Skocz do zawartości
Grzegorz Dyzma

PhosBalls

Rekomendowane odpowiedzi

OK zrobie jak radzicie :) i dam znac za jakis czas . . .


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja dalej podziwiam kulki i szukam odpowiedniej ich ilości :)

Minęły prawie 2 tygodnie i po raz kolejny zmniejszam ilość kulek, dzisiejsze pomiary pokazały że 20ml kulek na 45l to chyba nadal za dużo.

PO4=0,00 a NO3 na salifercie pomiędzy 0,0 a 0,2 :)

Zmniejszam do 15ml i poczekam kolejny tydzień na zmniany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 dni od zmniejszenia ilości i chyba trafiłem :)

PO4=0,03 a NO3 niecałe 0,2. Kulek jest 15ml na 45l i chyba tak pozostanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opisywałem już to w innym wątku,ale tu jeszcze raz napiszę bo konkretnie chodzi o te kulki. Dwa tygodnie temu zrobiłem rewolucję w swoim filterku,wywaliłem pierwszej i drugiej generacji kulki,które się nie rozpuszczały i zostawiłem tylko te nowe + dosypałem tą resztę co mi została,razem jest tego ok 100-150g.Od tego czasu wodę mam mętną,latają mi gluty a odpieniek dwa razy na dobę wywala połowę lub nawet więcej śmierdzącego syfu.Przez to co zrobiłem załamałem swój system,poleciał mi sand dolar,ślimaki,kilka twardzieli i wzrosły po kilku dniach fosforany do 0,18.Kilka dni temu sprawdziłem i co prawda zeszły już do 0,13 a NO3 mam 2 ale wczoraj profilaktycznie podałem 5ml atramentu.Kulki zbytnio nie kulają się mocno.Nie wiem co teraz zrobić,czy tak zostawić i czekać,czy wywalić kulki lub połowę ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

alkohol,tylko alkohol najlepszy jest ;)


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piter, tak od rana ?

Inmar,

Mysle, ze wprowadzenie kulek to potezna zmiana warunkow w akwarium. Ta zmiana byla tak duza, ze czesc zwierzat nie zdazyla sie przystosowac. Jesli najpierw polecial sanddolar i slimaki, to normalne jest, ze PO4 skoczylo i to spowodowalo zejscie sps-ow. Poza tym mam wrazenie, ze u Ciebie w akwarium zmiany nastepuja stosunkowo czesto ? Sam wiesz, ze wszystko trzeba robic powoli i pozniej odczekac z miesiac lub dwa, zanim Cie cos nowego zacznie korcic ;)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marku za bardzo szalejesz.

Wywaliłeś stare kulki i dodałeś nowe. Niby nic ale jedna zmieniłeś coś w procesie.

Po za tym jakoś dziwnie od samego początku masz problem z kulkami (nie ważna jakie).

Czy możesz zrobić filmik jak one się u ciebie ruszają - bo to bardzo ważne?

Ja jadę na kulkach w dwóch zbiornikach. W domowym mam te od Krzyśka (troszkę uzupełniłem PB), a w "pracowym" tylko PhosBalle.

Dwa podstawowe parametry mierzone Hanna:

Dom:

NO3 - 1,5

PO4 - 2!

Tu troszkę z PO4 to wina wywalenia piachu - chyba. W każdym razie kulki u mnie pięknie zadziałała na NO3 a z PO4 kompletna klapa i muszę wspomagać absorberem.

Zmieniłem też filtr bo ten co miałem to porażka totalna. Teraz mam zajefajny... DIY made by Sebastian (Sebastek)

Praca:

NO3 - 0,8

PO4 - 0,6

Nie dam sobie ręki uciąć, ale chyba PB szybciej poradziły sobie z walką z parametrami. Na pewno z NO3, a czy z PO4 - sprawdzam dalej. Oczywiście zbiornik w pracy nie jest tak obciążony jak w pracy ale....


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#306822 Przemek :
#306789 inmar :

Opisywałem już to w innym wątku,ale tu jeszcze raz napiszę bo konkretnie chodzi o te kulki. Dwa tygodnie temu zrobiłem rewolucję w swoim filterku,wywaliłem pierwszej i drugiej generacji kulki,które się nie rozpuszczały i zostawiłem tylko te nowe + dosypałem tą resztę co mi została,razem jest tego ok 100-150g.Od tego czasu wodę mam mętną,latają mi gluty a odpieniek dwa razy na dobę wywala połowę lub nawet więcej śmierdzącego syfu.Przez to co zrobiłem załamałem swój system,poleciał mi sand dolar,ślimaki,kilka twardzieli i wzrosły po kilku dniach fosforany do 0,18.Kilka dni temu sprawdziłem i co prawda zeszły już do 0,13 a NO3 mam 2 ale wczoraj profilaktycznie podałem 5ml atramentu.Kulki zbytnio nie kulają się mocno.Nie wiem co teraz zrobić,czy tak zostawić i czekać,czy wywalić kulki lub połowę ?

Marku

Wydaje mi się że przyczyn obecnego stanu może być kilka:

- zmętnienie - może to być np. kwestia baketryjnego boomu - tylko czym do końca spowodowana w Twoim wypadaku - albo za mocno "ścierające" się peletki - pamiętaj że PhosBalls mają nieco inny skład(mieszanki innych polimerów i nieco inny czas rozpadu w tej samej temperaturze).

- uważam osobiście że dałeś ich za dużo - to co masz to w zasadzie powinna być maksymalna dawka do której powinieneś dochodzić powolutku.

Na pewno pelety nie mogą być przyczyną tego że padł Ci sanddolar - tego jestem pewien na 100%. Raczej poszukiwałbym innej przyczyny - czy masz piach? Czy nie tworzą Ci się przez przypadek strefy beztlenowe w piasku - i zaczynają powoli zachodzić procesy gnilne - co może skutkować uciekaniem z piasku rozgwiazd - albo ich po prostu śmierć?

Wskazywałaby na to również zawartość Twojego kubka - jeśli wywala więcej niż przedtem i w dodatku masz zwiększoną liczbę bakterii w akwarium(mają więcej jedzenia(związków organicznych) w wodzie - to jest ich więcej.

Skontroluj proszę swój piasek - bo mimo że nie widzę Twojego akwarium, to w pierwszej kolejności na niego zwróciłbym uwagę.

Jak "stary" on jest?

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inmar znowu masz jakies jaja w tenku...a bylo juz tak spokojnie.Nie stosuje Przemkowych ale podziele sie z toba moimi wynikami

ostrych badan polimerow na moim ogrudku.Sam wiesz krzece je tyle samo jak ty.Z tego co wszystko u mnie wskazuje.Nie jest warzne

jakie polimery sie kreca.Szybkosc krecenia i ich ilosc jest wazna ale nie zupelnie.Potrzebny jest ustawienie sprzetu ,ktore powoduje jak najmniejsza ilosc bakteri i polimeru dostaje sie do baniaka,bo w nim jest wystarczajaco starych bakteri.W skrucie mozna to okreslic ze tylko co powinno wylatywac z sumpa to jest czysta i dobrze utleniona woda. Brak stabilnosci bakteri spowoduje bardzo negatywne sytuacje w tenku.


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem,że zrobiłem błąd skoro wszystko było OK to mogłem nic nie ruszać,ale ja tylko chciałem wywalić stare,sklejające się kulki,pozostawiłem te nowe już kulające się i dosypałem resztkę,naprawdę niewiele.Próbowałem też przerobić mój fllterek bo ma martwe strefy,ale nie udało się.Rozgwiazdy piaskowe,dwie sztuki mają się dobrze,u nich nic nie zauważyłem i to też jest dziwne.Piasek mam tylko z przodu około 2-3 cm z tyłu jest goła szyba,cała skała stoi jak by na nóżkach więc pod nią przepływ jest bardzo dobry a sand dolar ładnie do tej pory orał miasek,miał ponad 10cm.Wyjmę dziś połowę kulek i spróbuję coś z filterkiem jeszcze zrobić.Chyba aż taki dzikus nie jestem,więcej w systemie nic nie robiłem.Pracuję jeszcze nad poprawą cyrkulacji,zakupiłem dziś JVP 202 i może dojdzie VorTech 40 jedna sztuka.

Ciągle mnie coś trapi,ale nie jest przynajmniej nudno a mnie nie da się zniechęcić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poleciały dwie następne akry,ale wczoraj wieczorem znalazłem przyczynę i dziś rano jest już lepiej.Wyjąłem filterek by ubrać połowę kulek i w środku był niesamowity smród.Okazało się,że z najnowszymi kulkami sporo też pozostało tych drugiej generacji,tych ciemnych.Te ziarenka zrobiły się jak popkorn,tylko oczywiście malutkie,popękały i dzieliły się na farfocle,miejscami się sklejały i przyklejały do dna i ścianek filtra.Wcześniej dlatego ruszyłem ten filtr bo zauważyłem to wtedy,ale to było początkowe stadium ich rozkładu.Szkoda gadać,ale dziś już woda dużo bardziej przejrzysta.

Te najnowsze kulają się ładnie,wczoraj domówiłem następną paczkę.

Chyba też będę musiał zmienić jednak filterek bo przy wczorajszych przeróbkach pękł mi no i jest za duży.Jak by były jakieś niedrogie propozycje to proszę na PW.

Czy mi musi się co chwilę coś przytrafiać ?:banghead

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Współczuję strat - ale dobrze że znalazłeś przyczynę.

Najpewniej zaczęły się jakieś procesy gnilne w złożu - zrób większe podmiany teraz, a najlepiej całe złoże mocno przepłukać przed ponownym zasypaniem.

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kulki się kulają,woda się sklarowała,ale poleciała dziś akra fioletowa i czerwona monti,połowę odłamałem i wyrzuciłem.Fosforany już były na poziomie 0,13 jak nalałem atramentu i skoczyło na 0,15.Po ponownym podaniu mam dziś 0,19.Nie wiem co jest grane bo wcześniej podawałem ten preparat pomimo kulek i zawsze spadało.Nowe kulki ugrzęzły po 3 dniach od wysłania na sortowni DPD,co za firma pochwalili się,że mają jeszcze przesyłki z listopada.Przemek może trzeba zmienić firmę ?( to żart oczywiście )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

inmar - temat kurierów weź z przymrożeniem oka :-)

Wysyłam średnio 40-60 paczek dziennie , i to co ostatnio się dzieję to jest paranoja .

Albo kurier w ogóle się nie pojawia , albo odbiera i przesyłka gdzie sobie leży .

Ale to wszystko samo się nawarstwia i to ma tylko związek z warunkami jakie teraz panują .

Nie ma znaczenia jaki kurier. Czy to będzie dpd czy inny u wszystkich jest teraz to samo przesyłka potrafi iść 5 dni.


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DPD wiozła mi kalendarze od Krisa - 15 dni - helołł :waving


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#307811 SkoczekPL :

DPD wiozła mi kalendarze od Krisa - 15 dni - helołł :waving

Sprawdzałeś datę nadania :-)

Jeśli tak to faktycznie kiepski kurier. :-)

Gls kolporter lub dhl będzie dużo lepszy .


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Umówiłem na dziś osobisty odbiór,ale muszę jechać aż do Rybnika.Siódemka też mi zawaliła i paczka też leży na sortowni w Rybniku.Może uda mi się odebrać obie.

Wracając do tematu kulek,otóż te co mi się kulają jeszcze są pomieszane z resztką tych ciemnych i dziś rano zauważyłem,że one też się rozwarstwiają.Część odsypana wylądowała w kiblu i zaraz ta z filtra też tam się znajdzie.Jeśli dziś odbiorę paczkę to zasypię filterek nowymi i będzie dojrzewanie ich od nowa.Zastanawiam się ile wsypać nowych kulek ?Zamówiłem od Sebastka już filterek i przed świętami obiecał,że będzie u mnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem CI tylko Marku że filterek Sebastka jest IMO jednym z lepszych jeżeli chodzi o kulki. Ma tak ułożone otworki że nie ma bata żeby cześć się kręciła a część nie. Ja jestem super hiper zadowolony.


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filtr już jest u mnie,robię akurat hydraulikę i przed sklejeniem jej na stałe zastanawiam się czy nie zmienić pompy z tej którą mam za mocną AB200 na np. Tunze Silence 1073.008 która ma niski pobór energii i pewnie wystarczy do takiego filtra.Aby nie zamęczyć pompy zrobiłem trójnik z zaworem więc regulacja będzie łatwa.Części do tego mam z poprzedniego filtra więc nic nie muszę dokupywać.

Stare kulki wszystkie poszły do kibla więc będą tylko nowe,ile dać na początek i jak dodawać kolejne porcje ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak ogarniesz wszystko to wrzuc filmik ,bo też czekam na ten filterek i jestem za... ciekawy jak to śmiga.

co do dawki to wydaje mi się że 500 ale tylko mi się wydaje


330l: 100/60/55 optiwhite + sump , oświetlenie: 8x39 ATI Powermodule Obieg: RD 3500 odpieniacz: Bubble King Supermarines 200 Filtr:poompa NJ2300+deltec FR 509 +filtr NP-reducing BioPellets dolewka: Dr Witt + Eheim compact 300

cyrkulacja:2xkoralia 4+1x koralia 3: skała ok 50kg. Start 17.05.2010 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sebastek ma w swoim temacie filmik z filterkiem w akcji.Mam całe opakowanie 500ml i proponujesz bym wsypał całość ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widziałem ten filmik, tylko tam jest zasypane 100, ciekawe jak pracuje jak jest ich dużo.

jajak kiedys startowałem z kulkami zasypałem 500 bo tyle mi zaproponowali w sklepach. chyba że dawkowanie się jakos ostatnie zmieniło bo jestem trochę nie w temacie.

ps jakiej wydajnosci będzie pompa którą podpinasz. Ja mam NJ2300 wiec chyba przy tej konstrukcji filtra to gr, przesada.


330l: 100/60/55 optiwhite + sump , oświetlenie: 8x39 ATI Powermodule Obieg: RD 3500 odpieniacz: Bubble King Supermarines 200 Filtr:poompa NJ2300+deltec FR 509 +filtr NP-reducing BioPellets dolewka: Dr Witt + Eheim compact 300

cyrkulacja:2xkoralia 4+1x koralia 3: skała ok 50kg. Start 17.05.2010 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.