Skocz do zawartości
dzym

Rury, Sump - czarna magia - prośba o pomoc

Rekomendowane odpowiedzi

Stani naczytałem się i naoglądałem w internecie sumpów gdzie jest tak zrobione, że spływ jest pierwszą komorą a w drugiej stoi sobie odpieniacz. Nie wiem, które rozwiązanie jest lepsze albo jak powinno być dlatego pytam.

Ciągle nurtuje mnie pytanie co z rurą od odpieniacza (jak np. ten z linka) czy ona jest jakby odpowietrznikiem czy trzeba tam coś podłączyć.

Domyślam się, że moje pytania to zapewnie podstawy podstaw :)

@mrozikulus wiesz dlaczego? ponieważ to ja musiałem założyć ten temat, żebyś się do tego przekonał :waving

Ps. błazny śmigają aż miło a ukwiał nadal focha strzela:)

Pozdrawiam


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma takiej potrzeby, zeby dla splywu robic osobna komore a dla odpieniacza inna.

Ten odpieniacz z linku trzeba przerobic. Wyglada na to, ze te rure trzeba przerobic. To nia wyplywa woda z odpieniacza.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozwiązanie komina rozrysowane przez Tomka sprawdza się doskonale.

Im więcej komór w SUMPie zrobisz, tym sobie bardziej utrudnisz życie. Przy takim litrażu i przy planowanym przez Ciebie zagospodarowaniu SUMPa w zupełności wystarczy Ci rozwiązanie z jedną komorą. Rozdzielanie komór ma sens jeśli planujesz zrobić refugium albo DSB.

Stosowanie komór ma też na celu wyeliminowanie bąbelków powietrza przed komora z pompą obiegową, ale można to zrobić prościej przy użyciu na przykład przegrody z gąbki przed pompą lub założeniu skarpety filtracyjnej na wylot z odpieniacza.

Każda 'sztywna' przegroda ogranicza ci pole do manewru w SUMPie. Mając jedną komorę będziesz mógł swobodnie rozstawić sprzęt tak żeby hydraulika była jak najbardziej optymalnie rozwiązana (jak najmniej kolanek itp.), wolną przestrzeń dopakować skałą i swobodnie wyjmować urządzenia na przykład do czyszczenia.

Natomiast zdecydowanie odradzam robienie zbiornika na dolewkę zintegrowanego z SUMPem. Nawet nie wiesz jak często będziesz musiał go czyścić, bo przez przypadek coś Ci do niego wpadnie, pompa zassie wodę z SUMPa albo nakapie Ci do niego słonej wody podczas prac porządkowych w SUMPie. Dużo łatwiej to zrobić kiedy możesz go wyjąć.

Co do rozwiązań w zakresie hydrauliki, to nikt Ci tego nie rozrysuje, bo to zależy głównie od Twojej szafki, a w szczególności od umiejscowienia spływu, rewizji i powrotu względem SUMPa. Najważniejsze żebyś zainstalował zawór na spływie, dobrze też zainstalować jeden na powrocie (chyba że będziesz miał pompę z regulowanym przepływem, ale i tak zawór jest dokładniejszy) oraz unikać kolanek - szczególnie na powrocie, bo to obniża wydajność pompy. No i poprowadź rury tak, żeby było ich jak najmniej - inaczej mówiąc żeby instalacja była jak najprostsza.


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#315770 tomasz :

Tak, najlepiej wszystko skomplikować, jakby nie można było prosto i dobrze. Jedyną zaletą Durso jest to że jak wyłączą prąd to z komina nie spłynie cała woda do sumpa. I tu zalety się kończą, zresztą wystarczy mieć sump z większym zapasem i już się okazuje że nie ma żadnych zalet. A wady?

1. kawał dobrej, nikomu niepotrzebnej roboty

2. zabiera miejsce w kominie ( a czasem przydałoby się tam swobodnie włożyć rękę)

3. nie zbiera syfu z samego dnia komina - dobrze byłoby tam dać jakąś małą pompkę cyrkulacyjną

A można to uprościć.

1. zero pracy

2. nie zabiera miejsca w kominie

3. nic nie zalega w kominie

Nie piszcie że jest głośne, bo jest tak jak Durso niesłyszalne. Na rurę spływu oczywiście musimy założyć zawór kulowy aby nim ustawić poziom wody w kominie.

Kolor niebieski to poziom wody w kominie - może być niższy, oceniamy to "na ucho". Rura rewizji jest przelotowa i możemy regulować jej wysokość.

Mam pytanie do Tomasza i innych którzy zastosowali tą metodę. Na rysunku poziom wody w kominie jest wysoki, spływ nisko, woda nie spływa też rewizją. Czy to jest w ogóle możliwe? Da się to wyregulować tylko zaworem na spływie? Wydaje mi się, że albo zawór będzie za bardzo dokręcony i wody w kominie będzie przybywać, aż zacznie przelewać się rewizją. Albo odwrotnie zawór będzie za mało dokręcony i poziom wody w kominie opadnie i będzie chlupać. A może macie jakieś specjalne niesamowicie precyzyjne zawory?


200l+sump HQI150W+2x39WT5 Reefoctopus RO-PS-1000INT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

shwejk: poczytaj o zaworach "bramowych", większej precyzji nie znajdziesz ale cena rzuca się w oczy:)


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

shwejk no mi sie nie udało tak ustawić zaworem żeby rewizją nie leciało , w sumie jaka to różnica jak jest cicho ... no chyba ,że nie masz rewizji to wtedy tylko bramowy zostaje


+ sump , HQI 150W + 2x T5 24W ,
,111.jpg

http://www.przyczepa4u.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam rewizję. Ale nie uwierzę dopóki nie zobaczę :waving Po prostu nie potrafię..


200l+sump HQI150W+2x39WT5 Reefoctopus RO-PS-1000INT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwykłe kulowe wystarczają. U mnie działa bez problemu. Tyle że spływ mam wyżej, nie przy samym dnie tylko 2-3 centymetry pod powierzchnią wody, ale to nie robi różnicy przy ustalaniu poziomu.


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Tak szczerze to dokładne ustawienie nie zawsze jest mozliwe. Czasem przelewa się przez rewizję a czasem nie. Mimo to jest cicho. Dokładna regulacja nie zawsze jest możliwa z powodu spadków napięcia w sieci o różnych porach dnia - jeśli ktoś jest np. na końcu sieci. Raz pompa po prostu podaje kilka litrów/h więcej a czasem mniej.

Amnor - spływ jest celowo na dnie aby tam nic się nie gromadziło.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

shwejak jak się pojawię w weekend to nie będziesz miał nic przeciwko, żebym sobie poogladał jak to u Ciebie wygląda?

Zamysł jest taki, żeby wykonać całe ourowanie jak najprościej, ale żeby było jak najbardziej funkcjonalene i nie sprawiało problemu przy ewentualnym czyszczeniu. To samo tyczy się sumpa.

Pozdrawiam


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#317030 tomasz :

Amnor - spływ jest celowo na dnie aby tam nic się nie gromadziło.

Tak się właśnie domyśliłem. Ja z kolei zrobiłem celowo wyżej, żeby mniej wody do SUMPa spłynęło w razie awarii. Kosztem tego oczywiście, że na dnie zgromadziło mi się mnóstwo kiełży. :waving

W moim przypadku faktycznie jest tak, że poziom wody w kominie waha się o kilka minimetrów, w zależności od napięcia w sieci. Ale i tak jest cicho, bo nawet jeśli rewizją lekko się sączy, to nic nie słychać, a z kolei w kominie zaczyna chlupać dopiero jak poziom wody spadnie o 1,5 cm od krawędzi rewizji. Zazwyczaj poziom wody utrzymuje się około 1-2mm poniżej krawędzi rewizji.

Poza tym mam też zawór na powrocie, dzięki czemu mam podwójną możliwość regulacji - to ułatwia sprawę jeśli zawór na spływie ma za duży skok.


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#317049 Amnor :

Poza tym mam też zawór na powrocie, dzięki czemu mam podwójną możliwość regulacji - to ułatwia sprawę jeśli zawór na spływie ma za duży skok.

No tak ,ale czy jest sens tłumić pompę ?


+ sump , HQI 150W + 2x T5 24W ,
,111.jpg

http://www.przyczepa4u.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie nie ma, ale jak skręcisz o 1/8 mm to w zasadzie różnicy brak, a poziom wody w kominie obniży się o włos.

Zawór mam bardziej dlatego, że pompą cyrkulacyjną zasilam też na bypasie odpieniacz i filtr. Dzięki temu nie muszę wyłączać pompy kiedy czasem trzeba odciąć powrót (choćby podmianka).


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam zawór na powrocie i właśnie się pobawiłem ... udało się ustawić.

Co do spływu to aktualnie mam tak

splyw.jpg

ale muszę podnieść niestety bo jak zejdzie woda z komina to w sumpie mam 0,5cm luzu :waving


+ sump , HQI 150W + 2x T5 24W ,
,111.jpg

http://www.przyczepa4u.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I teraz Durso by ratowało sytuacje. Durso moim zdaniem działa dobrze jak jest znużone co najmniej centymetr pod poziomem w kominie, wtedy nie ma siurbania co więcej poziomu wody w kominie powinien być niższy od poziomu wody w tanku o kilka cm zależnie od zbiornika.


180x63x60+sump,120kgLR,DSB,BK 200,FR509+ROWA,GroTech Tec III NG+EP IV,Reaktor Aqua Care Turbo 2,2x Koralia8 WaveMaker 4,WaveBox,Tunze Osmplator Universal, Powermodule8x80W,Profilux II Light,2x MiniRedDragon 3500,Chłodziarka AM 1500.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

off,

Dzym, na poprzedniej stronie napisales "odpiwniacz" ? Mam nadzieje, ze nie wiedziales co czynisz :waving

Moze Ci tu niektorzy wybacza...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#317127 Stani :

off,

Dzym, na poprzedniej stronie napisales "odpiwniacz" ? Mam nadzieje, ze nie wiedziales co czynisz :waving

Moze Ci tu niektorzy wybacza...

Nie ma nie było i nie będzie :) <odpiwniaczy> jedyny słuszny kierunek to <dopiwniacz> pojęmność do wyboru:4-ro,8-mio pak, lub skrzynka,:waving sorry za off top.:yes


Baniak 121x61x61 front i lewa strona opti 435l. sump 170l, dolewka 35l, odpieniacz Darek B30 , powrót jebao 6000l, 1x Tunze 6065 jebao wp40, Maxspect Gyre 150, światło hybryda 6x54w +196 led Leszek, dolewka tunze osmolator,

Mój baniaczek. http://nano-reef.pl/...-650l-w-obiegu/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.