Skocz do zawartości
Qlfon

Czego nie zrobiłbym(-abym) lub co zrobiłbym (-abym) inaczej...

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

W przyszłym tygodniu moje słodkie wyjeżdża i etap przygotowań i planowania nowego zbiornika wchodzi w ostateczną fazę. Noce spędzone tutaj, na RC i innym polskim forum dały mi sporo do myślenia. I w związku z tym mam pytanie: czego unikać przy projektowaniu zbiornika, sumpa, szafki, korony. Chciałbym wiedzieć czego nauczyliście się an swoich zbiornikach, co zmieniacie przy przeprowadzkach na wiesze itp. Słowem - chcę się uczyć na Waszych błędach:)

Zdjęcia z opisami mile widziane;)


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podstawowa zasada: wszelkie rachunki za morszczyznę głęboko chować przed żoną.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Korale kupować od morszczaków z okolicy (w sklepie strasznie drogo) . Nigdy kobiecie nie mów co ile kosztuje ;0


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doświadczenia w zasadzie nie posiadam ale moim zdaniem pokrywa w akwarium (w każdym razie taka jaką ja mam - pd diversy) to absolutny błąd, okrutnie utrudnia prace, bez pomocy ciężko cokolwiek zrobić.

Zgadzam się z Inmarem, kupić od razu porządny sprzęt, i tak go kupisz, więc nie ma na co czekać, ja już się na tym przejechałem, jeszcze na dobre nie wystartowałem a już jestem niedaleko 1000 zł w plecy na śmieci które nie działały, źle działały idt

I co koniecznie zrobić to wyciągnąć jakiegoś morszczaka na piwo albo wprosić sie i patrzeć patrzeć pytać pytać, taka wiedza zdecydowanie lepiej "siada" imho.


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh, tak myślałem, że wątek ekonomiczny wyjdzie w kontekście żony. Dziś swoją zabrałem do pewnego b. drogiego sklepu w okolicy przezornie mówiąc jej że tam są ceny 3x normalne:0 Ale ceny nie były wystawione więc jedyne pytanie pojawiło się o sumpa i czy to się nie wyleje, więc git:)

@Inmar: albo markowe albo sprawdzone DIY od forumowych magików:)


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpierw skompletowac sprzet, szklo a dopiero potem pod siebie robic szafke, projekt sumpa, przegrdy itd. Uwzgledniajac wysokosc odpieniacza i szerokosc przegrod majac juz sprzet w rekach.

Wprosic sie do kolegow na piwko i na zywo zobaczyc co,jak, z czym i rozne rozwiazania na zywo. Np akwarium otwarte, korona,pokrywa itd.

Moje bledy? nie doczytalem, posolilem, potem znalazlem forum i w koncu zobaczylem solniczke zalozona z glowa. Czyli wszystko od d*py strony. Ale wlasne doswiadczenie bezcenne.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z mojego doświadczenia: robić sump. Nie słuchać że można bez, że taniej itp- robić i basta :clapping


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Grzegorz: wiesz sprzęt to się zgodzę, ale szkło muszę mieć na czym postawić - stojące w salonie luzem na podłodze pod oknem w moim przypadku najwyżej tydzień. Inaczej wyląduje z tym na balkonie:) Stelaż z blatem i szkło (chyba) razem, resztę można już dopasować. teraz już wiem po słodkim, że nie ma co robić nisko. Stelaż min. 80 cm i jak mówi Łukasz z Acropory - podstawowe narzędzie morszczaka - 2-3 stopniowy stołeczek:)

@Mintaj: to mi już wszyscy do głowy wbili:)


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Witaj,kazdy z nas przejechale sie na swoich bledach i chyba kazdy o nich z checia opowie...sam zaczynam przeprowadzke ,choc idzie to jak krew z palca...powiem Ci co ja zrobie...duzy sump,bardzo duzo miejsca wokolo sumpa,wysokosc szafki minimum 100 cm,cala elektryka schowana,hydraulika tak zrobiona by wszystko bylo na wtyk i bym w kazdym momencie mogl ja porozkladac jak klocki lego (bez zadnego kleju),rury miekkie,tam gdzie tylko to mozliwe,jak najmniejsza komplikacja...sump trzy przegrody bez zbednych "lapaczy powietrza",ktore u mnie i tak nic by nie daly...kieruje sie tutaj latwoscia czyszczenia,odsysania...w samym sumpie zywa skala a w zbiorniku tylko jeden wielki "bonsai",niedotykajacy zadnych szyb...co do podloza to ciagle nie moge zadecydowac,ale na pewno nie piach,raczej grys albo w ostatecznosci i gole dno...pompy tak zamocowane by nie bylo ich widac,koniecznie wave box ,no chyba ze wolisz bardziej widok jeziora...samo akwarium to przede wszystkim glebia,dlugosc na drugim planie ale raczej cos kostkopodobne i przede wszystkim plytkie...gora 45 cm minus 4 do wave boxa,zadnej korony,lampa jako calosc z szafka,dajaca sie podnosic...tak ja widze mok nowy projekt...acha i caly doplyw powietrza rurami z zewnatrz koniecznie...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wysokosc i obudowe stelaza oprocz dopasowania do wystroju warto zrobic do wlasnego wzrostu, wymiarow baniaka i upodoban. Bedziesz klnac na ten stoleczek. Ja z koleji planujac nowy baniak stelaz robie na 65cm


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim nie zapominaj o dojrzewaniu zbiornika .Ciesz się jak najdłużej widokiem samej skały ,nie wpuszczaj zwierzaków (nawet ekipy czyszczącej) po tygodniu .Każda strata w obsadzie to dla akwarysty porażka i duża strata (i nie mówię tu o aspekcie finansowym) ,tym bardziej na starcie potrafi 'zdemotywywać' do dalszej przygody (nie zapomnę tego bólu kiedy na wieczną rafę odszedł mój pierwszy krab) .Rób testy ,swoją drogą ,nie marnuj pieniędzy na testy przeznaczone i do słodkiej i do morskiej wody (JBL ,Sera ,Zoolek) ,naucz się obserwować zbiornik i kiedy uznasz za słuszne ,rozpocznij kompletowanie obsady :clapping .Tak jak poprzednicy wspomnieli sprzęt dobrych firm a odpieniacz przewymiarowany .Wszelkie plagi zwalczaj od samego początku ,gdy tylko zauważysz na podejściu typu "jedna aiptasia wiosny nie czyni" daleko nie zajedziesz .Możesz zastosować absorber fosforanów ,zawsze pomoże w niełatwej walce z glonami .Nie baw się w żadne experymenty /nowości na starcie -przyjdzie na to czas :strutin To tyle ode mnie ,powodzenia życzę.


Bylo cos ,a jest nic...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak bym zaczynał od nowa to nie kupiłbym reef maxa czy innego małego zbiornika. 250 -300 L to minimum wg mnie fajnej morszczyzny, duzy zbiornik lepiej trzyma parametry i nie stresuje zwierzaków tak jak to robic zmiany w małym ;/ ale wyleczony z błedu na wiosne postawie 1000L:playing.


DOBRE RADY + PRACA + WIEDZA = PIĘKNA RAFA

Reefmax + zdjeta pokrywa-- lampa Led 90W Filtracja : purigen,silicatex , chmi-pure,LR , + odpieniacz DIY . Falowniki 2x. Obsada: wszystkiego po trochu:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym nie kupił żywej skały nigdzie indziej niż u Łukasza z Acropory (ale widzę że już z nim rozmawiałeś więc jesteś do przodu) u siebie z pewnych względów kupiłem gdzie indziej i żałuje cały czas (u Łukasza kupowałem do reefmaxa i w zasadzie po tygodniu wpuszczłem ekipę czyszczącą itd. po dojrzewaniu ani śladu)

druga sprawa to przemyślenie litrażu, ale fakt chyba 400L to takie optimum

trzecie to miejsce w szafce na sumpa i wszystkie graty - tutaj trzeba dużo miejsca (wysokość blatu minimum 80cm, wysokość akwa maximum 60cm), do tego korona (albo najlepiej jej brak - tylko wtedy sporo kabli ...)

do tego na 100% sump i w nim sporo skały, żeby w baniaku nie było dużo

cyrkulacja - u siebie mam 4 pompy i widzę że to po piersze za mało (jeśli chodzi o litry) a po drugie za dużo jeśli chodzi o graty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj ileż ja błędów popełniłem, nocy by nie starczyło :clapping Co bym zmienił? Od razu założyłbym osmozę 10", czego bym nie zmienił? Słonej wody na inne hobby :strutin Tak mi się skojarzyło z kobietami - "Kobietę można kochać lub nienawidzieć, ale nie można jej zrozumieć"... Z solniczką jest podobnie, kiedy już nam się wydaje że wszystko wiemy, to okazuje się że nic nie wiemy:waving

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słowo ode mnie:

Nie kupuj testu saliferta na PO4 tylko od razu kup sobie małą hankę. (150 baksów na ebay)

Ja się nieźle zdziwiłem jak porównałem pomiary.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#313512 7220481 :

Słowo ode mnie:

Nie kupuj testu saliferta na PO4 tylko od razu kup sobie małą hankę. (150 baksów na ebay)

Ja się nieźle zdziwiłem jak porównałem pomiary.

To się zdziwisz jeszcze raz jak porównasz pomiary z dużą

Pozdrawiam Jacek


..............................................2651-obraz%20055%20%5B1600x1200%5D.jpg..............................................

FOWLR Już nie długo bo mi oczy bez cukierków padną :) 150x50x50 + sump 240L,30kg LR , 8x39 W , Ati BM 200,cyrkulacja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

korona musi być bo ryby będą wyskakiwać,sama szafka ok 70 cm wysokosci bo przy metrowej nie posiedzisz tylko postoisz jak w muzeum


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Grzegorz: 65cm?? z sumpem pod spodem i odpieniaczem w środku czy sumpownia za ścianą? Jak patrzę na wymiary odpieniaczy to one same z siebie mają ok. 60 cm wysokości i jak tu z takiego kubełek zdjąć gdy tylko 5 cm zostaje? Jak wsadzić odpieniacz do sumpa w niskiej szafce? Moje obecne akwarium teraz stoi na wysokości 73 cm i wydaje mi sie że jest super bo siedząc na kanapie mam oczy na wysokości 1/3 od dołu zbiornika ale boję się że to będzie za mało do wygodnej obsługi sumpa:(

@Iceberg: hydraulika na wtyk? jak to jest rozwiązane? całość od komina w dół bez klejenia czy tylko niektóre elementy? Co do układu skały to się z Tobą zgadzam: nie za dużo, za to duża plaża i na niej pojedyncze niewysokie skupiska skały. wiem, że wszyscy tak mówią ale naprawdę chce mieć miekkie+kilka LPS:) Kostka mi się podoba ale mam miejsce jakie mam i kostka o konkretnych wymiarach mi nie pasuje do wnętrza:( Obecnie wygląda to mniej więcej tak:

1198-p1010508.jpg

i tak chciałbym to zatrzymać:clapping

@Błazenek: powiedzmy, że cierpliwość nie jest moją cechą wrodzoną ale godziny sprzędzone tu i tam jednak przekonują, że w tym przypadku będzie musiała się stać przynajmniej cechą dominującą:strutin Co do absorberów - magiczne kulki na starcie to niedobry pomysł? Czytałem, że raczej pomogą utrzymać to co jest niż zbijają parametry zastane, więc sądziłem, że jak po dojrzewaniu parametry będą OK to je uruchomię i będzie OK. Nie będzie tak?

@MiQ: ze skałą znów się zgodzę, ale z cyrkulacją to jest problem: do miękkich teoretycznie nie potrzeba Bóg wie jakiej ale coś być musi, myślałem o zrobieniu stelaży z prętów akrylowych, na to "nanizać" skałę i za tym montować pompy. Jest jeszcze http://www.oceansmotions.com ale to za dużo wiercenia i nie mają przedstawicielstwa w Pl:(

Kwestia korony: będzie na bank, byc może nawet zamknięta obudowa podobna do tego co mam teraz, tylko sobie w kolana strzeliłem pokazując żonie akwa Kiviego i teraz "zrób tak jak tamten gość" mam w domu:)


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@inmar: wiesz, chciałbym lampy zakryć z boków, bo nie lubię widoku bebechów na wierzchu:) Myślę o koronie demontowalnej na stelażu z nierdzewki z panelami ze spienionego PCV na magnesach - łatwy dostep z każdej strony akwa a i problem "design" da się załatwić:clapping


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

65cm szafka wystarczy,odpieniaczowi wys 60cm nawet 3cm wiecej wystarczy


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To kiedys zrobilem w 54l -64l.

Po zalozeniu akwarium swiecilem normalnie po 8godzin i plakałem jak 90% forumowiczów ze maja problemy z glonami.

Teraz pale 2 godziny i stopniowo wiecej tydz/1h albo sama aktynike i nie zaznalem co to zielen w 160l, ale kupilem odpowiednia skale.

Nastepnym razem zrobie podobnie.

Nie kupie soli kenta

Nie pie...bym sie ze 160l tylko od razu zalozyl wieksze i szersze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wysokość stelaża zależy tez od wysokości sumpa jak bym miał na 65 to niewyciągane kubka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#313540 Qlfon :

@Błazenek: powiedzmy, że cierpliwość nie jest moją cechą wrodzoną ale godziny sprzędzone tu i tam jednak przekonują, że w tym przypadku będzie musiała się stać przynajmniej cechą dominującą:clapping Co do absorberów - magiczne kulki na starcie to niedobry pomysł? Czytałem, że raczej pomogą utrzymać to co jest niż zbijają parametry zastane, więc sądziłem, że jak po dojrzewaniu parametry będą OK to je uruchomię i będzie OK. Nie będzie tak?

Niestety ,w tej kwestii Ci nie pomogę gdyż sam nigdy polimerów nie stosowałem więc ciężko mi się tutaj wypowiadać .Jednak zastanowił bym się nad tym sposobem 2x :strutin Co do OceanMotions to na stronie acropory chyba widzialem cos takiego.

Pozdrawiam


Bylo cos ,a jest nic...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.