Skocz do zawartości
Geralt

Jeżowiec obowiązek czy ozdoba

Rekomendowane odpowiedzi

Nurtuje mnie ciągle pytanie czy posiadanie jeżowca w akwarium to obowiązek, czy niekoniecznie. Wiadomo mają one swój urok, jad w kolcach i umiłowanie w robieniu bałaganu w akwarium. Jakie macie swoje założenia: obowiązek czy ozdoba?


Start 19 marzec 2010 ... od czerwca 2015 - OptiWhite 130*80*60h, Sump 140*60*40

Dolewka DIY 60l, 20kg LR, LED Reef Factory 210W, pompa Blue Reff Motion 12K z wylotem loc-line, ATI PowerCone 250iDC, Maxspect Gyre 350 + Jebao RW-15.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam diademę. Po 3 dniach dostała permanentego bana i poszła do sumpa. W sumie nie specjalnie łądne zwierze, jak kolce zarosną glonami :clowning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem kilka jeżowców. Zawsze mi się podobały, jednak nie aż tak by przymknąć oko na przewracanie szczepek. Poza tym ostatnio jednego kupiłem dla pterapogonów ale niebyły zainteresowane. Tak się tym przejął że osiwiał wyłysiał a potem padł.


180x63x60+sump,120kgLR,DSB,BK 200,FR509+ROWA,GroTech Tec III NG+EP IV,Reaktor Aqua Care Turbo 2,2x Koralia8 WaveMaker 4,WaveBox,Tunze Osmplator Universal, Powermodule8x80W,Profilux II Light,2x MiniRedDragon 3500,Chłodziarka AM 1500.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I ja takie tanki też chcę mieć bo rozgwiazda nie ogarnia :clowning przejdzie się owszem te 40cm zaganie deczko piasku i zakopie się na pół dnia....:banghead leniwe to to bydle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co powiecie na Mespilia globulus - też się tak rozpycha, niszczy i przewraca wszystko w koło ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też chciałem kupić "globusa" ale za bardzo się panoszy.

MiQ zobacz w tym topicu http://nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=329005#329005


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MiQ,

jak nie bedziesz trzymal szczepek na podkladkach, tylko przykleisz do skaly, to nic nie poprzestawia. W jego naturze jest maskowanie sie i bierze na siebie kamyczki itp. ale nieporozumienie powstaje, gdy sie go kupuje do szczepkowego.

W zasadzie, to warto go miec w starym akwarium, gdzie skala zarosla wapiennymi. On ja bedzie czyscil i dostarczy spowrotem pobrany przez wapienne Mg.

Moim zdaniem to bardzo ostrozny, nic nie lamiacy, fajny do obserwowania zwierz.

(Pisze o Mespilia globulus a nie o tych innych czolgach).


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#329058 inmar :
#329051 Tofik :

Ale piaskowego kupię jak tylko trafi się okazja...

Takie mam dwa,duży i mały.Chodzą jak czołgi w piasku.

A co to za modele piaskowe?? jak sie zwą i gdzie szukac ich ? :-)


M5 - "Chcesz się ścigać, nie masz szans" - Jeremy Clarkson

akwarium 430L, sump 90L, dolewka 20L, ATI T5, NJ4500, T6065+6045, APF600, FR509, Dr Witt, ARM, Doser One, LR 73kg, LS 27 kg

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=259310

stopg.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#329081 Stani :

MiQ,

jak nie bedziesz trzymal szczepek na podkladkach, tylko przykleisz do skaly, to nic nie poprzestawia. W jego naturze jest maskowanie sie i bierze na siebie kamyczki itp. ale nieporozumienie powstaje, gdy sie go kupuje do szczepkowego.

W zasadzie, to warto go miec w starym akwarium, gdzie skala zarosla wapiennymi. On ja bedzie czyscil i dostarczy spowrotem pobrany przez wapienne Mg.

Moim zdaniem to bardzo ostrozny, nic nie lamiacy, fajny do obserwowania zwierz.

(Pisze o Mespilia globulus a nie o tych innych czolgach).

No ja mam inne doświadczenia. Dość, że zniszczył mi piękną gonioporę (jak byłem w pracy w piachu ją wytarzał i za klika dni zdechła), porozrywał briaterum i zonthusy.


Start 19 marzec 2010 ... od czerwca 2015 - OptiWhite 130*80*60h, Sump 140*60*40

Dolewka DIY 60l, 20kg LR, LED Reef Factory 210W, pompa Blue Reff Motion 12K z wylotem loc-line, ATI PowerCone 250iDC, Maxspect Gyre 350 + Jebao RW-15.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#329085 syciu :

A co to za modele piaskowe?? jak sie zwą i gdzie szukac ich ? :-)

Sand dolary : ) fajne stworzenie, określenie czołg pasuje : )

A czy inne jeżowce są obowiązkiem? Ja mam tylko jednego- sand dolara, ale długo nie miałem wcale.


Sto kilo szczęścia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też miałem jeżowca.... potem miałem jeżowca w sumpie... a teraz nie mam jeżowca wcale i nie planuje :clowning do fish only by pasował ale do rafowego to nie ma szans :D


200x80x60, sump 90x60x45, 3xtunze 6205, odpieniacz Skiba made na pompie red dragon, OR3500, 8 x 80W T5, profilux, reaktor, pellety i kupa pierdół...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem z M.Globulus bardzo zadowolony, ładnie czyści skałę i jak Stani napisał - jest bardzo ostrożny.

Ma jeszcze jedną pożyteczną rzecz: znajduje w ukrytych miejscach ułamane korale i mi je przynosi :clowning

Syciu, wpisz w google: sand dollars


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Geralt,

jak miales przymocowana goniopore, ze globulus ja ruszyl ?

A ze jakiegos zoanthusa itp wezmie na plecy to przeciez normalne. To nawet fajnie wyglada.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gonioprę miałem przyklejoną dwuskładnikowym klejem Groteha, a że klej jest kicha to ją oderwał. Zoonthusy po prostu nie dał rady podnieść to zrobił mi szczepkę. Wykończył mi dwa kraby pustelniki. Wystarczyło, że ponosił je na sobie kilka godzin i padły. Jak to się stało dokładnie nie wiem, ani nie wiem ile to trwało. Faktem jest że jedna muszla była pusta i kraba więcej nie widziałem, z drugiej zwisał trup. Mój globus urosną do wielkości piłki do tenisa ziemnego.


Start 19 marzec 2010 ... od czerwca 2015 - OptiWhite 130*80*60h, Sump 140*60*40

Dolewka DIY 60l, 20kg LR, LED Reef Factory 210W, pompa Blue Reff Motion 12K z wylotem loc-line, ATI PowerCone 250iDC, Maxspect Gyre 350 + Jebao RW-15.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To Rambo!

Ale te kraby to raczej inny Czak Norris...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#329131 Stani :

To Rambo!

Ale te kraby to raczej inny Czak Norris...

Możliwe, możliwe. Wprawdzie wcześniej kilka razy udało mi się jednego oswobodzić, ale może powód był inny. Innym razem jak zabrał się za Tektusa swoimi mackami... Ślimak w jedną stronę, jeżowiec w drugą, jak w bajce o rzepce. W końcu jeżowiec puścił a ślimak jak z procy zadymił piachem i w szybę wyglebił. Potrząsł skorupą (jak to Tektusy rozbią) i niczym niewzruszony polazł w swoją stronę :clowning .


Start 19 marzec 2010 ... od czerwca 2015 - OptiWhite 130*80*60h, Sump 140*60*40

Dolewka DIY 60l, 20kg LR, LED Reef Factory 210W, pompa Blue Reff Motion 12K z wylotem loc-line, ATI PowerCone 250iDC, Maxspect Gyre 350 + Jebao RW-15.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie - jako ozdoba to oczywiste, jezowce sa super ciekawe w obserwacji i ladne.

Ale czy to obowiazek ? Wiele mowi sie o tym ze glony wapienne z czasem zarastajac skale zatykaja jej kanaliki i zmniejszaja przeplyw wody, a co za tym idzie, jak wiadomo ograniczaja proces nitryfikacji.

Czy ktos zauwazyl poprawe po wpuszczeniu jezowca ?

Ja osobiscie zawsze trzymam jakiegos w zbiornku, mialem dwie Diademy (kolejno jedna po drugiej) i pozbylem sie ich bo urosly za duze.

Teraz probuje z Mespilia globulus, mam go bardzo krotko a juz sie zakochalem !


PhospHATE

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tripneustes gratilla pomógł mi wytępić bryopsis, po przejściu zostawial czystą bielutką skałę z której glon nie odrastał.

Globulus przy nim to leń i kompletnie nietrafiony zakup, gratka jest dużo bardziej pożyteczna.

Glony wapienne też podgryza. Teorię o odblokowywaniu i odmładzaniu skały przy pomocy jeżowców już słyszałem kilkukrotnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.