Skocz do zawartości
kapuhy

Fakty i mity w morszczyźnie

Rekomendowane odpowiedzi

Morszczyzna to bardzo złożona i rozległa dziedzina, na dodatek stopień skomplikowania niektórych zjawisk utrudnia ich zrozumienie i właściwą ocenę. A to sprzyja powstawaniu różnych mitów i półprawd, które mają się nijak do stanu faktycznego. Szczególnie, że jakiś fakt może być powtarzany i cytowany przez różne osoby w wielu wątkach np. na forum czy przez sprzedawców, a tak naprawdę może bazować na mylnie wyciągniętych wnioskach jednego akwarysty.

Czy znacie jakieś opinie czy zasady, które są często powtarzane, a mogą mijać się z rzeczywistością? Ew. jesteście w stanie udowodnić, że to faktycznie prawda?

Mnie nasuwa się kilka przykładów:

- sól musi być mieszana min. 24h, świeża jest żrąca

Spotkałem się z wypowiedziami osób, które mieszają solankę krótko i wlewają do baniaka np. pół godziny po rozpuszczeniu, a do nowicjuszy nie należą. Ja sam tak robię i nigdy nie zauważyłem zestresowania wśród zwierzaków czy innych negatywnych objawów. Poza tym np. Kent proponuje mieszanie "overnight" - czyli w sumie kilka godzin. Czy faktycznie świeża solanka może być żrąca, z czego to miałoby wynikać?

- odpieniacz musi być od 2 x większego baniaka, niż sugeruje producent (czyli mamy 200 l. - kupujemy odpieniek do 400 l.)

Często pada takie stwierdzenie, a tylko czasami jest poruszana sprawa obsady. Czy stosując tę zasadę "na pałę" nie można zaszkodzić baniakowi, zbyt wyjałowiając wodę przy słabej obsadzie?

- dodawanie bakterii obniża NO3

Spotkałem się nie raz z takimi sugestiami, czy faktycznie bakterie "z probówki" pomagają na wysokie NO3? Czy raczej tylko przyspieszają rozkład amoniaku i przyspieszają zamknięcie cyklu azotowego, bez dużego wpływu na azotany?


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- dodawanie bakterii obniża NO3

Spotkałem się nie raz z takimi sugestiami, czy faktycznie bakterie "z probówki" pomagają na wysokie NO3? Czy raczej tylko przyspieszają rozkład amoniaku i przyspieszają zamknięcie cyklu azotowego, bez dużego wpływu na azotany?

Obecnie nie uznaje się podziału na bakterie nitryfikacyjne i denitryfikacyjne, działanie mikroorganizmów zależy jedynie od warunków na jakie natrafią, zatem IMHO dozowanie może przyczynić się do obniżenia azotanów (co np. miało miejsce u mnie w akwarium :))


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ad. 1 sól musi być mieszana 24h

Osobiście wydaje mi się, że ma to związek z faktem, że sól syntetyczna, a konkretnie niektóre jej składniki, rozpuszczają się dużo trudniej niż zwykłe NaCl, chyba mit "24h" ma związek z chęcią uniknięcia wlewania do systemu cząsteczek stałych, nie rozpuszczonych... Inna rzecz, że czasem przychodzi nam użyć soli, która lekko zaciągnęła wilgoci, i nie widzę innego wyjścia, niż tylko jej dokładne wymieszanie.

Ad. 2 odpieniacz musi być od 2x większego baniaka

A za to to już winę ponoszą producenci-mitomani :) i doświadczenia innych, którzy się sparzyli na odpieniaczach tanich marek z gigantycznymi cyferkami przy nazwie, które nie chciały działać choć w połowie tak dobrze, jak na nich napisano, że powinny.... Zresztą, zawsze lepiej mieć zapas mocy niż jej niedobór.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mit/prawda: UV-kę świeci się tylko leczniczo i krótko, bo źle wpływa na biocenozę i rozregulowuje biotop zbiornika.

Obserwacje z życia wzięte: wielu świeci bez przerwy, przez cały rok i parametry i zbiornik są ok. Ja UV-kę paliłem kilkakrotnie po ok miesiącu ( gdy nowe pokolce ,,kaszkę mannę ze sklepu przynosiły") i zawsze w tym czasie zbiornik stawał optyczne lepszy, czystszy. Zanika dino, które zawsze u mnie gdzieś tam się czai, szyby wolniej porastają.


1200 l Opti-White (263x85x64); 215 kg LR; Pieniek Deltec SC 2060; 2x Tunze 6001 na Multikontroller; 2x Black Python 120W; 1x HQI 250W Reeflux 12000k; 4xT5 Fiji Purple i AM ReefBlue; 2x Lajon. Sól Preis Zalane od 15.12.2009r.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z odpienkiem,kupiłem Turboflotora 1000,pomyślałem,ten to pokaże a to już był drugi u mnie odpieniacz.Niestety to gów... pienidło co najwyżej do 150 L się nadaje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z dokładnym rozpuszczeniem soli się zgadzam, ale to nie ma przełożenia na aż 24h mieszania. No i skąd to "żrące"?

Inmar, ale ja piszę o zależności obsada-odpieniek, która jest moim zdaniem ważniejsza niż sztywna zasada litraż x 2. A z tego co pamiętam obsadę, zwłaszcza na początku, miałeś sporą :)

A zbyt duży odpieniacz wyjałowia zbiornik co nie jest dobre, prawda? (fakt/mit?) :)


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"żrące" to pewnie wynik efektu reakcji egzotermicznej - pierwsze kilkadziesiąt sekund rozpuszczania soli powoduje wydzielanie ciepła :) Łapę ktoś dawno temu jako pierwszy wsadził i poparzyło...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tego co Radek napisał się odniosłem

"

A za to to już winę ponoszą producenci-mitomani i doświadczenia innych, którzy się sparzyli na odpieniaczach tanich marek z gigantycznymi cyferkami przy nazwie, które nie chciały działać choć w połowie tak dobrze, jak na nich napisano, że powinny.... Zresztą, zawsze lepiej mieć zapas mocy niż jej niedobór. "

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#297154 zielony mintaj :

- dodawanie bakterii obniża NO3

Spotkałem się nie raz z takimi sugestiami, czy faktycznie bakterie "z probówki" pomagają na wysokie NO3? Czy raczej tylko przyspieszają rozkład amoniaku i przyspieszają zamknięcie cyklu azotowego, bez dużego wpływu na azotany?

Obecnie nie uznaje się podziału na bakterie nitryfikacyjne i denitryfikacyjne, działanie mikroorganizmów zależy jedynie od warunków na jakie natrafią, zatem IMHO dozowanie może przyczynić się do obniżenia azotanów (co np. miało miejsce u mnie w akwarium :))

A to rewelacje, Mintaju skąd takie info? :)

Ciekawy temat :)


Pozdrawiam,

Adam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żrące właściwości świeżej solanki- zapewne chodzi o pH. Najprościej byłoby zmierzyć pH solanki zaraz po rozpuszczeniu i np. na drugi dzień:) Jeśli się mylę proszę mnie naprostować:)

Problem z obalaniem mitów jest taki, że mity nie są mitami ( najczęściej)


akwarium 80*40*40, 126 litrów, panel, marea 1000, koralia 2400- cyrkulacja, eheim 600 - obieg, miniflotor, 2*24 W 10000K T5, 1*24 W 18000K, 10 kgLR, trochę piachu, stada rurówek , cóś w muszelce, ślimaki: turbo, krewetki czyszcząca, 1 pterapogon, 1 żółta babka, 2 błazenki, jeżowiec,euphilia i miękk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś stosujący "świeższą" solankę i posiadający miernik pH podzieli się spostrzeżeniami? Jeśli różnica jest znaczna (a chyba powinna być, żeby roztwór był "żrący"), to na pewno ma to swoje odbicie we wskazaniach.

Radek, z tego co kojarzę przygody z solą miała ona, ale to był chyba odosobniony przypadek (męża nie poparzyło :)).


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm. Nie zabijcie mnie :).

W niedzielę robiłem przekładkę do większego zbiornika. Zależało mi, żeby zrobić to szybko, dodatkowo mam tylko jedną beczkę na wodę (80 l.), a potrzebowałem wlać jakieś 180 litrów świeżej wody. Więc, ---> sól na dno beczki, zalewam kranówą, sól się miesza podczas zalewania, potem jeszcze zamieszałem ręką----> chlup do akwarium. I tak dwa razy :). Wlanie tych stu-kilkudziesięciu litrów zajęło mi pewnie z 15 minut.

Korale zaczęły się otwierać jakieś 10 minut potem, inna sprawa, że mam same miekkasy, z SPSami pewnie byłbym ostrożniejszy.....alibo nie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze swieza solanka jak z bigosem. Lepsza na drugi dzien. Na czym polega problem swiezej? nie wiem.

Ale zrobilem raz podmianke w kilka godzin. Pomijam lapanie wody, podgrzewanie, solenie, mieszanie. Zawsze pomiar temperatury i zasolenia. No a po co bede mierzyl ph? zeby probowac je obnizyc? kto tak robi?

Po trzech dniach zaczely szklic sie gabki. Po tygodniu kibelek. I Nie takie co na skala sobie porastaja bo te przetrwaly. Moje cukierki:( Czy faktycznie skok ph czy wlasnie nierozupuszczone skladniki mogly zaszkodzic tym wrazliwym fitratorom. Teraz juz wiem ze korona mi zglowy nie spada mieszajac solanke przez noc i cos w tym micie musi byc.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś mierzylem ph swierzej solanki,bylo 8,8 wiec sporo wyzsze niz w akwarium.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#297166 inmar :

Zgadzam się z odpienkiem,kupiłem Turboflotora 1000,pomyślałem,ten to pokaże a to już był drugi u mnie odpieniacz.Niestety to gów... pienidło co najwyżej do 150 L się nadaje.

Ja mam Turboflotora w 360l i raczej w duzej obsadzie koralowców twardych i miekkich, ryb tez

jest sporo i nie widze problemu


Akwarium 360l sump 120l oświetlenie 2 X 150W HQI + 2 X 54W actynika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zaś po wsypaniu soli do RO mieszam, czekam z pół godziny i sfrru do baniaka. I tak zawsze. Nie zauważyłem jakiejś szczególnej reakcji negatywnej u korali.

pH po podmiance podskakuje o jakieś 0.15-0.20pH, ale moim zdaniem to zależy od składu zastosowanej soli.

Widoczne jest natomiast, co zrozumiałem, spadanie ORP, które potem się dźwiga z powrotem do góry (u mnie jakieś 2 dni nawet).

Podobał mi się mit z UVką, co więcej, sam walcząc z wszelakiej maści patologią z pozytywnym skutkiem (w tym Cyjano, moja UVka to 36W) doświadczalnie dobierając czas świecenia i przepływ doszedłem w końcu do tego samego wniosku co przytoczył @wojtos. Mianowice teraz mam ją załączoną non stop, na zmniejszonym przepływie ok. 300l/h i nic negatywnego się nie dzieje z filtracją. Zauważyłem natomiast zwiększoną klarowność wody. Liczę również na zwiększoną redukcję nalotu na szybach :) A i pozostałym zwierzakom wyjdzie na zdrowie bez chorób.


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie niestety nie pienił,kupek tydzień się wypełniał żółtą wodą.W tym samym czasie inni koledzy też się go pozbywali.Jeśli mogę przytoczyć Cyganus też i chyba Bioły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zalewanie soli woda to jest prawdziwa kaskaderka :):(:) powstajacy w ten sposob na moment nasycony roztwor soli sprawia, ze tworza sie nierozpuszczalne juz zwiazki chemiczne, ktorych nie chcemy w akwarium. No ale. Co kraj to obyczaj :)

Co do wlasciwosci swiezej solanki - byl gdzies ciekawy artykul na ten temat. Pomijajac w/w blad przy rozrabianiu problem swiezej solanki polega na braku zwiazkow organicznych w nowym roztworze ale takze i przedewszystkim we wciaz zachodzacych procesach chemicznych skladnikow soli. Jedne sole 'przegryzaja' sie wolniej. Inne szybciej. Zasada jest taka sama. Do podmiany powinnismy uzywac roztworu w ktorym reakcje zostaly zakonczone. Dla prostego przykladu podam informacje z soli D-D, ktora to sie zachwycam ostatnimi czasy :) 'sol musi byc mieszana bardzo intensywnie w temperaturze min. 24 st C - minimum przez 24 godz przed dodaniem do akwarium. Warunek ten wynika ze specyficznych zwiazkow strontu, jodu i bromu, ktorych czas reakcji w zwiazki bezpieczne trwa 12-18 godz. Dodanie roztworu zawierajecgo nie przereagowane zwiazki soli bromu i strontu moze spowodowac brak polipowania przez kilka dni....

Pozdrawiam

lukasz


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja podam prosty przykład na to, ze mieszanie moze miec wplyw na roztwor solanki. a wiec - mieszamy spirytus rektyfiowany z woda i wlewamy do butelki. kopiemy 3 razy butelke i dalej:

1) podnosimy i pijemy jeszcze cieply rozwor w trakcie przegryzania

2) czekamy 1 dzien i pijemy

3) czekamy tydzien i pijemy

4) czekamy miesiac i pijemy

kiedy bełt bedzie najlepszy?

tak samo moze byc z sola i to ze tego nie widac nie znaczy, ze czekanie nie ma sensu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do soli to osobiście przy świeżej solance zauważyłem że spsy (nie wszystkie) chowają polipy, jakby je coś sparzyło właśnie, nie wiem jak i dlaczego tak sie dzieje, ale mieszam minimum dobę:) A następny mit to rozsiewanie zarodników przez zgniecieny/przebity glonik bąbelkowy:D czy jest tego jakieś naukowe wytłumacznie?

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1)na pewno faktem jest obecność w moim akwa korali miękkich,półmiękkich i tylko miękkich ale totalnym mitem mieszanie soli 24 h (czyli 27 h,czy 8 h to już źle ???)znam miejsca gdzie żeby wyrównać poziom zasolenia wsypuje się sól bezpośrednio do sumpa i nie ma żadnej negatywnej reakcji zwierząt,no może po za szybkim zrzutem wylinek przez skorupiaki

2)z odpieniaczem sam się wkopałem dlatego teraz każdemu polecam większy,przy 300l miałem besta 400 i nie wyrabiał a akwarium kipiało od zwierząt,teraz mam besta 1200 i jest ok,czy za duży odpieniek wyjaławia wodę ? nie wiem bo u mnie zawsze jest błoto :)

3)nie dodaje bakterii,dodaję bakteriom (na zdrowie)

do mitów dopiszę oświetlenie

zapalam rano na 300l 1x54W niebieską,wracam wieczorem a korale wyglądają jak by obrzęku dostały,jak to wytłumaczyć ???

a przecież wszystko rośnie,rozwija się i rozmnaża

"więc jeżeli nie widać różnicy to po co przepłacać":) może mity są związane z podejściem do tematu albo ich skutkami


Zaczynam od początku nie od zera .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"zapalam rano na 300l 1x54W niebieską,wracam wieczorem a korale wyglądają jak by obrzęku dostały,jak to wytłumaczyć ???"

Twoje korale maja o wiele za malo swiatla, dlatego powiekszaja swoja powierzchnie i wyciagaja sie w strone zrodla. Moze Tobie takie korale sie podobaja, ale czy koralom tez ?

To normalne, ze np: grzybki pod slabym oswietleniem beda 2 x wieksze niz pod silnym, ale te pod silnym beda zdrowsze i szybciej rosly.:)

Gdybys mial korale twarde to albo by Ci podziekowaly, albo brazowe wegetowaly jak te miekkie.:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tam z sola tez się nie certolę ,godzinka i do akwarium

bez przesady te niecałe 10 procent wody przy podmianie dodatkowo się rozcięńczy w akwarium

a bzdura z parzeniem, poprostu do akwarium trafia troche nowej wody i ot reakcja korali

co innego jak byśmy podmieniali połowę wody w akwarium


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani :

Twoje korale maja o wiele za malo swiatla, dlatego powiekszaja swoja powierzchnie i wyciagaja sie w strone zrodla. Moze Tobie takie korale sie podobaja, ale czy koralom tez ?

To normalne, ze np: grzybki pod slabym oswietleniem beda 2 x wieksze niz pod silnym, ale te pod silnym beda zdrowsze i szybciej rosly.:)

Gdybys mial korale twarde to albo by Ci podziekowaly, albo brazowe wegetowaly jak te miekkie.:)

twierdze że koralowcom to się podoba bo nie chorują a na szybkość przyrostu nie narzekam,twardym podziękowałem ja a jako doświadczony akwarysta chyba wiesz że miękkie to nie tylko kolor brązu,te są po prostu najtańsze ale też rosną na naszym globie,piękne kolorki grzybków,zoa itd.też zachwycają,stwierdzam fakt że bronisz mit,ja bym napisał że warunki zależą od tego co trzymamy w zbiorniku


Zaczynam od początku nie od zera .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z pewnego poradnika dla początkujących:

Z doświadczenia mogę poradzić, aby najpierw wysypać żywy piasek, później ułożyć żywą skałę i na końcu zalać zasoloną wodą. Taka kolejność jest przede wszystkim wygodna ze względu na układanie skały nad czym mamy pełną kontrolę, ponieważ woda może zmętnieć i nie będziemy mogli na bieżąco ocenić naszej pracy. Po zalaniu wodą zawsze możemy dokonać poprawek jeśli się okaże w przyszłości, że coś nie pasuje.

Co o tym myślicie ?


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.