Skocz do zawartości
Garnella

240litrów - Relacja

Rekomendowane odpowiedzi

To mój pierwszy post , więc witam wszystkich serdecznie.

Od jakiegoś czasu moi znajomi namawiali mnie do zmiany mojego słodkowodnego akwarium 240l na morszczaka, jest to dobry pomysł gdyż zmienię nieco krajobraz w salonie co na pewno wpłynie na moje dobre samopoczucie. Zacząłem więc dużo czytać i słuchać na ten temat. Największą inspiracją był dziennik a także sam baniak Amnora (Dzięki Roman) , no i szybka decyzja będzie morskie.

Choć zdaję sobie sprawę że przy 240 litrach nie poszaleję , ale dzięki radom Marcina (StarFish), Romana (Amnor) , Michała (Garden) , Rolanda (Ronin) i kilku innych osób (wszystkim dziękuję) zostały ustalone następujące osprzętowanie :

Akwarium - 120x40x50 przednia szyba OPTI WHITE (około 240l)

Sump - 70x35x40 (około 90l)

Dolewka - 25x35x40 (ok. 35l)

Szafka - 123x43x100

Filtr RO - 75 GPD + DI

Oświetlenie AquaMedic Oceanlight 4 x54W

Świetlówki Ati Blue Plus, AquaBlue i Koralenzucht New Generation

Pompy cyrkulacyjne - Tunze Nanostream 6055 [2 szt.]

Pompa obiegowa Mini Red Dragon 5000

Pompy dozujące 8x Doser One

Odpieniacz - Deltec APF600 + pompa New Jet

Filtr węglowy i absorber - Deltec FR509 + pompa New Jet

Filtracja Purigen i Chemipure Elite

Grzałki 2 x Jagger 200W

Hydraulika - system Gamrat + śrubunki Georg Fischer

Sterowanie :

- ARM 3.0 sondy PH, zasolenie , redox , temperatura

- Doser One + 2 x moduł 4 pomp dozujących

- 2 x Single controler dla pomp cyrkulacyjnych Tunze

- Aqua Trend automatyczna dolewka

Teraz od początku

Po decyzji o zmianie słodkowodnego baniaczka na morski przyszedł czas na działanie i od razu na początku okazało się że to nie tak HOP . Wydawałoby się że zmienić wystrój w baniaku i osolić wodę (takie miałem pojęcie wtedy) no i wrzucić parę złotych i będzie ok, ale po kolei szafka pod akwarium pasująca do wystroju salonu musiała zostać (warunek żony) i tu zaczęły się schody bo szafka nie ma otworów a do tego w środku posiada 2 przegrody wykluczające sumpa.

Tak wyglądało wcześniej

sz1c.jpg

Szafka trafiła do moich znajomych meblarzy i gdy już wszystko było ustalone pod względem usunięcia jednej przegrody w środku i wzmocnienia całości, okazało się w ostatniej chwili że jest za niska że jej wysokość w środku wynosi tylko 62cm a odpieniacz Delteca ma 60cm , trzeba było szafkę jeszcze podwyższyć , w końcu szafka została wzmocniona , otrzymała nowe wyższe drzwiczki i jej wysokość w środku wynosiła 84cm uffff (a to tylko szafka) teraz wygląda tak .

sz20.jpg

Podobny problem był z baniakiem po słodkowodnej zalewce, niestety zrobienie komina i dziur w nim nakazywało rozklejenie całości i klejenie od nowa, więc zdecydowałem się na całkiem nowy baniak o tych samych wymiarach dodatkowo z kominem i 3 otworami pod śrubunki (2x 43mm i 49mm), przednią szybą optiwhite i całość z szyby grubości 10mm. Zrobienie sumpa i dolewki było bezproblemowe.

sz30.jpg

Ze względu że ubię mieć wszystko od razu (co nie zawsze okazuje się dobre) zamówiłem w między czasie ARM wersje 3.0 od Mufitego (dzięki) który także wykazał się wielką cierpliwością i zrozumieniem odpowiadając na chyba 50 moich wiadomości z głupimi pytaniami o sam ARM ale także i sondy i całą resztę, zostały zamówione także sondy pod AMR PH, Redox i zasolenia. Nie zapomniałem o pakiecie testów w większości Salimetra tylko PO4 będzie odczytywać Mini Hanka Checker. Zaopatrzyłem się w bakterie (te potrzebne i te mniej też) po rozmowie z moim znajomym z Niemiec który powiedział mi, że on korzysta na początku z różnych firm specyfików bakteryjnych i że one w baniaku się uzupełniają, więc zakupiłem Prodibio ,Seachem i Microbe-Lift. To ostatnie dzięki korzystaniu z importu z Azji zamówiłem sobie całą linie (nieobecną w Polsce) dedykowaną dla akwarystyki morskiej (powinna w połowie grudnia być) m.in. Phyto Plus A,b, Reef Complete, Zoo Plus, All In One czy Strontium and Molybdenum.

11 grudnia miał nastąpić 0day i zbiornik miał być przywołany do życia tj odgazowane 40kg skałki , 2 worki żywego piasku i 250litrów biologicznej wody miało tchnąć życie w mój pusty baniak stojący wciąż na środku pokoju. Gdy okazało się że już jest wszystko ustalone że sprzęt już przygotowany to pogoda niestety zaczęła płatać figle ( bardziej pasuje płatać płaty śniegu) i przyjazd osób które miały w akwarium tchnąć życie był pod znakiem zapytania, ostatecznie i Amnor i Starfish dojechali (brawo za odwagę bo pogoda była paskudna) i były wielkie szanse że może wieczorkiem usiądę przed zalanym baniakiem i będę patrzał co wychodzi ze skały lub co nie wychodzi.

Prace szły bardzo szybko , moment uporano się z otworami przelotowymi w szafce i gdy powoli już przyszedł czas na włożenie do niej sumpa wyniknął pierwszy problem (a jakże muszą być przecież) okazało się ze sump jest 5cm szerszy niż powinien , już nie było ważne czy to był błąd pośrednika podającego zły wymiar czy szklarza że przyciął za szerokie, ostatecznie sump zmieścił się w szafce , ale musieliśmy się pozbyć dolnych zawiasów i samych drzwiczek (zawiasy trzeba przenieść wyżej). Gdy już w sumpie znalazły się pompa , odpieniacz , filtr i cała hydraulika a u góry już było zasypane piachem i została ułożona aranżacja ze skałki, okazało się że w kominie jest woda , mimo tylko kilku centymetrowej warstwy żywego piachu woda przedostała się do komina, werdykt jest tylko jeden komin od dołu jest nieszczelny !

Reasumując szklarz pozbawił mnie nadziei na zalanie baniaka w tym terminie , gdyż trzeba było wyjąć skałkę i piach i zabrać się za uszczelnienie klejenia baniaka i całość operacji ze względu na schnięcie silikonu przenieść o kilka dni później. Do tego z wymiarami sumpa także się nie popisał. Na szczęście okazał się honorowy i zwrócił wszystkie koszta związane z tym incydentem.

Lekcja dla wszystkich by nie wierzyć zapewnieniom szklarza i samemu sprawdzić szczelność i wymiary zbiorników od razu , a nie podczas montażu czy zalewania

Mając kilka dni czasu zamówię nowy sump , z prawidłowymi wymiarami , dzięki temu nie muszę przerabiać zawiasów i drzwiczek szafki.

Mam tylko nadzieję że w środę lub czwartek (bo wtedy ponownie przyjedzie Starfish) obędzie się bez dodatkowych atrakcji i uda się baniak zalać i wszystko podłączyć.


330litrów w obiegu, "OceanLight"4x54W, Red Dragon 5000, 2x Tunze 6055, Deltec AFP600, Deltec FR509 + Filtr DIY dla Pelletek, ARM, Dolewka Aquatrend, Pompy dozujące Doser One, LR 40kg

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=33726

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejne dni minęły pod znakiem sprawdzania szczelności głównego baniaka a także sumpa i dolewki, po doświadczeniach nieuszczelnionego komina starałem się dmuchać na zimne. Na szczęście wszystko po zalaniu okazało się szczelne, więc myślę że tym razem sobotnie powtórne zalanie odbędzie się bez przeszkód. W między czasie także otrzymałem już nowy sump z prawidłowymi wymiarami który już umieszczony został w szafce (dzieki temu nie muszę kombinować z drzwiczkami) a w nim sprzęt i prawie skończona cała hydraulika, prawie gdyż ostatnim razem błędnie zostały wysłane rurki i zabrakło 20ki. W tych dniach także doszło kurierem kilka drobiazgów (pokarmy , bakterie i minerały). Nadal czekam na dostawę linii dla morskich Microbe-Lift z Azji (czyżby tam też jak u nas śniegi po drodze ?..), także na ARM od Muftiego.

W sobotę od rana dokończenie hydrauliki i zalewanie , w piątek ponownie muszę pojechać po wodę zasoloną i dojrzałą do firmy Idolek pod Bydgoszcz.

Kilka nowych zdjęć sprzętu , specyfików , a także ujęcie przednie baniaka już na szafce.

40980380.jpg

90521174.jpg

62540625.jpg

71495960.jpg

44791865.jpg

Przygotowane baniaczki na jutrzejszą przywózke wody

95519551.jpg

Ciąg dalszy po zalaniu i kilka fotek z aranżacji skałki i podświetlenia baniaczka.


330litrów w obiegu, "OceanLight"4x54W, Red Dragon 5000, 2x Tunze 6055, Deltec AFP600, Deltec FR509 + Filtr DIY dla Pelletek, ARM, Dolewka Aquatrend, Pompy dozujące Doser One, LR 40kg

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=33726

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś po wielu trudach i przeszkodach nadszedł dzień kolejnej próby zalania baniaka. Pogoda nie była tak wredna jak ostatnio więc Starfish przyjechał dość szybko i od razu wzięliśmy się do pracy, mając zrobioną tydzień wcześniej hydraulikę przez Amnora dziś wydawało się że moment i będzie po wszystkim. Wszystko odbywało się bez przeszkód , zalanie baniaka i sumpa , rozmieszczenie sprzętu , dokończenie hydrauliki do momentu uruchomienia całości i tu od razu big problem. Po ponownym uruchomieniu całości pompa Red Dragon odmówiła działania i od razu nasuwa się pytanie 1,5 tys pompa i padła ?? Okazało się że wirnik się złamał i kolejna próba zalania baniaka wisiała na włosku. Ja już powoli wpadałem we depresje jak pomyślałem że pompa trafi do serwisu i dopiero po 14 dniach roboczych (czyli w połowie stycznia) wróci do mnie. Wiedząc że taki problem może rozwiązać Skiba , zadzwoniłem do niego i okazało się wirnik do takiej pompy ma jego znajomy w Pile (Dzieki Skiba), więc już za chwile siedzieliśmy w samochodzie do Piły 320km w obie strony, po godzinie 19tej pompa jak i cała reszta sprzętu działały a akwarium mimo jeszcze mętnej wody już cieszyło oko . Do wody trafiły bezpośrednio 2 ampułki Bio Digest i Bioptim i 50ml Microbe Lifta Special Bend i woda zrobiła się nieco trącająca w zapachu , ale wiem że to powinno ustąpić i że to dobry objaw.

Całość obecnie wygląda tak

79883854.jpg

95636108.jpg

74054662.jpg


330litrów w obiegu, "OceanLight"4x54W, Red Dragon 5000, 2x Tunze 6055, Deltec AFP600, Deltec FR509 + Filtr DIY dla Pelletek, ARM, Dolewka Aquatrend, Pompy dozujące Doser One, LR 40kg

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=33726

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam rozmawialiśmy w piątek przez telefon fajny baniaczek aranżacja skały wręcz idealna.Ale nie podoba mi się oświetlenie(góra baniaczka) może jakaś korona w kolorze mebli? lecz to tylko moje skromne zdanie:-)

pozdrawiam


Pozdrawiam

Mariusz

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że w końcu się udało i że baniak zaczął już cieszyć oczy. :)

Mam nadzieję, że teraz już pójdzie z górki. Znając Twoje podejście, za kilka miesięcy będzie to pewnie jeden z ładniejszych baniaków w Polsce. :)

Trzymam kciuki. Powodzenia. :)

PS. A skałę i tak jeszcze poprzestawiasz nie raz. :)


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciepło, ciepło, coraz cieplej... :)

Dyfuzory przestaw tak, żeby były bliżej powierzchni. Najlepiej nawet niech strumień wody ją wzburza. Po pierwsze woda będzie wtedy lepiej natleniona, a po drugie, jeśli dyfuzory będą tak głęboko i wyłączą Ci prąd, to będziesz wymieniał panele.


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swietnie to teraz wyglada ale z lewej jeszcze cos bym tam podrzucil na gore by nie bylo takiego zalamania jak teraz i bedzie wspaniale bynajmniej takie moje skromne zdanie.


63l + 14l i 27l cube po nich są już tylko wspomnienia (i graty po szafkach)

144 litry pasji 80x45x40h

pacific sun 120w + 2x24w

odpieniacz deltek mc500,

koralia 2+ jebao rw-4,

jager 200w, obieg tunze 2400

refugium z piachem +6w led

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ladny start, dobor sprzetu profeska. Super Wnetrze. Oby jak najwiecej takich nowicjuszy. Szkoda ze rozmiar akwa podyktowany warunkami, ale to tylko kwestia czasu:)

Slowa uznania rowniez naleza sie kolega:kapelusz


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Amnor dyfuzory już ustawiłem inaczej, nawet nie wiedziałem że mogą być takie konsekwencje , a wiesz żona by mnie zabiła , jest malutka ale za panele mogłaby zwiększyć objętość kilkakrotnie 

kukabana masz racje że na zdjęciu lewa wysepka wypada gorzej, ale w rzeczywistości wygląda dużo lepiej. Na zdjęciu nie widać tej przestrzeni i mnóstwa półek na korale, zrobię fotki w przybliżeniu i wtedy będzie wiadomo co mam na myśli, ale dzięki za radę.

Grzegorz Dyzma, kToś Dzięki za miłe słowa

Obecnie w sumie oprócz dojrzewania którego nie widać nic się nie dzieje, a ja poza patrzeniem i ciągłym przestawianiem skały jestem bezrobotny. Dolewka działa bardzo dobrze i wciąż uzupełnia wodę którą ja wynoszę na rękach i przy wyciąganiu skałki, może przez to spadło nieco zasolenie do 1.018, ale w sumie nie wiem czy spadło gdyż woda (dojrzała) którą zalewaliśmy była z 2 źródeł i uzupełniona RO, przy pierwszej podmianie spróbuje zrobić nieco bardziej zasoloną wodę więc powinno się podnieść. Pewnie byłoby łatwiej mierzyć zasolenie , ale niestety jeszcze ARM od Muftiego nie dotarł i wszystko sondy leżą bezproduktywnie. Do tego uznałem że warto mieć kilka produktów do mierzenia zasolenia widząc jakie różne wyniki nam serwują i postanowiłem zakupić refraktometr który na pewno się przyda Knopa lub Hanny.


330litrów w obiegu, "OceanLight"4x54W, Red Dragon 5000, 2x Tunze 6055, Deltec AFP600, Deltec FR509 + Filtr DIY dla Pelletek, ARM, Dolewka Aquatrend, Pompy dozujące Doser One, LR 40kg

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=33726

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładny baniak, a po sprzęcie widać że zainwestowałeś sporo kasy.

Będę często tu zaglądał. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kasa spora ale z glowa wydana i przemyslana. W razie ochoty na wieksze obecne akwarium moze posluzyc jako sump.

Dokupic skaly, ze sprzetu cyrkulacje plus jakis LED i mozna miec 400-500literkow


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprytny i Grzegorz Dyzma Fakt parę złotych poszło, ale już teraz w salonie wygląda super (nawet dla żony)a co będzie dalej, a do tego jak zauważyliście niedużym nakładem finansowym można powiększyć litraż, ale to nie szybko narazie muszę sie obyć z solą, bo same akwaria nie są dla mnie nowością i w innym pokoju mam ich kilka.

Kilka nowych zdjęć po ostatecznym wyklarowaniu, zrobiłem też parę fotek zbliżenia tej lewej wyspy która na zdjęciu wypada gorzej , mam nadzieję że juz teraz pokaże swój charakter :)

77472496.jpg

lewa i prawa wysepka nieco bliżej

96846469.jpg

52713645.jpg

Ujęcia z boku

19727385.jpg

15941875.jpg

Na koniec chciałbym napisać że otrzymałem wreszcie import z Singapuru a w nim między innymi wcześniej już wspomiana lini Microbe Lift dla Morskich , której w Polsce raczej się nie kupi a także pokarm dla korali firmy Borneo Wild której jestem wyłącznym dystrybutorem na terenie Polski jeśli chodzi o linie dla krewetek.

30142007.jpg

23375314.jpg


330litrów w obiegu, "OceanLight"4x54W, Red Dragon 5000, 2x Tunze 6055, Deltec AFP600, Deltec FR509 + Filtr DIY dla Pelletek, ARM, Dolewka Aquatrend, Pompy dozujące Doser One, LR 40kg

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=33726

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie lewa strona dużo lepsza od prawej. Prawa zbyt regularna, ale to kwestia gustu i możliwości oferowanych przez skałę. Z moimi kawalkami za wiele nie mogłem zrobić i było ich mało. Ty masz znacznie większe pole do popisu.

Ale ogólnie jest już bardzo dobrze. :)


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja mam pytanie z innej beczki czy obudowa i akwarium jest made by argus?


ponad 1000l wody w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Amnor mi także zdecydowanie bardziej podoba się lewa , choć na zdjęciach wypada nieco gorzej, ma naprawde rewelacyjne półeczki pod przyszłe korale , choć prawej także tego nie brakuje.

matejoz kilka tygodni temu był to komplet argusa ze zbiornikiem słodkowodnym , obecnie z tego co było zostały tylko wymiary szafki i baniaka które pasują w tym miejscu w pokoju, szafka została praktycznie w całości zmodernizowana łącznie z nowymi drzwiczkami (została podstawa szafki) a akwarium jest nowe.


330litrów w obiegu, "OceanLight"4x54W, Red Dragon 5000, 2x Tunze 6055, Deltec AFP600, Deltec FR509 + Filtr DIY dla Pelletek, ARM, Dolewka Aquatrend, Pompy dozujące Doser One, LR 40kg

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=33726

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 10

Najpierw widok ogólny na którym pozornie nic się nie dzieje, ale od 2 dni nasilają się glony, takie brązowawe niby to nitka ale to takie syfiaste. 8go dnia do baniaka trafiła kolejna dawka bakterii Microbe Lift &


330litrów w obiegu, "OceanLight"4x54W, Red Dragon 5000, 2x Tunze 6055, Deltec AFP600, Deltec FR509 + Filtr DIY dla Pelletek, ARM, Dolewka Aquatrend, Pompy dozujące Doser One, LR 40kg

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=33726

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cierpliwości. :clowning Poczekaj z tą podmianką wody. System dopiero zaczyna się budować, nie ma co mu przeszkadzać. Ja swoją pierwszą podmianę zrobiłem po 2 miesiącach i teraz myślę że mogłem jeszcze trochę poczekać.
Jeśli chcesz podnieść zasolenie, to po prostu umieszaj trochę solanki o wyższym zasoleniu (policz sobie z proporcji ile musi być więcej żeby odpowiednio podbić zasolenie w baniaku), zostaw ją z włączoną cyrkulacją i grzałką na co najmniej 24 godziny, a następnie dolej do baniaka. Kiedy nadmiar wody odparuje, zasolenie się podniesie.
Tylko nie podbijaj za jednym zamachem za bardzo - wprawdzie nie masz zwierzaków jeszcze, więc niczego nie uśmiercisz, ale gwałtowne zmiany zasolenia mogą zachwiać proces tworzenia się mikro ekosystemu.

Co do elektrod, to normalne że potrzebują trochę czasu żeby się ustabilizować. Redox nawet do 2 tygodni, więc na razie nie przykładaj zbytniej wagi do ich wskazań. Nie wiem, czy nie za wcześnie włożyłeś elektrodę zasolenia - Mufti mi mówił, że najpierw lepiej poczekać aż ustabilizują się sondy pH i ORP i dopiero wtedy podłączyć zasolenie i wprowadzić korekty do wskazań pH. Pewnie to nie ma znaczenia - po prostu za jakiś tydzień, dwa, powtórz kalibrację.

Fioletowy i różowy kolor na skałach to glony wapienne. Nic złego, chociaż trochę zaburzają filtrację, bo zapychają pory w skale. Ale nie jesteś w stanie nic na to poradzić - chyba że wpuścisz jeżowca. W każdym razie to zupełnie normalne zjawisko i występuje u wszystkich.


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 21

Zacznę od tego że w ostatnim tygodniu poza rozrostem glonów brunatnych i małymi zalążkami zielonych cisza

. A ja wciąż cierpliwy

Cykl azotowy dzięki używaniu wielu bakterii już zapewne za mną , świadczą o tym pierwsze pomiary wody w baniaczku. Używałem od początku przy samym starcie Prodibio ampułki Biodigest i Bioptim które nadal używam co 2 tygodnie i zmniejszone dawki Microbe Lift Specjal Blend i Thera P (co tydzień) a także Brightwell Aquatics Microbacter7 , jak pisałem używałem zmniejszonych dawek ze względu na różnorodność bakterii.

Niskie zasolenie które miałem podbijam poprzez wlewanie bezpośrednio do sumpa przygotowanej około 1.030g solanki, zasolenie powoli podnosi się po codziennym odparowaniu słodkiej wody z baniaka i wykorzystywaniu nadwyżki słonej wody z sumpa zamiast dolewki ze słodką wodą (dzięki Amnor)

Pierwsze pomiary wyglądają zachęcająco :

PH 8.1-8,15

Zasolenie 1.022

Temperatura 24.7-25.5

Redox 310

NH4 <0,25

NO2 0

NO3 10 (i wciąż spada)

PO4 0.06 (Hanna)

Całość po pierwszym czyszczeniu szyb i delikatnym retuszu z glonów po 21 dniach wygląda tak

53002117.jpg

68636712.jpg

58942090.jpg

94513166.jpg

Do sumpa eksperymentalnie trafił filtr od Sebastka na pelletki, które moczyły się w ro czekając aż dotrze filierek po nowym roku. Do filtra wsadziłem 90-100ml BioPellets tylko, gdyż to ma być dodatkowa filtracja wspomagająca Delteca 509 z Purigenem i Chemipurem. Pelletki ostatnio wśród znajomych nie cieszą się dobra opinią jako główna filtracja, a tymczasem znajomy Niemiec polecił mi użycie ich jako dodatek w nie większej ilości niż 100ml na mój litraż. Zobaczymy

44445757.jpg

20275717.jpg

Myślę że za jakieś 10 dni obejrzę się za ekipą sprzątającą i niebawem także pierwsze korale i rybki.


330litrów w obiegu, "OceanLight"4x54W, Red Dragon 5000, 2x Tunze 6055, Deltec AFP600, Deltec FR509 + Filtr DIY dla Pelletek, ARM, Dolewka Aquatrend, Pompy dozujące Doser One, LR 40kg

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=33726

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 28

Minął kolejny tydzień a parametry się powoli chyba stabilizują gdyż nie dużo różnią się od tych sprzed tygodnia, cykl azotowy widać minął ale dojrzewanie baniaka trwa.

PH 8.15-8,2

Zasolenie 1.023

Temperatura 24.7-25.5

Redox 310

NH4 <0,25

NO2 0

NO3 10

PO4 0.06 (Hanna)

W tygodniu zmniejszyłem podawanie bakterii i pozostaje obecnie tylko przy Microbe Lift Specjal Blend co tydzień i ampułki Prodibio Biodigest i Bioptim co 2 tygodnie.

Brązowawe glony w odwrocie za sprawą 2 kampanii odsysających, a także zmniejszenia podawania bakterii, obecnie jest kilka miejsc z zielonymi glonami ale to raczej nie przypomina wysypu nitek a bardziej trawkę rosnącą na skale, niestety poza trawką znalazłem także kilka skupisk manjano i aiptasji , na które już planuje zakup stadka Wunderek (może wie ktoś gdzie można je kupić w Polsce). Sama skałka już zaczyna pięknie być fioletowo-różowa co zwiastuje algi wapienne. Zasolenie podniosło się do prawidłowego stanu dzięki sposobowi Amnora , ale przez to że podniósł się stan wody w sumpie , pompa podawała przez kilka dni masę bąbelków do baniaka, obecnie stan w sumpie normuje się do stanu sprzed dolewki a także co za ty idzie spada ilość bąbelkowania. Nadal światło załącza się tylko na 4 godziny na dobę , ale planuję delikatnie ( 15 minut co 2-3 dni) wydłużyć czas świecenia , po podmianie wody którą zaplanowałem na przyszły tydzień.

W tym tygodniu do baniaczka trafiło kilka zwierzaczków który ożywiły scenerie w środku :

- 3 pustelniki (2 x Calcinus elegant niebieskie i 1 Calcinus laevimanus jasny) (wraz z nimi kilka pustych muszli by w razie zmiany swojej miały coś pod ręką)

e14a.jpg

11240216.jpg

19106779.jpg

63189559.jpg

e13g.jpg

- rozgwiazda piaskowa

22958639.jpg

- kilka ślimaczków glonożerców i kopiących : Turbo , tectus i nassarius

11936226.jpg

e10jr.jpg

e11hw.jpg

Za tydzień po podmianie jeśli nadal parametry będą stabilne spróbuje wrzucić kilka rybek dla obciążenia systemu i będę obserwować dalej cierpliwie.


330litrów w obiegu, "OceanLight"4x54W, Red Dragon 5000, 2x Tunze 6055, Deltec AFP600, Deltec FR509 + Filtr DIY dla Pelletek, ARM, Dolewka Aquatrend, Pompy dozujące Doser One, LR 40kg

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=33726

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szykuje się następny fajny baniaczek. Powodzenia!!

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 36

Parametry wydają się praktycznie stać w miejscu jak zaczarowane :

PH 8.2-8,25

Zasolenie 1.023

Temperatura 24.9-25.7

Redox 350

NH4 <0,25

NO2 0

NO3 10

PO4 0.08 (Hanna)

Po raz kolejny zostałem przekonany by nie robić jeszcze podmianki skoro jest wszystko ok, a w baniaczku na razie nie ma co i kto paskudzić, więc podmianka została przeniesiona za jakieś 2 tygodnie. Choć już od tygodnia jest mała ekipa sprzątająca to albo glony są w całkowitym odwrocie albo ekipa pracuję imponująco. Dziś przy kolejnym oporządzaniu akwarium (czyszczenie szyb , pomp, przedmuchiwanie skałek) znalazłem wylinkę pustelnika więc wszystko idzie ku dobremu (choć wczesniej myślałem że go już straciłem) a Garbik który pływa już od tygodnia także sprawia zadowolonego z parametrów. Zwiększyłem dzienne oświetlenie do 5 godzin.

Niestety także sprawa bąbelkowania nie była tak prosta jak myślałem, po opadnięciu wody w sumpie nadal tysiące bąbelków szło powrotem do baniaka więc zacząłem szukać innej przyczyny. Po obserwacji zauważyłem że jest mnóstwo bąbelków w filtrze gdzie są pelletki a wylot filtra jest przy pompie głównej , wiec był już trop, okazało się że pompa do filtra pelletek była w dużej bliskości wylotu odpieniacza i reszta to już domino. Ustawiłem w innym miejscu pompę i ilość bąbelków zredukowała się przynajmniej o 80% , obecnie czekam jeszcze na Filter Kit tzw skarpetę, którą założę na wylot z odpieniacza i powinno być dobrze.

Skoro parametry są w normie i w baniaczku wygląda wszystko na ok , to postanowiłem wzbogacić życie o pierwsze koraliki , pierwsze pojawiły się 2 sztuki Zoanthusów , Favites (będę wdzięczny za określenie jaki to jest) , malutka Euphylia (chyba paraancora) i Caulastrea furcata (błękitna) i fluo zielona.

70371277.jpg

19109777.jpg

68965708.jpg

s10v.jpg

s11kv.jpg

s12or.jpg

s13fk.jpg

s18au.jpg

s60n.jpg

W drugiej kolejności dla większego obciążenia baniaczka i lepszego wyglądu kupiłem kilka miękasów i Lps ...

s14f.jpg

s15w.jpg

s16c.jpg

s50g.jpg

s32x.jpg

s45p.jpg

...i żółtka (Zebrasoma Flavescens) i błazenka bo garbikowi widziałem jest smutno , o dziwo pierwsze minuty cisza (myślałem że przed burzą), znalazły sobie swoje groty w skałach i wypatrywały się wzajemnie, obecnie pływają jak starzy kolesie razem. Pokolec zaczął się za wyjadanie glonów ku mojej uciesze.

s25z.jpg

s26w.jpg

97266067.jpg

20555378.jpg

78493705.jpg

s35m.jpg

s55.jpg

Wzmocniła się także siła skorupiaków w baniaku o dodatkowe pustelniki i 2 gautunki krewetek w tym Wundermani na które liczę bo ma kilka szklanych panienek.

s30e.jpg

s40a.jpg

s40b.jpg

s41y.jpg

s42t.jpg

s42a.jpg

s43w.jpg

Pozdrawiam czytających ciekawym zdjęciem pustelnika

s43a.jpg


330litrów w obiegu, "OceanLight"4x54W, Red Dragon 5000, 2x Tunze 6055, Deltec AFP600, Deltec FR509 + Filtr DIY dla Pelletek, ARM, Dolewka Aquatrend, Pompy dozujące Doser One, LR 40kg

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=33726

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 43 (6 tydzień) Parametry mimo przybywania kolejnych zwierzątek są stabilne i wynoszą :

PH 8.1

Zasolenie 1.022

Temperatura 24.7-25.5

Redox 360

NH4 <0,25

NO2 0

NO3 10

PO4 0.08 (Hanna)

Ca 380

Od kilkunastu dni dopiero widzę pracę odpieniacza wcześniej praktycznie był bezrobotny, odgazowana skała i dojrzała woda z innych baniaków nie zmusiły odpieniacza do pracy.

Obecnie dla moich 4 rybek , kilku pustelników, stada ślimaków i rozgwiazdy daję po pół kostki rano i wieczorem mrożonek Ocean Nutrition a także zamiennie Cyclop Eeze lub suche pokarmy ON, a dla niedużej (choć wciąż zwiększającej się) grupy korali daję połowe kostki mrożonek ON co 2-3 dni a także co 3 dni po 7ml Microbe Lift PHYTO A i B i codziennie Korallen-zucht Vitaliser. Korale LPS (większość u mnie) wydają się zadowolone patrząc na ich wygląd.

W tym tygodniu już także ostatecznie mimo dobrych parametrów zaplanowałem podmiankę wody i sprawdzę jak zwierzaczki zareagują na podmiankę z mieszanki soli Tropic Marin z Reef Crystals.

Ostatnio tydzień przyniósł także kilku nowych domowników rafy

93058917.jpg

28222775.jpg

Wszystkie 4 rybki pływają bez stresu razem bez przejawów cienia agresji.

Także kilka nowych korali

29465342.jpg

14448262.jpg

27455354.jpg

k7ap.jpg

25630801.jpg

92574881.jpg

k9ac.jpg

k10l.jpg

k11a.jpg

k12xy.jpg

k12ay.jpg

k13v.jpg

k13ax.jpg

Na koniec zdjęcia całości

18911670.jpg

k1ap.jpg

k1bm.jpg


330litrów w obiegu, "OceanLight"4x54W, Red Dragon 5000, 2x Tunze 6055, Deltec AFP600, Deltec FR509 + Filtr DIY dla Pelletek, ARM, Dolewka Aquatrend, Pompy dozujące Doser One, LR 40kg

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=33726

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.