Skocz do zawartości
adrianpotocki

Korale twarde - nie chca rosnac - PROBLEM

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Zastanawialem sie gdzie dac moj post czy do chemii czy wlasnie tu.

Ale chyba ten dzial bedzie bardziej odpowiedni - tym bardziej ze nie wiem do konca czemu mam problem z koralami twardymi.

Baniak mam od listopada 2009. Nastepujace parametry wody:

Zasolenie 1.022

NO2 0 (niewykrywalne)

NO3 0 (niewykrywalne)

CA 480

KH 7.2

MG 1110

Testy robione salifertem. W obsadzie mam 6 ryb, korale miekkie, pare LPS'ow, Dwie zyjace montipory (talerzowa i digata). Od dwoch miesiecy walcze z cyjano (bordowe gluty na piachu), Sol TM bio-Activ, Podmianki okolo 10% co dwa tygodnie.Nie dozuje nic.

Problem polega na tym ze wprowadzenie nastepnego jakiego-kolwiek korala twardego konczy sie padem zwierzaka.

Jezeli chodzi o montipory to zazwyczaj zanikaly polipy, nie bylo objawow bielenia tkanki. Poprostu z dnia na dzien polipy coraz mniej sie wysuwaly.

Dodam jeszcze ze jako oswietlenie mam lampe LED wlasnej budowy, okolo 100W powieszonych 30cm nad lustrem wody, 50\50

biale i niebieskie.Miekkie oraz LPSy czuj sie dobrze.

Bardzo prosze o rade, strasznie bym chcial miec pare pieknych Twardzieli w baniaku

Pozdrawiam Adrian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twardziele potrzebują stronu żeby mogły wprzyswoić Ca z wody

Jeśli tego nie dozujesz to Ci nie urosną

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że problemem może byś oświetlenie.Napewno nie brak dozowania chemii.Sól którą stosujesz jest bardzo "bogata" i przy małej obsadzie nie musisz niczego dozować.


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#259083 bigwalker :

Myślę że problemem może byś oświetlenie.Napewno nie brak dozowania chemii.Sól którą stosujesz jest bardzo "bogata" i przy małej obsadzie nie musisz niczego dozować.

dokładnie odpowiedż twojego problemu leży w oświetleniu


145x70x65H, sump 200L, BK 250, RRR 25kg, 2xVortech MP40, ATI 10x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seb ma racje , też stawiam na oświetlenie.

Zako , wątpię żeby same miękasy i LPSy tak wyjałowiły wodę ze strontu.


.:: 300L ::.

44b76ffc60a5d020.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adrian dodaj na próbę dwie świetlówki arktyniczne, przedewszystkim nie masz pasma UV.


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przydalo by sie jeszcze po4 zmierzyc


100x40x60h, Sunpower 6x39w, Vertex omega 130, 6045 + RW8,  Tunze 1073.020, 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czasami problem jest banalny , więc powiedz czym mierzysz zasolenie ?


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasolenie mierze "oczywiscie" splawikiem

Z tym ze pare razy sprawdzalem moj splawik z innymi i jest OK

Raz pomiary sprawdzalem z hania i rowniez byly OK

Po za tym zasolenie by tak dzialalo wybiorczo na TWARDE a na miekkie i LPS'y nie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"NO3 0 (niewykrywalne)" - jesli faktycznie nie ma NO3 to tu jest najprawdopodobniej problem. Cyjano tez najprawdopodobniej jest nastepstwem braku NO3.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#259286 adrianpotocki :

A jaki sposob poprawic ten parametr ?

jeść,dać więcej jeść!


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#259343 piter39 :
#259286 adrianpotocki :

A jaki sposob poprawic ten parametr ?

jeść,dać więcej jeść!

stawiam tez na kiepskie swiatlo


OW 800l+sump240l,BK250,obiegowa RD6500,cyrkulacja 3*6105,profilux,oswietlenie 3 sztuki

Pacific Sun 120W Master,Kalkreaktor,a gratow to jeszcze wiecej co nie potrzebuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Vitek: ale jesc koralom czy rybciom (mam 5 ryb)

Światlo zostalo polepszone o dwie aktyniczne świetlowki 24W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Po pierwsze światło. Białe diody jakie zastosowałeś mają temperaturę 5300K. Jako że pewnie są nieselekcjonowane to te 5300 to jest w najlepszym wypadku i przy wielkim szczęściu - sądzę że masz diody 4000-5000K. To bardzo mało. Szukaj diód CO NAJMNIEJ 6500K, ale wtedy stosunek światła białego do niebieskiego powinien być ok 1:3 tj. 1 biała 3 niebieskie. Czym światło białe będzie miało większą temperaturę barwową tym ten stosunek się zmienia, tj dajemy mniej niebieskich. Niebieskie które zastosowałeś są dobre, ok 470 nm.

Tomek


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pytałem w innym wątku ale nie dostałem odpowiedzi: czy 22K starczy zamiast świetlówki aktynicznej ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swietlowka aktyniczna ma wlasnie ok.22000K.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomasz - dzieki za wyjasnienie sprawy.

Tak jak pisalem dolozylem aktynike - zobaczymy co z tego wyjdzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wg mnie:

masz niemozliwe wyniki wody, bo nie mozna miec kh 7.2, ca 480 i zasolenia 1,022 jednoczesnie. dlaczego? bo kh to twardosc weglanowa, a jedynym weglanem w wodzie morskiej jest weglan wapnia. wiec zeby miec ca 480 musialbys miec poziom kh ponad 10-11.

poza tym jakie masz swiatlo? na linku ktory podales nie ma napisane ani pokazane, jakim widmem swieca te diody. wg mnie moga miec widmo nienadajace sie dla fotosyntezy korali.

temperatura bym sie az tak nie przejmowal, przeciez tyle korali zyje w naturze na glebokosci do 1 metra pod woda, a tam swieci 6400K i korale maja sie bardzo dobrze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma rzeczy niemożliwych :)

Testy mogą być poprawne.

" ... z uwagi na to, że testy KH mierzą tak na prawdę ogólną buforowość wody (zasadowość), a nie twardość węglanową.

Z tego powodu również inne związki niż węglany wapnia czy magnezu wpływają na wartość odczytu akwarystycznego testu KH, jak węglany sodu czy potasu. Również fosforany mają zdolności buforujące, więc większy poziom fosforanów również będzie wpływał na odczyt "akwarystycznego KH".

... Znaczy to, że mają inne związki buforujace w wodzie, niż tylko węglany wapnia czy magnezu. Wina leży w nazwie testu, gdyż sugeruje ona że test mierzy twardość weglanową. Test ten powinien się nazywać "Test na zasadowość wody", a nie "Test KH"."

Źródło: http://www.discusforum.pl/printview.php?t=1730&start=0&sid=aa79125fd2155d98a101886c02bf212d

Zasadowość wody:

http://www.profesor.pl/publikacja,4548,Artykuly,Kwasowosc-i-zasadowosc-wody-jako-wskazniki-jej-jakosci-Znaczenie-kwasowosci-i-zasadowosci-wody

Należy otworzyć plik PDF.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Włodziemierzu, skad sie bierze weglan sodu i weglan potasu w wodzie morkiej? Chyba z dziurawej membrany RO albo z jakies delikatnie mowiac spartolonej partii soli.

U adriana potockiego jest za malo KH w stosunku do Ca, co moze swiadczyc albo o zepsutym tescie na KH, albo o innych zwiazkch wapnia plywajacych w wodzie, ktorych test na KH nie wykrywa,a test na Ca wykrywa. albo cos jest nie tak innego.

przytaczasz wypowiedzi ludzi, ktorzy mierza testami wode, i twardosc weglanowa im wychodzi wieksza od twardosci ogolnej. przeciez twardosc ogolna to zawartosc wszystkich soli w wodzie. jakby tobie wyszlo, ze masz wiecej wapnia niz NaCL w wodzie to tez bys kombinowal, ze moze "sa jakies pierwiastki falszujace pomiary" w wodzie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a poza tym przczytaj tego PDfa wnikliwiej, bo troche zbytnio uprosciles to co jest tam zapisane, wg mne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kidult, nie wkładaj mi do ust słów, których nie wypowiedziałem. Ode mnie pochodzą tylko słowa, że nie ma rzeczy niemożiwych i że testy mogą być poprawne. Reszta to cytaty z podanych źródeł. Ciekawią mnie dwie rzeczy, które by trochę rozjaśniły temat. pH wody na dolewki i pH wody w baniaku. Resztę w temacie kH (zdolność buforowa wody) sobie wtedy sam dopowiesz. Niskie kH nie wyklucza wysokiego Ca. Dla mnie temat skończony. Peace.:kapelusz


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.