Skocz do zawartości
Pietrek

Pierwsze słone kroki, co wybrać...

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, jestem na forum już trochę czasu ale na razie tylko chłonąłem wiedzę.

Teraz nadszedł czas na pierwsze pytania, a właściwie prośbę o ocenę

wybranego przeze mnie zestawy w którym chce uruchomić swoje pierwsze słone akwarium.

1. Zbiornik: 54L 60x30x30 niestety na większy nie mogę sobie obecnie pozwolić, z czasem za pewne się to zmieni.

2. Oświetlenie: Lampa Hagen GLO HO T5 2x24W + PowerLED dwa paski do 1,2W każdy - nie za mało ?

3. Świetlówki: Aqua Medic - T5 Reef Blue actinic 24W i Aqua Medic - T5 Reef White 10000K 24W

4. Odpieniacz: Aqua Medic - turboflotor I 400 albo TUNZE Nano ReefPack200 który waszym zdaniem lepiej się sprawdzi ?

5. Grzałka: Eheim Jager 75W

6. Hydrometr, termometr i testy Ph, NO2, NO3...

7. Falownik: Hydor - Koralia Nano 900l/h

8. sól KENT ~10kg

9. 7 kg żywej skały i tyle samo żywego piachu

10. filtr RO 75GPD i RI ( RO dokładnie taki: http://www.allegro.pl/item1023960082_filtr_akwarystyczny_ro_75gpd_osmoza_wklady.html został mi po słodkowodnym)

Planowana Obsada:

- Amphiprion ocellaris - para

- Calcinus laevimanus - 1 szt.

- Lysmata amboinensis - 1 szt.

- Mitra papalis - 1 szt.

na pewno jakieś korale miękkie, w rozsądnej ilości dla taj wielkości zbiornika.

Proszę o wyrozumiałość, bo to moje pierwsze kroki. Chętnie przyjmę wszelkie słowa krytyki i wskazówki.

Pozdrawiam

Piotr


175L w obiegu, odpieniacz TUNZE DOC Skimmer 9410, NJ2300, Pacific Sun 90W + 2x24W ATI, VorTech10, Biopellets, małe refugium + 8W LED, pełny Balling, miękkie, LPS i łatwe SPSy

4117_4119.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam nowego morszczaka :)

Jako nowy na wstepie TU się przedstaw :)

Niewiem jak TUNZE Nano ReefPack200 ale TURBOFLOTORbędzie za wysoki na Twoje akwarium

Co do reszty niemam zastrzeżeń i życze powodzenia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki zako

brazylia, wiem jakie mają oba odpieniacze wymiary, turboflotor I 400 ma 38 cm oba będą lekko wystawać poza akwarium

ale to przecież nieuniknione bo do kubka muszę mieć dostęp.

ktoś ma jeszcze jakieś uwagi dla mnie :) ?


175L w obiegu, odpieniacz TUNZE DOC Skimmer 9410, NJ2300, Pacific Sun 90W + 2x24W ATI, VorTech10, Biopellets, małe refugium + 8W LED, pełny Balling, miękkie, LPS i łatwe SPSy

4117_4119.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem rozpatrz jeszcze zmiane obsady. Para blaznow nie zasluguje na taki karcer.

Coz one zawinily? Poszukaj moze mniejszej ryby. Wsrod babek jest wiele odmian ktore nawet w ilosci kilku sztuk

nadadza sie z powodzeniem do tego rozmiaru baniaka. Oczywiscie beda one wiekszym wydatkiem niz ocelarisy..

Lysmata tez sie bedzie meczyla.... Raczej skieruj swe oczy ku mniejszym krewetkom. Thor amboinensis bedzie lepszym wyborem....

Kraby tez malutkie.... Calcinus nie sa najmniejszym gatunkiem.... Mialem taki zbiornik przez 3 miesiace zanim odpalilem 180 litrow i wierz mi Lysmata i jeden tylko blazenek nie mialy gdzie sie podziac.... Zwlaszcza ze bylo jeszcze troche skaly a ja nie mialem korali wogole przez ten cczas. Tyl planujesz jednak jakies dodac..... To naprawde male akwa. Gdzie chcesz umiescic takie odpieniacze??? Czy one sa zewnetrzne? Bo jak cos do srodka (a nie piszesz o panelu ani sumpie) to miejsca jeszcze mniej na wszystko 8-(. Zastano sie moze nad jakims malym chinskim odpieniaczem BOYU albo cos w podobie. Silniejszy nie jest ci potrzebny bo wyjalowi wode a ty bedziesz mial raczej miekkie jak pisales. Moim zdaniem glownie zoa i grzybki. Moze troche xeni. Jak kupisz jakis krzaczasty to on zaraz przerosnie twoj zbiornik.....

Pomysl jeszcze nad tym .... to naprawde male akwa.

Zbych


Panelowe 148 l. (82/47/47 - 15cm panel boczny). Miniflotor AM, Tunze 6025 w obieg, Koralia 4 cyrkulacja. 6x 24W T5 ATI w obudowie DIY.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zegeye odpieniacze oba są wewnętrzne, ale nie są dużymi odpieniaczami więc miejsca za duże też nie będą zabierać.

Przyznam szczerze, że w dużym stopniu wzorowałem się zbierając sprzęt na akwarium LiZaRda

bardzo mi się podoba, a jednocześnie ułożenie skały bardzo mi odpowiada i jednocześnie

co nie tylko ja zauważyłem sprawia, że w akwarium jest więcej miejsca dla zwierzaków.

ale może faktycznie masz rację, jeszcze raz zastanowię się nad obsadą,

może ktoś mi coś podpowie? zabrzmi to mało profesjonalnie, ale chciałbym, żeby było "kolorowo"

w miarę możliwość oczywiście, a błazenki właśnie miały nadawać fajnego kontrastu.

* Ewentualnie zastanawiam się jeszcze nad zrobieniem zbiornika na zamówienie o nie typowym kształcie:

50x40x35 wtedy było by 70 litrów i to już maksymalna wielkość na jaka mogę sobie w tej chwili pozwolić.

może nie dużo to zmieni ale głębokość 40cm sprawi, ze na pewno będzie przynajmniej trochę więcej miejsca.


175L w obiegu, odpieniacz TUNZE DOC Skimmer 9410, NJ2300, Pacific Sun 90W + 2x24W ATI, VorTech10, Biopellets, małe refugium + 8W LED, pełny Balling, miękkie, LPS i łatwe SPSy

4117_4119.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam to co moge zaobserwowac po swoich poczynaniach i innych to moge rowniez polecic system odpieniania Lizarda swietnie to wyglada a odpienka nie widac co do wielkosci akwa hmm troche zaluje ze nie wystartowalem ze 112 a nie siedziec teraz w 63l ale jesli nie mozesz wiekszego to mysle ze 63 leprze niz 54 zawsze 5 cm wyzej :) obecnie cyrkulacje mam koralie 1 i nano ale weszla nowa generacja korali wiec mysle ze sa warte uwagi bo maly wyglad a duza moc chociaz przy odpieniaczu co ma z 800l wystarczy pewnie nano w malym baniaku a na zamowienie moze baniak 60x40x35 tez by bylo ciekawie :) i glebia pewnie fajna.

pozdrawiam


63l + 14l i 27l cube po nich są już tylko wspomnienia (i graty po szafkach)

144 litry pasji 80x45x40h

pacific sun 120w + 2x24w

odpieniacz deltek mc500,

koralia 2+ jebao rw-4,

jager 200w, obieg tunze 2400

refugium z piachem +6w led

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja bym Ci polecił odpieniacz zewnętrzny.. np taki

Zwiększysz ilosc wody w obiegu, upchasz grzałkę, wate do filtrowania, woreczek z węglem i inne pasci :-)


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po dłuższym namyśle, chyba jednak zrobię akwarium na zamówienie o maksymalnym wymiarze 60x40x35 (gdzie 40 to głębokość, a 35 to wysokość) wychodzi 84L. niestety w tym wypadku w grę wyłącznie wchodzi odpieniacz wewnętrzny.

Może dziwne pytanie, ale czy to wszystko, jeżeli akwarium będzie otwarte, bo planuje tylko belkę oświetleniową, a nie pokrywę, będzie głośno chodzić ? czy w sypialni da się zasnąć ?


175L w obiegu, odpieniacz TUNZE DOC Skimmer 9410, NJ2300, Pacific Sun 90W + 2x24W ATI, VorTech10, Biopellets, małe refugium + 8W LED, pełny Balling, miękkie, LPS i łatwe SPSy

4117_4119.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będziesz słyszał brzęczenie napowietrzacza i szum bombelków powietrza z odpieniacza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Ja sam jestem poczatkujacy ale moge Ci dodac pare rad. Na razie zostan przy mniejszym zbiorniku i nie mysl o rybach. W kazdym razie nie teraz. Na razie podhoduj skale przez kilka tygodni - wnioskuje ze woda bedzie swieza - potem jakies niewymagajace korale itp. Nie napisales nic o sobie i nie wiemy czy sie uczysz czy pracujesz - to wazne ze wzgledu na koszty takiego akwa. Zmiana na 84L nie zalatwia sprawy - no moze te dwa blazny sie zmieszcza. Chodzi o to ze apetyt rosnie w miare jedzenia i jak Ci sie spodoba (i dasz rade to sponsorowac) to i tak szybko bedziesz myslal o czyms jeszcze wiekszym. A tak podhodujesz sobie skale, wode i pare korali i bedzie Ci latwiej wystartowac nowe.

Poza tym pomysl koniecznie o zewnetrznym odpieniaczu ktory w malym akwarium daje Ci dodatkowe kilka litrow wody calkowitej nie zabierajac pojemnosci akwa. Pamietaj ze 54L to pojemnosc brutto. Odejmij objetosc, skaly, piasku, sprzetu i zostanie Ci 40L albo i mniej. A i zwierzeta musza miec jakas tam przestrzen zyciowa. Wystarczy ze sie mecza w sklepach.

Co do halasu - to przyzwyczaisz sie :) a zamkniecie akwa pokrywa i tak nie zmieni szumu pomp i skimmera

Pozdro

Bartek


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja dam zupelnie przeciwna rade -im wieksze dasz akwarium tym bedzie latwiej, ja mialem 75 i to byla trudna sztuka zeby utrzymac parametry, teraz mam 175 ale it ak mi malo i marze o 375... postaw na poczatek najwieksze jak mozesz, i tak zapelnisz cale blyskawicznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli o ja moge dorzucic swoje 5gr to na poczatek pochwale za czytanie i calkiem przyzwoita konfiguracje.

Wiadomo akwarium zawsze wiaze sie z budzetem jak i miejscem

Ale jezeli zbytnio Ci sie nie spieszy i jest mozliwosc doskladanaia to idz w nakwieksze akwa jakie mozesz postawic.

Finansowo nie wiele sie to zmieni za to litraz pozwoli na Twoje wymarzone blazenki.

Zakladam ze bardzo ogranicza Cie przestrzen wiec proponuje isc w wsysokosc. 60x40x40 daje to juz 96L do porownywanych perwotnie 54 litrow.

Odpieniaz tunze z nano packa to pociagnie. Przy planowaniu akwaium nalezy pamietac ze na zewnatrz przychodzi magnes jakies 2cm, jak i uchwyty do lamp Wiec nie wciskaj akwarium na sile w jakas wneke. Oswietlenie zostaje bez zmian i dla korali miekich wystarczy. Do drugiej czesci reepacka czyli filtra mozesz dac wegla, ecophos, troche waty pod warunkiem ze bedziesz regularnie wymienial. Inna opcja sa biopelety ktore znacznie ulatwiaja prowadzenie akwarium.

Warunkiem jednak jest zrobienie jakis ruszt, kratek by woda swobodnie mogla omywac granulki. Na wylocie jest 800l co po dodaniu korali 2 lub 3 powinno zalatwic sprawe cyrkulacji.

Filtr RO o takiej wydajnosci zaopatrzy spokojnie ciebie i kolegow.

Halas w sypialni. Jezeli decydowalbys sie na ten odpieniacz tunze to wymaga on tlumika bo to co zrobili orginalnie wola o pomste do nieba. Mielenie babelka w normie jak inne male odpieniacze na venturi. Natomiast zasysanie powietrza przy braku udoskonalen nie zasniesz.

Pokombinuj z ty akwa. Bo koszt nie zmieni sie drastycznie, a da juz mozliwosci trzymania malych rybek bez stresu dla nich i Ciebie


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester - studiuje i pracuje, nie ukrywam, że ograniczony kasa tez jestem, bo wynajmuje mieszkanie i sporo pieniędzy mi przez to ucieka, czytałem, ze średni miesięczny koszt utrzymania takiego akwarium razem z kosztami za prąd mieści się w granicy 50zł a na tyle mnie stać. Mam zbiornik 155 litrowy, ale w nowym mieszkaniu nie mam szafli pod niego, kupienie takie szafki to około 600zł więc na razie odpada. Poza tym morskiego nie założę w przeciągu najbliższego miesiąca, daje sobie na to spokojnie 3 miesiące może 4, aż uda mi się poodkładać kasę i skompletować dobry sprzęt, który jak wiem już kosztuje. Planuje zmieścić się w 2000zł. zobaczymy co z tego wyjdzie. Może po drodze uda się odkupić od kogoś trochę sprzętu, co obniży mi koszty.

Grzegorz Dyzma - dziękuje za cenne rady. Faktycznie muszę się zastanowić nad tym wymiarem o którym piszesz. Przejdę się dzisiaj albo jutro w szklarza i zapytam jak by wyglądało zrobienie takiego akwarium.

ok o odpieniaczu tunze już wiem trochę, może jeszcze mógłby się ktoś wypowiedzieć kto stosował ten z Aqua Medic turboflotor I 400 ? jak głośno chodzi i czy dobrze chodzi, trzeba go jakoś ulepszać, czy sam się dobrze spełnia?

W kwestii obsady, to planowałem zainteresować się rybami i tak dopiero gdzieś po pół roku od założenia akwarium, cierpliwy jestem więc dam sobie z tym radę. na początek cykl azotowy, potem jakaś mała ekipa sprzątająca, chociaż jedna krewetka i z czasem wprowadzanie miękkich korali. a za jakiś czas jak już będę miał pewność, że panuje nad wszystkim ryby.

przejdę się jeszcze dzisiaj i pomyśle nad szafka pod to akwarium 155 litrowe, ale będzie ciężko.

co do kosztów przy 155 litrowym wydaje mi się, że wzrosną i to wcale nie tak mało. chociażby w przypadku oświetlenia zamiast jednej podwójnej belki będę musiał wziąć dwie podwójne 39W a to mi daje 150W przez dobre kilka godzin dziennie, a na prądzie staram się i tak oszczędzać. Liczyłem, ze przy wersji z mniejszym akwarium zamknę się w 100W :)


175L w obiegu, odpieniacz TUNZE DOC Skimmer 9410, NJ2300, Pacific Sun 90W + 2x24W ATI, VorTech10, Biopellets, małe refugium + 8W LED, pełny Balling, miękkie, LPS i łatwe SPSy

4117_4119.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piter przy tej 155 przydalby sie juz sump, pompa obiegowa wiekszy odpieniacz, jak juz sam zauwazyles belka osiwtleniowa. Wynajmujesz mieszkanie wic warto tez i o tym pamietac za zawsze tam mieszkal nie bedziec i wyprowadzka moze okazac sie klopotliwa. Koszty juz podwojne do tego co pierwotnie zakladales.

Idziesz w dobrym kierunku, pospiech jest zlym doradca. Male sie ciezko prowadzi duze wiecej kosztuje. Pisz na biezaco bedziemy zakladac akwarium:)


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam Turboflotora I 400. Na razie krótko ale mogę ci powiedzieć, że jak dla mnie to:

1. Jest cichy.

2. Piany dużo i gęsto.

3. Wygodna regulacja pracy odpienaicza - podnosisz lub opuszczasz kubek.

4. Skimmer powierzchniowy - o pracy tego jeszcze się nie wypowiem, bo dopiero zalałem akwa na odpowiednią wysokość.

5. Zajmuje mniej więcej tyle miejsca co średniej wielkości komin.

6. Łatwo się go czyści (wyjmuje się całą komorę reakcyjną razem z pompą)

Natomiast patrząc na planowany wymiar akwarium od razu ci powiem że możesz sobie wybić go z głowy. Wg mnie minimalna wysokość akwa do tego odpieniacza to 45 cm. Odpieniacz ma 38 cm wysokości + kubek. Woda do niego wlatuje na dwa sposoby - część jest zasysana od spodu przez szczeliny wlotowe, a część wlatuje górą. Wylot jest z boku odpieniacza. Nie postawisz go więc na dnie bo zatkasz wlot od dołu a i od góry woda ci nie wejdzie. Gdybyś zdecydował się na akwa o wys 40 cm i przykleisz/dasz na nóżkach kilka cm nad dnem to odpieniacz będzie pracował, ale poziom wody nie sięgnie górnych szczelin wlotowych. Spowoduje to dodatkowo, że woda wylatująca z wypływu wprowadzi ci masę bąbelków powietrza do akwarium, które będą częściowo zasysane z powrotem do odpieniacza, a to z kolei spowoduje "puszczanie bąków" powietrznych przez niego (bąbelki dostawały się do komory z pompą i po nagromadzeniu ich odpowiedniej ilości robiły pierda). Wiem to, bo sam gdy miałem akwarium zalane na 3/4 i włączony odpieniacz to właśnie tak się zachowywał.


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mieszkalem na wynajmowanym i sie nie szczypalem, 500 litrow postawilem, przeprowadzilem to 2 tygodnie temu do biura w calosci (znaczy sie w beczkach), i za miesiac przenosze na nowe mieszkanie. jak sie chce to wszystko sie da rade. stawiaj taki baniak jaki sie zmiesci i mysl jak zarobic kase. poprzeczke trzeba wysoko ustawiac, a nie rownac do dolu, prawda?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgodze sie i nie. Ambicje trzeba miec, ale moim zdaniem rozmiar akwarium nie powinnien byc przedmiotem do jej zaspokojenia.

Lepiej mierzyc sily na zamiary niz potem wyprawiac cuda ma kiju, akwarium w beczkach w miejscu pracy. A co na to zwierzaki? klienci, koledzy z pracy? Moze nie kazdy ma takie mozliwosci.

Nie znamy stylu zycia kolegi ale o czym zdazyl wspomniec to ograniczone finanse i inne czynniki.

Mysle z tak podejsciem i realizmem w przyszlosci nie bedzie musial sprzedawaac lampy zeby kupic odpieniacz.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#259113 Pietrek :

Mam zbiornik 155 litrowy, ale w nowym mieszkaniu nie mam szafli pod niego, kupienie takie szafki to około 600zł więc na razie odpada. Poza tym morskiego nie założę w przeciągu najbliższego miesiąca, daje sobie na to spokojnie 3 miesiące może 4, aż uda mi się poodkładać kasę i skompletować dobry sprzęt, który jak wiem już kosztuje.

Dlatego sugeruje mniejsze bo itak wczesniej czy pozniej bedzie szafka na 155L :) A przez te 3 -4 mce podhodujesz skale i wode. Poza tym z malego zrobisz sobie sumpa ktory potem jak znalazl :)

PS

Sam robie wszystko wedlug tego co Grzechu mi mowi wiec tez go lepiej posluchaj :)


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

premiero - dzięki za podpowiedz w takim razie ten odpieniacz niestety odpada, bo 45 cm wysokości to trochę za dużo.

KIDULT - rozumiem Twój tok myślenia, niestety na razie muszę się wstrzymać, bo warunki mi na to nie pozwalają.

Grzegorz Dyzma - wielkie dzięki za wszystkie rady, na pewno się przydadzą. W razie jakiś wątpliwości będę pisał.

PS. ciekawe zajęcie, da się na tym zarobić ? :)

Tester - wielkie dzięki za rady :)

Jednak pojawiło się nowe pytanie:

Czy stosując odpieniacz Aqua Medic - Turboflotor Blue 1000 muszę mieć sumpa ? czy mógłbym no odpieniacz ten schować w szafce pod akwarium? czy zastosowana w nim pompa da radę wynieść wodę na taka wysokość ? wydaje mi się, że schowanie takiego odpieniacza w szafce było by najlepszym sposobem na wyciszenie jego pracy.

Pozdrawiam

Piotr


175L w obiegu, odpieniacz TUNZE DOC Skimmer 9410, NJ2300, Pacific Sun 90W + 2x24W ATI, VorTech10, Biopellets, małe refugium + 8W LED, pełny Balling, miękkie, LPS i łatwe SPSy

4117_4119.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie da rady,musi wisiec na szybie akwarium,albo byc w sumpie.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.