Skocz do zawartości
slawomirdyl

Ph a kh

Rekomendowane odpowiedzi

Ciekawe? przy podnoszeniu kh spada mi ph macie jakieś pomysły ?


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maly poziom Mg 1350i wiecej.

Chyba ze jedziesz na polimerach

Zeovidy (bakterie zaczely szalec)

I CO2 sie podnioslo.

Cos zdechlo I zaczyna caly system

ciezko pracowac.

Nowa chemia I jest do kitu

Przyzad do miezenia zrobil blad

Chemia do sprawdzania przeterminowana

albo blad optyczny przy spawdzaniu

Pompa do cylkulacj zaczyna wysiadac.

Nowa sol ( zle dodadki)

Leki sprawdzianik kto to kit probuje

ludzom sprzedac.

Ciekawy jestem Czy Jaka ocene

dostane?


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Slawku, slawek ma racje :p:P:whip stawialbym wlasnie na te nieszczesne co2. Dawno temu u siebie zaobserwowalem cos podobnego i gosc mi wytlumaczyl to w ten sposob, ze dlatego producenci wszystkich buferow zalecaja bardzo powolne podnoszenie kh aby nie zaklocic procesu fotosyntezy. Gdy skok jest zbyt gwaltowny, wszelkiej masci glony szoku dostaja, produkcja tlenu spada, wzrasta ilosc rozpuszczonego co2 i ph leci.

Oczywiscie nie sa to jakies wielkosci przerazajace a po kilku dniach wszystko wraca do normy. Ale tak. Zdarza sie :bow

Reszta pomyslow zza wielkiej wody takze miec miejsce moze rzecz jasna, choc ja stawiam na zbyt gwaltowne podnoszenie. Jesli wiecej niz 0.5 st na dobe to moze to wlasnie byc przyczyna.

Pozdrawiam

lukasz


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cieszy mnie do czegos sie przydalem.

Nie wie czy urzywasz bafera w proszku

czy w plymie.Sam mialem problemy

z tym w proszku.Nawet nie wiedzialem

ze tak drastucznie moze zaburzyc stan

wody(pare ryb padlo) Moim bledem

bylo mieszanie go z woda morska przed

wlaniem do baniaka.Potem zaczolem mieszac

z RO.Troche pomoglo ale nie bylem z tego

proszku zadowolony.Te calcium dwu czesciowe

calcjumm + baffer dawalem poprzez 8 miesiecy

I niestety przedawkowalem I teraz mam 500+ Calcium

I jedynie Magnez (Mg) trzyma Calcjum od znizenia

Ph drastycznie.Zmiany wody nie pomogly.

Przydalo by sie wiecej info od Slawka

Bo troche ciezko dawac rade na ciemno.

A z tego co widze po jego baniaku to jest

o wiele lepszy szpec niz ja.No ale

hobbystom po fachu jest dobze poradzic co

na swoich kosciach czlowiek sie przyuczyl.

Dalem zeczy ktore sa mozliwe po koleji

narbardzie pierwsza.I dalej mysle ze

jest calciumm do maxsa I Mg jest okolo

950-1050.I przy dolaniu baffera calcium

powoduje mniejsze Ph.Co2 lubi skakac

przy mniejszych baniakach.No I oczywiscie

przy polimerach.Jego filter jest napewno

pierwszej klasy.Tylko czasami moga

wiele zeczy (co napisalem)zaistniec w tym

samym czsie I moze byc kicha.Czytalem

ze czsami zeovid baniaki starzeja sie szybciej

I moze byc to przyczyno o padnieciu Ph.

Jak napisal jeden ze jesli cos zmieniasz

albo dadajesz do tenku to poczekaj pare

tygodni zanim zrobisz nastepne.

Dobranoc

Sk


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja mam podobny problem.

KH ok 7 dKH a Ph 7,8 . . .

zaczalem podnosic KH za pomoca proszku Tropic Marin i musze zbadac wode za kilka dni.

Stosuje wódkę i to w duzych ilosciach - czy to może miec wpływ na niskie Ph ?

pozdr.


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawa jasna za dużo dowaliłem ballinga :p


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#257375 slawomirdyl :

Sprawa jasna za dużo dowaliłem ballinga :p

Mam nadzieje ze wszystko sie ustatkuje w twoim

cool tenku.

Sk


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pilnuj sie z Ballingiem, w razie watpliwosci lepiej jest wlac mniej niz wiecej. Jaki roztwor przedawkowales?


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, odświeżę ten wątek ponieważ mam duży problem z Ph, może ktoś będzie miał pomysł jak mi pomóc. Sytuacja wygląda tak : od dłuższego czasu „kilka miesięcy” Ph w moim zbiorniku jest 7 – 7.5. Starałem się podnieść ten parametr preparatami TM, Kent i innymi, nic nie pomogło. Kupiłem mixer i dalej kicha. Od pewnego czasu mam reaktor ale nawet jak nie chodził dwa tygodnie to się nic nie zmieniło. Może ma ktoś pomysł jak z ty sobie poradzić. Dodam jeszcze że Kh mam w granicach 9-10.

Pozdrawiam Ernest.


180x63x60+sump,120kgLR,DSB,BK 200,FR509+ROWA,GroTech Tec III NG+EP IV,Reaktor Aqua Care Turbo 2,2x Koralia8 WaveMaker 4,WaveBox,Tunze Osmplator Universal, Powermodule8x80W,Profilux II Light,2x MiniRedDragon 3500,Chłodziarka AM 1500.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Borsi, a czym mierzysz pH. Jeżeli elektrodą, to jesteś pewny, że dobrze pokazuje? Kiedy ją ostatnio kalibrowałeś? Przy pH 7 poleciałby Ci baniak.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy może wytłumaczycie mi zależności MG do CA

Jeśli jest niskie MG to co się dzieje w zbiorniku z CA i PH ?

Jeśli jest wysokie MG to co się dzieje z PH i CA ?


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mierze elektrodą AM i kalibrowałem ją ostatnio. Polimery zlikwidowane, absorbentów brak tylko węgiel Rowy, cyrkulacja 2x korali 8 odpieniek chyba dość mocny tylko dlaczego Ph mi w górę nie chce iść.


180x63x60+sump,120kgLR,DSB,BK 200,FR509+ROWA,GroTech Tec III NG+EP IV,Reaktor Aqua Care Turbo 2,2x Koralia8 WaveMaker 4,WaveBox,Tunze Osmplator Universal, Powermodule8x80W,Profilux II Light,2x MiniRedDragon 3500,Chłodziarka AM 1500.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozwole sobie podbic bo udalo mi sie w koncu podbic ph do 8,5. Nie dalo sie tego zrobic zadnym sposobem bo Mg byl nisko, jak uzupelnilem magnez to skoczylo odrazu i Kh tez, Ca spadlo ponizej 400. Powoli bede podbijal wapno by sie znowu nie rozjechalo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też zgłębiam ten temat na podstawie podstawowej wiedzy chemicznej jaką posiadam.

Pisałem już kiedyś o moich przemyśleniach, że problemem z utrzymaniem kH jest zatrzymanie HCO3- w roztworze. Moim zdaniem, każde zachwianie równowagi jonowej powoduje powstawanie wolnego CO2, albo jak kto woli H+ + HCO3- (H2CO3 - sodówki), która się odgazuje lub zakwasi wodę. Jeśli dodamy jonów Mg lub Ca to mamy MgCO3 i CaCO3, które "trzymają" rozpuszczone, zjonizowane HCO3- (CO32-) w wodzie. Kwas węglowy w naszym akwarium powinien być postrzegany jako kwas (H+), ale kH (HCO3-) jako bufor, którego zadaniem jest utrzymanie odpowiedniego pH. Stąd właśnie spadek kH lub wzrost CO2 spowoduje spadek pH.

Aha, żeby mniej biegli w chemi wiedzieli, dodając kH dodajemy NaHCO3, czyli HCO3-, a z Na+ i Cl- powstaje sól kuchenna (proponuję prześledzić wątek @Testera o Ballingu)

To moje przemyślenia, proszę o dyskusję.

Edytowane przez Arduan (wyświetl historię edycji)

http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.