Skocz do zawartości
chudy89

Dojrzewanie żywego piachu.

Rekomendowane odpowiedzi

Moi Drodzy chciałbym podzielić się z Wami moim pomysłem( którego mam nadzieje nie zbombardujecie na starcie razem z autorem:D), apropo dojrzewania LS. Temat też wrzucił u siebie w wątku o akwarium ,ale wychodzę z założenia że tu będzie "poczytniej". Mianowicie:

Zadecydowałem, że potrzymam samą LR przez miesiąc a później dosypie LS- w tej konfiguracji potrzymam 2-3 tygodnie w sumie po 6-7 tygodniach myślę, że akwarium będzie wstępnie dojrzałe. Wpadłem też na taki pomysł, aby tak czy inaczej zakupić LS na dniach, i zacząć już teraz jego dojrzewanie tj. wrzucić go do wiadra z solanką ,zapakować tam cyrkulator i podmieniać 10% wody co dwa trzy dni.Potrzymać tak dwa tygodnie, aż do docelowego miesięcznego okresu trzymania LR solo w akwarium , i wtedy go dać. Wydaje mi się, że w ten sposób dodatkowo"ukradnę" dwa tygodnie, i przede wszystkim oszczędzę akwarium najbardziej burzliwy okres wylatywania syfu z LS. Co sądzicie o tym pomyśle?


Cube 35x35x35,6,6kg LR, 4,5kg Ls, Koralia nano, Resun Sk-300, 2x Ikola 18W na PC-aktynika+10 000K

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dokładałem żywy piasek do działającego zbiornika to nic mi się nie działo.Jak go potem wymieniałem na zwykły też nic.Ja mam grubość o. 2 cm a za skałami wcale.Jaką grubość chcesz nasypać ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

masakra :nono po co ten pośpiech ? jesli masz pakowany piasek w paczke to poczekaj z tym do czasu wsypania. napisz wpierw jaki rodzaj skały zakupiłeś. Nie czuje rozumowania podmianki wody co 2,3 dni w tym piasku. Co masz ochote osiagnac? jak dla mnie wszystko brzmi strasznie abstrakcyjnie. pozdro


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mój LS sypałem bezpośrednio z worka do baniaka i co do syfu w LS nie było go ani grama, czyściutki... Przez parę godzin woda co prawda była mleczna, ale szybko się klarowała i następnego dnia była już przejrzysta jak łza..


Jest : BofT'owe +/- 288l w obiegu; 2x Maxpect Ethereal + ICV6, AquaMedic DC Runner 3.2, Gyre XF-330, Maxspect MJ- SK400, ~30kg rock, 10kg sand.

Było :  Mój Reefmax - Tunze 9002, 2 x Koralia nano 1600, Newjet1200, 1 x Ati Actinic, Aquablue plus, Aquablue special, ~15kg LR, ~6kg LS - start 13.01.2011 i nowy baniak 20L a w nim troche skałki i żwirku koralowego + krewetka modliszkowa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Straszne kombinacje- poczekaj aż ze skały wypadnie co wypaść miało, wsyp piach, dodaj bakterii i już :nono


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, sam miałem wsypać LS zaraz po LR i dobrze że się wstrzymałem:):nono ilość syfku który wypada ze skały jest olbrzymia! Aż strach pomyśleć gdybym miał go odsysać z piasku:)


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

są dwie szkoły albo od razu albo poczekać

ja poczekałem 10 dni w między czasie codziennie zbierałem syf z dna , dmuchałem na skały cyrkulacją oraz dodatkowo tkanina na cyrkulację która zbierała to co pływało i wsypałem piasek.

Miałem czekać dłużej ale wsypałem , zaproponował mi to Amnor a jego baniaka to nie trzeba reklamować i jak widzisz u niego jest wszystko czyste i nie zasyfione a piasek wsypał od razu. Ja się przekonam i zrobię tak jak mi zaproponował czyli ekipa czyszcząca: Sand Dollar, rozgwiazda i kilka ślimaków

A pośpiech u mnie jest wskazany na Mikołaja dzieciakowi obiecałem Tate i Mame Nemo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Luft a możesz powiedzieć gdzie widzisz pośpiech? Chyba mamy różne poczucia czasu ;). Skałę mam odgazowaną, 2 miesięczną która leżała w sumpie. Cała koncepcja tego miałaby polegać na tym aby ograniczyć czas dojrzewania, a przede wszystkim jakieś niemiłe konsekwencje która miałby w związku z tym zajść w akwarium. Co do podmianek przy piasku chodziło mi żeby szybciej dojrzał:nono. Generalnie całe kombinowanie wzięło się ze 1000 różnych opinii na temat tego kiedy wsypywać LS...

Jedni mówią odrazu, inni po tygodniu jeszce inni po miesiącu i komu wierzyć?

Inmar co do grubości nie mam pojęcia wsypie cały worek 4,5kg na akwarium 43l (35x35x35)


Cube 35x35x35,6,6kg LR, 4,5kg Ls, Koralia nano, Resun Sk-300, 2x Ikola 18W na PC-aktynika+10 000K

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób jak uważasz, tylko potem nie zapomnij napisać kto miał rację:)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#296293 chudy89 :

Luft a możesz powiedzieć gdzie widzisz pośpiech? Chyba mamy różne poczucia czasu :). Skałę mam odgazowaną, 2 miesięczną która leżała w sumpie. Cała koncepcja tego miałaby polegać na tym aby ograniczyć czas dojrzewania, a przede wszystkim jakieś niemiłe konsekwencje która miałby w związku z tym zajść w akwarium. Co do podmianek przy piasku chodziło mi żeby szybciej dojrzał:). Generalnie całe kombinowanie wzięło się ze 1000 różnych opinii na temat tego kiedy wsypywać LS...

Jedni mówią odrazu, inni po tygodniu jeszce inni po miesiącu i komu wierzyć?

Inmar co do grubości nie mam pojęcia wsypie cały worek 4,5kg na akwarium 43l (35x35x35)

Daj Ci Boże zebys miał tak jak sobie wymarzysz. pozdro


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm, piasek to nie banan który musi dojrzeć, to mini ekosystem w akwarium musi dojrzeć - czyli musi się ustabilizować poziom biologicznej filtracji do życia które dodajesz :) więc trzymanie "żywego" piasku poza akwa raczej sensu nie ma, a po to kupujesz "żywy" piach żeby urozmaicić ilość i jakość bakterii (o ile w tym piachu faktycznie jeszcze coś żyje)


330+80L z miękasami, HQI 150W+24W, Deltec APF600

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra widzę, że dużo opini które bardziej służą krytyce mojego pomysłu, niż sensownemu napisaniu co by było dobrym wyjściem:). Tak czy inaczej sam już zobaczyłem, że to lekkie przegięci:). Zrobię tak, że odczekam jeszcze 2 tygodnie póki wszystko nie wyleci ze skały, podmienię wodę i wtedy dam piach.


Cube 35x35x35,6,6kg LR, 4,5kg Ls, Koralia nano, Resun Sk-300, 2x Ikola 18W na PC-aktynika+10 000K

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo jak głupi pomysł, to się nie dziw że sama krytyka. Aby bakterie którym się udało przeżyć w piasku miały możliwość rozwoju muszą mieć pożywkę a Ty chcesz im zafundować czystą solankę. Sam się zastanów co tam ma dojrzewać?


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, Tomasz Twoją krytykę rozumiem bo jest konstruktywna:). Piszesz jasno ze pomysł do d, i nie ma jak dojrzeć:). Chodziło mi bardziej o to, że nikt nie napisał drugiej cześci, ze warto jeszcze doczekać x czasu i wtedy zapodać piasek który niech sobie dojrzewa w akwarium Y czasu:)


Cube 35x35x35,6,6kg LR, 4,5kg Ls, Koralia nano, Resun Sk-300, 2x Ikola 18W na PC-aktynika+10 000K

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ! Tak sobie czytam i tak sobie myślę co Ty kombinujesz ??? Po co oddzielne dojrzewanie LS ? Nie jesteś (tak jak my wszyscy razem wzięci) w stanie przewidzieć jaki (bardzo burzliwy, mniej lub prawie wcale) przebieg będzie w Twoim akwa, więc po co kombinacje ? Szkoły są w zasadzie dwie : sypać od razu lub poczekać. Ja poczekałem im nie żałuję, inni sypią i też nie żałują. Rób jak chcesz, akwa i tak dojrzeje, potem będą inne zmartwienia. Pozdrawiam !


150x50x50 + sump 103 l. 55 kg LR + 9 kg LS , cyrkulacja 2 x JVP 102, obieg At-306, odpieniacz - stożkowy, światło 2 x 54 t5 + HQI 70W + 120W LED, start 13.08.2010

Kupię szczepki korali miękkich i LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.