Skocz do zawartości
bart w

Wata w sumpie ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam pewien dylemat mam akwarium 400L i sump 100L bez refugium i zastanawiam sie czy wata powinna sie znaleźć w sumpie w pierwszej komorze czy sama żywa skała i odpieniacz nigdzie niemoge nic znaleźć na temat waty i jak ją czyścić i co jaki czas jeśli być powinna proszę o pomoc


400L 122x45x75 wys ,sump 100L oświetlenie Hqi 150w x2 + T5 14w x4 (narazie) pompa eheim 1250 odpieniacz TMC V2 skim 600

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Waty się nie daje, chyba, że przy dojrzewaniu, żeby wybrać paprochy z wody. Jeżeli już dasz to w pierwszej komorze i codziennie ją płucz bo azotany Ci wyskoczą. Odpieniacz i w drugiej komorze żwa skała w zupełności wystarczy.:)


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w tej chwili sump wyglądał tak pierwsza komora żywa skała przykryta watą druga komora żywa skała trzecia komora pompa odpieniacza 4 komora pusta i piąta największa wylot odpieniacza i pompa powrotu czy powinienem coś zmienić w ułożeniu jeśli tak to co i jak ?


400L 122x45x75 wys ,sump 100L oświetlenie Hqi 150w x2 + T5 14w x4 (narazie) pompa eheim 1250 odpieniacz TMC V2 skim 600

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wywal watę :) ... chyba że będziesz ją codziennie zmieniał, w co na dłuższą metę wątpię


900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie jak to jest z tą watą. Ja mam ją cały czas w komorze w filtrze, wymieniam raz na dwa dni, zawsze jest brązowa, a w moim akwa cały czas paprochy pływają różne. Jest jakiś sposób żeby się ich pozbyć czy po prostu tak już musi być w akwarium, że taki pył (jakby) lata cały czas?

h.


120x50x50 + sump 80 l, 35 kg LR, 8 kg LS, cyrkulacja 12000 l/h, 3000 l/h, 800 l/h..., Deltec AP600, LED 144w...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Paproch chyba zawsze jakieś będą.U mnie sump waty nigdy nie widział ani gąbki.Teraz nowy mam zamówiony sump i będzie komora na woreczki z absorberami i miejsce na awaryjnie wkładaną gąbkę gruboziarnistą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj.Jakis czas skała będzie pylić,przy dobrej cyrkulacji przestanie.W tym okresie możesz stosować "watę" ale tak jak koledzy pisali trzeba ją wymieniać.Włókninę choć jest "nowa" ja osobiscie też płukałem w wodzie ro przed włożeniem do akwarium(sumpa)Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie największy syf zbiera się w przegrodzie z glonami spaghetti, zbieram 1-2 tygodnie przy podmianie wody ... wszędzie czysto prócz praktycznie tej komory, komin też czysty ... czyli bez waty też się da i nie trzeba jej zmieniać :)


900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wielkie dzięki za porady sump już waty nie zobaczy :) a co do ustawienia sumpa to co myślicie zmieniać coś ?


400L 122x45x75 wys ,sump 100L oświetlenie Hqi 150w x2 + T5 14w x4 (narazie) pompa eheim 1250 odpieniacz TMC V2 skim 600

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmieniac!

Odpieniacz powinien powedrowac do pierwszej komory a skala dopiero za nim.

Zadaniem odpieniacza jest wybranie jak najwiekszej ilosci zanieczyszczen a skala ma zadanie denitryfikujace. Po co na nia smiecic tym co zlatuje z akwarium.

Wate mozesz stosowac, jesli Ci jest potrzebna do filtracji czasteczek unoszacych sie po jakiejs zadymie, lecz zmieniaj ja co 2-3 dni. Nowa zawsze przeplucz w cieplej wodzie.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamiast waty możesz dać skarpetę na spływ. Tyle że skarpeta działa tak samo jak wata = częste płukanie, ale przy dojrzewaniu tudzież czyszczeniu bardzo pomaga.


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja stale używam włókniny. Nie lubię drobin w akwarium - a po tym jak szybko się zapycha widzę ile syfu przedostałoby się do zbiornika. Zmieniam średnio co 4-5 dni. Jeśli problem to już bardziej z za niskim NO3.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Witam...przerabialem i wate i skarpety na splywie.Bardzo uciazliwe,choc pewnie i dziala,choc farfocle jakies zawsze sie na dnie sumpa znajda,chocby nie wiadomo jak czyscic...z drugiej strony te farfocle ,czyli detrytus to znakomity pokarm dla korali i filtratorow...jesli chodzi o piasek czy zwir,detrytus tez zawsze tam sie zbierze i tylko od ilosci ekipy czyszczacej oraz bakteri w podlozu zalezy jaki bedzie jego stan...to samo se skala,gdyz i tam sie cos zawsze odlozy...jezeli juz wata to na mocnym powerhead'zie mozna ja doczepic i zrobic burze,czesto te wate zmieniajac...kazdy oczywiscie robi jak chce...ja wiem ze u mnie wata nie miala nic wspolnego z klarownoscia wody...chodzi raczej o usuniecie tego co sie odklada tam,gdzie nie widac...Jesli juz mialbym stosowac filtracje mechaniczna to wybralbym filtr typu vortex...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wielkie dzięki wszystkim za pomoc a napewno jeszcze nie raz będę jej potrzebował :)


400L 122x45x75 wys ,sump 100L oświetlenie Hqi 150w x2 + T5 14w x4 (narazie) pompa eheim 1250 odpieniacz TMC V2 skim 600

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja wate mam dopiero od wczoraj, chce wyczyscic wodę z paproszków i bąbelków powietrza. zrobiłem sobie takie cudo na nią.:) wata wymienia się szybko i sprawnie, jesli wyklaruje mi wodę do krysztalu to czemu nie. i tak zaglądam codziennie do szafki....:)4934-img_2311 (800 x 533).jpg4934-img_2312 (800 x 533).jpg


330l: 100/60/55 optiwhite + sump , oświetlenie: 8x39 ATI Powermodule Obieg: RD 3500 odpieniacz: Bubble King Supermarines 200 Filtr:poompa NJ2300+deltec FR 509 +filtr NP-reducing BioPellets dolewka: Dr Witt + Eheim compact 300

cyrkulacja:2xkoralia 4+1x koralia 3: skała ok 50kg. Start 17.05.2010 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam komore przelewowa w sumpie i w niej mam stojaczek własnej konstrukcji z plexi a na nim lezy pasek waty - zwyklej tapicerskiej grubosci 2 cm i wymieniam ja co dwa dni - dla mnie idealne rozwiazanie. Wata tapicerska kosztuje grosze, mam naciętych dużo pasków i w minute pasek wymieniony i ładnie zbiera cały syf.


M5 - "Chcesz się ścigać, nie masz szans" - Jeremy Clarkson

akwarium 430L, sump 90L, dolewka 20L, ATI T5, NJ4500, T6065+6045, APF600, FR509, Dr Witt, ARM, Doser One, LR 73kg, LS 27 kg

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=259310

stopg.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@adamus_23_as

kurde, gdzie się kupuje taką kratkę, bo ostatnio byłem w Obi i próbowałem wytłumaczyć o jaki "dings" mi chodzi to nie wiedzieli o co mi chodzi...


Pozdrawiam,

Piotrek

120x70x50 3-side view, T5, 2x6100 + 2x6550, BK 250, Profilux, DaStaCo, AF, AiO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to jest kratka rastrowa do sufitow podwieszanych. jakos sie ten system nazywa, a jak spytasz o rastrowa to na pewno beda wiedzieli oco chodzi;)


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja kupiłem w eR..ce. kratka restrowa. ale w innych sklepach też jest.


330l: 100/60/55 optiwhite + sump , oświetlenie: 8x39 ATI Powermodule Obieg: RD 3500 odpieniacz: Bubble King Supermarines 200 Filtr:poompa NJ2300+deltec FR 509 +filtr NP-reducing BioPellets dolewka: Dr Witt + Eheim compact 300

cyrkulacja:2xkoralia 4+1x koralia 3: skała ok 50kg. Start 17.05.2010 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.