Skocz do zawartości
R0nin

Glony w dojrzewającym akwa?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

jak w temacie, czy lepiej je usuwać czy może zostawić? bo w zasadzie bez większego problemu pozbył bym się większości glonów, ale nie wiem czy bym nie zaburzył procesu dojrzewania wody?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czekamy, czekamy

a do pomocy ekipa sprzątająca :)


ponad 300 litrów solanki ........

100*50*55h + 60*40*40 sump

Skimz Oval SV203DC

Kessil AP700 + T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na ekipkę czekam aż przyjadą do sklepu, a wtedy w worek i czy tego chcą czy nie będą czyściły u mnie :) - tak więc glony zostawiam i ćwiczę dalej cierpliwość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja usuwalem. Jesli rosly na latwo dostepnej skale i byly wystarczajaco dlugie to szorowalem szczotka i splukiwalem woda z podmianki. Skraca to troche dojrzewanie bo usuwamy glony ktore zwiazaly NO3 i PO4. Okolo maja 2010 jest moj post na ten temat


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz możliwość to możesz usuwać, oczywiście tak żeby resztki nie trafiły do baniaka.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy opisuja wykwit glonów,a u mnie w świeżym akwarium(3 tyg.)wyrósł trawnik na ok.5-6 cm.Skała była odgazowana,200 l wody ze starego akwarium(mój zbiornik+sump ok 550 l),kupiłem dolabelle,ale nie daje rady,co robić?


450l+sump160l +odpieniacz Acti Power Cone 200.Lampa 2*150HQI 4*T5-54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czekać. Albo sfocić dokładnie glony bo może się coś przyplatało.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Woda była ze zbiornika z erybki z zabrza więc raczej pewne żródło.

Czekać ? Boje się że to może dłuuugo trwać. Założyłem pare dni temu lampę uv. Ale może ktoś miał taki trawnik i może coś powiedzieć jak dlugo znikał. Dałem dolabelle i dwa małe kraby ale to .... zgineło w trawniku

pkt. 6 Regulaminu


450l+sump160l +odpieniacz Acti Power Cone 200.Lampa 2*150HQI 4*T5-54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po co Ci lampa UV? Promienie UV zabijaja bakterie , w tym te ktore potrzebujesz to cyklu azotowego. Moja rada, lej bakterie, rwij trawsko poza akwarium.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem też taką trawę ale w kilku miejscach nie cały zbiornik i puściłem na skałki pełną moc pomp i trawa się skończyła do tego pokolce pięknie ją skubały.


960 L plus 135 sump, 8x54 plus 150 led, obieg DC12000, cyrkulacja wir :) , white skim 250 AN10000 i takie tam

6ay0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Leje bakterie . To mam wyłączyć lampę??? Hmmm


450l+sump160l +odpieniacz Acti Power Cone 200.Lampa 2*150HQI 4*T5-54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz racje na bakterie . Tak mi doradzono w erybce w Zabrzu. Liczyłem na ich doświadczenie

Ale glony to nie bakterie

pkt. 6 Regulaminu


450l+sump160l +odpieniacz Acti Power Cone 200.Lampa 2*150HQI 4*T5-54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale chyba sam napisałeś że lejesz bakterie, to po co? Po to żeby je od razu UV zabiło? Kolego, morskie ma to do siebie że musi dojrzeć, cykl azotowy w większym czy mniejszym stopniu musi zajść, to po co ten lament? Nie lepiej dać zbiornikowi ożyć a samemu w tym czasie złapać trochę wiedzy? To Ci się na pewno przyda.

Poza tym edytuj posty.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zasadniczo lampe UV stosuje sie do sterylizacji. Nie tylko w akwarystyce, rowniez np w zakladach przetworstwa miesnego. Sterylizacja czyli zabijanie bakterii dziala dokladnie odwrotnie niz potrzebujesz. W dojrzewajacym zbiorniku MUSI wyksztalcic sie flora bakteryjna wiec odstaw UValke.

Jesli byles cierpliwy i w akwa masz tylko skale z glonami, bez korali i ryb, to zrob to co powiem.

W dojrzewajacym akwa nie powinienes robic podmianek zbyt czesto i zbyt duzych. Wlasnie po to zeby dac sie namnozyc bakteriom. Zrob jednak mala podmianke ale nie wylewaj wody. Zaopatrz sie w szczotke z trwardym wlosiem. Nastepnie wyjmuj po kolei skale i szoruj zeby sie pozbyc glonow. Nie za mocno ale dokladnie. Nastepnie dokladnie polej skale woda z podmianki aby splukac resztki glonow i sklale z powrotem do akwa. Nie ustawiaj jakos szczegolnie bo ta czynnosc bedziesz powtazal co jakis czas.

Czemu tak? Glony do wzrostu potrzebuja kilku skladnikow: wody, swiatla, CO2 i nutrientow czyli NO3 i PO4. W dojrzewajacym zbiorniku nie narzekamy na brak tych skladnikow wiec glony rosna ze hej. Usuwanie mechaniczne powoduje ze wbudowane w tkanke roslinna azotany i fosforany eliminujemy z obiegu a tym samym "odżyźniamy" wode


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak profesjonalnej odpowiedzi to nie czytałem na tym forum dziękuję za radę i napewno się do niej zastosuje i napiszę co się działo .Jeszcze raz dziękuję.


450l+sump160l +odpieniacz Acti Power Cone 200.Lampa 2*150HQI 4*T5-54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To tym bardziej swiadczy o tym ze malo czytales forum :p Jest tutaj pare tegich glow, specjalistow z gornej polki :p naprawde powinienes duzo czytac forum


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SWIEZY a nie lepiej w realu spotkać się z morszczakiem przy np.browcu i pogadać,myślę że nie jesteś jedyny w Gliwicach bo ja starej daty chyba jestem i uważam że to jest najlepsza forma przekazu w tak delikatnym naszym temacie :p bliskie spotkania morszczaków duż uczą i zarażają :p


Zaczynam od początku nie od zera .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.