Skocz do zawartości
premiero

HI713 vs HI736

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś używa HI736 ULR? Noszę się z zamiarem kupna i nie wiem czy kupić HI713 czy dopłacać i kupić HI736 ULR?

Z tego co czytałem, z "małą hanką" jest problem, przy pomiarach poniżej 0,03 [mg/l] (pewnie ze względu na zakres pomiaru 0-2,5[mg/l]).

HI736ULR ma większą dokładność ale mniejszy zakres pomiarowy (0-0,6[mg/l]). Wydaje mi się, że w takim razie dla naszych zastosowań lepszym wyborem jest HI736. Proszę o wyprostowanie mnie jeśli jakieś głupoty opowiadam.

Może ktoś robił porównanie mała/duża i HI736?


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do mała-duża to strasznie przekłamuje mała (mała pokazywała 0,08 a duża 0,18 ) Test robiłem z Rafałem i jego dużą dziewczynką :D

Taki błąd to już tragedia jak brać to tylko dużą :D

Pozdrawiam Jacek


..............................................2651-obraz%20055%20%5B1600x1200%5D.jpg..............................................

FOWLR Już nie długo bo mi oczy bez cukierków padną :) 150x50x50 + sump 240L,30kg LR , 8x39 W , Ati BM 200,cyrkulacja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisane z pamieci- przecinek w zlym miejscu:) i jak sie pozniej okazalo - nie na temat - wyjasnienie w kolejnym poscie....

ten usunalem aby nie wprowadzac w blad

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@maskonur - Chyba coś pomyliłeś. Dokładność pomiaru małej hanki to 0,04 [ppm] +-4% :D A i wielkości o których mówisz kosmiczne :D 1[mg/l] PO4 to można mieć w zbiorniku z rybami, a dla naszych koralowych to zabójstwo.:D


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem pomiar dwóch próbek pobranych w tym samym czasie. Jedynie co to pomiar dużą Hanką był robiony ok 2h później. A oto wyniki - mała 0.49, duża 0.51. Jak tylko dostałem małą Hankę sprawdzałem jak jest z powtarzalnością wyników - pierwszy dzień 0.36, 0.38, 0.36, drugi dzień 0.46, 0.49, 0.48. Po tym drugim pomiarze wiem, że niezwykle istotne jest by nie mieszać z próbówką przytkaną palcem, dokładnie wsypać cały proszek, starać się nie rozsypać. Wydaje mi się, że podobnie ma się z dużą hanką. Czym dokładniej przykładamy się do pomiaru tym bardzie powtarzalny on wychodzi. Ha i zróbcie tak powtarzalny test Salifertem. Dla mnie mała hanka to hit, myślę o kupnie tej na twardość i czekam na hankę na nitraty. A różnice w pomiarach biorą się z tego, że miałem problemy ze zbyt dużym i wahającym się PO4 więc raczej nie sugerował bym złych wskazań Hanki. Od kilku dni mam PhosGuard i teraz mam jak należy. Kolejne dni działania absorbera 0.18, 0.16, 0.09.


Start 19 marzec 2010 ... od czerwca 2015 - OptiWhite 130*80*60h, Sump 140*60*40

Dolewka DIY 60l, 20kg LR, LED Reef Factory 210W, pompa Blue Reff Motion 12K z wylotem loc-line, ATI PowerCone 250iDC, Maxspect Gyre 350 + Jebao RW-15.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak dla upewnienia - duża Hanka to HI93713?


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

premiero: maskonur tylko jednego zera zapomnial, ale zapis ze specyfikacji "Dokładność ± 0.04 mg/l ± 4% odczytu" ja bym czytal ze blad pomiaru to wieksza z tych 2-ch wartosci - czyli dla naszych, bliskich zeru to 0.04 mg/l.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#327196 premiero :

Tak dla upewnienia - duża Hanka to HI93713?

Dokładnie.


Start 19 marzec 2010 ... od czerwca 2015 - OptiWhite 130*80*60h, Sump 140*60*40

Dolewka DIY 60l, 20kg LR, LED Reef Factory 210W, pompa Blue Reff Motion 12K z wylotem loc-line, ATI PowerCone 250iDC, Maxspect Gyre 350 + Jebao RW-15.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

trochę śledzę temat z zaciekawieniem:reading jestem przed zakupem ... ale teraz to już nie wiem której.

może mi ktos napisac dlaczego warto dopłacic 1000zł. dla 004 jednostki dokładnosci???

czy nasze korale będą się zachowywały dużo gorzej jesli PO4 będzie miało 008 a nie 004 tak jak pokazuje mała hanna.

wiadomo że każdy kto ma morskie będzie próbował zbijac PO4 do "0".


330l: 100/60/55 optiwhite + sump , oświetlenie: 8x39 ATI Powermodule Obieg: RD 3500 odpieniacz: Bubble King Supermarines 200 Filtr:poompa NJ2300+deltec FR 509 +filtr NP-reducing BioPellets dolewka: Dr Witt + Eheim compact 300

cyrkulacja:2xkoralia 4+1x koralia 3: skała ok 50kg. Start 17.05.2010 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wsypujesz proszek do fiolki, czekasz chwile bez mieszania, jak na dnie zrobie sie niebieskie fusy to po4>0, pozniej mieszasz dokladnie, i jak wymieszasz to patrzysz na fiolke od gory na biala kartke przy swietle dziennym. porownujesz z czysta woda. na oko widac stezenia pomiedzy 0.00 a 0.10 i to juz wiadomo ze jest za duzo. wiec nie wiem po co dzielic wlos na czworo za pomoca duzej hanki i jej watpliwej (tzn nie potwierdzonej wiarygodnymi badaniami) roznicy w odczycie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz KIDULT, ja mam problem, bo ma paragraf na kolory :waving "Lekkie upośledzenie rozpoznawania barw", tak lata temu na WKU dostałem :p Problem jest taki, że jak robię testy Salifertem, to za cholerę nie wiem, do którego odcienia bardziej podobny mam w fiolce. A tak Hanka mi pomoże. :baby

Wniosek nasuwa mi się taki, że różnica 0,04, a nawet 0,1 nie jest na tyle istotna, żeby przepłacać za większą Hankę czy też ten nowy tester na fosfor. I tak najlepszym "miernikiem" są nasi podopieczni.


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za jak robię test salifiertem na NO3 to każdy w rodzinie widzi inny kolor więc już ich nie pytam.Chyba też mam coś z oczami bo zawsze pasują mi trzy wartości,wynik biorę zawsze bardziej pesymistyczny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm, cos w tym moze byc, bo mi czerwone swiatlo wydaje sie jeszcze ciemno pomaranczowe :waving

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byłem kilka razy w Warszawie, i śmiem twierdzić, że tam 90% kierowców ma ten sam problem. :waving


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po paru dniach postanowilem siegnac do zrodla czyli do specyfikacji techniczej. Zaczalem od poczatku czyli od nazwy i przeznaczenia testera... Oto co stoi napisane na www.hannainst.com:

HI 736 - Hanna Checker Colorimeter - Phosphorus Ultra Low Range

HI 713 - Hanna Checker Colorimeter - Phosphate Range: 0.00 to 2.50 ppm(mg/L)

Mam wrazenie ze to zamyka dyskusje :clowning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego uważasz, że zamyka?


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale w czym problem? Przecież się przelicza jedno na drugie.

Wynik z HI736 mnożysz przez 3,066 i dzielisz przez 1000 i masz w ppm-ach fosforany. :clowning


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze nie zamyka ale przenosi w inne rejony. Podaje za wiki:

Phosphorus is the chemical element that has the symbol P and atomic number 15.

A Phosphate, , is a salt of phosphoric acid (PO4^3-)

HI713 mierzy poziom "Phoshpate" czyli jonow PO4^3- i wynik podaje w ppm (parts per milion) czyli w tym przypadku [mg/l]

HI736 mierzy poziom "Phosforus" czyli Fosforu i podaje wynik ppb (parts per bilion). Hanna nie podaje czy dalej chodzi udzial masowy ale chyba mozemy zalozyc ze rowniez.

Idac tym tropem dalej - czastka fosofru ma mase 15, tlenu 8. Zaklóżmy że jedynem zwiazkiem fosforu wystepujacym w wodzie morskiej jest jon PO4^3-. Masa takiej czastki wynosi 15+4*8= 47 czyli w przyblizeniu 3 razy wiecej niz czatka fosforu.

Dalej: zakres pomiarowy HI713 to 0.0-2.5 [mg/l] jonu PO4^3-,

zakres pomiarowy HI736 to 0.0-0.2 [mg/l] P co odpowiada zakresowi 0.0-0.6 [mg/l] pomiaru PO4^3-.

(po napisaniu zauwazylem ze premiero juz to wyjasnil)

Przyjmuje sie ze poziom PO4^3- nie powinnien byc wiekszy niz 0,02mg/l. HI713 nie jest wstanie wykonac tak dokaldnego pomiaru &

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#328592 maskonur :

Jak dla mnie otwartym pytaniem jest czy PO4^3- jest jedynym zwiazkiem fosforu wystepujacym w wodzie.

Słuszna uwaga. To mnie też zastanawia, ale prawdopodobnie jeśli nawet jest coś innego, to w wielkościach pomijalnych. Nawet w testach Saliferta w instrukcji jest napisane, że przeliczając fosforany na fosfor, należy podzielić przez 3. Coś w tym musi być.


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skąd ta wartość po4 0,02 mg? nigdy tak niskiej warości w akwarium nie miałem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

0,02 to praktycznie brak PO4^3-

spotkalem sie z ta wartoscia ze dwa razy ale nie umiem powiedziec gdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odświeżę wątek:

Zastanawiam się co kupić, żeby było dobrze :).

713 czy 736 ??? Jak rozumiem, 713 mierzy tylko fosforany, a 736 wszystkie związki fosforu. Zakładając, że w wodzie występują tylko fosforany, oba testy będą mierzyć to samo. Przy czym 736 będzie dokładniejszy, ale za to trzeba będzie coś przeliczać.

Czy tak? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może precyzja pomiaru ma znaczenie?

dane Hanki z

http://www.hannainst.co.uk/index.php?cPath=1694_1730_1767&osCsid=je1vn7f7tmt6nvc1bk2a99l6a5

HI-713 Fosforany - (Mała Hania)

Range 0.00 to 2.50 ppm (mg/L)

Resolution 0.01 ppm (mg/L)

Precision ±0.04 ppm (mg/L) ±4% of reading @ 25°C

0,04 ppm - 40ppb

HI-736 Fosfor (Duża Hania)

Range 0 to 200 ppb

Resolution 1 ppb

Accuracy ±5% of reading ±10 ppb @ 25oC

dokładność 10ppb czyli 0.01 ppm

obliczenia dla HI-736

Fosforany liczymy ? Fosfor x 3.066 / 1000

czyli błąd maksymalny

10 x 3.066 / 1000 = 0,031 ppm

ale mierzy

od

1 x 3,066 / 1000 = 0,003 ppm

do

200 x 3,066 / 1000 = 0,613 ppm - Ultra Low Range

czyli rozdzielczość co 0,003ppm z dokładnością 0,031 ppm

PS.

tak sobie policzyłem może się komuś przyda albo bo co

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie w akwa cały czas 0,02 po4 na chwile wzrasta po karmieniu do 0,06 a po godzinie znów 0,02,to żle ?


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.