Skocz do zawartości
Iceberg

Red Sea attack...

Rekomendowane odpowiedzi

Episod 1 red sea reef fundation program. kapitalnie wytlumaczony. Jest tego 5 odcinkow.Polecam. Zupelna nieprawda jest ze Red Sea od dawna prowadzi cos takiego. Owszem bylo wiele produktow tej firmy ale to o czym tu mowa to dopiero w UK od kilku miesiecy. W USA 2 lata badan rynkowych. Okazalo sie ze ludzie w zbiornikach ponad 1000L zarzucaja metode ballinga, bo wlasnie wbrew pozorom ballingiem bardzo latwo przebuforowac reszte microelementow. Red sea reef care program daje 100% kontroli. Nic nie moze sie wymknac. kwestia dokladnego zrozumienia instrukcji. Poza tym wspaniala tabela do kazdego rodzaju elementu A,B,C itd. Rozroznienie na miekkie, twarde, LPS, SPS, do wyboru i do koloru. Okazuje sie ze parametry optymalne jakie tutaj utarly sie za bazowe calkowicie odbiegaja od wymogow korali. Balling podciaga wszystko pod jednakowa kreske i tutaj przedawkowac latwo, stad setki postow, czemu moj zoa zrobil sie siwy albo nie otwiera sie. Kompletna stabilizacja Mg i Ca jako baza roznych mikroelementow w zaleznosci od wymagan korali. Balling za chiny ludowe tego nie utrzyma i trzeba go wciaz modyfikowac, dolewac, mieszac itd. Najwiekszy problem to "nieposolona sol". Trzeba wiedziec co i w jakich ilosciach wprowadzic. Rypniecie mikroelementow ballingiem kazdego po trochu konczy sie wlasnie katastrofalnie. Testy perfekt i zdziwienie czemu korale nie rosna albo nie pompuja. Setki doradcow zaczyna przestawiac skaly, inwestowac kolejne stowy w swiatlo albo pompki a odpowiedz jest prosta. Przecholowales z microlementem i nawet o tym nie wiesz bo skad. Nie mowie ze balling to zla metoda, ale nie dla mnie. Wole kontrolowac samemu, bo wtedy wiem wiecej i dowiaduje sie wiecej. Mam pole do dzialania i nie musze wywalac kasy na reaktory, butle, zawory itd. Owszem to bardzo wygodne ale jak mam sobie ulatwic zycie to przy juz minimum 250L zainwestowal bym tylko w automatyczna dolewke RO/DI. Reszta "roboty" toz to istna przyjemnosc, chyba po to mamy te solniczki. Na efekt trzeba zapracowac a nie wpompowac jak najwiecej kasy w Hi-Tech. Owszem, swiatlo, cyrkulacja, dobry odpieniek musi byc, reszta to raczki i madra glowa.

witam

zgadzam sie z toba ale jest ale musimy przyznac jedno ze pierwsi byli akwarysci a potem firmy ktore widzialy potecjalny rynek

jednym slowem biznes

zanim powstalo red sea w tysiacach domow zycie w bankach juz sie toczylo

domowymi sposobami na probach i bledach przyswajalismy nowe doswiadczenia

ktore przekazywane byly dalej

najlepszym przykladem jest to forum :thumbsup:

firma RED SEA wykorzystala dokladnie wiedze wszystkich tu jak i na calym swiecie akwarystyow

majac pieniadze i laboratorium stworzyla srodki o ktorych tu sie pisze od lat

tylko oni przeprowadzili badania,testy spakowali w piekne opakowania wzieli za to odpowiedzialnosc

dzis mozemy z pewnoscia zaufac takiej firmie i lac to do naszych baniakow nie bojac sie kleski

ale to wszystko wyszlo od odwaznych akwarystow robiacych eksperymenty na wlasnych bankach

jest wiele firm i wiele specyfikow nic niewartych ktore lejemy w dobrej wierze

w oczekiwaniu na cud ktory nie nadejdzie

ciesze sie ze jest taka firma jak Red Sea i ma nowe produkty naprawde skuteczne

ale Ameryki nie odkryli a metoda ballinga ruszyla mocno akwarystyke morska

to jest moje zdanie moze sie to firma jak i pewnym ludzia nie podobac ale to jest prawda

pozdrawiam


DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@darecky3

"zarzucaja metode ballinga"

"ballingiem bardzo latwo przebuforowac reszte microelementow"

"Balling podciaga wszystko pod jednakowa kreske"

"Balling za chiny ludowe tego nie utrzyma"

hmm... można wiedzieć, ile masz lat doświadczenia z metodą dr Ballinga?


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle, ze euforia minie, gdy sie okaze, ze mimo ladnych instrukcji i opakowan, sprawa wcale nie okaze sie taka prosta. Na tym rynku jest kupa kasy do zarobienia i wraz ze zmiana doradcy od marketingu, firmy po kolei przechodza do ofensywy. RedSea zrobil to dosyc agresywnie, obnizajac wartosc pracy innych a wychwalajac swoje. Takze Panowie, odczekajmy spokojnie na meldunki o wynikach, kosztach i prostocie dozowania. Robmy swoje i jak zwykle - odczekajmy. Wielu tego napiecia nie wytrzyma i z czasem zdobedziemy wiecej informacji od uzytkownikow.

Jak narazie, nie wydaje mi sie, zeby RedSea byla tansza niz Metoda Ballinga, a o skladzie chemicznym prochow trudno jest dyskutowac, bo do klasycznego Ballinga tez mozna dodac dowolny zwiazek, takze Ametryki nie odkryli. Balling spowodowal, ze "super produkty" wielu firm przestaly sie sprzedawac wiec nic dziwnego, ze rodzinnej atmosfery tam nie ma.

Ps: czy ktos juz ma ten dobry test RedSea na PO4 i moze powiedziec jaka jest jego rozdzielczosc w przedziale ponizej 0,1 mg/l ?

Jesli testy RedSea okaza sie lepsze od innych, to taka informacja szybko sie rozejdzie. Narazie nie byli nadzwyczajni, ale kto wie.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@darecky3

"zarzucaja metode ballinga"

"ballingiem bardzo latwo przebuforowac reszte microelementow"

"Balling podciaga wszystko pod jednakowa kreske"

"Balling za chiny ludowe tego nie utrzyma"

hmm... można wiedzieć, ile masz lat doświadczenia z metodą dr Ballinga?

1. "zarzucaja metode ballinga". Podciagniecie Mg i Ca jest proste ballingiem i owszem jak pisalem skuteczne, problem z reszta. Jak ci sie rozjedzie "trace element" w 200litrach to go doprowadzisz w 2 tyg maks to normy. Gorzej w 500 Galonach bo takie amerykancy kochaja.DTo takich gabarytow balling plus sprzet przerasta cenami dolewki dozujace, co proponuje Red Sea w swoim programie.

2. "Balling podciaga wszystko pod jednakowa kreske". patrz punkt pierwszy bo bardzo powiazany. Chcesz ustalic odpowiedni poziom dwoch najwazniejszych elementow, lej ballinga z przygotowanych prochow i masz poziom jaki chciales uzyskac, potem go tylko podtrzymac w zaleznosci od tego jaka obsada. Tu jest proste. Rozjezdzaja sie natomiast microelementy. Schody sie zaczynaja przy "niesolonej soli". Ladujesz wraz z roztworami jednakowe dawki wszystkiego co "nie posolone". Ile mozliwosci masz zeby pozaglowac i je odpowiednio spreparowac? Przeciez nie nakapie raz mniej tego a raz wiecej innego? Chyba to logiczne ze ludzie pisza ze latwo przebuforowac microelementy bo wlasnie prochy podciagaja pod jedna kreske.

3. "Balling za chiny ludowe tego nie utrzyma"...o zgrozo, juz wlasnie punkt pierwszy i drugi wytlumaczyl o co biega. Rozumiem ze masz wieloletnie doswiadczenie z ballingiem i podejrzewam ze nie jestem godzien wdawac sie w polemike bo nie stosowalem, ale jako rozpoczynajacy przygode z morszczyzna zastanawialem sie na ta metoda. Lektura to koniecznosc, bo tak samo sie nie zrobi. Tu na forum tez w dziale chemii "tester" ladnie to wytlumaczyl i przyznam ze watek bardzo ciekawy. Mam tylko skromne 125L i sam stwierdzisz ze balling moge zastapic "recznym reaktorem", planuje cos wiekszego ale zanim to zrobie chce zakumac konkretnie o co w tym wszystkim chodzi, musze przede wszystkim zrozumiec swoj baniak i jego biotop.

Tak oto czytajac o tym ballingu moge ci powiedziec kto, co i jak opracowal ale to sie rozmija z celem. Moja przeslanka jest tylko taka ze kazdy kto stosowal ballinga w duzym zbiorniku co jakis czas ma zachwianki lub cos sie dzieje a potem leje co sie da podciagajac parametry na wszystkich frontach, czesto po "omacku" bo wielu rzeczy nie da sie pomierzyc. Tu na tym forum juz kilkakrotnie podkreslano ze mozna ballingiem po kilku miesiacach super funkcjonalnego akwarium doprowadzic do katrastrofy. Sam balling prawidlowo prowadzony bedzie sluzyl przez lata. Dr Balling jakop pionier ustalil zelazne fundamenty ale stan wiedzy sie poprawil. Jako pionier rozwiazal wiele problemow ale wiele ich rowniez pozostalo co mozna skorygowac.

Red Sea nie jest jedynym rozwiazaniem. Red Sea daje mozliwosc jak wiele innych firm podciagniecia i monitorowania niezbednych suplementow. Natomiast jak sie wczytasz w program Red Sea to dowiesz sie ze MG i Ca mozesz regulowac dozujac suplementy A,B lub C w zaleznosci jaki program wybierzesz. Skad mozesz wiedziec ktory uzyc? masz w zestawie test, ktory ci powie. Dla mnie to jest rewelka, nie wiem jak to sie okaze w praniu, mam kilka kolesi na forum UK i USA, ktorzy zaczeli stosowac rozne programy od miesiaca i sobie chwala. Takze microelementy dobierasz indywidualnie i dozujesz z odpowiednia proporcja wyrownujac Mg lub Ca. Przyznasz ze lepsza kontrol?

Sam balling. Czy ten program to nie balling? Odpowiedz sobie sam na to pytanie bo odpowiedz jest prosta. Koszty? No ja mieszkam w UK, moze mam szczescie, w Niemczech ceny powalaja z nog, na moje 125L moge sobie dolewac przez 20 lat ale gdybym mial 1000L pewnie tez stanowilo by dla mnie problem.

pozdrawiam

acha jeszcze jedno, mozesz kupic taniej do duzych zbiornikow prochy i stosowac jako balling. Sporzadzili gotowce i pewnie na tym bys nie stracil


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Tylko czy to faktycznie jest coś nowego?

Kolejne buteleczki z gotowymi miksami, takie same jak od Brightwella, Kenta i innych.

Ładnie zapakowane i dodali ładną broszurkę co jest do czego.

Na początku też bardzo entuzjastycznie podchodziłem do programu Red Sea, ale zostanę jednak tylko przy soli i testach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko czy to faktycznie jest coś nowego?

Kolejne buteleczki z gotowymi miksami, takie same jak od Brightwella, Kenta i innych.

Ładnie zapakowane i dodali ładną broszurkę co jest do czego.

Na początku też bardzo entuzjastycznie podchodziłem do programu Red Sea, ale zostanę jednak tylko przy soli i testach.

jest to napewno nowosc w postaci latwego prostego dozowania

jesli chodzi o mnie kozystam od ponad miesiaca naprawde dziala w 100%

ale jestem nowy w morszczyznie tylko 8 miesiecy majac ich srodki i testy jest mi latwo

przed trzema miesiacami czytalem wszystko co pisal Tester powiem ze kawal dobrej roboty

ale dla nowicjusza to wciaz czarna magia trzeba wiele czasu poswiecic co by to wszystko zrozumiec

ale z czasem jest jak na lekarstwo wiecej w pracy niz w domu

wszystkie testy zakupilem Red Sea sol wlasnie dojechala caly program juz zakupiony zobaczymy

za kilka miesiecy cala prawda wyjdzie :thumbup:


DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

absolutnie nic nowego. Pokusil bym sie stwierdzic dalej, ze tak naprawde zbiorniki do 125L a moze ciut wieksze spokojnie powinny zachowac stabilnosc suplementowa przy systematycznych podmiankach 10-15% tygodniowo na dobrej soli, w tym wypadku Red Sea Coral pro oferuje naprawde dobra sol, oczywiscie przy rozsadnej obsadzie zycia. Reszta to dla mnie tylko reczny balling i nic poza tym. Mysle ze expansja rynkowa jaka prowadzi Red Sea potwierdza zapotrzebowanie ludzi, jak ktos wspomnial, mimo ze niczego nowego nie odkryli to dosc agresywnie chca zdominowac rynek. No coz, trzeba przyznac ze ich program jest bardzo wygodny i daje troche wiecej mozliwosci, jakby nie powiedziec "bardziej inteligentnego" dozowania nektaru zycia do solniczek. Jest jeszcze za wczesnie aby faktycznie stwierdzic ze to cos dobrego lub lipa. Gdybym osobiscie mial stanac po ktorejkolwiek stronie barykady to bezsprzecznie obstawiam ballinga ksiazkowego w 70%, ktory na przelomie lat sprawdza sie do dzisiejszega dnia, poza pewnymi aspektami, ktore mozna korygowac i to nie koniecznie stosujac Red Sea program.

Na razie nie obsadzilem u siebie akwa koralami, a parametry wody z cyklu sa zadowalajace, nawet NO3 niewykrywalne. Mozliwe ze sam sie pokusze na dolewki/dosypki RS Fundation na start, bo warm up baniaka mam na najubozszej soli jaka udalo mi sie kupic i doprowadzilem Ca do poziomiu 350, wiec mam pole do popisu, a wtedy zaloze jakis dziennik i bede relacjonowal, moze wspolnie rozkmimy czy te wszystkie ladnie opakowane powidla takie slodkie.

pozdrawiam


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

marine, to mozliwe ze we dwoch cos zrelacjonujemy, ty juz prowadzisz zycie w akwarium, ja bede zaczynal, tylko od szczepek zeby bylo wiadomo jaki przyrost czego i jak szybko...albo dlugo :thumbsup:

Proszę nie pisać postów jeden pod drugim, od tego jest opcja "Edytuj posta"!


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@darecky3

No ale ile masz w koncu lat doświadczenia z metodą dr Ballinga? Bo się rozpisałeś na całą stronę ale o tym jakoś zapomniałeś. No i jeszcze napisz, ile masz lat doświadczenia z tą metodą RedSea?

"kazdy kto stosowal ballinga w duzym zbiorniku co jakis czas ma zachwianki lub cos sie dzieje a potem leje co sie da podciagajac parametry na wszystkich frontach, czesto po "omacku" bo wielu rzeczy nie da sie pomierzyc." - no to bardzo ciekawe, bo opiekuję się obecnie zbiornikiem 22 tyś litrów, który od lat prowadzony jest metodą Ballinga i jakoś nic się nie dzieje... żadnych "zachwianek" (co to w ogóle znaczy) nie stwierdzono...

Co do "rozjechania równowagi jonowej" to było to już na tym forum 100x przeliczane, m.in. przez doktorów nauk chemicznych :) przy podmianach rzędu 20% miesięcznie nie ma konieczności stosowania soli bez NaCl.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że po prostu Red Sea ładnie pozbierała do kupy doświadczenie i wiedzę w dziedzinie akwarystyki i używając ogólnie dostępnych środków chemicznych które lejemy do naszych zbiorników zrobiła produkt dostępny dla każdego.

Troche marketingu i uporządkowanie wiedzy z dokładnymi testami.

Do wielu rzeczy dojdziemy pewnie sami ale potrzeba czasu i godzin na czytaniu forum.

Tutaj gotowy produkt, w "pigułce" informacja co i jak sprawdzać oraz co lać w takm przypadku.

Dla mnie rewelka, noi i wielki plus dla Red Sea bo morszczyzna napewno stanie się przyjemniejsza i dostępniejsza dla przeciętnego człowieka, no i nareszcie koniec "wróżenia z fusów".

Pozdrawiam


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@darecky3

No ale ile masz w koncu lat doświadczenia z metodą dr Ballinga? Bo się rozpisałeś na całą stronę ale o tym jakoś zapomniałeś. No i jeszcze napisz, ile masz lat doświadczenia z tą metodą RedSea?

"kazdy kto stosowal ballinga w duzym zbiorniku co jakis czas ma zachwianki lub cos sie dzieje a potem leje co sie da podciagajac parametry na wszystkich frontach, czesto po "omacku" bo wielu rzeczy nie da sie pomierzyc." - no to bardzo ciekawe, bo opiekuję się obecnie zbiornikiem 22 tyś litrów, który od lat prowadzony jest metodą Ballinga i jakoś nic się nie dzieje... żadnych "zachwianek" (co to w ogóle znaczy) nie stwierdzono...

Co do "rozjechania równowagi jonowej" to było to już na tym forum 100x przeliczane, m.in. przez doktorów nauk chemicznych :) przy podmianach rzędu 20% miesięcznie nie ma konieczności stosowania soli bez NaCl.

Juz ci napisalem, ze wiedze o bailingu mam ksiazkowa, nie praktyczna a ty wciaz pytasz. Nie pytaj, to ty jestes guru w tej dziedzinie a nie ja skoro prowadzisz taki duzy zbiornik. Pozazdroscic, no i tak jak byc moze nie doczytales w moim poscie, duze zbiorniki tylko na baillingu. Innej metody nie ma, ale w naszych domach to nie 22tys litrow (no moze zlotych w sprzecie...) ale kilkaset. Wiele do 300L. Wiele dyskusji przesledzilem, na temat klasycznego ksiazkowego baillinga, wersji Lite albo Fauna Marine Bailling badz Bailing plus. Skoro napisalem ze dzieja sie czasem rozne sprawy przy stosowaniu baillinga to dlatego przechodzi przez pewne ewolucje i usprawnienia aby zblizyc sie do pelnej kontroli.I to nie sa puste slowa tylko wiecznie powtarzajace sie problemy, byc moze nie wielu zwraca na nie uwagi ale moja przykulo, sami jako moderatorzy nawolujecie do czytania to czytam. Zeby nie byc goloslownym to moze dam dwa odnosniki.

1. metoda wiekszej kontroli (bardzo interesujaca i od razu zaznaczam drozsza jak Red Sea program jesli to ma byc argument)

http://www.reefdreams.de/lang_eng/info_3_eng.html

2. problemy z baillingiem wychodzace po kilku miesiacach przy poprawnych dozowaniach oczywiscie, nie tylko zwiazane z rownowaga jonowa

http://www.zeovit.com/forums/showthread.php?t=18612

A tak miedzy nami, ktos mowil mi w Cheshire w Oceanarium ze prowadzenie nawet 100 000 Galonow rafy jest latwiejsze od 1000-ca. Jedynie bardziej kosztowne i nie robisz tego sam. Prawda to?

No i baillingiem nie zalatwisz tylu galonow bo suplementy pozostaja w obiegu. W tej pojemnosci jest przeogromna niezauwazalna liczba zgonow nosicieli potrzebnych pierwiastkow a podmiany wody likwiduja niepotrzebne. To tez prawda? :thumbup:

pozdrawiam


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie zaczynając swoją wypowiedź wypadałoby na początku napisać "wydaje mi się, że jest tak a tak, bo przeczytałem w internecie", bo z kategorycznego tonu twoich wypowiedzi można by sądzić, że zęby zjadłeś na Ballingu. Bo wiesz, to forum czytają też początkujący i jeszcze gotowi pomyśleć, że to tak jest naprawdę, jak piszesz...

"prowadzenie nawet 100 000 Galonow rafy jest latwiejsze od 1000-ca. " - moim zdaniem nie, każde akwarium rafowe podlega tym samym prawom fizyki.

"2. problemy z baillingiem wychodzace po kilku miesiacach przy poprawnych dozowaniach oczywiscie, nie tylko zwiazane z rownowaga jonowa" - mogę podać ze 100 kontrprzykładów zbiorników, które od lat bez problemu funkcjonują na Ballingu.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darek, wyciagnalem z pkt."2";

"Schody sie zaczynaja przy "niesolonej soli". Ladujesz wraz z roztworami jednakowe dawki wszystkiego co "nie posolone". Ile mozliwosci masz zeby pozaglowac i je odpowiednio spreparowac? "

Troche nie wiem, o co Ci chodzi... Co chesz spreparowac ?

Sol bez soli to nic innego, tylko normalna sol morska bez NaCl. Jesli koniecznie chcesz, to dodajesz ja, w ilosci scisle obliczonej(lub nie) i ona, w zbiorniku, mieszajac sie z nadmiarem NaCl, daje znowu zwykla sol morska. Tu nic nie trzeba dodawac, bo niczego nie bedzie za duzo lub za malo. Ponadto, robiac nawet 5-10% podmiany wody, stwierdzono, ze stezenie NaCl w zbiorniku, bez dodawania soli bez NaCl osiagnie nieco podwyzszony poziom, i nie przekracza progu, ktory bylby szkodliwy dla zwierzat, wiec ten punkt nie jest akurat jakims problemem.

Nie wiem co masz na mysli piszac, ze "suplementy pozostaja w obiegu", "zgony nosicieli". O co chodzi ? :welcome:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodam od siebie tylko, ze zakupilem zestaw od redsea sugerujac sie "pieknym opakowaniem i bajecznym opisem" :)

Po tygodniu fioletowy histrix nadymal sie jakby miedzy tkanke a szkielet igla napompowac wody. W ciagu doslownie jednej doby stal bielusi szkielet a maly to on nie byl... Inne korale jak najbardziej w porzadku.

Zdezorientowalem sie troszke bo nie bylo to normalne ale jedyna nowoscia bylo w moim systemie wlasnie redsea. Wiec zapakowalem spowrotem do pudelek i schowalem w szalerku ;)

Kilka miesiecy pozniej (znaczy kilkanascie dni temu) stwierdzilem ze to nie moglo byc powodem tej sytuacji bo przeciez to nie byla jedyna seriatopora w zbiorniku a tylko ta jedna poleciala. Wiec zapialem spowrotem.

Widze wlasnie ze kolejna duza seriatopora - puszak tym razem - bieleje od srodka w zastraszajacym tempie :/

Odpialem wiec magiczny zestaw redsea, ktory tym razem wyladowal w koszu. nie potrafie powiedziec co jest nie tak ale zdecydowanie cos tu nie gra ;)

pozdrawiam

lukasz


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AquaManiac,

""2. problemy z baillingiem wychodzace po kilku miesiacach przy poprawnych dozowaniach oczywiscie, nie tylko zwiazane z rownowaga jonowa" - mogę podać ze 100 kontrprzykładów zbiorników, które od lat bez problemu funkcjonują na Ballingu. "

Dlatego ta metoda przetrwala tak dlugo i nie wyobrazam sobie zeby z niej mozna bylo zrezygnowac. Rowniez na kazde 10 problemow moge podac 1000 idealnych. Ja nie tocze jakiejs wojny o racjonalnosc lub nie metody baillinga bo to tak jakby podwazac 2+2=4. Tutaj chodzi o to ze mamy rowniez wiele innych mozliwosci bez skomplikowanych wyliczen, wazenia, bez calego zaplecza aptekarskich dozownikow, mieszadel i arsenalu w sumpie. Red Sea program, bo od tego wyszla tu spekulacja daje mozliwosc dozowania jakby powiedziec "recznego baillingowania" bez skomplikowanych wyliczen itd. Kazdy wypracowuje sobie jakis sposob najbardziej efektywny dla niego.

Stani, oto co przeczytalem a co sie powtarza wiele razy na wielu forach, nie tylko problem stezenia soli bo to nie problem, jest mowa jeszcze o jednym, zaznaczylem kolorem:

"I have had a number of discussions with "Lite" users as to the pro's and con's of the methods - personally, I have always advocated the use of the NaCl-free salt to deal with the ionic imbalance that would otherwise occur (left unchecked, Balling Lite will cause a rise in salinity and build up of sodium chloride). However, the "Lite" users claim that the NaCl-free salts will cause a build-up of trace elements in the tank, and particularly with a system such as ZEO, will ultimately result in widespread coral "browning".

Suplementy w obiegu??? Przeciez sladowe pierwiastki sa wszedzie w zywych organizmach a te tez umieraja. W zbiorniku 22tys litrow to mega potencjal wiec i przemiana materii idzie swoim cyklem zatem wiele wyrasta jak i obumiera w takim zbiorniku chociazby w cyklu dobowym. To te "zgony nosicieli"


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chodi antybiotyki setka ludzi pomagaja a jeden umiera i co z tym fantem zrobic

wypadki chodza po ludziach


DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież te produkty red sea niczym się nie różnią od konkurencji tropic marine, Kent ,grotech itp. Wszystkie te preparaty sprowadzają się do jednego miało być "łatwo"ale wymagają od akwarysty spełnienia pewnych warunków mi lania odpowiednich preparatów i robienia testów więc nie rozumiem gdzie to jest "łatwiej" "taniej" i tak dalej.

Łatwo i tanio to będzie jak te wszystkie preparaty będą w jednej góra dwóch butelkach a ich użytkowanie będzie się sprowadzało do góra wlania jednej miarki do akwarium bez robienia testów tylko takowego jeszcze niema i raczej szybko nie będzie.

Akwarium prowadzę non stop od 2003 forum i doświadczenie które zdobyłem z czasem nauczyło mnie że nie ma nic na skróty w akwarystce morskiej jest potrzebna systematyczność i przede wszystkim cierpliwość .Takie cudowne produkty wypływały na tym forum nieraz i gdzieś po jakimś czasie ginęły w jego odmętach - nie mówię że te preparaty czy ten cały program red sea nie działa bo pewnie działa ale niczym się nie różni od takich samych preparatów konkurencji wszystko sprowadza się to tego samego Kup ABC DEF oraz ABCDF i testy lej równo będzie dobrze a efekty i tak zobaczymy po kilku latach. Czy akurat ta metoda jest najlepsza śmiem twierdzić że za rok pojawią się kolejne cudowne preparaty kto wie może naprawdę będą działać a nie tylko marketing kreatywny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Ciekawie się was czyta :thumbup:

Jest coś w tym co pisze darecky3 bo to tutaj na NR spotkałem się z dość powszechnym poglądem że zbiornik 2-letni przeważnie po takim okresie życia zalicza "crash" i trzeba go ratować (restartować?) i im starszy tym większe prawdopodobieństwo że się rozleci.

Kilka miesięcy temu nawet ktoś zakładał o tym temat z pytaniem dlaczego się tak dzieje.

Nie pomyślałbym że to może być wina Ballinga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znam metody RedSea, od dluzszego czasu nie sprzedaje produktow RedSea. Mozliwe, ze dziala. Bronie jedynie metody Ballinga a to dlatego, ze sam ja z powodzeniem stosuje i znam wielu, ktorzy tez maja dzieki niej sukcesy.

"However, the "Lite" users claim that the NaCl-free salts will cause a build-up of trace elements in the tank, and particularly with a system such as ZEO, will ultimately result in widespread coral "browning". - "tworca" metody Balling light przekonal sie o tym na wlasnej skorze, kiedy w jednym ze zbiornikow doszlo do przedawkowania mikroelementow. Wyciagalem ten zbiornik na prosta, bo pracowalem akurat wlasnie w tym czasie w FaunaMarin. Nasze obserwacje byly takie, ze wspolczesne sole maja tyle mikroelementow, ze stosowanie soli bez NaCl w metodzie Ballinga, jest praktycznie zbedne, a w wielu przypadkach moze wrecz doprowadzic do przedawkowania. Metoda Ballinga me te zalete, ze jest dosc elastyczna i czesto nie ma potrzeby trzymac sie sztywno zalecen odnosnie dawkowania. Najwazniejsze to regularne podmiany wody, bez tego wczesniej czy pozniej faktycznie dojdzie do zaburzenia rownowagi jonowej.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"antybiotyki setka ludzi pomagaja a jeden umiera i co z tym fantem zrobic "

Red Sea NO3:PO4-X - testowany na wszelkich zwiezakach dostepnych dla naszych rafek, bezpieczny - a u mnie po dodaniu chocby jednej kropelki ukwiaek zwija sie w kulke :(

nem_2.jpg

nie dla mnie ten produkt, chociaz z no3 musze przyznac potrafi sobie poradic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i jak z tym Red Śi programem?


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja odstąpilem od programu ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość buczi82

Lalem no3po4x po tyg czy dwoch, nie pamietam dokladnie no3 z 10 na 2 po4 nie mierzylem, ale mialem niskie...

@marine czemu lejesz 2x w tyg ? W instrukcji jest napisane zeby byly efekty trzeba lac codziennie i co tydzien robic testy zmniejszajac dawke... i nie 1ml na 100L ;) tylko ilosc ml do no3, chyba ze masz inna instrukcje to sorka :)

Dzisiaj zakupilem ABC+

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... czy ktos juz ma ten dobry test RedSea na PO4 i moze powiedziec jaka jest jego rozdzielczosc w przedziale ponizej 0,1 mg/l ? ...

Używam kompletnego programu od 2 m-cy. Test na PO4 ma zakres od 0,00 do 0,64. Każdy kolejny stopień jest podwojeniem wartości stopnia poprzedzającego, czyli mamy 0,00 - 0,02 - 0,04 - 0,08 - 0,16 - 0,32 - 0,64. Przy niewielkiej wprawie można określić również wartości pośrednie.

Przy okazji dodam, że preparat NO3;PO4-x zbija równomiernie i PO4, i NO3. To nie prawda, że nie działa na PO4 - takie jest moje praktyczne doświadczenie.

Edytowane przez Reefbos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie prawda, że nie działa na PO4 - takie jest moje praktyczne doświadczenie.

Witaj

Masz szczescie ze u ciebie dziala super

Ja uzywam od 8 lub 9 miesiecy ale u mnie nie dziala na fosforany to jest moje praktyczne doswiadczenie

I pisze prawde stosuje zgodnie z instrukcja

Mnie to nie dziwi mamy inne zbiorniki

Pozdrawiam

Edytowane przez marine (wyświetl historię edycji)

DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.