Sherry

Wodę przegotować, rozpuścić w niej cukier oraz kwasek; ostudzić. Ryż dokładnie kilkakrotnie przepłukać, wsypać do gąsiora, zalać wodą z cukrem i kwaskiem. Dodać rozdrobnione (posiekane, zmielone) rodzynki, pożywkę oraz przygotowaną uprzednio matkę drożdżową.

Przyprawy do dodania (wskazane własne eksperymenty smakowe):

- 25 goździków

- 25 ziaren ziela angielskiego

- 37 ziaren pieprzu czarnego

- 7 torebek cukru waniliowego

- 3,5 łyżeczki mielonej gałki muszkatołowej

- 3,5 łyżeczki mielonego imbiru

- 3,5 łyżeczki tymianku

- 2,5 łyżeczki bazylii

- 2,5 łyżeczki mielonego cynamonu

- 5 płaskich łyżeczek kurkumy

Po 5-7 dniach dodać 3 kg cukru rozpuszczonego w 3 l wody.

Dla win słabszych należy zastosować odpowiednie drożdże oraz skorygować ilości wody, cukru i kwasku cytrynowego.

W trakcie fermentacji utrzymywać temperaturę gąsiora powyżej 20 st. Celsjusza; przez pierwsze 3-4 tygodnie intensywnie mieszać gąsiorem.

Po 6 tygodniach obciągnąć do mniejszego dymiona (25l), części stałe (ryż itp.) pozostawić na sicie do obcieknięcia (nie wyciskać) następnie wyrzucić. Wino w gąsiorze dosłodzić do smaku.

Po klarowaniu (ok. 2x6 tygodni) rozlać do butelek. Wskazane kilkumiesięczne leżakowanie.

Spożywać z umiarem w razie nasilenia potrzeb.

Od siebie dodam ze przed dosłodzeniem (ja dodalam kilo cukru) jest srednie. po doslodzeniu jak sie przegryzie jest juz swietne. wydaje sie ze dozo przypraw - sama mialam watpliwoscia ale nic bardziej mylnego :)

Edytowane przez Mehi (wyświetl historię edycji)

pozdrawia Magda :)

100l niefoto -start styczen 2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz 25l to wstaw 25l.Na początku 20l i pilnij albo wsadz do wanny na otwartej fermentacji(drożdże suszone zamojskie) i cukier z wodą dawaj w 3 ratach do 25l ,żeby balon był pełny a drożdże mniej wybretne.Balony lubią być pełne podczas pracy ale nie jest to konieczność tylko raczej zalecenia, po 3-4 odciągach znad osadu zostanie mniej wina pitnego.Z przyprawami szkoda eksperymentować bez stopniowego nabierania doświadczenia łatwo zepsuć smak wina.Nie mniej jednak był dopiero co sezon na świeże winogrona może jeszcze jest a rodzynki i ryż to raczej zimowy wyrób zastępczy ale czasem wychodzi niezłe.

Rodzynek bym nie mielił tylko posiekał nożem, lepiej się wino klaruje i łatwiej się wywala z balona.

Kwasek cytrynowy to chemia zamiast tego dużo lepsza jest cytryna.

Uważać na rodzynki konserwowane tłuszczem bo pózniej problemy są z tłuszczem można zaradzić ale lepiej wziąć te konserwowane inaczej i przelać kilka razy wrzątkiem.

Wina mocne deserowe zaleca się leżakować nie kilka miesięcy a kilkanaście miesięcy najlepiej 2-3 lata,inaczej w winiach mniej % Temperatura taka jak w mieszkaniu jest do przeżycia wino szybciej dojdzie, Zalecenia 11-13stopni.

Edytowane przez Ben_sage (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mielilam blenderem, wyszly bardzo dobre :) Z klarowaniem nie bylo najmniejszego problemu :) A co wywalania... uwazam ze przy takiej ilosci ziarenek ryzu w balonie na prawde nie ma znaczenia czy z rodzynek jest mniejsza czy wieksza miazga ;)

E tam zastepczy.wino to wino i kto co lubi. Ja wychodze z zalozenia ze nie tylko winogronami czlowiek zyje.


pozdrawia Magda :)

100l niefoto -start styczen 2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mieliłem blenderem tzn kobieta i spaliła brauna, co prawda sporo winiarzy polecało siekakać no ale zobaczymy, wiem że się namordowałem z wyciąganiem tofu z balona.(inne balony zajęte)

Jeśli chodzi o wino owocowe to mam już pare faworytów nad winogronkiem, teraz robie 2 z winogron w tym jedno rodzynkowo - winogronowe aby ubić kwasowość marnej labruchy a drugie różowe duże winogrono slodkie z kwasną labruchą, nie są to dobre winogrona(labrucha) ale na gorsze okazje może być lepszych nie miałem pod ręką ale wiem tyle że mojej porzeczki i truskaweczki nie pobije żadne gronowe czy winogronowe -kilka osob potwierdziło to ale najwięcej zyskała w oczach truskawka jest po prostu specyficzne i takie inne.

W grudniu kolejny experyment z pomarańczą i 1 próba z kiwi.

Edytowane przez Ben_sage (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.