Skocz do zawartości
mrozikulus

VSV method

Rekomendowane odpowiedzi

Ja używam bakterie FM Ultra Bio plus vsv.Co do zerowych parametrów zmniejsz dawkę i obserwuj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zmierz najpierw ile masz PO4 a potem myśl co dalej.

Reagenty do hanki kupione, po4 wyniosło 0.00 :) natomiast no3 15 :) W tygodniu zlikwidowałem siporax, bo miałem co do jego jakości i czyszczenia wody wątpliwości. Ciekawe czy likwidacja przyniosła takie wyniki? Na pewno nie wrócę do siporaxu.

Dobra, to teraz zacząć więcej karmić? Z jednej kostki na dzień, przejść na dwie?

Dawki vsv zostawić na takim samym poziomie czy delikatnie już obniżać?


opti 100/40/50, odpieniacz Deltec SC 1455, obiegowa NJ 4500, oświetlenie Blau Lumina 639 T5 6x39W (5 włączone), cyrkulacja Jebao RW-8, sól Preis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie

Zacząłem lać vsv w zeszłym tygodniu aby zbić NO3. Akwarium 115l pierwsza 5 dni 0.3 ml

Z dniem pierwszej dawki zauważyłem że na szybach pojawia się zielony nalot który muszę czyścić codziennie. Wcześniej tego nie było a szyby czyściłem dwa razy w tygodniu. Odpieniacz w ciągu dnia nie wywala tyle syfu co wcześniej. Oczywiście ustawiony na mokro.

Czy to normalne objawy?

Kilka dni leje już 0.5 ml i pod koniec tygodnia znów podniosę dawkę. Parametry na razie stoją PO4 0,1 NO3 25.


8900_9141.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pytanie z innej beczki, czy stosowanie vsv ma sens jeśli nie ma się odpieniacza a baniak jedzie jak na razie na podmianach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z duza cyrkulacja bakteripolankton moze byc pozywieniem dla gabek. Jstnieje jednak ryzyko ze nadmiar DOC spowoduje nadmierny rozrost bakterii. kiedys postawilem zbiornik testowy i wlalem pol butelki bakterii oraz dawalem odzywke. Azotany spadly z 50 do 0 w dwa dni ale piasek byl spowity "glutem" organicznym. W akwarium nie bylo nic wiecej


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nie zaprzestawał a jedynie zmniejszył dawkę na przykład o połowę i kontrolował parametry.Tam mam z bakteriami od AF jak się zera pokazują to zmniejszam dawkę i odwrotnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy vsv można dozować za pomocą pompki dozującej? Tzn. czy roztwór może być w rurkach? Boję się, że jak rurka będzie po za wodą to alkohol wyparuje, a jak w wodzie to się przedostanie, nawet bez włączonej pompki. Dozował ktoś w ten sposób?


opti 100/40/50, odpieniacz Deltec SC 1455, obiegowa NJ 4500, oświetlenie Blau Lumina 639 T5 6x39W (5 włączone), cyrkulacja Jebao RW-8, sól Preis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dozuje tak wóde - jedynie nie leje z 0,5L tylko z dużo mniejszego opakowania. Pamiętaj, że VSV nie może za długo stać.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wężyk do wody czy lekko ponad? Jak masz rozłożone dawki w czasie?


opti 100/40/50, odpieniacz Deltec SC 1455, obiegowa NJ 4500, oświetlenie Blau Lumina 639 T5 6x39W (5 włączone), cyrkulacja Jebao RW-8, sól Preis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wężyk nad wodą, dawki mam podzielone po 1m w ostępach równych w ciągu doby.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy a ja mam takie pytanie ( czytam i wyczytac nie mogę ) - czy wodka+ocet+cukier to juz jest preparat gotowy do lania do akwarium czy trzeba do tego dodac jeszcze Ro? Czy wódkę, cukier i ocet trzeba rozpuścić w takiej samej ilości Ro a potem połączyć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jest gotowy


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za szybką odp.

Cukier się rozpuści bez problemu?

spokojnie a nawet pewnie z 10 się rozpuści

200ml wodki +50ml octu lyzeczka do herbaty glukozy lub cukru


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Juz troche czasu minęło a ja jeszcze nie zaczęłam z vsv. Na razie mam jeszcze Red Sea No3:/Po4X ale powoli się konczy i zacznę może vsv.

Ale tak czytam jeszcze i czytam o różnych metodach np.metoda probiotyczna - czy to prawda zze nie zaleca się stosowania przy tym vsv? I dlaczego?

Kolejne pytanie - dodawanie bakteri przy vsv...?? Ja stosuje biogro raz w tyg. Czy przy vsv tak samo należ dodawać bakterie czy jakos inaczej? Tzn.czesciej, rzadziej, mniej, wieecej...

Z góry dziekuje za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zachęcam do odświeżenia tematu . Proszę o uwagi , wnioski i spostrzeżenia w perspektywie dłuższego stosowania metody.

Edytowane przez slovy (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie za 100 punktów :

Czy można dodać vsv np. do roztworu kh (wiem ile schodzi na dobę jednego i drugiego )

pozdrawiam Jacek


..............................................2651-obraz%20055%20%5B1600x1200%5D.jpg..............................................

FOWLR Już nie długo bo mi oczy bez cukierków padną :) 150x50x50 + sump 240L,30kg LR , 8x39 W , Ati BM 200,cyrkulacja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Juz troche czasu minęło a ja jeszcze nie zaczęłam z vsv. Na razie mam jeszcze Red Sea No3:/Po4X ale powoli się konczy i zacznę może vsv.

Ale tak czytam jeszcze i czytam o różnych metodach np.metoda probiotyczna - czy to prawda zze nie zaleca się stosowania przy tym vsv? I dlaczego?

Kolejne pytanie - dodawanie bakteri przy vsv...?? Ja stosuje biogro raz w tyg. Czy przy vsv tak samo należ dodawać bakterie czy jakos inaczej? Tzn.czesciej, rzadziej, mniej, wieecej...

Z góry dziekuje za pomoc.

Koledzy ponawiam mój pytanie. Może ktos pomoże? Za kilja dni chce zaczac z vsv a te bakterie " mbie męczą"...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odkopie, bo temat ciekawy.

Można rozcieńczyć VSV, żeby pompa dozująca częściej lała, a mniejsze dawki? Minimum ile może lać pompa to 1ml w jednej dawce.

Teraz leję po 2ml rano i wieczorem. Chciałbym, żeby roztwór leciał co 1-2 godziny, ale musiałbym dodać do VSV wody RO.

Ktoś pisał, że bakterie bez pożywienia szybko giną, więc widzę sens w takim działaniu. Ktoś próbował tak robić?


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bakterie i tak mają w akwarium co jeść, więc problemu nie ma. Jak dasz wódkę 2-3/dzień będzie ok.

Jeśli chodzi o rozcieńczenie, to z wódką ostrożnie, bo wódka z cukrem jest genialną pożywką jeśli jest w niskim stężeniu. Jak zanieczyścisz roztwór, to będziesz miał roztwór bakterii, a nie VSV.

Ocet jest troche bardziej trwały. Możesz zrobić ocet 5% i podawać pompą. U mnie się sprawdzało.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie można rozcieńczać vsv. Najwyżej ustawię 4x 1ml, albo pokombinuje z kalibracją, żeby pompa myślała, że daje 1ml kiedy daje faktycznie leci 0.5ml.

Daję dosyć dużo VSV jak na zbiornik 200l (4ml na dzień). Mam teraz PO4 0.04 z małej hanki i NO3 między 5 a 10.

Nie mam żadnych glutów, ani innych opisywanych wcześniej oznak intensywnego żerowania bakterii poza sporą ilością pyłu w wodzie. Zwiększać dalej dawkowanie, czy dawać ciągle po 4ml skoro i tak parametry powoli schodzą (tydzień wcześniej 0.07 i 10ppm)?


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dużo??? No co Ty. U mnie idzie 60ml 10% octu na 1000l/dobę, podzielone na 12 dawek. ;-)


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale VSV just sporo bardziej stężone. Jak to nie dużo to idę dalej z tabelką i zwiększam delikatnie jutro dawkę aż się po4 albo no3 wyzeruje. Mam czerwone algi (red turf algae) i będę lał dino-x, żeby się tego pozbyć. Zastanawiam się jak się to odbije na po4. Dobrze rozumiem, że jak glony zaczną ginąć to uwolnią związane w sobie fosforany? Utrzymać dawkowanie na czas kuracji?


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.