Skocz do zawartości
Tofik

Jaki karmnik?

Rekomendowane odpowiedzi

Święta za pasem a więc i wyjazdy całkiem możliwe.

Zastanawiam się nad zakupem karmnika nie wiem tylko co wybrać.

Mam 2 typy:

EHEIM 3581 kosz około 100zl

oraz

Resun AF-2003 koszt około 30zl

Zasadniczo wolę mrożonki niż suchy pokarm a więc będę karmił ręcznie poza wyjazdami np na weekend.

A więc czy opłaca mi się inwestować w drogi sprzęt?

Czy ktoś miał tego któryś z nich? W taki karmnik starczy na kilka dni?

Zastanawiam się nadal nad tym jak się będzie się to sprawować, bo kurcze płatki rzucone na wodę latają po powierzchni i mała część trafia głębiej a większa do komina a potem sumpa.

Temu jak ręcznie karmię to zanurzam 2 palce w wodzie i chwilkę trzymam wtedy wiem że wszystko ryby zjedzą bo pokarm tonie.

Prawdopodobnie będzie sąsiadka wynajęta na święta :waving ale nie mogę przewidzieć nie wyjedzie na np 2-3 dni, co prawda uprzedzi mnie o tym ale jednak wolałbym mieć pewność że ryby będą najedzone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używałem w słodkim przez wiele lat takiego Eheima i spisywał się bardzo dobrze. Potrafiłem zostawić Tropheusy na 2 tygodnie bez konieczności dodatkowego "ręcznego" dokarmiania.

Fakt, że nie miałem komina więc odpadała kwestia spływania pokarmu do sumpa.

Pewnym rozwiązaniem jest zastosowanie karmnika jak dla drobnego żywego pokarmu (takie kółko przyklejane do szyby i w środku stożek z dziurkami). Wywalasz ten stożek, kółko dajesz minimalnie nad powierzchnią wody i tak ustawiasz automatyczny karmnik żeby płatki spadały właśnie do tego kółka. Nie rozpływają się po powierzchni, ładnie nasiąkają wodą i zaczynają tonąć.

Dodatkowo przy płatkach konieczne jest ich rozdrobnienie bo inaczej potrafią zapchać wylot z dozownika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no z tym karmnikiem to rzeczywiście dobry pomysł.

A na ile czasu wystarcza pojemnik pokarmu?

Rozdrobnić trzeba racja, tylko ciekawe czy ryby będą jadły taki mały :waving

PS. Masz może fotkę jak wygląda montaż karmnika na akwarium?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego Eheima tez mam od lat. Specjalnie do niego kupuje pokarm w granulkach (ok.1-2mm). Na srodkowym, poprzecznym wzmocnieniu akwarium

przyczepiam kawalek rurki (kilka cm srednicy) w ten sposob, ze jej dolny koniec jest ok. 1 cm zamoczony w wodzie. Nad ta rurka stoi karmnik i sypie 2 x dziennie do srodka. Granulki opadaja i sa porywane przez cyrkulacje, gdy namokna. Przynajmniej nie laduja od razu z powierzchni w kominie.:waving

Na 2-3 tygodnie wystarcza, zalezy od ustawienia wielkosci porcji.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj chyba chce taki pod choinke. Nawet jak nie wyjezdza na spiruline czy reef pearls jak znalazl.

Stani co to za pokarm w granulkach dajesz?


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok a jak się sprawuje w przypadku płatków?

Ps. Czasem jest tak że nawet jak nie wyjeżdżam a idę na balety :waving to nie ma komu ryb na karmić a one odruchowo po zgaszeniu HQI już podpływają i szukają jedzenia :) o pop to by mi się przydał, kwestia tylko chiński czy niemiecki :)

Skoro i tak będzie używany okazyjnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Platki dawalem, ale niestety sie zapycha. Potrafia zablokowac malutka szparke, lub wyleci za duzo.

Granulki np: Gro Tech Nutri Vital Daily (takie czarne pudelko). Maja mniej niz milimetr i mozna dobrze ustawic dawke. Kiedys mialem jakies nieco grubsze. Zostawialem akwarium na 3 tygodnie i zejsc nie stwierdzilem, takze kazda jak zglodnieje to cos sobie zlapie (no moze nie liczac "Brzydala", ale on chodzi swoimi drogami).


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie wolałbym płatki, a próbo9wałes je jakoś rozdrabniać?

U mnie sytuacja z karmieniem wygląda tak:

Hepek wcina wszystko i płatki i mrożonki, błazenek to samo, chociaż czasem wypluwa, doktorek sobie nie radzi widać że co wessie to wypluje - tu chodzi o to że nie smakuje czy że za duży kawałek?

Bo małe kawałki widzę że wsuwa ale takich wiele nie ma więc tak czy siak muszę rozdrabniać pokarm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karmnik automatyczny wyklucza użycie mrożonek, jesteśmy skazani na pokarmy granulowane i płatkowe, te karmniki o których mowa mają na ogół pojemnik zbiorczy gdzie każdy obrót powoduje podanie mniejszej czy większej porcji pokarmu przez odpowiednio ustawiony otwór, ale karmnik niestety może się przytkać. Myślę że godnym uwagi jest karmnik w kształcie koła z osobnymi szufladkami na pojedyncze porcje, jest trochę więcej zabawy z porcjowaniem karmy i można urozmaicić podawana karmę, ale tam problem przytkania nie istnieje. Karmnik nazywa się Rondomatic.

Poza tym sposób z kółkiem na pokarm czy zanurzona rurą jest praktyczny.

DSCN1379.jpg


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W taki karmnik starczy na kilka dni?

Sorry, ale muszę zapytać: czy "na kilka dni" konieczny jest karmnik? Ja zostawiłem kiedyś na 4 dni i po powrocie nie zauważyłem żeby rybki miały "wklęsłe brzuchy".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ty 4 dni wytrzymasz bez jedzenia?

Myślę że tak, ale głodny będziesz na pewno.

Co do karmnika kołowego t jakoś nie jestem do niego przekonany

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#307981 Cetus :
W taki karmnik starczy na kilka dni?

Sorry, ale muszę zapytać: czy "na kilka dni" konieczny jest karmnik? Ja zostawiłem kiedyś na 4 dni i po powrocie nie zauważyłem żeby rybki miały "wklęsłe brzuchy".

Ten na fotce starcza chyba na 28 dni,mam go.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czlowiek zuzywa kupe energii na utrzymanie stałej temperatury,,a ryby nie, wiec bez jedzenia wytrzymaja znacznie dluzej od nas.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W naturze ryby tez nie maja zarcia pod dostatkiem przez caly rok, takze nie przesadzajmy 3-4 dni mozna zostawic bez karmienia.A poza tym ja nie zauwazylem zeby moje ryby chcialy jesc granulki,pokarm Hikari wynioslem do roboty dla karasi w oczku wodnym.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja mam karmnik w sumpie nad komora z pompa obiegowa. granulki jak namokna sa wciagane przez obieg. rybki lapia wylatujaca karme i nie durnieja jak od karmnika w koncie baniaka.

co do pokarmu polecam jbl maripearls i pokarmy w granulacie dla paletek. tylko wiadomo ostroznie z tym tematem, chyba ze ktos lubi kolor granatowy (w fiolce hanna).

ort do poprawy,

pkt. 8 Regulaminu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tofik - zdjęć z karmnikiem nie mam. Ja akurat miałem pokrywę Aquaboro i odsuwałem po prostu kawałek ją na bok i na niej stawiałem karmnik.

Patent z rurą moim zdaniem nawet lepszy niż ten co ja opisałem :-)

Płatki generalnie daje się tym podawać (ja dawałem spirulinę Tropicala) ale trzeba je po prostu pokruszyć. Akurat Tropheusy są żarłokami więc otwór a karmniku był ustawiony praktycznie na max i po rozdrobnieniu pokarmu nigdy mi się to nie zapychało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.grasslin.pl/main/data/downloads/rondomatic.pdf

Ciekawe czy bylby dobry dla sypkich pokarmow typu Captivit lub Reefpearls??


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.