Skocz do zawartości
dolec

Kilka dni po zalaniu ....

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

10 dni temu zalałem skałe w zbiorniku 50L dzisia wygospodarowałem czasu i ułożyłem skałe docelowo z dwa dni wczesniej zamontowałem oswietlenie (prowizoryczne ale swieci 2x24w PC blue&white)

skałe moczyłem w osmozie i cos nie cos obczysciłem ale dzis jak układałem skałe sporo syfu opadło na dno, mam pytanie czy przed zasypaniem piasku (za dwa trzy tygodnie mam zamiar zasypac piasek) wybrac to z dna? czy nie ma to znaczenia i drugie pytanie dotyczy mieszkanca dzis zobaczyłem jak smiga mi po dnie krab pani ze erybki w rozmowie telefonicznej mowiła mi zeby sie takich lokatorów pozbywac co o tym sadzicie?


85x60x55h LR20kg LS9,07kg LED DIY około100W Wave Motion 8000 BLAU odpienek TURBOFLOTOR BLUE 1000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wrzuć zdjęcia a łatwiej będzie kolegom Ci fachowo doradzić


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zupelnie nie rozumie po co moczyles skale w wodzie osmotycznej. Pod drugie po to nie sypie sie piasku od razu zeby dac szanse oczyscic sie skale i potem sniezno bialy dywan. To chyba oczywiste ze nalezy cay ten syf posprzatac

Ps. Skale bedziesz przekladal jeszcze kilka razy.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj fotke kraba.

Moczyles skale w osmozie !? A dlaczego :strutin


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A własnie chlopaki pytacie po co moczyłem w osmozie własnie tu wyczytałem ze tak postepuje sie z nowo zakupiona skała choc mam mało czasu na moje hobbi to kobiecie wytłumaczyłem ze z niego nie zrezygnuje i staram sie jak najwiecej "zakupic" wiedzy tutaj od was z forum w wygospodarowanym czasie i nie zlosccie sie jesli którse pytania wydają sie banalne czekam na podpowiedzi fotki wstawie jutro

Ps.dodam jeszcze wyczytałem ze 2-3 min stosowac kąpiel w osmozie oczywiscie


85x60x55h LR20kg LS9,07kg LED DIY około100W Wave Motion 8000 BLAU odpienek TURBOFLOTOR BLUE 1000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tą osmozą to nawet zabawne było:)


Zajęcie? Mieszam w wodzie, czasem wyławiając trupy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mleko sie rozlało - ciekaw jestem tylko jak bardzo zaszkodziłem tym moczeniem


85x60x55h LR20kg LS9,07kg LED DIY około100W Wave Motion 8000 BLAU odpienek TURBOFLOTOR BLUE 1000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dolec najwazniejsze ze wylumaczyles kobiecie ze nierezygnujesz z hobby. Jezeli naprawde krucho z czasem na zaglebianie wiedzy nastepnym razem chyba bedzie lepiej jak zapytasz tu na forum zanim cos zrobisz. Wsadziles ta skale na 2-3 minuty to wielkiej tragedii nie ma. Ale napewno czesc zycia (kielze, wieloszczety, wezowidla, slimaczki, flora bakteryjna itd) tego zabiegu nie przetrwala. Bedzie teraz gnic i proces dojrzewania moze sie wydluzyc.

Ps Nad rozlanym mlekiem nie ma co plakac:waving


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest taki post w ktorym jest napisane o moczeniu skaly w wodzie RO. W dziale "Dla nowicjuszy/Przykładowy projekt akwarium morskiego" Dolec odrobil prace domowa i w przeciwienstwie do wiekszosci nowych, najpierw przeczytal odpowiedni dzial. Teraz sie okazalo ze powinien najpierw zapytac :strutin Ta informacje o moczeniu sklay w RO trzeba albo wyedytowac albo traktowac jako norme, bo bedzie wiecej nieporozumien.

Pozdro

Bartek

PS

Swoja droga Grzes zegarki przestawilismy tylko o godzine a nie o cztery. Jak widze o ktorej godzinie Ty piszesz posty to mi sie ziewac chce :(


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Po kilku dniach (przynajmniej 2) możemy dodać żywą skałę. Skała przychodzi w styropianowych boxach często owinięta wilgotną tkaniną lub papierem. Każdą skałę dobrze jest wsadzić na chwilę (2-3min) do wiaderka z wodą RO dzięki czemu eksmitują się z niej kraby, krewetki modliszkowe i wieloszczety. "

Rzeczywiście DOLEC powinien dostać pochwałę za perfekcyjne przygotowanie do zakładania solniczki :strutin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No fakt należy zrobić edit....


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie wsadzilbym skaly do RO. Wole kraba dzikusa czy krewetke zlapac niz tluc zycie ktorego w skale i na skale i tak nie wiele zostalo. Dawniej stosowano takie praktyki bo sklepy wysyly skale prosto z frachtu i faktycznie mozna bylo trafin na mniej przyjadnych pasazerow na gape. Wieloszczety sa pozyteczne wiec nie widze powodu by je eksmitowac.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzy zdania później w tym samym wątku "Każdy kawałek skały szorujemy np. szczoteczką z pozostałości gąbek i glonów &

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W/g mnie należy w tym poradniku zaznaczyć tekst o skale itp i dać do niego komentarz na czerwono że powyższe czynności wykonujemy tylko w przypadku gdy chcemy usunąć żywe organizmy - co nie jest dobre.

Bo na dobrą sprawę są osoby które robią to świadomie, nie chcąc żadnego życia.


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#295135 el_kocurro :

Trzy zdania później w tym samym wątku "Każdy kawałek skały szorujemy np. szczoteczką z pozostałości gąbek i glonów &


150x50x50 + sump 103 l. 55 kg LR + 9 kg LS , cyrkulacja 2 x JVP 102, obieg At-306, odpieniacz - stożkowy, światło 2 x 54 t5 + HQI 70W + 120W LED, start 13.08.2010

Kupię szczepki korali miękkich i LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja również jestem zdania że powinno się edytować zdanie o moczeniu skały w RO, bo pewnie znajdą się tacy którzy wykonają tą czynność zbyt nadgorliwie i pomoczą dłużej z negatywnym skutkiem dla skały i dojrzewania. Jako nowicjusz miałem świadomość że moczenie skały jest zbędne albo nawet szkodliwe do rozpoczęcia prawidłowego startu i nie moczyłem wcale, chociaż na początku kierowałem się głównie tym kompendium wiedzy dla początkujących i zapewne kieruje się nim większość, niech więc zostanie jasne i bez niedomówień, jestem za poprawką tego punktu.

Co do szorowania skały, nie mam zastrzeżeń, ja swoją szorowałem mimo że była odgazowana i czysta.

Piasek wsypałem u siebie od razu, wspomaga dojrzewanie.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja również jestem zdania że powinno się edytować zdanie o moczeniu skały w RO

Chciałem zauważyć że to zdanie ciągle tam jest, a że to złe wyczytałem w tym wątku gdy szukałem odpowiedzi na pytanie 'dlaczego usuwać "krewetki" modliszkowe'.

może jednak ktoś wyedytuje posta w dziale dla newbie ? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.