Skocz do zawartości
hubertk

30l nano rafa zupełny nowicjusz

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć witajcie.

Mam na imię Hubert. Od wczoraj mam 30 litrów nano, i niestety pierwszy problem tzn zostawiłem na noc działającą kaskadę i okazało się rano, że podłoga zalana, szafka zalana itp (nowy parkiet cały w wodzie, na szczęście (chyba) żona spała i nie była świadkiem wielkiej operacji osuszania podłogi itp, niedziela zaczęła się z dużą adrenaliną).

1. Ok czyli mam to nano, kaskadę wyłączyłem bo chyba nie ma sensu, jutro idę do erybki, niech coś wymyślą, pewnie podmienią na inną. Czy miał ktoś taki problem żeby kaskada ciekła?

2. Zauważyłem od samego rana, że mam tę słynną aiptasie, czytam, że niektórzy wpuszczają krewetkę czyszczącą i ona się ma nią zająć. Co mam zrobić z tą Aiptasią czy to co inni czyli roztwór solanki lub wykruszenie skały czy może jednak ta kreweta?

3. W akwa mam wodę z erybki, po jakim czasie mogę wpuścić jakieś życie, choćby ślimaka czy krabika? Pan z erybki mi powiedział, że dopiero za dwa tygodnie powinienem wpuszczać: ślimaka, krewetkę jakieś korale, a w końcu może i rybki dwie.

4. Apropos testów wody, Pan z erybki sprzedał mi tylko salimetr i powiedział, że innych testów nie ma sensu robić bo to za mały zbiornik. Czy w przypadku gdybym jednak chciał te dwie rybki to dalej nie muszę robić testów tylko dolewać od niego wodę?

5. A co z ogrzewaniem wody i pomiarem temperatury?

Dziękuję bardzo za wyrozumiałość i pomoc.

hubert


120x50x50 + sump 80 l, 35 kg LR, 8 kg LS, cyrkulacja 12000 l/h, 3000 l/h, 800 l/h..., Deltec AP600, LED 144w...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Z tych 30L to chyba aż takiego wielkiego zalania nie było :)

Ad.2-5 - przydałyby się jakieś zdjęcia.

Ad.3 - polecam raczej wodę z ustabilizowanych zbiorników kolegów

Ad.4 - testy prędzej czy później i tak będziesz musiał zrobić, choćby dla uspokojenia sumienia i ciekawości. Zależy także jak będziesz pozyskiwał wodę na podmianki.

Ad.5 - nie wyobrażam sobie że nie mierzysz temperatury. Od tego będzie zależało czy będziesz musiał ją podgrzewać, czy chłodzić.

Pozdrawiam.

PS. Postaraj się o lepsze źródło wody.


cc183b31859f2d3073f0571477a8ac16u1871a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok czyli kupić grzałkę, widziałem takie 50 w z termostatem jak rozumiem temperatura około 20 stopni c

A co z tą kaskadą, czytam, że wielu pisze że w ogóle bezużyteczna, Czyli co wymieniać na nową bez dziurki bo zauważyłem, że ta moja ma małą dziurkę i stąd ten wyciek. Czy może kupić coś innego co spełni zadanie?

h.


120x50x50 + sump 80 l, 35 kg LR, 8 kg LS, cyrkulacja 12000 l/h, 3000 l/h, 800 l/h..., Deltec AP600, LED 144w...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No +20C to zdecydowanie za mało. Poczytaj dokładnie forum, znajdziesz tutaj odpowiedzi na wszystkie swoje pytania. Ja u siebie miałem w granicach +25-26C. Latem zapewne grzałki potrzebował nie będziesz, zależy jaką masz temp. w pomieszczeniu i ile urządzeń oddaje ciepło do wody. Odnośnie kaskady to się nie wypowiem.

PS. A co masz w tej kaskadzie?

Pozdrawiam


cc183b31859f2d3073f0571477a8ac16u1871a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No oczywiście , że 25 stopni moja pomyłka. A w tej kaskadzie mam takie gąbki chyba tzn raczej na 100% takie szare twarde. :)

h.


120x50x50 + sump 80 l, 35 kg LR, 8 kg LS, cyrkulacja 12000 l/h, 3000 l/h, 800 l/h..., Deltec AP600, LED 144w...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj jakieś zdjęcia bo nie ogarniam tego systemu. A co masz ze sprzętu oprócz kaskady? Ile skały? Ile piasku? Jak to wszystko działa?


cc183b31859f2d3073f0571477a8ac16u1871a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta kaskada to FZN3

skały mam 3 kg, a piasku żywego kilogram i to tyle co mam. No i jeszcze tę aipatsie mam :) ale teraz np jak włączyłem tylko niebieskie światło a białe wyłączyłem to się schowała, nie wiem czy to zbieg okoliczności czy to tak ma być.

aaa i jak wczoraj wypakowywałem skałę z gazety to były maleńkie dwa krabiki takie jak łebki od szpilki to może większe minimalnie, wrzuciłem je do akwa ale teraz zniknęły :)

Jutro chcę kupić te grzałkę. A jak myślisz kiedy mogę jakieś życie? (mam wodę z akwarium już istniejącego)

h


120x50x50 + sump 80 l, 35 kg LR, 8 kg LS, cyrkulacja 12000 l/h, 3000 l/h, 800 l/h..., Deltec AP600, LED 144w...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli skale masz z erybki to pewnie ta z frachtu, pozwol jej sie "oczyscic". Mozesz sobie kupic test na NO2 i sprawdzaj co jakis czas ten parametr, kiedy spadnie do 0 znaczy to, ze cykl azotowy sie zamknal i mozesz powoli zasiedlac akwarium. Poki co jesli chcesz wprowadzic jakies zycie mozesz kupic jakiegos czysciciela, np. kraba pustelnika.


90x50x50, sump 60l, 150W HQI Reeflux 12000K, 39W ATI Blue Plus, 39W ATI Purple Plus

Odpieniacz Sebastek Cone z AquaBee 2000/1, AquaBee 2000/1, JVP-101, JVP-102

1081983450.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skałę ma bardzo dobrą, widziałem jak kupował.Nie wiem czy nie warto wymienić tej kaskady na pompę cyrkulacyjną(np:koralia nano).Jeżeli już zostaniesz przy kaskadzie to zamiast gąbek trzeba włożyć watę akwarystyczną(wymieniać co dzień,dwa) ewentualnie potem jakiś absorber np:węgiel.


580 L.panel.FO i 73 L.sump.rafa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wywal te gąbki z kaskady i na ich miejsce dosyp drobniejszej skały. Weź z erybki trochę drobnych kawałków. Polepszysz filtrację.

Kup sobie małą pompkę obiegową (ok. 300-400l/h) i umieść pod powierzchnią wody. Będzie natleniać wodę i eliminować ewentualny film z powierzchni. Dodatkowo zwiększy cyrkulację w baniaczku.

3 kg skały, to trochę mało. Dołóż jeszcze ze 2 kg. Będzie znacznie lepiej z filtracją.

jak to porobisz, poczekaj cierpliwie przynajmniej te 2 tygodnie. Mierz co parę dni poziom NO2. Jak będzie NO2=0 to zmierz też NO3. Jeśli NO3 będzie mniejsze od powiedzmy 10, możesz wkładać pierwsze zwierzaki. I tak z resztą zaczną rosnąć zielone glony. Jak zaczną, możesz wpuścić ze 2 kraby pustelniki. Poradzą sobie z glonami.

Jak się pojawi brązowy nalot, to się nie przejmuj. Szybko minie.

Do szyb przyda się skrobak.


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#289457 akai67 :

Skałę ma bardzo dobrą, widziałem jak kupował.

Ja wcale nie mówię, że złą. Sam mam ostatnio kupione 6kg z erybki i wiem, że jest świetnej jakości i ma dużo życia. U mnie w działającym akwarium dodanie 6kg dało się odczuć, więc uważam że w świeżym baniaku musi się "oczyścić", to znaczy to co w niej padło musi się rozłożyć. I tak jak radziłem wcześniej i jak radzi @mufti, test na NO2 i NO3, badanie co jakiś czas czy jest ok i jako pierwsze zwierzątka pustelniki :)


90x50x50, sump 60l, 150W HQI Reeflux 12000K, 39W ATI Blue Plus, 39W ATI Purple Plus

Odpieniacz Sebastek Cone z AquaBee 2000/1, AquaBee 2000/1, JVP-101, JVP-102

1081983450.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez mam ten zestaw .

Nie wywalaj gąbki , przynajmniej w poczatkowej fazie , świetnie eliminuje syf z akwarium. Zostaw ją chociaż na 2 tygodnie. Póżniej zastanowisz się co tam dać . Na forum ktoś w 1 komorę wkładał chemi pure i purigen(absorbenty NO3) , można włozyc mały odpieniacz . Zależy co będziesz trzmał w akwarium. Może gąbka nie będzie wcale taka zła .? U mnie przy karmieniu niefoto , dobrze się sprawdza, wyłapuje wszystkie resztki.

Zostaw te 3 kg skały , jak dasz 5 ,jak proponuje Mufi , to będziesz miał gruzowisko .( Ja mam 2,5kg i skała sobie świetnie radzi z filtracją i z obfitym karmieniem).

Skrobaka do szyb nie kupuj , chyba , ze chcesz ją szybko porysować :).

Zamiast skrobaka kup zwykłe gąbki do naczyć , nałoż na jakiś plastikowy patyk , zawiąż gumką recepturką i masz świetny skrobak . Czyścisz szyby tą ostrą cześcią .

Termometra z grzałką nie kupuj (ja mam, leży nierozpakowany w pudełku). Tak małe akwarium trzyma temperaturę 25-26C .

Masz Solimetr?, to tam masz rownież termometr , włoz go do akwa na wyłączonej kaskadzie i będziesz wiedział jaką masz temperaturę. W lato pomartwimy się jak schłodzić te 30L.

Narazie nie kupuj pompki (dodatkowej cyrkulacji) , najpierw ustaw skałę i dopiero zobaczysz czy przy Twoim ułożeniu jest ok. Kaskada ładnie rozbija film na powierzchni, i cyrkulacja rownież nie jest najgorsza.

Dodatkowo polece Ci sól ATI coral , szyby przy tej soli właściwie w ogóle nie trzeba czyścić szyb i obserwując akwa stwierdzam , ze koralom tez słuzy( ja mam miękkie). Nie kupuj zbyt bagatej w pierwiastki , bo nawiedzą Cię wszystkie plagi.

Z testów robię tylko NO3.


Mój Reefmax http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=36509&d=0

Kolekcjonuje Zoa i Acanthastrea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamiast gąbek kuchennych do czyszczenia to proponuje mini czyścik pływający.... u mnie stacjonuje cały czas w akwa i przejeżdżam nim raz na 2 dni szyby nie mocząc nawet rąk... szyb nie rysuje ponieważ nie spada w piach bo jest pływający :)


Jest : BofT'owe +/- 288l w obiegu; 2x Maxpect Ethereal + ICV6, AquaMedic DC Runner 3.2, Gyre XF-330, Maxspect MJ- SK400, ~30kg rock, 10kg sand.

Było :  Mój Reefmax - Tunze 9002, 2 x Koralia nano 1600, Newjet1200, 1 x Ati Actinic, Aquablue plus, Aquablue special, ~15kg LR, ~6kg LS - start 13.01.2011 i nowy baniak 20L a w nim troche skałki i żwirku koralowego + krewetka modliszkowa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Podsumowując.

Czyli co?

Czy kupować grzałkę i trzymać temperaturę w granicach 25-27 stopni?

Zamiast tej gąbki rozejrzę się dziś za tą watą lub za drobnymi kawałkami skały z erybki. Oczywiście jak wymyślą coś z tą kaskadą, która ma taką maleńką dziurkę w ściance która jest na zewnątrz i to właśnie tą dziurką leje się woda.

I badam to No2 i No3 i dopiero jak no2=0 i no3 poniżej 10 wsadzam dwa pustelniki, tak?

A mam wrażenie, że zbiornik jest jakby tłusty brudny od środka chciałbym żeby się błyszczał, nie wymyłem go żadnym detergentem na początku tylko opłukałem wodą i to był chyba błąd.

I przez te dwa tygodnie dolewam wody RO? A po tych dwóch tygodniach wymiana słonej?

Co na teraz z aiptasia? aaaa i rano wyszedł tzn chował się po nocy taki biały robak, może dwa milimetry długi z dwoma czarnymi punktami w miejscu oczu :) Taki trochę podobny do białych robaków na ryby :)

h.


120x50x50 + sump 80 l, 35 kg LR, 8 kg LS, cyrkulacja 12000 l/h, 3000 l/h, 800 l/h..., Deltec AP600, LED 144w...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawdz jaka masz faktycznie temperature, choc zakup grzalki to raczej niewielki wypadek, i lepiej miec. Zalezy tez od temperatury w pomieszczeniu, temperatura wody raczej nie powinna spadac ponizej 23-24 stopni - a takie male akwa ma niewielka pojemnosc cieplna, i dosc szybko w nocy wystygnie jak w pomieszczeniu bedzie np 18 stopni.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie tym bardziej, że ja mieszkam w domu i u nas piec jest nastwiony na 21 w ciągu dnia i na 19 w nocy.

Ja wiem, że pytanie trywialne, ale tak mają nowicjusze :) termometr lepiej do środka taki tradycyjny czy naklejany na szybkę może być. Generalnie chodzi o to, że zbiornik mały jest i nie chciałbym go zgaracić.

h.


120x50x50 + sump 80 l, 35 kg LR, 8 kg LS, cyrkulacja 12000 l/h, 3000 l/h, 800 l/h..., Deltec AP600, LED 144w...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Termometr wiele miejsca nie zajmuje, zerknij w tym linku jak jest u mnie, prawie go nie widac.. grzalka z termostatem tez schowana za skałka i jej nie widac. U góry po prawej stronie przyczepiony do szyby (to białe cuś) czyścik pływający

http://img697.imageshack.us/f/310ps.jpg/


Jest : BofT'owe +/- 288l w obiegu; 2x Maxpect Ethereal + ICV6, AquaMedic DC Runner 3.2, Gyre XF-330, Maxspect MJ- SK400, ~30kg rock, 10kg sand.

Było :  Mój Reefmax - Tunze 9002, 2 x Koralia nano 1600, Newjet1200, 1 x Ati Actinic, Aquablue plus, Aquablue special, ~15kg LR, ~6kg LS - start 13.01.2011 i nowy baniak 20L a w nim troche skałki i żwirku koralowego + krewetka modliszkowa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No grzałke kup koniecznie, nawet niech piec ci w domu grzeje na 25, to co jak sie zepsuje?

wydatek niewielki a spokój jest.


30L 30x30x35 aquael nano reef,koralia nano, preis, 4kg LR, 4,5kg LS Natures Ocean White

Rhodactis,Zoa,Protopalythoa,Pseudogorgonia,Clauvaria,Capnella, Glony&Algi&Gąbki

Akwarium w pracy http://it-nanoreef.blogspot.com

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super dzięki za podpowiedzi :) A grzałka jaką powinna mieć moc 50w?

h.


120x50x50 + sump 80 l, 35 kg LR, 8 kg LS, cyrkulacja 12000 l/h, 3000 l/h, 800 l/h..., Deltec AP600, LED 144w...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam wsadzona 25W aquaela easy heater z termostatem i temperaturę mam ładnie utrzymana cały czas na 25 stopniach.


Jest : BofT'owe +/- 288l w obiegu; 2x Maxpect Ethereal + ICV6, AquaMedic DC Runner 3.2, Gyre XF-330, Maxspect MJ- SK400, ~30kg rock, 10kg sand.

Było :  Mój Reefmax - Tunze 9002, 2 x Koralia nano 1600, Newjet1200, 1 x Ati Actinic, Aquablue plus, Aquablue special, ~15kg LR, ~6kg LS - start 13.01.2011 i nowy baniak 20L a w nim troche skałki i żwirku koralowego + krewetka modliszkowa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tez mam taką z termostatem ,ktora utrzymuje 25C.Malutka jest i do kaskady można ją wrzucić , tylko pewnie msiałbyś usunąc 1 z gąbek.

Niestety mam w akwarium 26C i narazie nie mogłam wypróbować , a temp. w mieszkaniu 21C.


Mój Reefmax http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=36509&d=0

Kolekcjonuje Zoa i Acanthastrea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o kurcze, ale super pomysł, czyli mógłbym do jednej z komór w kaskadzie włożyć te grzałkę i np te drobne kawałki skały, prawda? Ale super pomysł!!!! Tylko czy się zmieści :)

h.


120x50x50 + sump 80 l, 35 kg LR, 8 kg LS, cyrkulacja 12000 l/h, 3000 l/h, 800 l/h..., Deltec AP600, LED 144w...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pytanie czy ruch wody w kaskadze nie bedzie oszukiwac termostatu grzałki...


30L 30x30x35 aquael nano reef,koralia nano, preis, 4kg LR, 4,5kg LS Natures Ocean White

Rhodactis,Zoa,Protopalythoa,Pseudogorgonia,Clauvaria,Capnella, Glony&Algi&Gąbki

Akwarium w pracy http://it-nanoreef.blogspot.com

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie myślę, że chyba nie bo przecież liczy się temperatura wody, a ta jak rozumiem cały czas cyrkuluje między akwa a kaskadą i mieć będzie jedną temperaturę prawda.

Ok a co z tą aiptasia robić, niech na razie rośnie sobie czy może tego kraba mimo wszystko. Ja wiem, że cierpliwość jest pierwszą cnotą akwarysty zwłaszcza morskiego hmmmm, ale może jednak :) Na pewno pamiętacie jak to było u Was....

aaa i jeszcze raz co mam wsadzić zamiast tej gąbki do tych komór bo będę dziś w erybce i mógłbym to zakupić.

Grzałkę już kupiłem 25 wat będę ją wsadzał zamiast tej gąbki, oczywiście jeśli coś wymyślą z tą kaskadą z dziurką.

Już po wizycie w erybce. Kaskadę wzięli na wymianę a w zamian dali mi (pożyczyli) pompkę cyrkulacyjną, ale teraz się dzieje w akwa cała woda wiruje :)

Dobrze, że kupiłem tę grzałkę i termometr bo mi teraz pokazuje 18 stopni.

aaaa jedno pytanie szybkie rozumiem, że grzałkę mogę całą wsadzić do wody i nie przejmować się, że kable też jest zamoczony. Grzałka jest z termoregulatorem ma napis ELITE minisubmersible, taka z pokrętłem na górze :)

h.

1. Pompa cyrkulacyjna tzn pompka świetnie miesza wodę. Mam takie pytanie czy w moim zbiorniczku 30 l jest ona potrzebna i jak powinna być ustawiona. W tej chwili mam ją mniej więcej w połowie wysokości i strumień idzie nad rafę. Ale kolega z pracy mi powiedział, że może ten strumień być za mocny na dalszym etapie kiedy będę miał życie. A może ustawić ją tak żeby pracowała, cyrkulowała :) jak najbardziej pod taflą wody a im niżej dnia tym spokojniej będzie.

2. Co testować w takim małym zbiorniku i czy testować w ogóle. Tak jak wspominałem poprzednio za 10 dni będę umieszczał pierwsze życie. Czy tak jak ktoś wspominał wyżej skupić się na NO2 i NO3 i kiedy te parametry będą tak jak było napisane wpuszczać życie?

pozdr

hubert


120x50x50 + sump 80 l, 35 kg LR, 8 kg LS, cyrkulacja 12000 l/h, 3000 l/h, 800 l/h..., Deltec AP600, LED 144w...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.