Skocz do zawartości
Gienek

lampa led-pomoc

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Chcę sobie złożyć lampkę led. Kupiłem radiator 0,5 mb, 5 szt diód cree xp-g r5, 5 szt cree xp-e RB do tego zasilacz ELN-60-24P. I mam mały problem nie wiem jak to sklecić do kupy. Mam znajomego elektronika który mi to ma złożyć więc potrzebuje jakiegoś schematu lub porady co i jak. Może któryś z szanownych forumowiczów obeznanych w elektryce wspomoże w potrzebie i coś doradzi :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz zrobić 2 "sznurki" z LED'ów łącząc je szeregowo a następnie te 2 łańcuchy łączysz równolegle i do zasilacza. Białe i niebieskie LED'y maja podobne spadki napięć to nie powinno być większego problemu z wyregulowaniem prądu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, tylko XP-G mogą chodzić do 1500mA a RB do 1000mA, także jak wysterujesz je jednym prądem np.900-950mA to w zasadzie nie wykorzystasz możliwości białych. Także na jednym driverze nie da się zrobić wschodów i zachodów dla każdego koloru osobno.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#321653 tomasz :

Tak, tylko XP-G mogą chodzić do 1500mA a RB do 1000mA, także jak wysterujesz je jednym prądem np.900-950mA to w zasadzie nie wykorzystasz możliwości białych. Także na jednym driverze nie da się zrobić wschodów i zachodów dla każdego koloru osobno.

tak właśnie myślałem, ale ogólnie póki co na jednym zasilaczu będzie działać? ustawie białe i niebieskie na 900-950mA potem dodam kolejne 10 diód i kolejny zasilacz wtedy myślałem o podpięciu białych na 1 obie a niebieskich na 2. Dobrze myśle? Może jeszcze miałby ktoś jakiś schemat żebym znajomemu podrzucił? Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Schemat dla lekkopółsprytnych elektronicznie :) (czyli zrobiony dla mnie...przeze mnie, hihi) Do zrobienia samemu bez choćby sztuki Pana elektronika. Na schemacie znajduje się jedna linia (biała lub niebieska). Można inaczej, taniej... ale wymaga to wiedzy elektronicznej, umiejętności wykonania sterownika i programowania procesorów (nie przejmować się symbolem żarówek - nie chciało mi się rysować diód).

4177-sterowanie%20led%20metron%20mini.jpg

Aha - żeby nie było zdziwka - zasilacze ELN z końcówką P - ze sterowaniem PWM - startują od razu na 15% mocy i przy takiej się wyłączają. Nie ma idealnej płynności. Tą można uzyskać z zasilacza z końcówką D - ale to są modele ze sterowaniem napięciem 1-10V, do czego potrzebny jest chociaż komputerek Skalar.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te zasilacze z końcówką "D "startują i kończą przy 5% czyli też nie idealnie


960 L plus 135 sump, 8x54 plus 150 led, obieg DC12000, cyrkulacja wir :) , white skim 250 AN10000 i takie tam

6ay0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czy nie lepsza opcją jest zakupić zasilacz impulsowy i drivery np takie z maritexu lub alledrogo ??


a.jpg

jest: 30x30x30 opti ,lampka diy cree 20W ,koralia nano ,refugium na aquaclear ,dolewka diy

bedzie dodatkowo: skimmer hob na maxi jet , dozownik diy , komputerek diy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy 10 czy 15 diodach te gotowe zasilaczo-drivery upraszczają po prostu znacznie konstrukcję, i finansowo wychodzą dość znośnie. Natomiast przy większych konstrukcjach są zupełnie nieekonomiczne i np. dzieląc diody na 3 sekcje musimy kupować 3 zasilacze. Przerabiam właśnie ten temat. Kupiłem (okazyjnie co prawda, ale jak szukamy to znajdziemy) zasilacz regulowany za 250 zł - regulacja prądu - 10-30A i napięcia 24-60V. Do tego 3 drivery za 150 zł (wszystkie) więc za 400zł mam zasilanie do lampy 350-450W. Jak odpalę i posprawdzam wszystko to podam szczegóły, może komuś się przydadzą.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że podłączę się do tego tematu ale czy taki zasilacz się nadaje? http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=290527477076&ssPageName=STRK:MEWAX:IT

czy lepiej się nie bawic?

znalazłam zasilacze ELN...P ale na ebay sa dostępne jedynie ze stanów :/ z przesyłka jakies 35f/szt ale z drugiej strony nie chce inwestowac za bardzo w tą lampe bo w głowie mam juz projekt większego akwa... Ma byc w miarę prosto, tanio na dobrych ledach...


:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może być. Podłączysz do niego 6 diód XP-G CW na 1200mA. Czy opłacalne? Musisz sam przeliczyć i zastanowić się co chcesz zrobić.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomasz a czy te drivery można regulować?


960 L plus 135 sump, 8x54 plus 150 led, obieg DC12000, cyrkulacja wir :) , white skim 250 AN10000 i takie tam

6ay0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drivery są na 36V i mają wejścia do sterowania PWM.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

profilux ma tylko 1-10V? czy ma też pwm?


960 L plus 135 sump, 8x54 plus 150 led, obieg DC12000, cyrkulacja wir :) , white skim 250 AN10000 i takie tam

6ay0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie odświeżam wątek dziś wreszcie lampka złożona diody polutowane, zasilacz podpięty i mały zonk... diody świecą podpinane pod inny zasilacz, mój zasilacz działa ELN-60-24P ale razem nie działa ... I stąd moje pytanie czy ten zasilacz będzie działał bez dodatkowego sterowania, tak jak teraz czyli diody i zasilacz. Jeśli tak a mam taką nadzieję, to co w nim trzeba ustawić. Wiem tylko że obecnie na wyjściu zasilacz daje 3,2 V zamiast 24 V. Może coś trzeba w nim przestawić, zewrzeć jakieś kabelki albo coś równie przebiegłego :nono. Bo póki co bez dodatkowego sterowania ani rusz a na takie na dzień dzisiejszy mnie nie stać. Pozdrawiam i czekam na jakieś info

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie odświeżam wątek dziś wreszcie lampka złożona diody polutowane, zasilacz podpięty i mały zonk... diody świecą podpinane pod inny zasilacz, mój zasilacz działa ELN-60-24P ale razem nie działa ... I stąd moje pytanie czy ten zasilacz będzie działał bez dodatkowego sterowania, tak jak teraz czyli diody i zasilacz. Jeśli tak a mam taką nadzieję, to co w nim trzeba ustawić. Wiem tylko że obecnie na wyjściu zasilacz daje 3,2 V zamiast 24 V. Może coś trzeba w nim przestawić, zewrzeć jakieś kabelki albo coś równie przebiegłego :). Bo póki co bez dodatkowego sterowania ani rusz a na takie na dzień dzisiejszy mnie nie stać. Pozdrawiam i czekam na jakieś info

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz go rozkręcić. To zasilacz o regulowanym prądzie i napięciu. W środku są 2 trymery i nimi ustawiasz. Prąd o ile dobrze pamiętam 0-2,5 A, napięcie 3-24V.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz go rozkręcić. To zasilacz o regulowanym prądzie i napięciu. W środku są 2 trymery i nimi ustawiasz. Prąd o ile dobrze pamiętam 0-2,5 A, napięcie 3-24V.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak ale kręcąc tymi pokrętłami nic to nie daje dalej nie startuje. Przy podpięciu dodatkowego zasilacza poprzez te dwa dodatkowe kable do sterowania ściemnianiem, do mojego zasilacza zasilacza diody świecą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak ale kręcąc tymi pokrętłami nic to nie daje dalej nie startuje. Przy podpięciu dodatkowego zasilacza poprzez te dwa dodatkowe kable do sterowania ściemnianiem, do mojego zasilacza zasilacza diody świecą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

prawdopodobnie musi być podłączony sterownik do tych dwóch przwodów,żeby cokolwiek zrobić.

Druga sprawa to zbyt małe napięcie daje ten zasilacz. Masz 10 diod x 3,45v daje 34,5v a Twój zasilacz daje maksymalnie 24v.

Ja mam podłączone 7 diod na podobnym zasilaczu ELN-30-24 bez żadnych literek i wszystko chodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

prawdopodobnie musi być podłączony sterownik do tych dwóch przwodów,żeby cokolwiek zrobić.

Druga sprawa to zbyt małe napięcie daje ten zasilacz. Masz 10 diod x 3,45v daje 34,5v a Twój zasilacz daje maksymalnie 24v.

Ja mam podłączone 7 diod na podobnym zasilaczu ELN-30-24 bez żadnych literek i wszystko chodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to pięknie :banghead tak to jest jak się za zakupy bierze człowiek na bakier z elektryką ... A nie da się tego jakoś obejść??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to pięknie :banghead tak to jest jak się za zakupy bierze człowiek na bakier z elektryką ... A nie da się tego jakoś obejść??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pewnie albo zmniejszajac ilosc diod, albo kupujac inny zasilacz :nono


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.