Skocz do zawartości
SkoczekPL

Piach vs grys koralowy

Rekomendowane odpowiedzi

No właśnie.

Większość z nas w swoich zbiornikach jako podłoża używa piachu. Ale wiem też że niektórzy używają lub używali grysu koralowego.

Np widziałem że niektóre sklepy w akwariach gdzie trzymane są korale używają właśnie grysu.

Chciałbym poznać Wasze opinie na ten temat (za i przeciw)

Mam nadzieję że Nika się wypowie (tzn jej opinie już znam ale to było by komunikator) a jej spostrzeżenia były bardzo ciekawe.


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega Leoni miał i wywalił,miał kłopoty z parametrami.Może sam coś napisze.Moim zdaniem taki baniak brzydko wygląda,przepraszam tych co mają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też kiedyś myślałem o tym ale działa to po jakimś czasie jak DSB i ruszenie go po kilku misiącach może okazać się koszmarem ale to tylko moja opinia ale reaktory na tym chodzą

pozdrawiam


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od kilku miesięcy jadę na grysie dolomitowym, takim po 5zł za worek. Wcześniej miałem grys koralowy, ale zbierało się na mim paskudztwo, cyjano, generalnie był problematyczny, wywaliłem, ale goła szyba była jeszcze gorsza. Z głupia frant dałem ten grys - zero problemów. Nic się nie zbiera, nie ma cyjano, bielutko, generalnie sielanka. Obym w zła godzinę nie napisał :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W 1szym baniaku miałem grys (cieńka warstwa) nie ruszany po jakimś czasie zrobil się ciemny a miejscami porosniety był wapiennymi i glony sie go czepiały. Ogólnie brzydko to wygląda, nie polecam..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam w sumpie usypane takie 'pseudo-dsb'wlasnie ze żwiru koralowego warstwa

10cm wysoka o powierzchni 10x30cm. Lerzakuje to sobie juz tak około 4miesiace. Czasami duzy krab ktory mieszka sobie tam przekopie gorna warstwe. Jedyne co zauwazylem to powolne ubywanie zwiru bylo 10cm teraz jest okolo 8cm wysokości. Ca kh mg w normie no3 i po4 zero(salifert). Żwir czyściutki. Niewiem dlaczego przyjeło sie ze 'zwiru koralowego nie stosujemy' . Według mnie to przeciez dodatkowe złoze biologiczne np takie jak LR. Mam jeszcze pytanie w jaki sposob i na jakie parametry wody moze wpływac taki wlasnie zwir?

Pozdrawiam


100x40x60h, Sunpower 6x39w, Vertex omega 130, 6045 + RW8,  Tunze 1073.020, 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grys koralowy potrafi zarastać glonami, zielenieje- zachowuje się jak martwa skała(a potem żywa)

Blaczego nie stosujemy? bo po piewsze moda, po drugie wyraźniej widać na nim brud i trudniej przedmuchać go(ten brud) pompą w jedno miejsce. Jako DSB się nie nadaje za duże przestrzenie aby powstało w miarę kontrolowane środowisko beztlenowe.

Z drugiej strony w piasku nie ma tyle mikrożycia cow grysie. Tam się roi od zwierzaków :)


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

według mnie drobniutki żwirek koralowy działa tak samo jak piasek aragonitowy, można nawet pomieszać. Oby tylko nie stosowac takich żwirków koralowych który sie składa z 0,5-1 centymetrowych kawałków koralowców jak wkład do reaktorów bo pomiedzy nimi detrytus lubi się zbierać

zwirek koralowy 1-2mm będzie OK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@SkoczekPL, Rafałku, tylko ten temat przerzucamy na forum? żebym wiedziała ile kopiować z komunikatora :)

ale powtórzę co napisałam:

w poprzednim zbiorniku (200L) miałam 4 cm warstwę grysu koralowego. wydawało mi się ze problemów z nim nie mam... ale tylko mi się wydawało.

o ile część widoczną i dostępną, przy okazji podmianek, co tydzień odmulałam... to tam gdzie były skały, w zasadzie przez rok nie tykałam. i ...

przy przenosinach, po podniesieniu LR ujrzałam masę syfu... dzumę po prostu... grys czarny i skała od spodu też nie za ciekawia pachniałą i wyglądała.

natomiast przy piaseczku , takie rzeczy się nie dzieją.... po 1,5 roku działania KROPELKI był moment, że trzeba było LR wyciągnąć ze zbiornika. piasek pod skałą bialutki, skała pachnąca i czyściutka.

wg. mnie i moich doświadczeń - grys jest jedynie gąbką pochłaniającą syf. i potencjalnie niebezpieczny w dłuższym czasie dla zbiornika.

nie może rozwinąć się tam takie życie, lub rozwija się w znacznie mniejszym zakresie jak w piasku...

dodam jeszcze, że usypanie w sumpie warstwy czy to piachu/czy grysu nie oznacza, że mamy DSB!. ja sama nie wiem czy mam DSB w głównym, wiem że nie jest to prawdziwe , 100% DSB, gdyż w założeniu (oprócz wysokości) ma tam być określone życie...

to chyba tyle ode mnie

ale podkreślam, że to moje obserwacje i każdy zbiornik jest inny :)


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#256154 remii :

Ja mam w sumpie usypane takie 'pseudo-dsb'wlasnie ze żwiru koralowego warstwa

10cm wysoka o powierzchni 10x30cm.

Z grysu nie zrobisz DSB, za duża cyrkulacja wody jest między jego kawałkami a co za tym idzie zawartość tlenu nie spadnie do ~0,5 mg/l (czyli optymalnego dla denitryfikacji) :)


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja także miałęm grys, i na początku tez było wszystko w porządku, po 3 latach jednak się odezwało i zaczeły mi szalec parametry kh spadło nawet do 2 więc wziołem się za za wywalanie tego dziadostwa, nie uwierzycie ile tam było amoniaku poprostu czarne kłęby dymu, także stanowczo odradzam


"500L+ 120L sump, obieg Aquabee5000,2xHQI 150W+2x80W T5,cyrkulacja JVP 102+2x201b,1xresun15000,Tunze 6095(łącznie 47000l/h),BRAK ODPIENIACZA TYLKO ALGAESCRUBBER!!

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#256169 zielony mintaj :
#256154 remii :

Ja mam w sumpie usypane takie 'pseudo-dsb'wlasnie ze żwiru koralowego warstwa

10cm wysoka o powierzchni 10x30cm.

Z grysu nie zrobisz DSB, za duża cyrkulacja wody jest między jego kawałkami a co za tym idzie zawartość tlenu nie spadnie do ~0,5 mg/l (czyli optymalnego dla denitryfikacji) :)

Nie pisalem ze chciałem zrobic dsb ze zwiru. Nie mialem nawet takiego zamiaru. Napisalem przeciez ze jest to seudo-dsb. Usypujac te warstwe żwiru miałem w zamiarze zwiekszenie powierzchni filtracji biologicznej. Cyrkulacja w dolnych warstwach żwiru z pewnością jest znikoma o ile wogole tam wystepujei na mój gust raczej napewno zachodzą tam procesy denitryfikacyjne, bo przeciez mają one miejsce w gabkach filtrów cz w różndgo rodzaju wkladach filtracyjnych(ceramiki,złoza itp). Z tego co mi wiadomo to dsb niedziała tylko na zasadzie denitryfikacji tylko do tego wspomagaja je robale i inne takie tam potrzebne.


100x40x60h, Sunpower 6x39w, Vertex omega 130, 6045 + RW8,  Tunze 1073.020, 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Remii,

w gabkach, rurkach, i zapewne grysie nie ma warunkow beztlenowych, poniewaz przeplyw wody, a co za tym idzie dostarczanie tlenu jest zbyt duze. W zwiazku z tym, tam nie zachodza procesy denitryfikacyjne, tylko nitryfikacyjne. Z calego zebranego tam detrytusu produkowany jest nitrat. Gdyby nie te "zloza" to przynajmniej odpieniacz mialby szanse ten detrytus wylapac raz na zawsze, a tak to klapa.

To chyba miala rowniez na mysli Nika.:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokładnie tak Stani :)

Tylko Ty wyjaśniłeś to fachowo :), a mój opis, to takie rozważania blondynki....


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani.

Wiec gdzie w akwarium zachodzą procesy denitryfikacyjne? Nie licząc oczywiście tych zasypanych piachem. I jak sie to ma do lania np. Wódki, która jest przeciez pozywką dla bakteri pobierających tlen z azotanu.


100x40x60h, Sunpower 6x39w, Vertex omega 130, 6045 + RW8,  Tunze 1073.020, 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.