Skocz do zawartości
Tester

Swiatlo a pojemnosc i glebokosc zbiornika.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Chcialem sie zapytac specjalistow od SPSow i od swiatla o reguly panujace w tym temacie. Jak wiemy, w akwarystyce morskiej panuje ogolnie znane przekonanie ze dla korali twardych przelicznik swiatlo - woda to 1W na 1L. Jak ten przelicznik wyglada w zaleznosci od glebokosci akwa? Nie mam u siebie jeszcze SPSow, ale powoli sie przymierzam do tematu.

Wyobrazmy sobie teoretyczny zbiornik 100 x 100 x 50wys - 500 litrow pojemnosci. Wedlug reguly 1L-1W powinnismy oswietlic go swiatlem o mocy okolo 500watt. Dla uproszczenia tematu pomijam swiatlo LED. Bierzemy teraz taka Montipore A i ustawiamy przy dnie. Warunek 1L/1W spelniony, 500 wattow wali po galach, licznik sie kreci, Montipora A ma sie swietnie (zalozmy tak dla mojego problemu). Bierzemy druga Monitpore B i kladziemy ja na glebokosci 25cm - czyli w polowie wysokosci zbiornika. Z punktu widzenia Montipory B nie obchodzi jej to co sie dzieje ze swiatlem ponizej jej samej. Ja interesuje tylko swiatlo pomiedzy nia a T5 czy HQI. Oznacza to ze dla Motipory B "logiczna" glebokosc akwarium to 25cm poniewaz swiatlo schodzace glebiej jest dla niej "stracone". Mozna powiedziec ze Montipora B lezy na dnie zbiornika o wymiarach 100 x 100 x 25wys. Pieknie. Tylko tu juz mamy przelicznik 2W na 1L poniewaz swieci nam ta sama lampa. Prawdopodobnie taki SPS ma spora tolerancje na ilosc swiatla docierajacego do jego zooxantelli. Pojdzmy wiec dalej ta sciezka.

Montipora C - wyladowala na glebokosci 10 cm. Jej swiat ma wymiary 100 x 100 x 10wys - to jest pieciokrotnie mniej niz swiat Montipory A lezacej na glebokosci 50cm. Tym samym Montka C dostaje 5 razy wiecej swiatla niz Montka A co nam daje przelicznik 5W/1L.

Jak to wiec jest z tym przelicznikiem?

Poruszylem ten temat poniewaz przygotowywuje sie strategicznie do wprowadzenia SPSow do siebie i chce odpowiednio dopasowac swiatlo. W tej chwili nad moim sloiczkiem 200L wisza dwie T5 39W. Odnoszac sie do przelicznika daje nam to 78w w 200litrach czyli 0,39W na 1L.

Jesli moje zalozenia sa sluszne to bez zmiany oswietlenia, przykladowa Montipora mieszkajaca na glebokosci okolo 15 cm bedzie dostawala wymagane 1w swiatla na 1 litr wody.

Prosze, oswieccie mnie

Tester


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Że też Ty wszystko musisz tak komplikować:waving napisz jaki planujesz zbiornik i jakie światło, a ja Ci napisze czy wystarczy:) W praktyce, odnosząc się do Twojego posta, załóżmy że oświetlasz t5 to między Montiporami A, B i C nie zauważysz różnicy, pod warunkiem że użyjesz dobrych świetlówek i dobrej lampy, ewentualnie, po roku powiedzmy mozesz zauważyć że ta stojaca najniżej bedzie rosła bardziej w górę, a ta najwyżej będzie rosła bardziej na boki, oraz to że gdyby to były te same gatunki to ta ustawiona wyżej będzie wyraźniej jaśniejsza od tej na dole.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seb, na razie to mysle o wprowadzeniu SPSow do mojej dwusetki. Na razie mam 2x39w i kombinuje dolozyc 2x27 w LEDach. Teraz jednak chcialbym zrozumiec dzialanie tej zasday 1W-1L. W naturze jest wszystko proste. SPSy urosna tam gdzie beda mialy dobre warunki. W akwarium niestety, pani Matka Natura ma mocno zwiazane rece i na nas spada ta odpowiedzialnosc.

Mnie interesuje w tej chwili dzialanie modelowe. Zapytam inaczej, ale caly czas teoretycznie. Czy w moim akwa 200L oswietlone belka T5 2x39 SPSy trzymalyby sie w dobrej kondycji zakladajac ze nie beda rosly glebiej niz 15 cm?


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnosząc się do Twojego pytania - nie:), a zagłębiając się w szczegóły to kolosalna większość nie.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seb, plizzz wyjasnij czemu nie. Albo regula 1W - 1L jest zla albo chodzi o cos wiecej niz tylko swiatlo. Przeciez akwa o wymiarach 100 x 50 x 15wys bedzie mialo pojemnosc 75litrow czyli belka T5 2x39w spelni wymagane "jeden litr na jeden watt"


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Regułę wat na litr można włożyć między bajki:) w skrócie chodzi o jak najpełniejsze pokrycie światłem całej powierzchni zbiornika, przy założeniu oczywiście że to źródło swiatła jest odpowiednio silne by penetrować do głębokości pół metra.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Witam...ostatnio swiatlo uderza nam do glow i dobrze,pewnie wiecej bedziemy o nim mowic...Nie mam nic wspolnego z SPSami,ale wiem ze sa takie,ktore potrzebuja mniej lub wiecej swiatla,sa tez LPSy ktore potrzebuja wiecej a i przystosowuja sie do mniejszej ilosci...Madry Francuz,by sie nie osmieszyc,gdyz wiadomo jak szybko w akwarystyce morskiej obala sie mity i jeszcze szybciej tworzy nowe,napisal po prostu ze na rafie roczna srednia to 750w na metr kwadratowy...Ja probowalem z LPSami i miekkimi stawiajac je w rznych miejscach i wszystko mialo sie dobrze,nawet przykleilem trachyphyllie na skalce pod samym HQI i nie bylo problemu...jednak ona lepiej sie prezentuje w ciemniejszych miejscach...Tester,masz niezbyt mocne oswietlenie...czy mozesz opisac jak daja sobie pod nim rade korale...?...Licze tez na Grzeska,gdyz jego euphyllia i favites podobno dobrze sie maja pod oswietleniem typowym dla NP...Zabieram sie powoli za czytanie na temat oswietlenia i zauwazylem cos co mnie zainteresowalo...na rafie najmocniej slonce daje od 11stej do 14stej...w naszych akwariach swieci pelna para prawie przez caly dzien...szukam idealnego wyjscia,jezeli chodzi o oswietlenie,gdyz jak juz wielokrotnie pisalem,wydaje mnie sie ze moje 150w HQI plus dwie actyniki to o wiele za duzo jak na 160 litrowy zbiornik...Ktos kiedys napisal ze nie mozna przeswietlic morskiego akwarium,ale to stara ksiazka pana Dakina a w tamtych czasach popularne byly grube rury (nie kojarzyc z czasami Rubensa)...Gdzies tez wyczytalem ze nawet mala pico rafka bedzie sie lepiej miala pod mocnym HQI ale odpowiednio podniesionym by wody nie zagotowala...Temat,ktory poruszyles dotyczy takze mnie i podejrzewam ze wielu wstydliwych,ktorzy nie pisza,tylko czytaja nasze wypociny...Moj zbiornik bedzie mial 45cm wysokosci i mysle ze jezeli tam walnolbym HQI to SPSy moglbym poukladac na samym dnie...Seb a jak Ty to widzisz...?...uwazasz ze SPSy nie dadza rady jezeli swiatlo bedzie skape i czy rzeczywiscie musi byc to 1w/1l...?...Bede kleil swoje spoty ledowe i mysle ze jezeli walne takie dwa spoty biale na jedna skalke to i spsy na niej beda szczesliwe,choc moze mnie wyjsc 0,4w /1l...Jezeli macie jakies linki do "ciemnych" zbiornikow,bardzo poprosze...acha,uzylem wyszukiwarki,len nie jestem,ale ostatnio byl temat "nasze akwaria w swietle" czy cos w tym stylu...tez bardzo bym prosil...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Monsieur Iceberg,

W duzym akwa trzymam same miekkie i LPSy. Najlepsze parametry to mialo podczas dojrzewania :waving Potem bylo juz tylko gorzej. Popelnilem pare bledow. Przesadzilem z chemia walczac z ospa, potem podtruwalem przez 4 miechy pelletami. Przelom nastapil pod koniec stycznia kiedy odstawilem kulki i zaczalem lac VSV. Moje grzybki i zoe nigdy nie wygladaly lepiej, Euphylia wyglada jak glowka kalafiora. Nie mam co narzekac chociaz NO3 caly czas niezadowalajace. Nigdy nie doswietlalem akwa. Dziennie swiece 13-14 godzin.

W malym akwa (50 litrow) mam NP. Gorgonie, tubki i gabki. Nad tym zbiorniczkiem wisi mi lampa LED 9x3W. W sumie to zdaje sobie sprawe ze jest zbyt jasno ale jak wspomnialem planuje zamieszac troche w oswietleniu :waving

seb, a czy do 50L oswietlenie 27w LED byloby wystarczajace dla SPSow? Wiedzialem ze cos nie tak z tym "watt na litr" :) Jest cos w zamian co ulatwia wyliczanie wattow do glebokosci?

W planach mam zamiar wprowadzic SPSy do 200L. Z jednej strony akwa chcialbym zmienic ustawienie skaly tak abym mial skarpe, ktora chcialbym obsadzic twardymi. Nad ta polowa akwarium planuje dorzucic 2x27w LED albo 1x27w + 1x12w.

To tylko ogolne zalozenia i pewnie jeszcze je mocno zweryfikuje :)


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale się przypiąłeś tego przeliczania. Ale właśnie ktoś to 1W/l uogólnił właśnie dla Ciebie, żebyś się chyba lepiej czuł. Bez obrazy bo to wbrew pozorom nie atak na Ciebie. Morszczyzną zająłem się na poważnie jakieś 6 lat temu. Interesowałem teoretycznie znacznie wcześniej. Wtedy o ledach w akwa nikt jeszcze nie słyszał, T5 były nonszalancją a królowało T8 - najlepiej TL03 + białe. W Polsce HQI dopiero wchodziło i najgorętszym tematem było z filtrem czy bez - i okazało się że pod halopakiem wszystko rośnie pięknie. Oświetlenie z T8 rzadko przekraczało 0,4W/l. Na zachodnich forum, zwłaszcza w Stanach zbiorniki zaczynały się od 1W a i 2 czy 3 nie były rzadkością. Więc dla nas ta granica 1W była jakimś minimum od którego dopiero prawdziwa akwarystyka się zaczyna. I tak jest moim zdaniem nadal. Ponieważ jeszcze nie widziałem prześwietlonego zbiornika. Nie mówię tu o jakimś 10-15W/l oczywiście, ale 2 i 3, co zreszta mało kto ma to moim zdaniem ideał. Lub 1W/l ale w dobrych ledach.

Ale wracając do tematu, wtedy 1W/l to było minimum marzeń, a teraz jakiś mądry wymyślił że to standard? No cóż, "Dziwny jest ten świat"


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Monsieur Iceberg, Mister Tester

Ja na temat swiatla wiem tyle co kot naplakal. Ale co statnio sobie wyczytalem ze.....i chcialbym dokonac jakiegos pomiaru to to ze nawet jak sobie kupie najlepsze swietlowki, a nie zapewnei im odpowiedniej temperatury pracy albo zbyt dobre chlodzenie albo jego brak to trace lumeny. I to znacznie. Nie wiem co mowi o tym ATI ale Giesemann prawi ze 35'C

Jutro wrzuce zdiecie mojego chyba mojego jedynego SPS-a ktory byl tylko skamielina z narosnieta gabka, gabka zlazla wiec kamien z bialego zmienil kolor na oliwkowy, ale od momentu lania VSV zrobil sie zielony. Lezy na dnie i pokazuje polipy.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzes, Nie mow ze masz twardzioszka w zacienionym akwarium z NP. Dlugo masz ta skalke? No nieprawdopodobne :waving Chociaz przy Twoim karmieniu to on pewnie juz zmutowal i wtrzącha heterotroficznie :waving Da sie okreslic gatunek?


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Grzegorz Dyzma: w kwestii ciepła i jego wpływu na T5 - rzuć okiem na to http://dev.ultimatereef.net/forums/showthread.php?t=293186 gos porównuje Giesemanna Matrixa i Ati Powermodule. Głównym kryterium porównania jest aktywne chłodzenie w ATI i jego brak u Giesemanna. Matrix po 2godzinach świecenia oferuje tylko 51% początkowego natężenia. Poważnie myślałem o tej lampie ale op znalezieniu tego posta stanęło na ATI Powermodule. Dużo się mówi o wpływie temperatury na LEDy a o T5 jakoś cicho. Może ktoś z tutejszych morszczaków może się wypowiedzieć np. na temat żywotności T5 w lampie z chłodzeniem jak i takiej bez?


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde, od czego by tu zacząć... Ja osobiście co jakiś czas mam takie kilkumiesięczne jazdy na temat jakiejś części składowej akwarium morskiego pod kątem zapewnienia jak najlepszych warunków dla sps-ów (kocham je i nic nie poradzę). Był czas na odpieniacze, to był dłuuugi okres, kosztował mnie wiele pracy, nerwów, prób i błędów, zysków i strat, w tej chwili juz wiem co jest dla mnie i mojego zbiornika najlepsze. Potem była filtracja, wnioski - jak wyżej. Ostatnio mam jazdę na światło :waving I tak szczerze to nie podam recepty, za dużo tego, reasumując to Tester, musisz zacząć szperać, szukać, duuuzo czytać, no i próbować. Może to górnolotne, ale : "światło to życie", szukajcie oprócz przykładów forumowych z jakiegokolwiek forum, równiez opracowań naukowych, jak się uprzecie to zacznie to wszystko Wam sie układać w całość :waving Naprawdę to zbyt głęboki i złożony temat żeby o tym pisać, łatwiej byłoby usiąść przy piwku i przegadać pół nocy na ten temat. Generalnie nie da się uogólnić pojęcia "sps", gatunków jest tak wiele że nie sposób ich wymienić, a co dopiero zmieścić za szkłem, są gatunki które uwielbiają światło i nie da się ich "prześwietlić", ale sa też i takie które przepalić bardzo łatwo, sam ostatnio straciłem krzak Seriatopory hystrix, wilekości kalafiora, a niby taki łatwy koral... Tak jak już kiedys pisałem, motto które kiedyś, jakoś, urodziło mi się w głowie : "Spróbuj się nauczyć morszczyzny, a ja znienawidzisz... Spróbujja zrozumieć, a ją pokochasz"... Sps-y do tego żeby żyć i cieszyć pełnia kolorów potrzebują bez względu na gatunek, oprócz optymalnych warunków fizyko-chemicznych wody, przede wszystkim energii, czyli żarcia, dla jednych tym żarciem będzie żarcie dostarczane im do paszczy, dla innych żarciem będzie... światło :) Równiez wśród samych sps-ów sa gatunki które 99% energii czerpią ze światła, ale są też i takie które światła potrzebują tyle co nic, ale zo to muszą wręcz pływać w pokarmie.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#331799 Grzegorz Dyzma :

Monsieur Iceberg, Mister Tester

Ja na temat swiatla wiem tyle co kot naplakal. Ale co statnio sobie wyczytalem ze.....i chcialbym dokonac jakiegos pomiaru to to ze nawet jak sobie kupie najlepsze swietlowki, a nie zapewnei im odpowiedniej temperatury pracy albo zbyt dobre chlodzenie albo jego brak to trace lumeny. I to znacznie. Nie wiem co mowi o tym ATI ale Giesemann prawi ze 35'C

Jutro wrzuce zdiecie mojego chyba mojego jedynego SPS-a ktory byl tylko skamielina z narosnieta gabka, gabka zlazla wiec kamien z bialego zmienil kolor na oliwkowy, ale od momentu lania VSV zrobil sie zielony. Lezy na dnie i pokazuje polipy.

...Grzesiek,Z.Holdys kiedys powiedzial,ze jakby znal akordy ze szkoly muzycznej to nigdy by nie stworzyl zadnego kawalka...Mnie sie bardzo podoba Twoje oswietlenie wizualnie a sam pisales ze nie tylko NP daja rade...wlasnie staram sie znalezc te granice,ze niby jest niebieski mrok,pare doswietlonych punktow i to co potrzebuje swiatla rosnie a to co potrzebuje go mniej pieknie fosforyzuje...tylko nie posadz mnie o jakies disco polo czy dyskoteki...wiem ze to co chce zrobic mozna latwo sknocic...wiem ze uzywasz oswietlenia,ktore podkresla kolory...niestety nie moge znalezc watku...Pozdrawiam...

Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#331804 Qlfon :

@Grzegorz Dyzma: w kwestii ciepła i jego wpływu na T5 - rzuć okiem na to http://dev.ultimatereef.net/forums/showthread.php?t=293186 gos porównuje Giesemanna Matrixa i Ati Powermodule. Głównym kryterium porównania jest aktywne chłodzenie w ATI i jego brak u Giesemanna. Matrix po 2godzinach świecenia oferuje tylko 51% początkowego natężenia. Poważnie myślałem o tej lampie ale op znalezieniu tego posta stanęło na ATI Powermodule. Dużo się mówi o wpływie temperatury na LEDy a o T5 jakoś cicho. Może ktoś z tutejszych morszczaków może się wypowiedzieć np. na temat żywotności T5 w lampie z chłodzeniem jak i takiej bez?

jeśli masz Powermodula to różnice powinieneś zauważyć gołym okiem, różnica między swiatłem z lampy z włączonymi wentylatorami, a bez nich jest KOLOSALNA...

pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@seb - dzięki liczyłem właśnie na Ciebie w tym zakresie. Powermodule się dopiero będzie:)


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle, ze ten 1W/l wody odnosi sie do ogolnego ustawienia sps-ow na calej powierzchni akwarium, przy czym moim zdaniem ten 1W/l to za malo (juz mam 600W / 400 l) i szalu nie ma.

Przy silnym oswietleniu,wazne jest tez swiatlo odbite od bialego dna, poniewaz koral sam sie "zacienia". Podobne zjawisko wystepuje, gdy T5-tki leza obok siebie i oswietlaja rowniez korale z boku, co przy LED nie wystepuje.

Jasne, ze mozna miec 1000 l akwarium, oswietlic je w kilku punktach 3 Watowymi LED-ami i pod kazdym LED ustawic sps-a. Powiedzmy, ze 5 sps-ow to 5 LED po 3 W i mamy 15W/1000 l... To wersja dla oszczednych i to oczywiscie wystarczy zeby powiedziec, ze u mnie w 1000 l sps-y rosna pod 15 W... Jesli ten sps zacznie rosnac na boki to niestety jednym punktem go nie doswietlimy...

Kto inny ustawi w plaskim akwarium szczepki na calej powierzchni dna, oswietli to T5 2W/l i bedzie patrzyl, czy to nie za malo. Mysle, ze najpierw trzeba sie zdecydowac, czy chcemy tak oswietlic zbiornik, zeby miec wolna reke w ustawianiu korali, lub zrobic oszczedniej, oswietlajac mniejsze powierzchnie lub glebokosci.:waving


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym światłem to też sobie nie radzę do tej pory nie mam zielonego pojęcia czy lampy BP mam dobrze ustawione bo tu już do wyboru moc temperatura wysokość zawieszenia i sam się zastanawiałem jak miałem jeden panel 110 w i szedł całą mocą ale oświetlał tylko środek akwarium kolejny panel pokrył resztę akwarium to teraz też mam myślenie jak to poustawiać aby był idealnie .Teraz nie wiem czy 21000k i 110W 80% a 160W 60% to jest źle, dobrze. Z tym światłem temat nie do ogarnięcia przynajmniej dla mnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.