Skocz do zawartości
michal_natalia

sump z przepływem bocznym

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś przeglądając różne fora, natknąłem się na sump z przepływem bocznym a nie standardowe góra dół, myślicie że coś takiego może się sprawdzić w akwarium morskim?


odpieniacz i dolwajka już jest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jak z pozycja :] kazdy ma swoja ulubiona ktora sie sprawdza

.....a tak na chlopski rozum sumpa mozna zrobic nawet nad akwarium z plywakiem jak w spluczce co daje fajne rozwiazanie cyrkulacji


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo z sumpem to najwazniejsze zeby byl. No jedynie co wazne to zeby byl schowany i z latwymm dojsciem, bo tam trzymy wszystkie graty. Czy jest pod szafka, czy za sciana w filtrowni, czy w piwnicy, to tak dlugo jak spelnia swoje zadanie jego polozenia nie ma znaczenia. Jedyne przeciwskazanie to estetyka wg wlasnego uznania, ale z drugiej strony sump na tym samym pociomie co akwarium = to pompa obiegowa o ponad polowe slabsza niz przy tradycyjnym rozwiazaniu.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i jak się sprawdza przepływ jest jakaś znacząca różnica między góra dół a bocznym?


odpieniacz i dolwajka już jest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#338156 michal_natalia :

i jak się sprawdza przepływ jest jakaś znacząca różnica między góra dół a bocznym?

Różnica jak Grześ napisał to wystarczy słabsza pompa i wizualna bo nie każdemu podoba się z boku sump.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie nie zrozumieliśmy się

Ja mówię o sumpie umieszczonym normalnie pod akwa w którym woda nie przepływa góra dół jak na wodospadzie tylko bokiem jakby strumyk płynął

5763-sump_stary.jpg


odpieniacz i dolwajka już jest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze tradycyjny sump jest duzo praktyczniejszy niz taki z przeplywem bocznym. Po pierwsze latwiej kontrlolowac poziom wody bo mamy od tego komory. Po drugie latwiej wykorzystac poszczegolne komory bo sa od siebie niezalezne. Mozesz w jednej miec DSB a w drugiej refugium. Mieszanie i napowietrzanie wody tez lepiej wyglada jesli woda sie przelewa gora przez przegrody niz laminarnie plynie pomiedzy przegrodami. Poza tym taki uklad jak na rysunku powyzej to w zasadzie sump z jedna komora.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Michał, przewaga sumpa "tradycyjnego" nad takim jaki pokazałeś to przede wszystkim odgazowywanie wody i pozbycie się mikrobąbelków ze spływu i ewentualnie odpieniacza. Gdybym miał robić taki jak pokazałeś to nie robiłbym w ogóle tych przegród, zrobiłbym jednokomorowy. Dlaczego pytasz o takie rozwiązanie sumpa?

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#338182 inmar :

Dziwny ten sump i pozbawiony sensu według mnie.

Kolega w opisie bocznym ma "F1 fan" może stąd taki sump?

Lewy 160 ciąć, prawy 160 ciąć... :)

A tak poważnie to w takim rozwiązaniu to te przegrody są zupełnie nie potrzebne bo i po co?.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#338184 sPRYTny :
#338182 inmar :

Dziwny ten sump i pozbawiony sensu według mnie.

Kolega w opisie bocznym ma "F1 fan" może stąd taki sump?

Lewy 160 ciąć, prawy 160 ciąć... :)

to raczej nomenklatura rajdowa:)0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pytam bo widziałem to u usaków i może ma to jakieś wytłumaczalne zastosowanie


odpieniacz i dolwajka już jest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co prawda wiemy już o co chodziło autorowi pisząc o sumpie bocznym, jednak chciałbym tu powrócić do wcześniejszych rozważań na temat sumpa wyżej czy też na równi z poziomem akwarium. Śmie twierdzić, że takie rozwiązania zupełnie mijają się z celem. Istotą sumpa jest co prawda umiejscowienie wszystkich niezbędnych gratów w miejscu nie widocznym dla oglądających, jednak nie można zapomnieć o jeszcze bardzo ważnej roli sumpa w akwarium morskim. Chodzi mi o przelanie lustra wody!!!!! Przelanie lustra wody a nie toni wodnej powoduje samoczynne oczyszczanie powierzchni wody z zanieczyszczeń unoszących cię na jej powierzchni i chodzi mi głównie o biofilm. Jeśli umieścimy sump na równym poziomie będzie to w istocie panel wiec nie przelejemy lustra wody. ja niestety zdecydowałem się na panel i raz na jakiś czas muszę walczyć z biofilmem, wiec powoli myślę o nowym baniaku i koniecznie z przelaniem lustra wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

saykor: ale wystarczy że sump będzie miał trochę niższy poziom wody niż główne akwa, i spokojnie można zrobić przelew zbierający wodę z powierzchni - nie powinno to być na zasadzie naczyń połączonych bo to ryzykowna metoda.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.