Skocz do zawartości
marbecz

Koszty miesięczne

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jestem ciekaw ile miesięcznie kosztują Was akwaria uwzględniając prąd wymianę świetlówek/żarników pokarm hemie itp, liczyliście kiedyś?

Pozdrawiam i Wesołych Świąt:-)


Pozdrawiam

Mariusz

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Roczne utrzymanie ReefMaxa 105l przybliżone ceny to:

- Prąd 250zł

- Świetlówki wymiana 2x w roku 260zł

- wkłady RO + ID wymiana 2x w roku 130zł

- pokarmy 100zł

- wkłady filtracyjne na azotany / fosforany itp. 200zł

- testy 150zł

- sól 400zł

- jakieś inne pierdoły 100zł

Czyli wychodzi około 1500zł rocznie / 125zł miesięcznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nom 1 litr = 1 zł :-)


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#309602 Snakecharner :

nom 1 litr = 1 zł :-)

Bardzo dobry przelicznik :)

Bo rzadko kto wymienia co 6 miesięcy np. świetlówki i wkłady RO + DI.

Zużycie soli też jest różne w zależności od ilości i częstotliwości podmian wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

koszty są spore i ciężko je okreslic. w jednym miesiącu nie kupujemy nic a w drugim następuja kumulacja i pęka parę stów, rachunków prądu nie liczę (drastycznie wzrosły) ja sobie obiecałem że od nowego roku przeznaczam 1000zł miesięcznie na akwa (bez prądu) pokarmy, życie, i wszystko co z nim związane. Dlatego 10 szt wundermanni kupuje jeszcze w starym roku:clowning


330l: 100/60/55 optiwhite + sump , oświetlenie: 8x39 ATI Powermodule Obieg: RD 3500 odpieniacz: Bubble King Supermarines 200 Filtr:poompa NJ2300+deltec FR 509 +filtr NP-reducing BioPellets dolewka: Dr Witt + Eheim compact 300

cyrkulacja:2xkoralia 4+1x koralia 3: skała ok 50kg. Start 17.05.2010 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytam tylko z Ciekawości,choć może po podliczeniu wszystkiego może to być przykry wynik i lepiej o tym nie wiedzieć i nie myśleć:-) szkoda że prąd w Polsce jest tak drogi:-(


Pozdrawiam

Mariusz

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsze jest aby żona się nie dowiedziała :)


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tak się dowie ten typ tak ma:-)


Pozdrawiam

Mariusz

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no nie koniecznie :-) zawsze mozna powiedzieć że białobrody kosztował 50 zł :-P


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ja nie wiem:-) moja chyba by się nie dała:-) mój zbiornik dopiero dojrzewa ale widzę że żonie zaczyna się to podobać wiec może nie będzie tak źle mniejszy szok:clowning

ps:ZA PIĘKNO SIĘ PŁACI!!!


Pozdrawiam

Mariusz

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

koszty to tylko prad, woda, swietlowki raz na pol roku, sol i karmy, ewentualnie jakies dodatki. pewnie ze 300 zł miesiecznie za jakis wiekszy baniaczek.

czasem cos padnie i trzeba jakas pompke wymienic ale to sporadycznie,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piwoko tez wliczac? :)

Ja sprawdzalem tylo prad. Tak z ciekawosci by miec swiadomosc. Reszty nie licze bo to za bardzo absorbujace, a z drugiej strony bezuzyteczne.

Dla mnie to jak liczenie ile pieniedzy wydalo sie na nasza zone czy dziewczyne. Jak to wogole brzmi? Nie do zaakceptowania:nono


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę , że bez większego czarowania , zbiornik 700L w obiegu to spokojnie 380 pln miesięcznie , bez zakupu żadnego życia.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najgorsze i największe nakłady finansowe są na początku, właśnie sie o tym przekonałem, choć to też zależy co kto chce mieć w i pod baniakiem :) Z drugiej strony faktem jest to że akwarium morskie kosztuje w utrzymaniu i wiele osób sie już o tym drastycznie przekonało.


330litrów w obiegu, "OceanLight"4x54W, Red Dragon 5000, 2x Tunze 6055, Deltec AFP600, Deltec FR509 + Filtr DIY dla Pelletek, ARM, Dolewka Aquatrend, Pompy dozujące Doser One, LR 40kg

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=33726

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#309630 Grzegorz Dyzma :

Piwoko tez wliczac? :)

Piwa nie można liczyć bo to dopiero będzie ładna suma miesięcznie:clowning


Pozdrawiam

Mariusz

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam - sam zaczalem sie zastanawiac... Ile mnie to kosztuje:) Poki co nie liczylem...

U mnie tak z grubsza wyglada tak

prad - 1200

sol - 600

absorbery 300 (PO4 + wegiel)

pokarmy 200 (dla korali i ryb)

RO+DI 65(raz do roku poki co )

Swietlowek nie wymieniam tylko LEDy i to bedzie jakies 200zl rocznie

testy - tez pewnie jakies 150zl

W sumie wychodzi ok 2700 rocznie czyli 225zl/miesiac bez zycia zadnego...

No i to sa takie minimalne rzeczy zawsze cos sie dokupi....


Akwarium 120x60x60,sump 80x40x35,cyr:SUNSUN 12000l/h + 6000l/h,AquaBee UP3000,2xMAXSPECT 160W,Bubble Magus BM110

Obsada:Forcipiger flavissimus,Zebrasoma flavescens,Zebrasome Xanthurum,Siganus vulpinus, Paracanthurus hepatus, 3 Anthiasy, 2 Occelarisy

http://mojarafa.blox.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wam powiem,że od założenia zbiornika,od pierwszego dnia notuję każdy zakup.Nie liczę tylko wody i prądu.Hmm,nie wiem czy pisać jaka suma widnieje dziś po dwóch latach,ale nowy samochód w salonie bym kupił.

Miesięcznego kosztu nigdy nie liczyłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

apropo kosztow zeby sie ktos czasem na zlocie nie wygadal co ile kosztuje ... jade z ksiegowa:) .... miesiecznie mnie wychodzi okolo 400 zl


ponad 1000l wody w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli rybki są po 7 zł,żarcia za 10 zł jest na miesiąc,wszystkie urządzenia są superoszczędne,sól tańsza od sklepowe...Rozumiem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#309687 inmar :

Czyli rybki są po 7 zł,żarcia za 10 zł jest na miesiąc,wszystkie urządzenia są superoszczędne,sól tańsza od sklepowe...Rozumiem :)

offtopicw.gif

ps. A odpieniacz w morskim to nic innego jak generator prądu.:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.Jestem na etapie dojrzewania baniaka,kosztów jeszcze nie znam:tongues .Obliczyłem łączna moc urządzeń tj.413W.W tym:oświetlenie 198W,grzałka 150W-praca dorywcza

pompy:38W+2x4,5W+18W-co daje 65W-pracy ciągłej

Po przeliczeniu,to jakby w domu przybyły 2szt. TV PLASMA(40cali) :)


Akwa 315L+sump 135L,blau scuma 150 na pompie jebao 6500,oświetlenie hybryda 4x39WT5+ledchip 210W,2x koralia II 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nawiazujac do mojego przyszlego akwarium beda to okolice 200-300l w zaleznosci czy prostokat czy kostka.

Koszty oscyluja w okolicy 100-130zl/miesicznie nie wliczajac wiekszych awari :)

Liczone przy kostce gdzie jest hqi 150w i 2x24w bo przy lampie t5 bylo by ciup drożej.

Pradu nie liczylem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Przedstawiam parę patentów do monitoringu i oszczedności energi w domu.

5153-oszczedzanie (2).jpg

pierwszy z prawej trzy wtyczki z możliwością ustawienia na 1, 2, lub 3 godziny pracy lub włącz i wyłącz za pomocą pilota w każdym momencie pojedynczej wtyczki lub włącz wyłącz wszystkie naraz.

środkowy: monitoring pojedynczego gniazda lub urządzenia pod kątem zużycia oraz kosztów energi.

po lewej j.w. monitoring globalny mieszkania lub domu podłącza się go przy liczniku energi do kabla z plusem pokazuje w czasie rzeczywistym wszystkie parametry czyli aktualny stan zurzycia energi koszty oraz emisję co2 posiada moduł blutu i łączy się z pcetem za pomocą dołączonego programu i tu mamy bardzo wiele opcji monitoringu, wyświetla dane dzienne tygodniowe oraz miesieęczne za pomocą wykresów itd. Na fotce widać na nim ile mam poboru w chwili robienia foty.:)


Baniak 121x61x61 front i lewa strona opti 435l. sump 170l, dolewka 35l, odpieniacz Darek B30 , powrót jebao 6000l, 1x Tunze 6065 jebao wp40, Maxspect Gyre 150, światło hybryda 6x54w +196 led Leszek, dolewka tunze osmolator,

Mój baniaczek. http://nano-reef.pl/...-650l-w-obiegu/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"podłącza się go przy liczniku energi do kabla z plusem"

Nie chciałbym się czepiać(mnie się też czepiają niektórzy),ale w sieci prądu przemiennego nie ma plusa:clowning-tylko faza


Akwa 315L+sump 135L,blau scuma 150 na pompie jebao 6500,oświetlenie hybryda 4x39WT5+ledchip 210W,2x koralia II 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.