Skocz do zawartości
majestic

Żywy piasek- czy warto?

Rekomendowane odpowiedzi

Wraz z tematem o dziurze w worku w którym znajdował się żywy piasek zauważyłem dziwną dygresję. Wszem i wobec czyta się o pozytywnych właściwościach LS lecz czy aby na pewno jest wart swej ceny?? Koniec końców zapakowany jest hermetycznie więc wszystko co potrzebuje tlenu po takim odizolowaniu obumrze. Nie lepiej więc kupić zwykły piasek i poczekać aż nabierze pozytywnych właściwości w akwarium??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyć zywy,ale nie podobał mi się,dużo muszelek i kawałków korali miałem.Zamieniłem to na ciut grubszą granulację.Ładnie wygląda i nie pyli.

Czy warto to nie wiem.Pisałem w tamtym watku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołączę się do tematu w takim razie jaki polecacie piasek, który nabierze z czasem właściwości jak LS ale nie będzie tyle kosztował. Niezbyt podoba mi się zbiornik bez piasku więc czekam na sugestie. Dziękuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Póki co moje domysły się sprawdzają. Prosiłbym, podobnie jak demontri, o podawanie ew. alternatywy dla LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli o mnie chodzi dla mnie ma być tylko dekoracyjny i tylko taki który się nadaje do słonego.Nazw nie pamietam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłam LS co by przy jakiejś tragedii nie musieć zastanawiać się, czy to nie wina podłoża.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem także żywy piasek to pic na wodę stosuję suchy piasek aragonitowy i jedyne czym się różni to granulacja, a jest czysty i dosypuję sobie co jakiś czas 1-1,5kg bo jednak trochę przy podmianach się odsysa i 0 wahań parametrów czy nalotów po dosypaniu świeżego przepłukanego piasku :nono

My ze śląska martwy piasek kupujemy u miejscowego sprawdzonego dostawcy morszczyzny natomiast wiem, że erybka też handluje martwym piaskiem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm sprawdziłem ofertę erybki i nie widzĘ prócz grysu koralowego nic na kilogramy... Może macie jakieś namiary na ten aragonitowy piach ze śląska??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś znajdzie ten piasek na sprzedaż niech się pochwali linkiem na priv ;p


45Litrów :) ciasne ale własne !! start 04.06.2010 - 4.07.2010 przesiadka na Reef Maxa :) 6.02.2011 nowe 150L w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też podepnę się pod temat , jakby ktoś miał namiar na ten piasek to poproszę o PW.


3967620a16878ca2.jpg

60x60x50+sump 57l ,30 kg LR , 10 kg LS, LED Hydra 52 hd+ 2xT5 , jebao cp 25, Deltec 1351 , New Jet 3000 Nowa bańka

Stara bańka - nie istnieje

http://nano-reef.pl/topic/82915-akwarium-4000-l-w-pracy/page__st__20#entry888530

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest mnóstwo tematów związanych z piachem na tym forum prawda jest taka ,ze niema w nim zadanych bakterii ale za to wmiare szybko zasiedlaja się w nim, tak jak i sporo pożytecznych organizmów ,ostatnio kilogram piachu w oryginalnym worze zostawiłem na strychu nie w lodowce na tydzień i co ? i nic zero zapachu ,,zmiany koloru ,,a może to niezniszczalne bakterie które przystosowały się do życia na moim strychu gdzie było plus 50,wczesniej tez zamykałem go szczelnie w słoiku i tak dalej ,,jest to dobrze wypłukany w ro ,,ale nie zmienia to faktu ze piach jest dobrej jakości ,,cena wiadomo nie adekwatna ,,ale do tego(cen) każdy kto siedzi w temacie powinien się przyzwyczaić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OceanDirectLSand.jpg

Majestic, te foliowe worki zrobione sa z materialu przepuszczajacego powietrze. W innym wypadku dostalbys czarny, smierdzacy piach.

Jest pelno roznych rodzajow LS, niektorym cos nie wyszlo i zwalaja wine na piach. U kazdego, akwarium inaczej startuje i sie rozwija. Pewnie, ze sa za i przeciw LS, ale trudno o alternatywne rozwiazanie (no moze martwy i bakterie z ampulki lub LR). Moim calkiem prywatnym odczuciem jest, ze akwaria bez bialego piachu odpadaja w przedbiegach, jesli chodzi o estetyke. Nigdy nie chcialem laboratorium dla korali tylko normalne akwarium.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żywy piasek jest....jałowy ;-) przynajmniej u mnie tak było a w worku była saszetka z żelem i instrukcją by go przemieszać i piaskiem, odstawić na godzinę i dopiero do zbiornika. Kupiłem tylko jedno takie opakowanie. Reszta to mieszanka kilku rodzajów zwykłego piachu koralowego i arganitowego plus kilka buteleczek różnych szczepów bakterii. Obecnie w piachu mam tyle robactwa że w nocy w niektórych miejscach piach sam chodzi ;-)


Start 03.08.2009 - Zbiornik 600 l, sump 200 i prawie wszystkie potrzebne rzeczy ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie że jest jałowy, jakim cudem by leżał w worku przez pół roku na sklepie. Jak by był żywy to by był sprzedawany na stawce vat 7%. Nie wiem czy w Polsce jest coś takiego dostępne, ale wiem że w handlu jest żywy piasek z boksu sprzedawany z trawą morską - i to jest na pewno żywy piach, jak szybciutko nie dotrze do baniaka to otwiera się śmierdzący boks.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kiflu: w Stanach wśród morskich rośliniarzy taki 'set' cieszy się dużą popularnością, ale chodzi raczej o nieuszkodzenie korzeni trawy- co nie zmienia faktu że taki piach jest w 100% żywy.


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NO to powiedzcie jaki najlepiej kupić????:banghead bo czeka mnie to w najbliższym czasie???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podpinam się i proszę o taką samą poradę, jaki kupić? bo mnie to niebawem czeka :-)


Jest : BofT'owe +/- 288l w obiegu; 2x Maxpect Ethereal + ICV6, AquaMedic DC Runner 3.2, Gyre XF-330, Maxspect MJ- SK400, ~30kg rock, 10kg sand.

Było :  Mój Reefmax - Tunze 9002, 2 x Koralia nano 1600, Newjet1200, 1 x Ati Actinic, Aquablue plus, Aquablue special, ~15kg LR, ~6kg LS - start 13.01.2011 i nowy baniak 20L a w nim troche skałki i żwirku koralowego + krewetka modliszkowa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani , swiete slowa - akwaria bez piachu sa po prostu sztucznie brzydkie.

Wszyscy skupiaja sie nad wystawaniem polipow z korali, robia makro zdjecia koralowych polipów a jak zerkniesz na estetyke calego akwa to rece sie zalamuja. A to oswietlenie DIY bez estetycznego wykonczenia, a to akwa bez piachu, a to korale lezace na kratkach.

Jak dla mnie takie rzeczy moga byc w sklepach gdzie tak naprawde chodzi o handel. W domu powinno to jakos grac ze soba...

a co do LS - panowie troche chyba nie macie pojecia o czym mowicie. zywy piach nie oznacza ze w nim beda biegaly robaczki tip. Bakterie spokojnie przezywaja wiele miesiecy w beztlenowych opakowaniach. Poczytajcie troche, popatrzcie na preparaty typu Microbe-Lift Special Blend termin przydatnosci 2 lata lub rok po otwarciu - typowe szczepy bakterii zywych. To samo Hagen Nutrafin Cycle Szczepy Bakterii - typowe szczepy bakterii z przechowalnoscia 2 lata.

Proponuje zglebic czsami temat a nie powtarzac farmazony.

Nikt na opakowaniu piasku nie napisal ze bedzie tam zywa rybka nemo czy ukwial tylko kultury bakterii.


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu robiłem małe dochodzenie na temat tzw. biostarterów (ale tych przeznaczonych do akwarystyki słodkowodnej, zakładam jednak, że zasada jest ta sama). W buteleczkach biostarterów bakterie (nitryfikacyjne) faktycznie mogą przetrwać bardzo długo. Poradzą sobie również w wielu innych niesprzyjających warunkach - bakterie miały nieco czasu, by wypracować różne techniki przetrwania... Jednak wyschnięcie substratu dla bakterii nitryfikacyjnych oznacza śmierć. Czy taki piasek jest suchy?

Tyle na temat szczepów bakterii nitryfikacyjnych. Nie wiem jak sytuacja wygląda w przypadku innych bakterii obecnych w piasku.

Jeśli kogoś interesuje moje wspomniane dochodzenie, to zapraszam - http://4szyby.blogspot.com/2010/06/mity-i-fakty-na-tropie-bakterii.html


Pozdrawiam,

Adam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

piach jest mokry i zazwyczaj zawiera saszetkę lub ampułkę - i równie dobrze można go zrobić samemu - po prostu zaszczepić i tle na początek. Potem zasiedli się sam w czym pomoże mu oczywiście żywa skała. Bakterie nitryfikacyjne są beztlenowcami, przy dużym dostępie tlenu przestają używać związków azotu (bo po co skoro mają tlen) - zużywanie azotu jest ewolucyjnym przystosowaniem do trudnych warunków (różne komórki naszego organizmu też przez krótki okres wykorzystywać energię procesie beztlenowym - na tzw długu tlenowym - skutek - zakwasy ;-. Istnieją też bakterie siarkowe też beztlenowe.

W skład takiej saszetki wchodzą nie tylko bakterie ale też jaja i zarodniki innych organizmów - o ukwiałach i błazenkach nic nie pisali ;-) więc należy przypuszczać że pewnie taki zaszczep jest bardziej pożyteczny tylko czy wart swojej ceny. Bez niego najwyżej poczeka się miesiąc dłużej na jego zasiedlenie.

I jeszcze jedno - bakterie w tych koncentratach nie są "żywe" - tylko w stanie przetrwalników i w takiej formie mogą stać latami.

Według mnie wystarczy poszukać dobrej jakości piach poczytać o szczepach bakterii i ma się całkiem sensowny zaszczep

ja użyłem na początek "reef evolution bio degrader" bo znalazłem go promocyjne w zakupionej soli. Wg producenta 250ml na 10 000 L


Start 03.08.2009 - Zbiornik 600 l, sump 200 i prawie wszystkie potrzebne rzeczy ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#283185 smithpl :

a co do LS - panowie troche chyba nie macie pojecia o czym mowicie. zywy piach nie oznacza ze w nim beda biegaly robaczki tip. Bakterie spokojnie przezywaja wiele miesiecy w beztlenowych opakowaniach. Poczytajcie troche, popatrzcie na preparaty typu Microbe-Lift Special Blend termin przydatnosci 2 lata lub rok po otwarciu - typowe szczepy bakterii zywych. To samo Hagen Nutrafin Cycle Szczepy Bakterii - typowe szczepy bakterii z przechowalnoscia 2 lata.

Proponuje zglebic czsami temat a nie powtarzac farmazony.

Nikt na opakowaniu piasku nie napisal ze bedzie tam zywa rybka nemo czy ukwial tylko kultury bakterii.

smithpl jak wiesz to kultury bakterii są w osobnej saszetce więc raczej piasek w worku jest "jałowy". Wg mnie jest on jest wypłukany, normalnie jak by nabrali go z morza to powinno w nim być bardzo dużo widocznego życia - a nie ma.

Prosty test, spróbujcie na palcu wody z piasku i porównajcie z baniakiem, trochę ni jak się to ma do siebie.

Kolejny argument że piasek jest "mało" żywy to taki że niestety ale jak zasypiesz DSB to chyba od ręki ono nie działa. Trochę (a nawet długo) musimy czekać aż zacznie działać - musi dojrzeć - patrz dalej - musi zasiedlić się bakteriami.

Co do wyboru piasku, proponuję "Nature's Ocean Bio" ale nie dlatego że woda jest bardziej słona :nono tylko miałem wcześniej jakiś inny wynalazek i było w nim bardzo dużo kamoli - posklejany w bryły piasek i miał on duży przedział granulacji. Nature's Ocean Bio jest o drobnym jednorodnej granulacji bez posklejanych niespodzianek.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.