Skocz do zawartości
teq

Prośba o radę - plan solniczki :-)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!

Od mniej więcej roku edukuję się w kwestii akwarium morskiego, chciałbym aby ktoś z doświadczonych morszczaków wypowiedział się na temat tego co zaplanowałem. Jeszcze to wszystko dopinam bo planuje zacząć urządzać akwarium po wakacjach, tak więc jeszcze chwila na zamianę pewnych rzeczy jest.

Oto poglądowy schemat tego co chciałem wstawić do pokoju:

414-projekt.jpg

Z góry dzięki za wszelkie rady.:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rozdrabniaj tak strasznie sumpa na male komory. Zrob komore na odpieniacz, potem refugium i ostatnia na pompe powratna. Grzalke wlozysz gdzie bedzie pasowala.


Akwarium 120 x 65 x 60 | Sump 80 x 50 x 40 | 2 x Reef Flare Pro M | UltraReef Akula UKS 200 | 2 x Tunze 6055 | ATB Airstar 5000

ClariSea 5000 | Węgiel | UVC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanko, jakie jest wasze zdanie na temat wrzucenia do głownego zbiornika jako podłoża żywego piachu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lepiej nie dawać tego i kupić o skałke wiecej


"______________________ Akwarium 590l; obieg deltec HLP5250; cyrkulacja Tunze Turbelle Stream kit TS07, MJ 1200; Deltec APF600; 2x HQI 150W, 3 x T8 40W;Mieszacz DIY; NR1000; RO+DI; dolewka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli co denko zostawić "gołe"? kurcze coś bym tam sypnął, może jakieś inne podłoże bo goła szyba jakoś mi nie pasuje :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

coś możesz sypnąć ale czym mniej tym lepiej

syp tylko tyle aby pokryć to dno ale tak na grubość 2mm a nie cm


"______________________ Akwarium 590l; obieg deltec HLP5250; cyrkulacja Tunze Turbelle Stream kit TS07, MJ 1200; Deltec APF600; 2x HQI 150W, 3 x T8 40W;Mieszacz DIY; NR1000; RO+DI; dolewka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli koniecznie chcesz to tylko taka warstwe zeby nie widac bylo szyby i nie wiecej.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też tak zawsze radziłem, ale podobno tylko krowy nie zmieniają zdania. W mojej nowej nano jest bardzo drobny żwirek - grubość pokrywy od 1 do 4 nawet 5 cm. Trudno powiedzieć dokładnie gdyż ułożenie dna jest co parę dni inne a to za sprawą zwierząt które dbają o utrzymanie go w czystości. Nie widać żadnych śladów brudu, akwa jest piękne - jasne (podłoże działa jak odbłyśnik), przy szybach widać w nim masę życia - a wiec o to przecież chodzi. Takze nie wiem teraz jak mogłem wcześniej patrzeć na te moje strupy z gołym dnem. Nigdy więcej.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam,

1. Biobale - nie dyskutuję - ja bym wywalił

2. Przegrody w sumpie - za dużo: zostawiłbym 2 przegrody - pierwsza komora z lewej o stałym poziomie wody (tutaj odpieniacz i grzałka) przelew górą do środkowej. Tutaj czujnik poziomu wody. Z środkowej przepływ dołem do trzeciej komory gdzie jest pompa powrotna. Wszystko. W środkowej dasz co chcesz. U mnie siedzi tam np mikser (moczy stopy :) ).

Warto pomyśleć o komorze na wodę do podmian / dolewek (zależnie od koncepcji całości). Zrobiłem taką komorę u siebie na całą szerokość sumpa prz tylniej ściance - sprawdza się doskonale u mnie jako komora na podmianki (uzupełnianie mam prosto z RO przez mikser).

3. Podłoże uważam że jest OK ale musi być: a) w miarę drobne, żeby syfki nie opadały na dno, :) obsypane wokół skałek (nigdy nie stawiać skałek na nim), c) wężowidła i inne zwierzaki do przekopywania.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.