Skocz do zawartości
smk

Co to za badziew?

Rekomendowane odpowiedzi

Zaczyna mie niepokoić mech/glon na jednej z moich skał.

Czy ktoś wie co to za cholerstwo? Czy mam się tym przejmować i jeśli tak to co za zwierz to zjada?

Zaczeło się pojawiać ze 2 miesiące temu na skale w miejscu gdzie wcześniej był porites samosieja (nie przetrwał na żywej skale podróży i obumarł) - skała jest u mnie w akwa już pół roku czyli od kiedy założyłem akwa. Od samego początku ta przednia część skały była jakaś taka dziwna - zobaczcie sami - wszystkie sakły dookoła piękne czerwono różowe się zrobiły a ta jakaś taka sucha (od drugiej strony jest też czerwona - nie wiem co jej - radioaktywna w tym miejscu czy co).

Dzieje się to w miejscu gdzie pada słońce z okna po 2h dziennie (bokiem tak troche daje - nie mam jak przestawić akwa). Wygląda jak na zdjęciu - bardzo intensywnie zielony meszek a'la aksamit.

Drugi taki wykwit zrobił się na... ostrydze też z boku gdzie daje mu światełko naturalne po 2h dziennie.

Co radzicie?

818-zielony_mech.jpg


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jak? Ktoś wie co to jest ten meszek i co z nim zrobić?


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam takie samo, moim zdaniem to po prostu glon.

http://www.nano-reef.pl/datas/users/489-glon.jpg

Akwa zalane 10 dni temu. W środku puki co 60kg suchej skały (nidługo dokładam zywą)

Pjawiły się glony te zielone i brazowe duzo brzydsze.


370L 2xT5-54W cyrk- 8000l/h foto: http://www.nano-reef...e=gallery&f=716

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak ale ty masz nowiutkie dojrzewające akwa więc rózniaste formy glonów u ciebie to normalka a co to cholerstwo robi u mnie i dlaczego pasie się tylko na tym jednym "radioaktywnym" kamieniu.

Jakieś sugestie jak się tego pozbyć? Zamówiłem już 4 dodatkowe ślimaki tecticus niloticus i 2 turbo więc pomogą moim 3 tecticusom w walce z meszkiem - może mitrax craba dołożyć?


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

smk możesz zrbić zbliżenie (fotkę) tej skałki? Mi się wydaje że oprócz tego zielonego masz coś jeszcze "badziewnego" wokół tego zielonego na tej skałce i właśnie nie wiem czy to detrytus czy jakś odmiana jasno brązowgo glonu.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie chcuialem sie wcinac , ale mysle ze to niepotrzebny alarm , wyglonda to poprostu na zdrowe zielone glony .

Wrzuc jakies inne foty ktore pokarza to z blizsza .

pozdr..


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

albo nie tak , ja wrzuce foty zdrowych zielonych glonow ,a Ty powiesz czy to wyglonda podobnie ok?:yes

pozdr...


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SMK ty sie ciesz ze nie masz cyjano :) Takie glony w zdrowym akwarium to normalka. 2 godz. naturalnego swiatla to raczej nic zlego, mi tez swieci slonce tak ze 2 godz. troche z boku i dalem w tym miejscu glony wyzsze.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt ładny :) Ale niech lepiej nie wybiera się nigdzie poza tą skałkę.

Dokładniejszą fotkę wrzuce za pare godzin bo zapomniałem wziąć do pracy aparatu.

Aquamaniac - cyjano już przerabiałem na szczęście szybka interwencja i po 10 dniach się zawineły.

Ale powiedz mi lepiej czy u ciebie przez to słońce tez musisz machać szybki z glonów co 2-3 dzień? Bo mnie już to zaczyna irytować.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie swieci i tez musze scierac, musze poczekac do wigilii aby powiedziec slimakom by robily to dokladnie...


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marx znowu piles :) :)

pozdr...

@ SMK czy ten glon sie odziera ze skalki czy jest przyrosniety ladnie jak mech ?:D

Kiedys mi cos takiego wyroslo w baniaku zaraz po cyiano bakteri , wlasnie taki charakterystyczny kolorek zielony , ( porob lepsze fotki prosze )


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oto fotka - nie wygląda jakby się oddzierał. To raczej taki aksamitny mech.

818-zielony_mech2.jpg


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź czy to forma śluzu bo tak mi wygląda ze zdjęcia. Jeśli schodzi pod naciskiem palca jako kożuch to najprawdopodobniej jedna z form cyjano. Chyba widzę tam bowiem kilka pęcherzyków powietrza (ale mogę sie mylić) - sam widzisz to najlepiej. Cyjano mogą bowiem przyjmować różne kolory w zależności od środowiska - bordowe, sine, zielone, czarne


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no , no Tomasz masz racje , ale smk wspominal cos tez ze one sa jak meszek ... chociaz ten kolor to jakos tez mnie sie niepodoba , podobe widzialem zaraz po cyiano bakteri , bordowe zniknely w pozniej wlasnie taka jakas dziwna zielen heh :]

SMK zostaw to narazie , nic nie rob z tym poczekamy co z tego wyrosnie :D sam jestem ciekawy .

pozdr..


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wracajac jeszcez do tych pecherzykow powietrza to sa tez one na glonach wapiennych na tej samej skale , mysle ze to poprostu powietrze .

Przeciag po nich palcem (w rekawiczce najlepiej ) ja to sie juz boje wszystkiego co w baniaku :D

Jak sie nie ciagna jak flak to nei jest to cyiano .


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

portfoliodatei39ry.jpg

wiesz co , to chyba sa jednak pozostalosci po cyiano :D

zaznaczylem malenkimi punktami zoltymi sino , czarno , fioletowe miejsca , byc moze sie myle .


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tam swirlej zakupiłem 100szt jednorazówek rękawiczek weterynaryjnych takich po pachy i się już nawet nie maczam w akwa nie mówiąc o łapaniu czegoś gołymi łapami :D


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wspominales o takich weterynaryjnych , gdzie to mozna zaiwanic ?:) fajne takei po same ....pachy :D

pozdr..

PS. Ta skalke zostaw , jak juz cyiano wyginelo prawie u Ciebie z tego co mowiles to pewnie wiele wiecej nic sie dziac nie powinno , jezeli to cyiano to czesto tak jest ze im wiecej sie ingeruje w ich wytepienei tym bardzij sie rozprzestrzeniaja ale i tez pozniej gina :)

Nic nie robic beda zywy w baniaku , robic duzo tak zeby im zaszkodzic to zaczynaja sie najwyrazniej bronic i w szybkim tepie rozmnazac zauwazylem a nastepnie gina i nikt nigdy nie wie co bylo powodem ich znikniecia :]

Sprawdz tylko lekko na kawalku skalki czy to nie jest sliskie , czy nie schodzi platami , jesli nie schodzi , jest mechowate to sie ciesz wyrosly Ci na sloneczku zdrowe zielone glony (tylko kolor jakis za zielony , ale to wiesz dzisijesze slonce wszystko potrafi :) hihi


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swirlej pozostałości po cyjano to nie są bo cyjano miałem w baniaku 3 miesiące temu przez 10dni i po diecie pokarmowej i mikroelementowej + aktywny węgiel zniknęły tak szybko jak się pojawiły.

Ale sprawdze jutro jaką mają konsystencję te zielone.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc wygląda to tak:

Po przejechaniu paluchem odchodzi takimi płatami ale nie jak cyjano (bo cyjano bordowe jakie miałem to taki glut a to taki mech)

Dość łatwo odchodzi więc w minute otrzepałem skałkę mniej więcej z tego badziewia.

Ale zauważyłem co innego juz bardzo niepokojącego - w zakamarku skałki najbardziej schowanej po lewej stronie zrobił się bordowy glut z cyjano (nieduży 2-3cm) :) - wynikiem jest na pewno zła cyrkulacja w tym miejscu.

Musze jeszcze raz poustawiać dysze wylotowe ze SCWDa bo jakoś niebardzo zagarnia widocznie ten rejon akwa.

No i dieta tygodniowa dla rybek i korali od dziś (to znaczy mniej zarcia a nie głód :)


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wiec to jednak cyiano , moga byc bordowe , zielone , sine , niebieskie , czarne ....

Najdluzej to zauwazylem z tymi czerwonymi sie walczy , te zielone to juz zmutowana forma :) ale tez mozna sie tego pozbyc , usuwajac przyczyne nie objawy :)

Bardzo mozliwe ze cyrkulacja wody troche na bakier , popraw .

pozdr..


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.