Skocz do zawartości
Snakecharner

Żywa skała - Deep Water Live Rock

Rekomendowane odpowiedzi

Pisales juz o slimakach i jezowcach. Ale nie napisales ile ich uzyles. Gdybys mogl napisac czy masz tylko ta dolabelle? Czy jest jedna i ile masz/miales jezowcow....jakie gatunki? Pytam o to bo trudno mi uwierzyc ze nie mozna sie tego pozbyc droga naturalna.... Mysle ze trzeba by kupic jakies 20-30 slimakow (wiem to sporo kosztuje) (Turbo brunerus beda najlepsze, choc jeszcze lepiej uzyc kilku roznych gatunkow) Moim zdaniem dadza rade z tym poroste w miesiac 8-) Ja mam obecnie w 150 litrach 8 szt. slimakow (4 gatunki) i skala jest ladnie czyszczona a wczesniej mialem porosty gloniskow podobne co u ciebie (choc inne gatunkowo) Poza tym trudno mi uwierzyc ze jezowce nie daly rady.... Ja mialem tylko jednego (Tripneustes gracilis ok 8 cm srednicy) i wyzeral wszystko lacznie z ceramika ktora tylko chrupala ze az bylo slychac. Skala przy nim byla bialusienka.... musialem oddac bo za duzy urosl do mojego baniaka.

Mysle ze nie ma co zastanawiac sie nad autentycznoscia.... te glony tez mnie nie dziwia..... skala deep water czyli z warunkow malego oswietlenia.... pomysl teraz jak dostala piekne swiatlo to te wszystkie przetrwalniki sie w niej uruchomily.... ale i z woda musi byc cos nie tak bo one maja dobre warunki do wzrostu.... moze zrob testy PO4 i NO3 na Hance lub innym spektrometrze.... Salifert nie daje rady.... wiem to po sobie.

pozdrawiam

Zbyszek


Panelowe 148 l. (82/47/47 - 15cm panel boczny). Miniflotor AM, Tunze 6025 w obieg, Koralia 4 cyrkulacja. 6x 24W T5 ATI w obudowie DIY.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt , ślimaków mam w tej chwili około 8 szt Tectus , i miałem kilka turbo , ale one akurat po zjedzeniu , wyczyszczeniu skały do czystości w odcinku 3x3 zdychały , tak jakby ten glon był trujący . Ryby (pokolce ) tego nie ruszają a dolabella też omija z daleka. Zrobiła się dwa razy mniejsza i zastanawiam się nad oddaniem jej .


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#260777 SkoczekPL :

żeby zabić wszystko co żywe ........

A może w tym celu wymoczyć w wódce? Też zabije to co żywe, a dodatkowo te resztki, które zostaną na skale, będą pożywką dla bakterii... :) Wiem, wiem... szkoda wódki.

#260796 zegeye :

Pytam o to bo trudno mi uwierzyc ze nie mozna sie tego pozbyc droga naturalna.... Mysle ze trzeba by kupic jakies 20-30 slimakow (wiem to sporo kosztuje) (Turbo brunerus beda najlepsze, choc jeszcze lepiej uzyc kilku roznych gatunkow) Moim zdaniem dadza rade z tym poroste w miesiac 8-)

W miesiąc to dobra skała i bez ślimaków się oczyści.

Coś jest mocno nie tak, skoro glony tak bujnie rosną i tak długo się utrzymują. Nie mnie wyrokować co...


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#260802 Snakecharner :

Fakt , ślimaków mam w tej chwili około 8 szt Tectus , i miałem kilka turbo , ale one akurat po zjedzeniu , wyczyszczeniu skały do czystości w odcinku 3x3 zdychały , tak jakby ten glon był trujący . Ryby (pokolce ) tego nie ruszają a dolabella też omija z daleka. Zrobiła się dwa razy mniejsza i zastanawiam się nad oddaniem jej .

Ja na Twoim miejscu oddałabym (sprzedała) komuś życie zostawiajac ewentualnie jkieś kraby czy slimaki.Dollabella się zmniejsza i pewnie padnie,ale pod tą nazwą jest sprzedawanych kilka gatunków i mozliwe że niektóre to specjaliści pokarmowi.

Twoje akwarium ciagle dojrzewa, więc IMHO nie jest stracone. Na 90% da się je wyprowadzić na prostą.

Mozesz napisać wiecej szczegółów?

Ja bym zrobiła tak:

Ponieważ masz zerowe parametry a glony rosną (perpetum mobile raczej nie istnieje) to wymika z tego,ze te związki są szybko produkowane i szybko wiązane. dlatego pozbywając sie fizycznie glonów oczyści się akwarium

profilaktycznie wsadziłabym absorbery fosforanów i azotanów

kup elektryczną czczoteczke do zębów i codziennie czyszcznie skały. Płaskie powierzchnie inną szczotką a zagłębienia elektryczną.

Twoja skała została przyduszona glonami i warstwą deutrytusu- :ten "piasek" należy usunąć ze skały. Swiadczy to o tym,ze skała pracuje.

Ewentualnie zwiekszyć cyrkulację zmniejszyć światło, zmniejszyć KH (zalezy jak masz teraz)

wata gąbka do odfiltrowywania syfu płukana 2Xdziennie

Po 2 miesiącach powoli zwiększyć kH i oświetlenie


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twoje akwarium ciagle dojrzewa

11 miesiąc ? czy to trochę nie za długo ?

Dollabella się zmniejsza i pewnie padnie,ale pod tą nazwą jest sprzedawanych kilka gatunków i mozliwe że niektóre to specjaliści pokarmowi.

Dolabele otrzymałem od kolegi Amnor u którego sprawdziała w 100 % , dodam ze mam naso i hepatusa i tez nie chca jesc tych glonow.

Na 90% da się je wyprowadzić na prostą.

nie twierdze że tak nie jest tylko dlaczego tak długo to trwa?

Mozesz napisać wiecej szczegółów?

o jakie szczegóły chodzi ?

Ja bym zrobiła tak:

Ponieważ masz zerowe parametry a glony rosną (perpetum mobile raczej nie istnieje) to wymika z tego,ze te związki są szybko produkowane i szybko wiązane. dlatego pozbywając sie fizycznie glonów oczyści się akwarium

Z tym zgodzę się w 100 % ze to glony trzymają zerowe no3 i po4.

profilaktycznie wsadziłabym absorbery fosforanów i azotanów

Zawsze można sprawdzić chociaż już to przerabiałem.

kup elektryczną czczoteczke do zębów i codziennie czyszcznie skały. Płaskie powierzchnie inną szczotką a zagłębienia elektryczną.

I kolejna rzecz z którą muszę się zgodzić :-) szczotka daje dobry efekt.

Ewentualnie zwiększyć cyrkulację zmniejszyć światło, zmniejszyć KH (zalezy jak masz teraz)

Cyrkulacja , zostało dołożona pompa 12 tyś.

wata gąbka do odfiltrowywania syfu płukana 2Xdziennie

Fakt wate wymieniam 2 razy dziennie. :-)

zmniejszyć KH (zalezy jak masz teraz)

tego nie rozumiem ?

Ja właśnie zwiększyłem kh z 7,6 na 10 i glony zrobiły się brązowe wiec raczej bym jeszcze podniósł.


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ! Przeczytałem uważnie cały wątek i jedna rzecz mnie zastanawia mianowicie nikt nie zanotował aż takiego ataku glonów i przez tak długi czas. Sugeruje to, że nie skała jest problemem. Nie chcę się za bardzo wypowiadać (baniaczek jeszcze nie zalany) ale przyczyna problemu (parametry wody sprawdzone i nikt nie miał zastrzeżeń) jest często tak błaha , że jej nie po prostu nie widzimy. U mnie co prawda w słodkim podobne zielone glony (podobne zaznaczam i nie w takiej ilości) pojawiły się po przestawieniu akwa tak że padało na nie światło słoneczne. Problem się rozwiązał gdy przestawiłem je o 90 stopni na sąsiednią ścianę i światło przestało bezpośrednio padać. Nie bijcie jeśli się mylę, po prostu też chcę koledze pomóc. Pozdrawiam


150x50x50 + sump 103 l. 55 kg LR + 9 kg LS , cyrkulacja 2 x JVP 102, obieg At-306, odpieniacz - stożkowy, światło 2 x 54 t5 + HQI 70W + 120W LED, start 13.08.2010

Kupię szczepki korali miękkich i LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt, długo trwa. Dlaczego? Chyba odpowiedź nie istnieje. Pewnie jednym z elementów jest rodzaj skały, Jeśli jest zwarta i mniej porowata bardziej wymaga otrzymania czystej powierzchni. Co nie musi oznaczać że jest gorsza.

Twojemu akwarium trzeba dać kopa,zeby się opamietało i dojrzało. Prpblem jest w tym, że jak masz suer akwarium pieknie rosna ci wymagajace korale, rybki sie wycierają itd itp to poświęcasz mu paradoksalnie więcej czasu (choćby gapiąc sie w szkło) A jak jest brzydko to czasem sobie pewne prace i systematyczność odpuszczasz.

Szczególy mam na myśli np cyrkulację- nie tylko pompy ale np ułożenie skały, czy masz samp co w nim jest, jak wygladało na początku dojrzewanie, czy coś mierzyłeś itp itd.

Czy mozesz wyjmować skałę z baniaka czy jest nieruszalna? czy masz piasek?

Nizsze KH sprzyja glonom i powoduje wydzielanie ze skały fosforanów jesli tam już są. Glony mają rosnać i być usuwane aż w akwa zapanuje głód. Możesz wsadzić do sumpa Caulerpę ta kuleczkową, ale przy tej ilosci glonów to dobrze jakby była oświetlana naprzemiennie tzn w nocy.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

temat ciekawy, szczególnie wycieczki osobiste :strutin:) :)

ale do rzeczy, mam skałę Deep Water z RS. Kupiłem w zeszłym roku w sierpniu ok 10 kg, ale mam też 15 kg skały z Indonezji. Nie zauważyłem żeby rosły na niej jakieś glony, chociaż większość skały użyłem do podbudowy konstrukcji. Mnie bardziej irytuje ta najdroższa skała z której glony wyższe rozprzestrzeniły się na inne skałki wrrr....

Ja bym na twoim miejscu oddał koralowce do znajomego, zaciemnił zbiornik, albo radykalnie zmniejszył oświetlenie, kupił jeżowce, może dorzucił jeszcze ślimaków, do tego szczotka, brak podmian. Może dozowanie bakterii, ewentualnie wziąć wodę z dojrzałego zbiornika i zrobić podmiankę na niej, cyrkulacja na maxa.

Życzę powodzenia

Tomek


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czytam temat i widze ze jest ten sam problem ktory przerabialem pare miesiecy temu,urzywasz sol TM i tu widze problem,nie masz za duzo korali a ta sol jest za bardzo dogata,ja zmienilem na zwylka sol i problem ustapil po 2 miesiacu,z tym ze rwalem glony mechanicznie,zero podmiany przez pierwszy miesiac wody,poszukam swoje stare zdjecia to wrleje je,tez mialem holendra


OW 800l+sump240l,BK250,obiegowa RD6500,cyrkulacja 3*6105,profilux,oswietlenie 3 sztuki

Pacific Sun 120W Master,Kalkreaktor,a gratow to jeszcze wiecej co nie potrzebuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#261280 vitekzawada :

czytam temat i widze ze jest ten sam problem ktory przerabialem pare miesiecy temu,urzywasz sol TM i tu widze problem,nie masz za duzo korali a ta sol jest za bardzo dogata,ja zmienilem na zwylka sol i problem ustapil po 2 miesiacu,z tym ze rwalem glony mechanicznie,zero podmiany przez pierwszy miesiac wody,poszukam swoje stare zdjecia to wrleje je,tez mialem holendra

coś w tym może być ale korale sps nie wyglądają jakby dostawały zby dużo mikroelementów , mają duże przyrosty ale kolory cienkie.


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#261273 tomiooo :

temat ciekawy, szczególnie wycieczki osobiste :strutin:) :)

ale do rzeczy, mam skałę Deep Water z RS. Kupiłem w zeszłym roku w sierpniu ok 10 kg, ale mam też 15 kg skały z Indonezji. Nie zauważyłem żeby rosły na niej jakieś glony, chociaż większość skały użyłem do podbudowy konstrukcji. Mnie bardziej irytuje ta najdroższa skała z której glony wyższe rozprzestrzeniły się na inne skałki wrrr....

i tu jest też odpowiedź masz 60 % dobrej skały do 40 % złej a to się wyrównało

Ja bym na twoim miejscu oddał koralowce do znajomego, zaciemnił zbiornik, albo radykalnie zmniejszył oświetlenie, kupił jeżowce, może dorzucił jeszcze ślimaków, do tego szczotka, brak podmian. Może dozowanie bakterii, ewentualnie wziąć wodę z dojrzałego zbiornika i zrobić podmiankę na niej, cyrkulacja na maxa.

Życzę powodzenia

Tomek

doszło w sobotę 6 ślimaków i jeżowiec( + parka mandaryn)

Quote

#261267 TMK :

Fakt, długo trwa. Dlaczego? Chyba odpowiedź nie istnieje. Pewnie jednym z elementów jest rodzaj skały, Jeśli jest zwarta i mniej porowata bardziej wymaga otrzymania czystej powierzchni. Co nie musi oznaczać że jest gorsza.

Twojemu akwarium trzeba dać kopa,zeby się opamietało i dojrzało. Prpblem jest w tym, że jak masz suer akwarium pieknie rosna ci wymagajace korale, rybki sie wycierają itd itp to poświęcasz mu paradoksalnie więcej czasu (choćby gapiąc sie w szkło) A jak jest brzydko to czasem sobie pewne prace i systematyczność odpuszczasz.

Szczególy mam na myśli np cyrkulację- nie tylko pompy ale np ułożenie skały, czy masz samp co w nim jest, jak wygladało na początku dojrzewanie, czy coś mierzyłeś itp itd.

Czy mozesz wyjmować skałę z baniaka czy jest nieruszalna? czy masz piasek?

Nizsze KH sprzyja glonom i powoduje wydzielanie ze skały fosforanów jesli tam już są. Glony mają rosnać i być usuwane aż w akwa zapanuje głód. Możesz wsadzić do sumpa Caulerpę ta kuleczkową, ale przy tej ilosci glonów to dobrze jakby była oświetlana naprzemiennie tzn w nocy.

I tu najtrudniejsze pytania :-)

Poświęcanie akwarium czasu :-) ile czasu dziennie poświęcasz , ja co drugi dzień muszę odessać pól reklamówki glonów , i tylko widzę efekt latających kawałków po zbiorniku .

Mierzyłem parametry od początku i zawsze miałem zerowe no3 i po4 , juz się zastanawiałem czy testy mam do d*py.

Po prostu nie karmiłem (głodziłem ryby) i dlatego miałem jałową wodę zresztą do tej pory tak jest. Ale zwiększyłem dawkę pokarmu od 4-6 razy.

Sump , jak sum trochę skały odpieniacz + wata fitracyjna.

Co do skały chmm niektóre kawałki mają po pół metra i wazą pewnie ze 15 kg i ciężko było wyjąc . Piasek czysty jako dekoracją kupiony jako żywy najlepszy podobno.


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#261636 Snakecharner :
#261280 vitekzawada :

czytam temat i widze ze jest ten sam problem ktory przerabialem pare miesiecy temu,urzywasz sol TM i tu widze problem,nie masz za duzo korali a ta sol jest za bardzo dogata,ja zmienilem na zwylka sol i problem ustapil po 2 miesiacu,z tym ze rwalem glony mechanicznie,zero podmiany przez pierwszy miesiac wody,poszukam swoje stare zdjecia to wrleje je,tez mialem holendra

coś w tym może być ale korale sps nie wyglądają jakby dostawały zby dużo mikroelementów , mają duże przyrosty ale kolory cienkie.

moim zdaniem sól może być jednym z problemów, może przestaw się na inna albo zmniejsz podmiany. Sam obecnie ma problem z glonami i myślę że ich powodem jest TM - zbyt duża liczba składników odżywczych.

PozdrT


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Snakecharner

Daj sobie na luz to wszystko musi mieć miejsce, poczkaj i minie trzeba dać czas

pozdrawiam


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok , ale co robić :-)

dodać bakterię czy nie.

Dać absorbery czy nie.

Dwać wiecej papu czy nie.

Zwiększać oświetlenie czy nie.

Zostawić skałę czy nię .

itp :-)

Ja po prostu mam dosyć walki z plagami .

Jeszcze trochę i przebiję 10 plag egipskich .

oglądanie Waszych akwa mnie po prostu dobija że można mieć takie piękne , a u mnie tylko plagi.

a to na pamiątkę jak by mi się udało wyjść z tego

zb23-05-10.jpg

ok , więc poczekam . Kto ma ochotę wpaść na kielicha aby odczekać w spokoju :-)

coś Sławka post znikł ;-P

post Sławka jest na swoim miejscu. użyłam opcji "edytuj" za Ciebie, by nie pisać posta pod postem gdy coś się przypomni.


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

myśle że powinieneś zmienić sól bo ta jest żeczywiście "bogata" i pozatym węgiel i absorber np ecophos jest mniej wydajny od rowy ale tańszy i mniej problematyczny acha i węgiel dla siebie na wstrzymanie bo coś mi sie wydaje że poprostu olałeś dojżewanie i teraz sie mści


New project 75×60×60

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#261694 pawulon :

acha i węgiel dla siebie na wstrzymanie bo coś mi sie wydaje że poprostu olałeś dojżewanie i teraz sie mści

Co to oznacza olałem ? nie rozumiem , pierwsze zwierzaki czyszczące były po 1,5 miesiąca , ryby po 2,5 miesiąca .


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#261688 Snakecharner :

ok , więc poczekam . Kto ma ochotę wpaść na kielicha aby odczekać w spokoju :-)

coś Sławka post znikł ;-P

hehehe normalka daj namiary na sławomir@dyl.wp.pl albo tel 888 111 445

pozdrawiam :strutin


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aaaa pozdrawia różową Panią :-) i również zapraszam .

Ale Sławek miał jeszcze jednego posta którego nie ma :-) coś pisał o akwarystycznej "sraczce" o ile dobrze pamiętam.

Sławek Priv

:strutin a dziękuję za pozdrowienia i zaproszenie, oj bo skorzystam :).

a dyskusje o "akwarystycznej s..." jakoś przegapiłam.


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja od siebie polecę Ci jeszcze jedną rybkę Salarias Fasciatus. Normalnie kosiarka na glony. Do tego ewentualnie Zebrosoma Flavescens, bo akurat Hepatus to taki słaby czyściciel glonów moim zdaniem. To taka moja propozycja jeśli chodzi o naturalnych glonożerców :strutin

Pozdrawiam


Laguna na wsi, a w niej rybki i korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Snakecharner

Jaką masz lampę nad zbiornikiem ? Bo patrząc na zdjęcie to jakaś chyba za mała (krótka)?

Glony masz śliczne :strutin miałem takie same ostatnio przy przeprowadzce podczas restartu baniaka. Załatwiły je ( przyspieszyły zniknięcie) BIO kulki.


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Strasznie ciemno na tym zdjeciu. Czy oswietlenie ze stopki twojej jest aktualne? Moze poprostu te glony rosna bo jest tak ciemno??? Jesli ta skala jest deep water a ty masz tak ciemno to moze to jest przyczyna? Nie wiem, Jakbys dal wat na litr to moze roslyby by glony tzw wyzsze.... (te smaczniejsze dla ryb) a nie takie chwasty... Kto wie?

pzdr

Zbyszek


Panelowe 148 l. (82/47/47 - 15cm panel boczny). Miniflotor AM, Tunze 6025 w obieg, Koralia 4 cyrkulacja. 6x 24W T5 ATI w obudowie DIY.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Snakecharner, a już tak bardziej na temat :strutin to uważam, że jaka ta skała by nie była (dobra/zła, żywa/martwa) to po takim okresie od lipca 2009 , powinno już być lepiej. jeżeli gloniska moją sie dobrze i nie znikają, tzn. że coś wspomaga ich wolę życia. stale!. wiem, że ameryki nie odkryłam :), ale tak przeglądając Twoje tematy, i zakładając, że wyniki testów są poprawne, to ja chyba bym na razie zupełnie odpuściła podmianki...

natomiast bardziej niepokoi mnie ta wypowiedź:

#260783 Snakecharner :

mam jeszcze jedno pytanie .

Wziąłem szczoteczkę do zębów :-) i zacząłem czyścić w jednym miejscu tą skałę aby przypomnieć sobie jak wygląda.

I teraz pytanie , wiem że skała jest ze szkieletów korali , ale czy to normalne że się tak łatwo ściera na proszek , i powstają tak jakby drobinki piasku.

...

Bo LR nie powinna zamieniać się w pył po przejechaniu szczotką do zębów.

@zegeye

#261728 zegeye :

Strasznie ciemno na tym zdjeciu. Czy oswietlenie ze stopki twojej jest aktualne? Moze poprostu te glony rosna bo jest tak ciemno??? ...

mniej światła w sensie W/L to nie oznacza glonów. weźmy choćby zbiorniki NPS lub LPS gdzie nie trzeba tak doWATowywać litrów :) barwa tak, ale nie ilość W/L.


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

#261694 pawulon :

acha i węgiel dla siebie na wstrzymanie bo coś mi sie wydaje że poprostu olałeś dojżewanie i teraz sie mści

Co to oznacza olałem ? nie rozumiem , pierwsze zwierzaki czyszczące były po 1,5 miesiąca , ryby po 2,5 miesiąca .

ale jakie parametry wody miałeś wtedy i czy glony zaczeły zanikać bo jeżeli glony były cały czas to powinieneś sie wstrzymać z dodawaniem zwieżaków za wyjątkiem ekipy czyszczącej a tak to masz teraz więcej niewiadomych a napewno coś jest nie tak ja na twoim miejscu wrzuciłbym absorber i węgiel rwał te gloniska i czekał jak gloniska zaczną schodzić zmienił bym sól na jąkąś "słabszą " narazie póki nie masz "lasu" koralowców


New project 75×60×60

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#261725 radek911PL :

To ja od siebie polecę Ci jeszcze jedną rybkę Salarias Fasciatus. Normalnie kosiarka na glony. Do tego ewentualnie Zebrosoma Flavescens, bo akurat Hepatus to taki słaby czyściciel glonów moim zdaniem. To taka moja propozycja jeśli chodzi o naturalnych glonożerców :strutin

Pozdrawiam

Miałem dwa salarisy , jeden padł z głodu , drugi był straszony przez hepatusa i nie dawał mu podpływać do skał , ale ogólnie niechętnie jadał te glony. Najprawdopodobniej jeszcze dojdzie jeszcze zebrasoma veliferum. No i poluje na żółtka.

#261727 SkoczekPL :

Snakecharner

Jaką masz lampę nad zbiornikiem ? Bo patrząc na zdjęcie to jakaś chyba za mała (krótka)?

Glony masz śliczne :) miałem takie same ostatnio przy przeprowadzce podczas restartu baniaka. Załatwiły je ( przyspieszyły zniknięcie) BIO kulki.

Co do oświetlenia to zdjęcie było robione 5 min przed zupełnym zgaszeniem.

Ale faktem jest to ze oświetlenie jest rozłożone nierównomiernie , najwięcej jest ułożone nad skałami gdzie rosną sps , tam gdzie są po prawej lps jest mniej światła i wyłącza się 0,5 godziny wcześniej.

Nad BIO kulkami również myślałem, i chyba trzeba będzie się skusić .

#261729 nika :

@Snakecharner, a już tak bardziej na temat :) to uważam, że jaka ta skała by nie była (dobra/zła, żywa/martwa) to po takim okresie od lipca 2009 , powinno już być lepiej. jeżeli gloniska moją sie dobrze i nie znikają, tzn. że coś wspomaga ich wolę życia. stale!. wiem, że ameryki nie odkryłam :), ale tak przeglądając Twoje tematy, i zakładając, że wyniki testów są poprawne, to ja chyba bym na razie zupełnie odpuściła podmianki...

natomiast bardziej niepokoi mnie ta wypowiedź:

#260783 Snakecharner :

mam jeszcze jedno pytanie .

Wziąłem szczoteczkę do zębów :-) i zacząłem czyścić w jednym miejscu tą skałę aby przypomnieć sobie jak wygląda.

I teraz pytanie , wiem że skała jest ze szkieletów korali , ale czy to normalne że się tak łatwo ściera na proszek , i powstają tak jakby drobinki piasku.

...

Bo LR nie powinna zamieniać się w pył po przejechaniu szczotką do zębów.

I tu mnie też zastanawia. Mam kawałek skały&


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli skala kruszy się pod naciskiem szczoteczi to na 100% coś jest nie tak z ta skala. Slawomirdyl pisał że był świadkiem dziwnych zabiegów przeprowadzanych na skale w sklepie. Jeśli trafiłe na ta skalę to odpowiedź już znasz. Podobnie jak Nika wstrzymała bym się z podmianami.


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.