Skocz do zawartości
robi

złodzieje...

Rekomendowane odpowiedzi

No i faktycznie wyglada na to ze test SALIFERTA na Kh zaniza o 1 o czym pisal Peniek

Salifert pokazal 8,3 a RedSea 9,2-9,5 Pisze taki wynik bo obiektywnie ciezko okreslic mi kiedy bardziej jest rozowo Mimo dziennego rozproszonego swiatla kwestia jednej kropelki.

Chyba RedSea powazniej zaczal podchodzic do sprawy. Czytajac recenzje, patrzac na polityke firmy caly Reef Care program, chyba naprawde nie chca byc w tyle. Same testy wykonane bardzo solidnie. Az za solidnie. Papierowe pudelko, plastikowe podelko wiec nic sie nie rozbija bo zamiast matowiejacych plastikowych fiolek dali szklane. Jak dla mnie akwarysty pozostaje kwestia srodowiska dlatego uwaam ze mogliby przemslec sprawe opakowan. Sam uchwyt na fiolki piekna sprawa, bardzo ergonomiczne. (zakrapianie, mieszanie, picie browara:D)

W wiekszosci do wszystkich testow uzyli plynow w zaplombowanych butelkach. W tescie na NO3 sa az 3:googleye, a skala (tylko do 4ppm) kolorow inna niz pomiedzy jasnym a glebokim rozem. Nie znam sie ale, plyny chyba sa mniej podatne na zmiane wilgotnosci, utlenianie. Na zadnym z testow nie ma daty waznosci. Skoncze Ca i Mg i wstawie jakies fotki.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To i ja dołączę się do dyskusji . U mnie to są zupełne jajca . Od jakiegoś czasu uruchomiłem kalciumreaktor , kupiłem nowy test na Ca i wyniki powalają mnie na kolana . Wg testu saliferta mam Ca 360 . Dolałem więc płyn CaMg w ilości 500ml , taki jak zawsze lałem używając wcześniej przez ponad dwa lata balinga .Po dwóch godzinach zrobiłem test i salifert wskazuje mi 370 , po trzech godzinach 370 , po pięciu godzinach 360 . To nie możliwe wręcz po takiej dawce . O co tu chodzi ? Test na Kh również saliferta zawyża w moim przypadku odczyt o 0,8 porównując do buteleczki z płynem który był w komplecie . Podsumowując pozostaje nam tylko i wyłącznie obserwacja naszych podopiecznych , a testy mogę traktować jako kolorowe wypełnienie szafki bo polegać na nich na pewno nie mogę .Nie powiem że salifert to złodzieje bo dali mi test za który zapłaciłem . Mogę natomiast powiedzieć z pełnym przekonaniem , że jest to firma mało poważna .


Baniak 650 lilr. + 150 litr. sump z DSB i LR ,led 430W, odpieniacz DIY thcskiba , obieg RD 8500 litr. , cyrkulacja 39000 litr. około 100 LR , SPS , LPS .

obecnie : http://nano-reef.pl/topic/31598-cast-away/

Poprzedni baniaczek : http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=224395#224395

http://aqua-reef.pl/topic/1363-mo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hepatus1000 przy Twoim litrażu podniosłeś Ca dokładnie o 10 po 5 godzinach mogło zostać wchłonięte przez korale więc nie widzę tu nic dziwnego :-)


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Snakechamer: Gdybym wlewał tylko balinga to jest to zrozumiałe . Pracuje cały czas kalcimreaktor . Na odcieku ma Ca 620 i podawana jest dawka 79 kropli na minutę . Odciek z reaktora mierzyłem jeszcze poprzednim testem który niestety mi się skończył . Wg mnie taka absorpcja Ca jest raczej niemożliwa .:clowning


Baniak 650 lilr. + 150 litr. sump z DSB i LR ,led 430W, odpieniacz DIY thcskiba , obieg RD 8500 litr. , cyrkulacja 39000 litr. około 100 LR , SPS , LPS .

obecnie : http://nano-reef.pl/topic/31598-cast-away/

Poprzedni baniaczek : http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=224395#224395

http://aqua-reef.pl/topic/1363-mo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To fakt :-)

Chyba że masz las .. jak to mówił w nic śmiesznego :-))

Żeby nie robić całkiem off-topa to dodam że każdy test na kh który kupuję jako nowy podaję o 2 więcej niż stary.


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się też tak miałem z 8,3 do 10,7 miałem.Jeden z "Starych" już to kilka razy przytaczałem,napisał,że po używaniu przez 3 miesiące wywala i kupuje nowe bo poprzedni już jest zwietrzały.Sporo jest w tym racji jak widać.

Powinni w instrukcji napisać "Po otwarciu używać 3 miesiące"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W instrukcji do testu Saliferta na kH jest "November 2010 version. Colors are stronger and the accuracy has been improved by correcting for what is called in analytical chemistry the indicator error or blank titration. Because of the improvements the results are even more accurate and you might find in comparison to the previous version a valoue which is lower by approx 0.3 dKH. This is a more accurate value."

Wujek Gugiel tak sobie radzi z tym:

"Kolory są silniejsze i dokładność została poprawiona poprzez korygowanie, co nazywa się w chemii analitycznej wskaźnik błędu lub próby ślepej. Ze względu na poprawę wyników są jeszcze bardziej dokładne i może się okazać, w stosunku do poprzedniej wersji wartość ta jest niższa o ok. 0,3 dKH. To jest bardziej dokładną wartość"

Co mniej wiecej odpowiada temu co w tekscie w zamorskiej mowie.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy nie znalazła by się osoba,która umiała by dotrzeć do producenta,Polskiego przedstawiciela bym olał ? Ta osoba,jako przedstawiciel dużej rzeszy użytkowników testów,czyli sporego rynku w Polsce może by wywalczyła jakieś Polskie instrukcje,jakieś info o nowościach i poradach.Czy jak jest dotychczas firma ta ma nas w d...e i nie zależy im na tym ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio zakupiłem nowiutkie testy saliferta i z podziwu do tej pory wyjść nie mogę :) ,

CA - 470

MG - 1500

A stary test

CA - 400

MG - 1350

Co więcej odstawiłem dozowanie MG , będąc pewnym że po tygodniu MG spadnie i co ? nic , więc czekam następny tydzień i co ? nic , poczekałem jeszcze jeden tydzień i wynik ciągle ten sam , więc odpuściłem i podaję nadal MG , tyle że w mniejszych ilościach. Kurcze te wszystkie testy to porażka , jedyny wiarygodny test to hanka.

Najgorsze jest to , że tak naprawdę nie wiem jakie mam faktyczne parametry CA i MG.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

w słodkowodnym sprawdzałem sobie testy tak że rozrabiałem KNO3 w ro w odpowiedniej proporcji aby uzyskać np: no3 10mg i drugą próbke 40 mg,a potem te próbki sprawdzałem testem,oczywiście próbki odważali mi w zaprzyjażnionej aptece.Lecz nie wiem czy jest taka opcji w wodzie słonej?.Może by się dało zrobić próbki na Mg i Ca ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#350474 fal :

Ja ostatnio zakupiłem nowiutkie testy saliferta i z podziwu do tej pory wyjść nie mogę :) ,

CA - 470

MG - 1500

A stary test

CA - 400

MG - 1350

Co więcej odstawiłem dozowanie MG , będąc pewnym że po tygodniu MG spadnie i co ? nic , więc czekam następny tydzień i co ? nic , poczekałem jeszcze jeden tydzień i wynik ciągle ten sam , więc odpuściłem i podaję nadal MG , tyle że w mniejszych ilościach. Kurcze te wszystkie testy to porażka , jedyny wiarygodny test to hanka.

Najgorsze jest to , że tak naprawdę nie wiem jakie mam faktyczne parametry CA i MG.

Ja mam dokładnie to samo, a test na NO3 to normalnie wariuje, można robić testy jeden po drugim tak do bólu i za każdym razem jest inna wartość, raz jest 50 robie drugi to jest 100 a za trzecim razem jest 25. Zastanawiam sie czy nie przejść na testy Tropic Marin, może one bedą chociaż stabilne i zbliżone do prawdziwych wartości.


540l + sump 270l, LR 120kg, oświetlenie 10xT5 54w, odpieniacz Deltec AP 902, Grotech TEC III, IV, IV, Tunze Multicontroler 7095, obieg New-Jet 4500, metoda Ballinga, VSV,

Teco TR 20, Nano 83, F93, start 22-05-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inmar,

o ile sie nie myle to rowniez w Polsce jest zabronione sprzedawanie zagranicznych produktow bez polskiej instrukcji. To sklepy rozprowadzajace sa odpowiedzialne. Takich towarow nie wolno rozprowadzac.

Takie cuda sie zdazaja. W Gdansku w pewnym powaznym sklepie, gdzie chcialem kupic zelazko, stoi przy kasie tabliczka z napisem, ze sprzedanego towaru sie nie wymienia. Jest to sprzeczne z przepisami Unii Europejskiej, ale nie w Polsce.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja juz zwatpilem w saliferta. poza tym ta firma to jakies widmo. moze kiedys to byla jakas marka, ale teraz to wole np. tropic marina (jesli chodzi o testy) bo przynajmniej gdzies tam istnieje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kidult jak sie spisują testy TM na ca, mg, no3 ?


540l + sump 270l, LR 120kg, oświetlenie 10xT5 54w, odpieniacz Deltec AP 902, Grotech TEC III, IV, IV, Tunze Multicontroler 7095, obieg New-Jet 4500, metoda Ballinga, VSV,

Teco TR 20, Nano 83, F93, start 22-05-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

To ja wtrącę swoje 2 grosze :)

W internecie często można się spotkać z opiniami, że to nasza woda jest winna. Mamy sztuczną wodę :) ze sztuczną solą, codziennie zakraplamy tam masę chemikaliów. I testy przez to świrują.

To samo z kolorami, są wyblakłe, a ludzie twierdzą że jak robisz testy naturalnej wody na dworze to barwy są mocniejsze i trudniejsze do pomylenia.

Przedwczoraj robiłem testy wody w morzu i faktycznie w świetle przeciętnego pochmurnego dnia w Irlandii nie było problemów z odczytaniem testu. A w domu można wzrok czasem stracić i nie wiesz czy to Ph 8,0 czy mniej.

Na moich testach JBL nawet pisze - testowane w naturze.

Używałem JBL do słodkiego i ostatnio pod wpływem kolegów z forum zakupiłem kilka testów Saliferta na kluczowe parametry.

Odczyty zgadzają się z tymi co pokazuje JBL.

Dwa tygodnie temu za radą chłopaków z forum zmieniłem sól TM BA na sól Tetra (walka z glonami)

i od pierwszej podmiany testy świrują, Mg ponad skalę, Ca ponad skalę... Coś w soli zakłóca działanie testu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kapitan, mozesz miec racje. Wlasnie po to na poczatku testowania dodaje sie te rozne kropelki i proszki, zeby wiekszosc "przeszkadzajacych" w tescie zwiazkow wytracic. No ale moze cos tam zostaje.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość buczi82

Widze ze nie tylko ja mam problem z testami, szczerze to ja do konca nie wiem czy ja mam testy do bani czy rzeczywiscie mam takie wysokie no3... za nim sie przenioslem do innego akwa mierzylem no3 i mialem pomiedzy 50-100, kiedy sie przenosilem od drugiego, mniejszego postanowilem ze zrobie okolo 50% podmianki, nie pamietam po jakim czasie spr no3, ale chyba na 2 dzien, pokazywalo to samo, bylem zdziwiony ze mimo tak duzej podmiany ciagle jest tak wysokie no3.. dluzszy czas nie spr jakie mam no3 bo chcialem zakupic nowy test, no i w czorak tester podal mi linka do tego tematu, rozczarowalem sie troszke widzac Wasze posty i wyniki jakie podaje test Salifert... na obecna chwile nie wiem czym mam spr i na co patrzec i czy wszystko jest ok, niby wszystko plywa, rosnie, ale rosna tez glony wiec no3 pewnie jest wysokie, dla zabawy zrobilem dzisiaj maly test wody:

kranowa - 25-50

ro/di - 0

sw solanka - 0

woda w akwa - 50

po podmiance - 50 spr po okolo 30min, spr jeszcze wieczorem, ale pewnie bedzie to samo...

testy robione jak w instrukcji i z zegarkiem w reku 30sek beltania i 3min czekania...

kiedys ktos mi mowil zebym zostawil na caly dzien, ale tak jak ktos tu wczesniej wspomnial im dluzej czekalem tym test ciemniejszy...

nie wiem czy w ogole spr jeszcze bo z tego co widze nie mam sensu, chyba ze kupie pare testow innego producenta i bede spr, z ciekawosci pojde do 2 sklepow zeby spr mi no3 i zobacze co powiedza, w jednym wiem ze maja testy API wiec tak czy inaczej d*pa...

test jest wazny do 12/2011 i mam go oklo 6 miesiecy moze dluzej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem wczoraj nowe testy na Ca,Mg i Kh i znów wszystko inaczej.Kh zamiast 2 kropli to dajemy 4,Mg w starym 4 krople i 5 sekund mieszania a w nowym 5 kropli i 30 sekund.

Wyniki też piękne mi wyszły:

Mg-stary test 1370 a nowy powyżej 1500

Ca-stary test 365 a nowy 470

Kh to już lepiej bo odpowiednio 8,6 i 8,7 , ale tu już granica błędu pomiarowego.Stare testy były otwierane 7 miesięcy temu.Strasznie rozbieżne te wyniki i co ja mam teraz k...a zrobić ?

Polskiej instrukcji oczywiście dalej nie ma i muszę się domyślać,mam nadzieję,że dobrze.

a te cienkie strzykawki dokladne 1ml (do mg i ca) nadal sa takie jak w starym komplecie? Pytam bo ja mierze zasysając ostatni odczynnik z nałożoną plastikową końcówką, a kolega robi pomiar bez tej koncowki. I cos czuje ze jego podejscie jest bardziej prawidlowe. Co myslicie?


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież jest napisane w instrukcji żeby nie zdejmować :lol:

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W instrukcji jest napisane aby nalozyc ta rozowa spiczasta koncowka i nabrac plynu tak aby czarna guma wskazywala 1ml. Nie przejmowac sie tym ze miedzy guma jest powietrze -- jest ono wlasnie z tej spiczastej koncowki. Wynik pomiaru odczytujesz patrzac gdzie jest czarna guma a nie plyn. Mialoby znaczenie gdyby podczas pomiaru skonczyl sie plyn w strzykawce i nie mialbys juz odczynnika aby dolac. Wtedy musialbys troche pokombinowac podczas testu, np. zapamietujac obecne wskazanie, nabierajac plyn do tego wskazania i wstrzykujac dalej.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

W instrukcji jest napisane że to nie ma wpływu na test, przecież tak czy tak zasysasz 1ml.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgaduj zgadula ile mam :blink:

http:// http:// http://img690.imageshack.us/img690/4028/20110604193641.jpg

Pisze do Saliferta z prosba o odczytanie wyniku bo juz mnie oczy bola i cierpliwosc sie skonczyla.Testy wszystkie w dacie waznosc, kupowane w odstepach co 2 miesiace


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zwierzęta rosną i nic się złego nie dzieje, to uważam, że całe zamieszanie z testami jest nieporozumieniem. Przecież w stabilnym systemie ważniejsze są stabilne warunki i nie istotne czy dany test pokazuje 25 czy 100. Ważne, aby zawsze pokazywał tą samą wartość. Pomiary wykonuję testami Saliferta raz w tygodniu i jestem szczęśliwy że NO3 mam zawsze od 5 m-cy 2-2,5 i nie dociekam czy rzeczywiście jest tyle.

Sami często podkreślacie, że najważniejsza jest stabilność parametrów.



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.