Skocz do zawartości
enigma17

Poważny problem, potrzebne szybkie rozwiązanie...

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem, że ten temat był już nieraz wałkowany, ale... żeby pokazać powagę sytuacji, prezentuję zdjęcia mojej hodowli....

3357-aiptasia1.jpg

3357-aiptasia2.jpg

3357-aiptasia3.jpg

Od miesiąca pływa 5 l.wurdermanni i nic specjalnego się nie dzieje. Coś tam zniknie, ale w tym czasie przybywa 20 x więcej.

Zacząłem się zastanawiać na małym helmonem tymczasowo (z racji pojemności zbiornika, miałby być tylko do czasu wyczyszczenia baniaka z ukwiałów), później poszedłby do większego baniaka.

Czy ma to wg Was sens?

Czy może dokupić jeszcze krewetek?

Czy może brzydal pomoże?

Proszę o konstruktywne wypowiedzi, które uratują krewetki od stania się sushi:D


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile czasu masz skałę? to chyba młode akwarium? jakie masz inne zwierzaki?

Pytam bo IMHO na taką ilość to tylko radykalne środki.

Ja bym zrobiła tak:

Jakaś duża strzykawa albo gruszka gumowa,rękawiczki kucharskie,wrzątek.

Wyjąś skałę i oblewać aiptasie wrzątkiem tak z kilka sekund strumyczek musi trafiać w aiptasię. Jak jest ugotowana to odczepia się ze skały i zostaje z niej taki glut łatwy do wyjęcia pensetą

Do takiej operacji aiptasie muszą być dość duże, i najważniejsze, strzykawka czy gruszka gumowa na tyle duża ,aby nie stygła w ciągu kiklu sekund i był to wszątek.

Jeżeli będziesz miał czysty wrzątek (bez kwasów i innych dodatków) to możesz po operacji wsadzić skałę do baniaka bez konsekwencji.

Swoją drogą pięknie wygladają- taka bujność życia... :D


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Baniak ma ponad rok.

Obsada głownie moje ukochane zoa, kilka sps, i lps, 5 rybek kilka ślimaków, krewetka czyszcząca i najdroższe sushi w moim życiu, czyli 5 x l.wurdermanni:playing.

Z wyjęciem skały może być mały problem, bo jest posklejana (ale jakby co to mogę to zrobić, próbuje już wszystkiego). Ale zapytam o kwestię techniczną, czy jak po sparzeniu róży zostanie z niej glut, nie lepiej będzie czymś ją odessać, niż wyciągać pęsetą, coby nie zostały zarodniki.

Chociaż nie chciałem uniknąć wyciągania skały. Proponują jeszcze przegłodzonego brzydala.

A co z opcją mały helmon, na dwa tygodnie?


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Twoim miejscu postawiłbym na rozwiązania naturalne. Wszelkie grzebanie przy skale, gotowanie, parzenie polewanie wrzątkiem może skończyć się źle dla akwarium. Daj krewetkom jeszcze z miesiąc. U mnie 3 szt. oczyściły akwarium 300-litrowe. Fakt, że zanim zaczęły działać to minęło pare tygodni. Czasem muszą się zaaklimatyzować zanim zaczną czyścić. O ilość się nie martw - 5szt krewetek to bardzo dużo. Jak moje wzięły się do dzieła, to co noc znikało kilkadziesiąt aiptasii (czasem więcej czasem mniej, a czasem nic). Po 2-3 tygodniach miałem czyste akwarium. Kupowałem używaną żywą skałę zagrosze - jednak pełną tego paskudztwa.. było więcej niż u Ciebie. Ogranicz karmienie mrożonkami itp. głodne krewetki dużo szybciej zaczną polować.

Chelmona sobie daruj.. może być tak, że zamiast aiptasii zacznie podjadać korale. Krewetki sa bardziej pewne i.. już je masz :D

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup brzydala a najlepiej ze 3:playing najwieksze,potraktuj wrzatkiem ,z resztą brzydale dadza rade :D ,miałem podobnie w akwa a moze nawet gorzej w ciągu miecha brzydal wyczyscił wszystko:playing, rybke oddałem i po miechu znów to samo kupiłem nastepnego juz ładnie kosi ,zreszta jak umnie wykosi to moge Ci go "wypo[red]z[/re

d]yczyć" :D, bo w sumie to nie daleko mieszkamy :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale wg Was ile powinienem je głodzić, bo w sumie to jak pisałem wcześniej coś tam znika, ale przyrost jest dużo szybszy, niż krewetki. A z drugiej strony są jeszcze ryby, które wytrzymają trochę bez jedzenia, ale ile?

@Natan restart póki co nie wchodzi w grę, za dużo czasu i pieniędzy mnie to kosztowało, aby wszystko od nowa zaczynać. Restart to będzie za kilka lat na 600L:playing

@balon jak wunderwaffe nie da rady, to chętnie wypożyczę od Ciebie brzydala, zwłaszcza, że już je róże. Póki co próbuje coś zrobić z tym co mam


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A pytanie jeszcze do posiadaczy wunderwaffe, u mnie widzę w dzień jak łażą dosłownie po różach i ich nie ruszają, czy one jedzą je tylko w nocy?


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej tak, bardzo rzadko widuje je, kiedy jedzą aiptazje w dzien.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz się wspomagać przy walce środkiem o nazwie Joe's Juice, który zakleja otwory gębowe Aiptasji.

Nie zaklejać za jednym razem wszystkich, żeby nie rozjechać parametrów w akwa lepiej stosować na kilku aiptasiach dzienne, systematycznie aż do skutku.

Zobacz ten wątek

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=8927&d=0

i filmik z akcji


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam z 1000 szt w akwa, a musisz trafić każdą z osobna, więc w ten sposób to będę to tępił do świąt:googleye ,a druga sprawa one rosną wśród zoa, na sps`ach, a nie wiem jak ten środek działa na korale. Od wczoraj je głodzę i zobaczę co się będzie działo.


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam tomentosusa, u mnie pięknie wykosił aiptazje... choć ostatnio się rozleniwił i znowu zaczęły rosnąć :D


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie.

Twoje krewetki napewno zaczną jeść aiptas. Jest tylko jeden warunek-muszą być GŁODNE!!!

Karm ryby i inne zwierzaki tak aby krewetki ani okrucha nie dostały. Ja karmie za pomocą strzykawki i rurki. Mam w 180l jedną wurdermani i jednego 5cm aiptasa resztę wykosiła jedna krewetka, a było tego sporo

Powodzenia


100x40x60h, Sunpower 6x39w, Vertex omega 130, 6045 + RW8,  Tunze 1073.020, 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie będzie to takie łatwe tak zakarmić obsadę aby krewetki nic dostały, one zawsze coś znajdą, póki co karmię 3 kostki co drugi dzień. Ale coś mizerne efekty. Spróbuję póki co jeszcze ręcznie trochę powalczyć (może jak wybije te większe, to mniejsze wyżrą krewetki), a jak to nie pomoże w ruch pójdzie najprawdopodobniej brzydal, albo chelmon na jakiś czas.

Powiedzcie z Waszego doświadczenia, brzydal może podgryzać korale, chodzi mi głównie o zoa i lps? I jak się będzie miał do reszty obsady, bo mam dość agresywną p.packagnelle i nie wiem jak się będą dogadywać. Do tego są dwa błazny, e.bicolor i p.hexantea.


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja bym jednak na twoim miejscu troche sie zmusil do walki recznej. Kup ten Joe's czy jakikolwiek inny (ja uzywalem AipEx grotecha) Zaklejaj te potwory dwa razy dziennie. Rano kilka i wieczorem kilka. Ja w swoim akwa zuzylem trzy buteleczki Aipexa w miesiac :D

Mimo znacznej ilosci potworow na twojej skale zdziwisz sie jak szybko zaczna znikac jesli bedziesz tak pomagal swoim krewetkom. (i nie trzeba bedzie czekac do swiat) Pamietaj ze aiptasia wcale nie jest podstawowym pokarmem wurdemanii. Podejzewam ze one traktuja ja troche jak zlo konieczne do przezycia. Dlatego koledzy pisza o przeglodzeniu krewetek. Jak uzyjesz srodka ktory wypala aiptasie to krewetki beda mialy latwiej z wykonczeniem jej. Beda zjadaly resztki tego co pozostanie z rozpuszczonych przez ciebie aiptasji zamiast polowac na zdrowe okazy narazajac sie na popazenie... Mialem podobnie w akwa jak ty, po dwoch miechach dzialan wlasnych i 5 krewetek pozostaly trzy-cztery widoczne glowy aiptasji. Mysle ze wurde celowo ich nie zjadaja coby nie zniszczyc sobie potencjalnego zrodla zarcia do konca :D

pozdro

Zbych


Panelowe 148 l. (82/47/47 - 15cm panel boczny). Miniflotor AM, Tunze 6025 w obieg, Koralia 4 cyrkulacja. 6x 24W T5 ATI w obudowie DIY.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja to mam chyba jeszcze więcej od Ciebie tego dziadostwa i tak... mam 3 wunderwaffe ale nie widzę by cokolwiek się działo za ich sprawą a siedzą już z pół roku (albo ich za mało albo baniak za duży) dokupiłem rybcie - cipcie i też nie zauważyłem ani razu jej zainteresowania aiptazją... także póki co jestem załamany i kupuje w najbliższym czasie chelmona... niestety walka ręczna nie jest u mnei taka prosta na okoliczność wielkości baniaka i dostępności do poszczególnych aiptazji...

JAcek


200x80x60, sump 90x60x45, 3xtunze 6205, odpieniacz Skiba made na pompie red dragon, OR3500, 8 x 80W T5, profilux, reaktor, pellety i kupa pierdół...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie Chelmon wykosił wszystkie aiptasie , korali raczej nie skubie. Naprawdę polecam Chelmona


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też polecam helmona :-)

Wykosił mi całe akwa , pozostało w sumpie i kominie.

Ale nie długo też mogę mieć ten problem bo w poniedziałek przepadł helmon , nie wiem jakim cudem ale rozpłynął się :-(


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U ciebie Jacku to widziałbym z 15szt:D

Podobnie jak Ty jestem podłamany tym problemem

U mnie jest podobnie z dostępnością, musiałbym wyciągnąć skałę aby je wszystkie wytępić.

Konrad, wg mnie chelmon jest w kominie, sprawdź ręcznie:P


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejny dzień ograniczonego karmienia, bez jakichś spektakularnych efektów. Chyba w niedługim czasie wpuszczę brzydala.


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie były dwie krewetki wygłodzone i przez miesiąc niewiele widać było efektów, później doszła brzydula i podobny okres niewiele się zmieniło. Po dwóch miesiącach cyk nagle zaskoczyło !


300L LR:40kg LS:18kg Start 05.2010

Bubble Magus NAC6A, NJ1700, 2x JVP-102, 2x24W ATI BluePlus + 2x24W SylvaniaCoralstar + HQI

http://nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=37879 zasypy do reaktora

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nom u mnie helmon się nie znalazł , w kominie też go nie ma :-(

Jakim cudem mogła przepaść tak duża ryba ?


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie też chelmon wykosił wszystkie mam go dopiero 9 dni szybko się zaklimatyzował je mrożonki:)


240l 06.08.09r do 14.04.11r

Ruszyło 160x60x60 09.03.11r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam środek Red Sea Aipasia X - to coś nie wstrzykujesz do środka tylko rozpylasz nad aiptasia. Ona to traktuje jako pożywienie i tym samym zapycha sobie otwór gębowy czy jakos tak. Potwierdzam skuteczność.

Na dobicie polecam Wurdermani - ja mam 2 sztuki i od tamtej pory zero problemu z tym badziewiem.


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie helmon tez wykosil wszystko, ale aiptasii wielkosci zoa do dzioba nie wezmie. Zostawilem jedna jako zrodlo urozmaicenia pokarmu, urosla do rozmiaru 15cm i zaczela parzyc sasiadow. Red Sea X dziala super. Sam helmon polipow korali nie tyka.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.