Skocz do zawartości
ralph

Skała robiona z cementu piasku i kruszcu koralowego

Rekomendowane odpowiedzi

Chyba wiem o kim mówisz, później już tylko z tej skały robił artystyczne ozdoby i sprzedawał na allegro :)

Tutaj dyskusja na temat jego skały http://nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=23866&d=0

He.he ,artystyczne rzeczy robie odkąd pamietam ,a nie jak piszesz "później już tylko z tej skały robił artystyczne ozdoby i sprzedawał na allegro :)"

Ceramike robimy cały czas ,a na mojej stronce art-reef możesz sobie zobaczyc jak strasznie jest szkodliwa:clowning, i jak bardzo nie chcą na niej rosnąć spsy :)

A co do skały z cementu to jak już ktoś tu napisał, jak ktoś wie o co biega w morszyżnie to i na kamieniach z rzeki pociągnie akwa:baby

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani proszę żebyś zwrócił uwagę na najistotniejszą rzecz, czytasz wybiórczo, skupiłeś się na tlenie a mi chodzi o węgięl. Ja nie twierdzę i nigdy nie twierdziłem że denitryfikacja zachodzi na peletach( co za wymysł), bynajmniej. Pelety uwalniają źródło węgla tak jak dawkowana wódka, i taki jest związek peletów i wódki z denitryfikacją i żaden inny.

A co do NO3 to ono jest substratem denitryfikacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@balon widzę że w Galerii na swojej stronie masz foty znanych baniaków jak np Konrada które już chyba akwa nie istnieje bo sprzedawał wszystko i Szymona tam chyba tez jest


LPS-ZOA http://nano-reef.pl/...894-nano-rafka/ <> http://reefcentral.c...d.php?t=1639117

Schuran Jetskim-100,Aqua Medic Nanoprop 5000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Stani - pelety i wóda są właśnie do denitryfikacji ( patrz Łysy), sens ten sam tylko w pierwszym przypadku polimer ma w sposób kontrolowany mają dozować "węgiel"- ogólnie fajna sprawa bo można tak dozować wiele innych związków, utrzymując je w stanie przyswajalnym, na rynku są już wkłady polimerowe "oddające" jod, stront, żelazo, potas, w przyswajalnej postaci bez "chelatów". Twoja teoria o przerwaniu cyklu jest nie logiczna, to chyba bardziej "chłyt marketingowy" - bo niby jak?.

Wracając do sensu wątku - trochę się zmieniło w ostatnim czasie, typowy "berlin" rozrasta się o różne nowe formuły, potrafimy korzystać z bakterii i absorbentów. Myślę że można spokojnie zrobić zbiornik bez żywej skały nie przejmując się "organikom", tylko trzeba mieć dużo cierpliwości i wiedzy.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skrzynka wodki, cala moja wideoteka i bibloteka, order usmiechu uscisk reki, dozywotni szacun dla tego kto pokaze mi ze mozna prowadzic akwarium rafowe z pieknymi koralami bez zywej skaly. Odpali przeprowadzi dojrzewanie, bez pomocy kolegow (wody z podmianki) opierajac sie na wspolczesnych osiagnieciach wiedzy i technice stosowanej w akwarytyce morskiej.

Jak takie invitro klon akwarium bedzie dlugo dzialac?


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Strasznie ciekawy temat:)

Z niezbednoscia zywej skly nie przesadzajmy. Czesto to ozywiana skala wrzucana do oceanu na jakis czas:D Wystarczy dobrze zrozumiec system np Bundesreef czy Zeovit i mozemy robic piekne spsy na plastikowej skale:D

Dodam ze sam jestem zwolennikiem zywej skaly, zawsze to blizej natury, a o to chyba nam chodzi.

pozdrawiam serdecznie:)


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak pamietam to Szymon bardzo chcial i staral sie. Nawet mial kilka kilo zywej w sumpie zeby rozkrecic system.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy któryś z kolegów trzymał zamiast takiego urozmaicania (klejenia skały), kwarcyt w akwarium morskim ?

Znajomy ma sklep z kamieniami i ma skałki identyczne jak żywa skała. A wyglądają tak jakby kiedyś były w morzu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@balon, na poczatku galerii jest zbiornik Jurka, znam go bo czasowo przetrzymywałem wszystkie korale z tego baniaka, nawet ten sarcophyton nie dał rady i rozpadł się w moim sumpie. Sam też miałem ceramikę od Ciebie więc co nieco moge na jej temat powiedzieć! Mam prośbę nie próbuj ponownie przekonywać, że Twoja ceramika nadaje się do akwarystyki morskiej bo to nieprawda.


Start: 10.01.2016 r.

Akwarium: IM Fusion 30L, odpieniacz: Tunze 9004, lampa: Nanobox Quad, cyrkulacja: Vor-Tech MP10w, i trochę drobiazgów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MG,

chcesz powiedziec, ze te bakterie rozmnozone dzieki pelletom lub wodce, osiada sobie na betonowej skale i beda pobieraly nitrat a wydalaly azot, zamykajac denitryfikacje ? Chyba nie - to wiemy wszyscy. A to by byla denitryfikacja!

Dostarczane przez nas weglowodany pomagaja bakteriom sie rozmnazac, tworzyc "blony bakteryjne", ktore po oderwaniu sie zostaja wylapane przez odpieniacz. A poniewaz do swojej budowy zuzyly poza weglowodanami NO3 i PO4 to w ten sposob poziom obu zwiazkow w akwarium maleje. Zgoda ?

Ale denitryfikacja to nie wbudowywanie tylko oddychanie azotem w srodowisku beztlenowym. To wlasnie prawie beztlenowe srodowisko, stwarza zywa skala i gruba warstwa piachu. Warstwa na tyle przepuszczajaca, ze bakterie moga denitryfikowac dostarczony pokarm. Nie wbudowywac, jak na kulkach.

Wracajac do tematu, chodzi mi o to, ze w betonie woda bedzie przeplywac za wolno, zeby go porownywac do zywej skaly lub DSB.

Moze byc beton, ale sztuczne rozmnazanie bakterii po to, zeby je wyprowadzic b. silnym odpieniaczem nas nie ominie. Takze system nie bedzie tanszy i napewno nie stabilniejszy. Nie wspominajac o tym, ze zupelnie sie nie nadaje dla kogos poczatkujacego.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Balon weź no się chłopie zajmuj dalej świecznikami z ceramiki i nie mąć ludziom w głowie... bo mnie zaraz znowu szlag trafi jak widze że znów zaczynasz opowiadać bajki...


200x80x60, sump 90x60x45, 3xtunze 6205, odpieniacz Skiba made na pompie red dragon, OR3500, 8 x 80W T5, profilux, reaktor, pellety i kupa pierdół...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Natan, nawet nie wiesz jak chętnie Cie wtedy odwiedze i popatrze na rezultaty, i wcale tym razem złośliwy nie jestem... :)


200x80x60, sump 90x60x45, 3xtunze 6205, odpieniacz Skiba made na pompie red dragon, OR3500, 8 x 80W T5, profilux, reaktor, pellety i kupa pierdół...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Natan,

i to Ci sie uda.

Dyskusja powstala ze wzgledu na chec zaoszczedzenia kosztow przy zakupie skaly...

Tu zaoszczedzi sie nieco, a wydawac bedzie w ciagu prowadzenia akwarium, co wyjdzie o wiele drozej, sam wiesz.

Zywa skala to nie mit tylko naturalny i jeden z tanszych sposobow na prowadzenie akwarium. Nie musisz zakladac akwarium z betonem zeby cos udowadniac, co juz dawno pokazano. To Ty mowisz o micie.

Denitryfikacje w skale i piachu zastapisz filtrami, plynami itp. Tylko co z tego wynika ? Ze mozna ? Kazdy wie.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łysy miał na myśli moje akwa :) U mnie przez około 8 miesięcy skała zrobiona z grysu koralowego i cementu portlandzkiego białego stanowiła jakieś 80% całości "skały". Taki system może sobie funkcjonować przy kilku małych rybkach i kilku miękasach. Obecnie wizualnie skała z grysu jest nie do odróżnienia od pozostałych naturalnych - teraz jest już mniej więcej 50%/50% skały sztucznej do żywej. ALE !!! Przy założeniu że w akwa mają być bardziej wymagające zwierzęta (pokolce, spsy ... ) , chyba na skałę DIY bym się nie decydował :)


330+80L z miękasami, HQI 150W+24W, Deltec APF600

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę to na tą wypowiedź (michu60) czekałem. Tobie Natan chciałbym podziękować tak przy okazji bo Twoja kostka, ta pierwsza zmotywowała mnie rok temu do postawienia swojej bo pokazałeś że się da.Podobnie jak michu60, to już nie jest kwestia teoretyczna czy się da czy nie, to już jest fakt, ten zbiornik już działa kawałek czasu i ma się dobrze, ze wszystkimi obostrzeniami wymienionymi przez przedmówce.

Stani cieszę się że zauważyłeś związek pelet i wódki z denitryfikacją, aczkolwiek pragnę zauważyć że operowanie słowem "zamknąć" denitryfikacje jest nieco nieodpowiednie. A jeśli w betonie będzie odpowiedni przepływ i odpowiednie warunki tlenowe to denitryfikacja tam zajdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...tak czytam ten watek...ciekawy jest...przeszlo przez moja mysl ze jezeli ktos chce postawic zbiornik jak najtaniej,czyli bez skaly to najlepsza (czyt. najtansza) bedzie chyba metoda z plenum Jauberta...znam ja teoretycznie (nigdy nie mialem) ale w ten sposob prowadzi sie wiele zbiornikow,czesto publicznych...nasze forum o tej metodzie chyba nigdy nie wspominalo a przeciez wyglada to prosto...zamiast kilogramow zywej skaly,mozna kupic zwir na dziesiec cm,zrobic plenum z rur pcv i dodac minimalna ilosc skaly...tutaj pole do popisu by mieli ci,ktorzy sa przeciwni odpieniaczowi bo w metodzie tej skimmer jest filtrem opcyjnym...Plenum tez mozna zrobic w sumpie,jezeli jest on duzy...wedlug znanych postaci akwari morskich,system ten sie sprawdza ,ma nawet plusy,takie jak koniec problemow z detrytusem,czyste nie wymagajace czyszczenia podloze a nawet czyste szyby ,ktore zaobserwowano u Jaubertowcow...Oczywiscie pewnie metoda jak kazda inna ma swoje minusy ale o nich nic nie wiem,gdyz jak wspomnialem,jestem teoretykiem tej metody...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.