Skocz do zawartości
michu23

pomocy - chelmon umiera...

Rekomendowane odpowiedzi

witam! mam rostarusa od 2 miesiacy prawie. nie bylo zadnych najmniejszych problemow z aklimatyzacja i zywieniem. pieknie wcina artemie. dzisiaj zaczynajac podmiane wody zauwazylem ze plywa po akwa a raczej jest miotany nurtem wody. potem padl na piasek, jeszcze oddycha. wyladowal w swiezo rozrobionej solance, dobrze napowietrzonej. jedyne co mi przyszlo do glowy... ogolnie zero zmian skornych, oznak choroby... parametry mierzone wczoraj NO3 - 5. Cos moge jeszcze zrobic?


120x50x50.Odpieniacz EVO3000,RW8,Eheim StreamOn 4000plus,Pacific Sun Metis Hyperion S2 2x75W,Tunze 3163,3162.23kgLS,25kg skaly.LPSy i miekkie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej już nic. (przykro mi) Tak się dzieje jak ryby są łapane na cjanek. Niby spoko pływają przyjmują pokarm a i tak padają z wyjałowienia układu pokarmowego(brak flory bakteryjnej) właśnie tyle ryby żyją 2-3miesiące.


5752_5837.png

Moje akwa

Akwa: 180l Opti + sump 80l + 28kg żywa skała + 9kg żywy piach Cyrkulacja: 2x Jvp 101 Obieg: NJ 1700 Odpieniacz: DIY by Sebastek na pompie Tunze 9420.04 Oświetlenie: 8x24w T-5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o tym samym pomyslalem. szkoda ze tak pozno. byl nadzwyczaj duzy jak na rybe sklepowa, tak mi sie wydaje... moze tez i byl juz stary... no jest bo wciaz oddycha. straszne to jest :/


120x50x50.Odpieniacz EVO3000,RW8,Eheim StreamOn 4000plus,Pacific Sun Metis Hyperion S2 2x75W,Tunze 3163,3162.23kgLS,25kg skaly.LPSy i miekkie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#276399 michu23 :

o tym samym pomyslalem. szkoda ze tak pozno. byl nadzwyczaj duzy jak na rybe sklepowa, tak mi sie wydaje... moze tez i byl juz stary... no jest bo wciaz oddycha. straszne to jest :/

Kiedyś czytałem o pokolcach jak jest ich kilka to potrafią zregenerować sobie florę bakteryjną jedząc odchody innych pokolców z zdrową florą bakteryjną( w kupie są bakterie).

Inną sprawą jest głodzenie ryb podczas transportu. Niby ryba nie umiera ale bakterie które są w przewodach pokarmowych giną i to samo co cjanek. ( Ale to głównie pokolce)


5752_5837.png

Moje akwa

Akwa: 180l Opti + sump 80l + 28kg żywa skała + 9kg żywy piach Cyrkulacja: 2x Jvp 101 Obieg: NJ 1700 Odpieniacz: DIY by Sebastek na pompie Tunze 9420.04 Oświetlenie: 8x24w T-5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tez o tym slyszalem ze pokolcom mozna zaaplikowac odchody innej ryby i ze to skutkuje...


120x50x50.Odpieniacz EVO3000,RW8,Eheim StreamOn 4000plus,Pacific Sun Metis Hyperion S2 2x75W,Tunze 3163,3162.23kgLS,25kg skaly.LPSy i miekkie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#276401 Kaktus :

Kiedyś czytałem o pokolcach jak jest ich kilka to potrafią zregenerować sobie florę bakteryjną jedząc odchody innych pokolców z zdrową florą bakteryjną( w kupie są bakterie).

Inną sprawą jest głodzenie ryb podczas transportu. Niby ryba nie umiera ale bakterie które są w przewodach pokarmowych giną i to samo co cjanek. ( Ale to głównie pokolce)

Wydaje mi sie ze to nie sprawa glodu. Ogladalem kilka filmow o biznesie akwarystycznym i wedlug tych filmow ryby trafiaja do nas w ciagu 24-48h. Tyle to ryby wytrzymuja bezproblemow. Poza tym na droge dostaja cos na uspokojenie. Nie sadze zeby glod im doskwieral jakos znaczaco. Tym bardziej bakteriom pokarmowym.

Natomiast co do cyjanku to oczywiscie slyszalem o tej metodzie i rozumiem (w kazdym razie teoretycznie) jak ona dziala. Zastanawia mnie jednak jedno. Jesli cyjanek zabija bakterie pokarmowe i ryba zaczyna glodowac mimo przyjmowania pokarmu, to powinny sie uruchomic mechanizmy obronne przewidziane na okres glodu, czyli spalanie wlasnego tluszczu. Nie bardzo wierze ze ryba zdycha z glodu przez, jak powiedziales 2-3 miesiace bez zadnych fizycznych zmian. Przeciez smierc z glodu oznacza wycienczenie i wychudzenie. Widzialem kiedys chudego zoltka - normalnie bylo kregoslup widac. Michu nie pisal nic o kiepskim stanie ryby. Ja stawialbym na cos innego. Chociaz nie wykluczam wplywu cyjanku uwazam ze glowny powod smierci ryby (nie wiemy jeszcze czy juz zdechla) jest inny.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi sie, ze cyjanek raczej wplywa (po czasie) na niewydolnosc wielonarzadowa (zwlaszcza ukladu trawienia) i przez to ryba pada...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cyjanek uszkadza oxydaze cytochromowa ktora znjaduje sie w mitochondrium,a mitochondria są w każdej komórce oranizmow żywych-czyli poraża tzw łancuch oddechowy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to ja juz w takim sklepie nie kupuje, mam taki sklep kilkadziesiat kilometrów od Koszalina i nic wicej tam nie kupie, szkoda kasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobna sytuacje z Flavences.

Pływała, jadała. Myslalem, ze wszystko bedzie ok. Byla 10dni u mnie i chyba jakos mniej niz m-c w kraju.

Pewnego dnia zaczelo go miotac po akwarium, oddychal ale juz nie mogl utrzymac sie w nurcie, ktory swoja droga byl dosc slaby. Pare godzin pozniej - zgon. Przykra sprawa.

Mysle, ze najlepszym rozwiazaniem jest zarezerowwanie sobie ryby w danym sklepie (kupujesz ale nie odbierasz) i czekasz. Jak wszystko bedzie ok odbierasz, jak Ci padnie zwrot kasy. Niektore sklepy maja taka opcje. Chociaz jak widac, nawet 2 m-c czasu moga byc powodem takich przykrych niespodzianek. To chyba rozwiazania za bardzo nie ma jak kupowac ryby od osob prywatnych, ale niestety; skopletowac ta metoda obsade to masakra.

Powodzenia. Daj znac co z rybka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Grzesiek Burlinski - nie wiem do konmca czy to jest wina sklepu, przeciez nikt nie zamawia celowo ryb lapanych na cyjanek ;) uwierz Grzesiek, sklep nie wie, jakimi metodami zostala zlapana ryba.

@bibik - jesli cyjanek przerywa łancuch oddechowy, to symptomy powinny pojawic sie raczej troche szybciej, niz po paru tygodniach?


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a może powinieneś skrócić męki tej ryby?

Np włożenie jej do solanki i do zamrażarki - efekt jak u pijaka na śniegu, po protu zaśnie - chyba najbardziej humanitarny sposób jaki znam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#276590 AquaManiac :

@Grzesiek Burlinski - nie wiem do konmca czy to jest wina sklepu, przeciez nikt nie zamawia celowo ryb lapanych na cyjanek ;) uwierz Grzesiek, sklep nie wie, jakimi metodami zostala zlapana ryba.

@bibik - jesli cyjanek przerywa łancuch oddechowy, to symptomy powinny pojawic sie raczej troche szybciej, niz po paru tygodniach?

A jak się łapie ryby na cyjanek? Bo jakoś nie wyobrażam sobie tubylca wlewajacego cyjanek do morza i wskakującego do tej wody?


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tubylec ma w reku butelke jakieś piekielnej cieczy, ktorej to zawartosc "wtrzykuje" w rozne zakamarki rafy, gdzie pochowaly sie co ladniejsze rybki. Po krotkim czasie rybki wypływają w tych zakamarków...


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciekawa rozmowa sie wywiazala... chelmon odszedl. pamietam jak sie cieszylem jak pieknie jadl artemie. byl ladniutki, spasiony :clowning i lipa... szkoda ze tak sie dzieje.


120x50x50.Odpieniacz EVO3000,RW8,Eheim StreamOn 4000plus,Pacific Sun Metis Hyperion S2 2x75W,Tunze 3163,3162.23kgLS,25kg skaly.LPSy i miekkie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie kupujcie tych ryb,szkoda nerwów w 99% padną


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj odszedł mój chelmon,dlatego postanowiłem odświeżyć ten wątek

Oto jego krótka historia:

9 lipca zadzwoniłem do sklepu czy maja tę rybę,odpowiedzieli że tak pływa u nich 2 tygodnie więc zarezerwowałem

16 lipca rybka była u mnie

Bardzo dobrze wyglądała chętnie wcinała artemię i lasonogi,zlikwidowała całą aiptasie

Wszystko było pięknie aż do 3 września,siedziała w rogu i pierwszy raz nie przyjmowała pokarmu,dzień pózniej rano miotało nią po całym akwarium,straszny widok.wiedziałem że nie ma dla niej ratunku i w sposób humanitarny skróciłem jej męki.Nie wiem czy to faktycznie ten cyjanek,inne zwierzaki czują się dobrze:2 pokolce,2 błazny,krewetka czyszcząca mandaryn.Jutro zadzwonię do sklepu muszę na kimś wyładować swą złość:banghead


240l 06.08.09r do 14.04.11r

Ruszyło 160x60x60 09.03.11r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że nie ma co dzwonić do sklepu , bo niby o co . Sprzedali ci rybę zdrową .:p U mnie helmon pływal 8 mcy i odszedł na wieczną rafę bo po 8-miu miesiącach wspólnego pływania z hepatusem podpadł mu i ten go załatwił . Zagonił go w skały i nie dopuszczeł do jedzenia . Dziwne to ale prawdziwe . :clowning Pozdrawiam


Baniak 650 lilr. + 150 litr. sump z DSB i LR ,led 430W, odpieniacz DIY thcskiba , obieg RD 8500 litr. , cyrkulacja 39000 litr. około 100 LR , SPS , LPS .

obecnie : http://nano-reef.pl/topic/31598-cast-away/

Poprzedni baniaczek : http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=224395#224395

http://aqua-reef.pl/topic/1363-mo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli pływał w tych 240l razem z 2 pokolcami, to niestety sam mu zgotowałeś ten smutny koniec. Chyba że w międzyczasie zwiększyłeś litraż...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W swoim zbiorniku miałem podobny przypadek jak pisał hepatus 1000.Chelmon w pełni zaaklimatyzowany w zbiorniku pływał około 10 miesięcy pobierał pokarm.W pewnym momencie został całkowicie zdominowany przez Heniochusa chociaż pływali razem od wielu miesięcy nie robiąc sobie nic złego.W konsekwencji stresu i ciągłej agresji Acuminatusa podczas karmienia Rostratus padł.Moim zdaniem to stres jest największym powodem zgonów tych ryb.


Pozdrawiam Sebastian Burkat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może macie rację,choć nigdy nie zauważyłem aby któryś z pokolców ganiał chelmona.Myślę że na razie nie jest im tak żle w tych 240l żółtek i hepatus mają po 6-7cm,ale w tym roku zwiększę litraż na 500l


240l 06.08.09r do 14.04.11r

Ruszyło 160x60x60 09.03.11r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.