Skocz do zawartości
majestic

Żywy piasek- czy warto?

Rekomendowane odpowiedzi

#283201 timki :Bakterie nitryfikacyjne są beztlenowcami, przy dużym dostępie tlenu przestają używać związków azotu (bo po co skoro mają tlen)

Mylisz się- bakterie nitryfikacyjne są bezwzględnymi (choć najnowsze badania pokazują, że względnymi) tlenowcami, utleniają związki azotu i pozyskują w tym procesie energię. Porównywanie prostych bakterii do zaawansowanych 'technologicznie' komórek ludzkich jest trochę nietrafione.

#283201 timki :

W skład takiej saszetki wchodzą nie tylko bakterie ale też jaja i zarodniki innych organizmów

Można wiedzieć skąd te informacje?


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę że wywiązała się ciekawa dyskusja... Ciekaw jestem konkluzji ale wydaje mi się że trzeba będzie na nie jeszcze poczekać.

Póki co mamy przynajmniej 3 obozy:

- zwolennicy LS twierdzący że piasek jest żywy gdyż worki przepuszczają tlen oraz że bakterie zawarte piachu są też beztlenowcami

- zwolennicy LS uważający że co prawda nie jest on zasiedlony przez mikroby ale jest on najlepszą bazą pod ich rozwój

- zwolennicy martwego piachu, którzy twierdzą, że bezsensem jest wydawanie kasy na markowy LS, uważający że zaszczepienie suchego piachu da podobne efekty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- informacje były w opisie instrukcji choć nie bardzo w nie wierze

- nie porównuje bakterii do komórek ludzkich tylko proces biochemiczny - w czasie trwania długu tlenowego (długi wysiłek) komórki mięśni rozkładają cukier w procesie beztlenowym pozyskując energie (mało wydajny i toksyczny dla organizmu ale niezbędny)

w wyniku tego procesu powstaje kwas mlekowy, ten sam cykl zachodzi w komórkach bakterii lactobacillus ;-)

Co do nitrobacter i nitrosomonas masz racje - pomyliłem cykle i bakterie, przeglądałem biochemie i czytałem o clostridium i rhizobium - ale one działają w drugą strone;-)


Start 03.08.2009 - Zbiornik 600 l, sump 200 i prawie wszystkie potrzebne rzeczy ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Majestic to ładnie podsumował!! no ale dalej co z tego wynika jakiś konsensus trza znaleźć!!!:nono

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie znajdziesz, to jest kolejny temat o piasku i tyle, zaraz ktoś napisze, że w tym worku który przepuszcza tlen dochodzi do jakiejś tam reakcji chemicznej i ze w ogóle bakterie mają tam hajlajf, co prawda czasem taki worek leży w zimnym magazynie, ale to dobrze - bo przetrwają tylko te najsilniejsze bakterie itp

a zaraz ktoś napisze, że to kał prawda, bo przecież bakterie tak długo leżeć nie będą, że z nudów samobójstwo popełnią.

...

a prawda jest taka - worek piasku stanowi jakieś 2,5% ceny akwarium, więc czy warto na tym oszczędzać ? pomyślcie, że gdy okaże się, że wsypaliście zamiast piasku nie to co trzeba to będziecie musieli wyciągać wszystko z akwa odessać stary piasek i wsypać nowy, czy warto ?

uważam, że żywy piasek to ściema, ale i tak tydzień temu kupiłem jego worek, bo odpowiada mi granulacja i wiem, że nie będzie niespodzianek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bakterie przeżyły i w kosmosie...

Ja nie jestem przekonana, czy takie oszczędzanie na siłę ma sens. LS ma tą zaletę, że jest przez wiele osób już wytestowany i nawet jeśli nie działa tak cudownie, jak twierdzi producent, to jest pewność że nie szkodzi. I za tą pewność IMO można zapłacić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#283248 Ewaise :

Bakterie przeżyły i w kosmosie...

Ja nie jestem przekonana, czy takie oszczędzanie na siłę ma sens. LS ma tą zaletę, że jest przez wiele osób już wytestowany i nawet jeśli nie działa tak cudownie, jak twierdzi producent, to jest pewność że nie szkodzi. I za tą pewność IMO można zapłacić.

W sumie przy zakupie jednego worka nie ma się o co bić,racja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie w kazdym LS jest woreczek, ampulka etc...

ja kupowalem zafoliowany piasek z woda i piaskiem w srodku.

Prawda jest taka ze jakby to byla mega sciema to nie tylko bystrzy uzytkownicy NR odkryli by ta sprawe.

Raczej na swiecie trabilo by sie o tym na kazdym forum bo takie informacje wyplynely by z malych firemek pakujacych piach.

No ale Polacy to mistrzowie teorii spiskowych z Jarkiem na czele wiec albo napiszcie do producentow - moze Wam napisza co i jak albo sprawe nalezy przekazac obroncom krzyza z krakowskiego przemiescia - oni sa specjalistami od teroi spiskowych...

I niech sprawdza tez preparaty KZ :-)


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwolennicy, przeciwnicy, a mało kto napisał którego produktu się tyczy jego opinia. Część z wypowiedzi pewnie jest wyssana z palca albo powtarzana z zasłyszenia.

Używam Nature's Ocean Bio-Activ Live Aragonite Natural White. I powiem Wam, że jakie są w nim bakterie nie sprawdzałem bo nie mam sprzętu. Natomiast kiedyś odessałem 90% piasku i w jego miejsce włożyłem nowy. świeżo z paczki. I co z martwego piasku pojawiły się lasy takich malutkich rureczników, które sukcesywnie wyjadał Rostratus. Przecież w takim piasku są transportowane tak samo w LR są formy przetwornikowe, czy jak je tam zwał, larwy, jajka, itd. No i pewnie w jednym worku jest ich więcej w innym mniej. U mnie pewnie tak było bo po drugim wysypaniu miałem dwa razy więcej rureczników niż po pierwszym. A wydaje mi się, że nie tylko te robaczki wylazły z tego piasku.


Start 19 marzec 2010 ... od czerwca 2015 - OptiWhite 130*80*60h, Sump 140*60*40

Dolewka DIY 60l, 20kg LR, LED Reef Factory 210W, pompa Blue Reff Motion 12K z wylotem loc-line, ATI PowerCone 250iDC, Maxspect Gyre 350 + Jebao RW-15.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Póki co przychylam się do opinii Natana gdyż w momencie, kiedy nie mamy 100% pewności czy do Naszego akwarium sypiemy piasek aragonitowy, koralowy, kwarcowy, nadbałtycki czy piaskownicwy tudzież budowlany, to faktycznie śmiesznym wydaje się być wydatek 125 zł za 9kg piachu mając w perspektywie stawianie baniaka niejako od początku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam mieszane uczucia odnosnie zywego piasku. I nie chodzi mi tu o zwatpienie w jego "zywosc" tylko sposob jak i kiedy go dodaje.

Osobiscie wole dodac piasek po zamknieciu cyklu azotowego i oczyszczeniu skaly z calego syfu i glonow. Sam piasek wole kilkukrotnie przeplukac w celu zminimalizowania zmetnienia. Jezeli zrobie to z zywym wyplukam bakterie, przy martwym nie zrobi to roznicy. I tak do ostatnigo plukania uzywam wody z podmianki. Czesc akwarystow stara sie takawa pozyskac przy starcie a juz napewno wiekszosc dodaje bakterie. Dochodzac do plenty....czy nie lepiej za zaoszczedzone pieniadze kupic dodatowe kilk kawalkow skaly a sypac co nam sie podoba bo i tak zostanie zasiedlony.

I nic tak mi nie przychodzi do glowy jak tylko zrobic proste doswiadczenie przy starcie baniaka.

Powiedzmy ze bierzemy dwa 10l zbiorniki. Wypelnijmy je woda z akwarium w ktorej mozemy wykryc NH4, NO2, No3. Do jednego wsypujemy zywy piasek do drugiego zwykly,sluchy. Jako napowietrzanie i cyrkulacje dajmy mini koralie. To czy zywy wogole i jak szybko poradzi sobie z cyklem azotowym rozwieje raz na zawsze nasze watpliwosci i zaknczy polemike. Jak macie jakies sugestie odnosnie doswiadczenia to podpowedzcie chetnie sie takowego podejme.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja napiszę krótko. Miałem żywy - byłem zadowolony. Później miałem zwykły suchy i byłem mega niezadowolony. Warunki te same, ten sam baniak, oświetlenie, cyrkulacja, wszystko. Żywy był bialutki od początku do końca, a martwy zrobił się czarny po miesiącu i śmierdział jak szambo.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

....... mam czarny i fajnie wyglada:bump1


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#283352 seb :

A ja napiszę krótko. Miałem żywy - byłem zadowolony. Później miałem zwykły suchy i byłem mega niezadowolony. Warunki te same, ten sam baniak, oświetlenie, cyrkulacja, wszystko. Żywy był bialutki od początku do końca, a martwy zrobił się czarny po miesiącu i śmierdział jak szambo.

Pozdrawiam

seb

Bo oskubałeś dzieciom piaskownicę.U mnie nie zauważyłem różnicy,był żywy,był martwy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.