Skocz do zawartości
free

HQI

Rekomendowane odpowiedzi

Mam wielką prośbę, rozczytuje się w waszych profesjonalnych dyskusjach i jestem pełen uznania, wybaczcie to pytanie od laika które na dodatek nie dotyczy akwarium morskiego tylko słodkowodnego, . a mianowicie- do rzeczy- chcę kupić oświetlenie HQI ponieważ w akwarium roślinnym ponad 300 litrów i 50 cm wysokim świetlówki ... sami wiecie...

Przeraziła mnie tylko cena ,najprostsze (bez bajerów) oświetlenie aqua medic 2x 150 w nie mówiąc o giesemanie to wydatek prawie2000. wiecie może czy można kupic cos taniej? ostatnio spotkałem ię z lampami firmy brilux - cena około 300 za jedną oprawe 150 w - nadają się one do akwarium? i czy są bezpieczne i w miare solidne? i czy to prawda że trzeba od razu powiadomić straż pożarną wieszając te chińskie latarnie?...a może ktoś ma coś do sprzedania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMHO możesz spokojnie użyć oprawy Brilux, Thorn, Clarias czy choćby Philips. Na pewno będzie znacznie taniej niż w przypadku AM czy Giessman. Sam używam lampy HQI firmy "nieakwarystycznej" i jestem zadowolony.

Dobrze by było gdyby miała tzw. "zimny start" ale nie wiem czy można się tego spodziewać po tych najtańszych modelach.


pozdrawiam Łukasz Kaczmarek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co z UV??. Chcę mieć żarnik 150 W a te nie mają filtra UV. Myślałem o Brilux'sie, może być?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A są jakieś żarniki 10000K z filtrem takie do nano? A może wiesz coś o tych oprawach, czy mają filtry?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale autor wątku pytał o HQI do akwarium słodkowodnego a nie morskiego. Czyli żarnik 5500 K a nie 10000 K


pozdrawiam Łukasz Kaczmarek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli jesteś zinteresowany mogę sprzedać Briluxa z zarnikiem Osram 6500 K (miesiąc świecenia ) za 250 zł


początek 300 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady!, nie spdziewałem się że tak szybko uzyskam od Was tyle informacji, jednak net to jest to, bo naprawde nie miałem się od kogo uzyskać obiektywnych infomacji, choć mieszkam w dużym mieście, w sklepach akwarystycznych chcą upchnąć swój towar i nic się nie dowiesz poza super zaletami AM lub gies...a brilux = szybki pożar.

Mam jeszcze pytanka jakby się ktoś orientował i miał chwilke czasu odpowiedzieć- czy 2x150w wystarczy do akwarium 150x50x60wys? i jak jest z grzaniem się tych lamp? czy w pomieszczeniu ok 28m2 2.60 wys.nie zpowodują zbytnich upałów w lecie? Acha i jakiej firmy żarniki kupić do roślinnego? No i o co jeszcze powinienem zadbać i na co zwracać uwage?

Berq oferta jest interesująca, tyle że słyszałem że do słodkich akwariów stosuje się światło 5500K. Sam jeszcze wiem troche zbyt mało, ale prawdopodobnie odezwe sie do Ciebie, bo w przyszłym miesiącu chcę sprawe sfinalizować.

Jeszcze raz dziękuje, znacie może adres jakiejs profesjonalnej stronki o akwariach roślinnych? z podobnie profesjonalnym forum? bo jak do tej pory to nic ciekawego nie znalazłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SRWiA jest stronką dla Ciebie :( (Serwis roślin wodnych i akwariowych)

Optymalny żarnik to Osram, ma 5200K i UV stop.

Wszyscy liczący się Polscy Holendrzy :( go używają.

Adam

Zanim zachorowałem na morskie to ......... :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zabawa w samoróbki z napięciem zapłonu hqi 4kV, temp. żarnika metalohalogenkowego w oprawie halogenowej i "bebechami na wierzchu" to chyba za dużo stresu jak dla mojego i tak wątłego zdrowia :(

bezpieczeństwo za cenę 200 zeta mniej ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedz dla Marxa

Uznałem ze Brilux nie nadaje się do morskiego a w dodatku okazało się ze jest trochę zasłaby więc kupiłem Aqua Medic aquastarlight 2 x 150 W

Gdyby ktoś był zinteresowany kolega ma do sprzedania Weipro 2 x 150 W


początek 300 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie nadaje sie lampa czy zarnik?

a lampy AM to juz zuplenie inna polka cenowa...


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z opini jakie udało mi się zdobyć lub z doświadczeń swoich i innych znajomych zarniki aqualine nie posiadają filtrow, dlatego tez muszą być stosowane w lampach posiadających owe filtry, a tylko lampy z przeznaczeniem do akwarium je mają Wiem ze pewnie wiele osob nie zgodzi sie ale to juz ich sprawa. Ja kupiłem, fakt drogą zabawkę ale jeden problem mam z głowy i nie potrzebuje zastanawiać się czy to ze koralowiec jakiś marnieje to wina oświetlenia tylko szukam innych powodów.

Zresztą dowodem na to jest fakt ze gdy posiadałem Briluxa to korale marniały,a niektore padły odkąd zmieniłem oświetlenie udało mi się utrzymać wiele koralowców twardych a nawet rozmnożyć Euphylia ancora ( kupiłem jedną a mam teraz trzy)

Moja rada: stosujmy sprawdzone rozwiązania, a eksperymentujmy tam gdzie to potrzebne


początek 300 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rozmnożyć - rozumiem, że wyrosły jej jeszcze dwie "korony", czy tak?

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brilux, Thorn, Clarias, Philips,Lars , a może jakaś inna? którą z tych firm polecalibyście?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem cztery korony, ktore podzieliły sie : dwie na cztery a dwie na dwie czyl mam 12, a do tego u podstawy miękkej tkanki pojawiły się małe zaczątki kolejnych.


początek 300 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze względu na zagęszczenie jakie nastąpiło zozdzieliłem je i dlatego piszę ze mam trzy po piękne cztery korony


początek 300 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja troszke z innej beczki ale nie bede zakladal nowego topicu, czy zarnik 70 watt HQI plus dwie super aktyniczne swietlowki phillipsa wystarcza na nano-rafe ok 75 litrow? Poytanie moze byc...lamerskie? Sorry ale jestem zielony w tej dziedzinie i dopiero nosze sie z zamiarem zalozenia nano-rafy. za wszleki informacji z gory dziekuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. W mojej pierwszej nano - 72 litry miałem właśnie HQI 70 W + actynic i wydaje mi się że jest to wystarczające oświetlenie. Pięknie rosły i rozwijały się nawet trapchyphylie i eupchyllie. Za filtr robiła szyba hartowana i nie zauważyłem żadnych oznak złego samopoczucia koralowców. Tak samo jest z filtrem w moim obecnym akwarium - do wglądu w akwariach klubowiczów.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.