Skocz do zawartości
ArekF

Filtr RO

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Mam mały problem z filtrem i może ktoś z Was już się z czymś takim spotkał.

Więc prosiłbym o pomoc w jego rozwiązaniu.

Mianowicie w zbiorniku coraz częściej zaczęło się pojawiać cyjano, przewertowałem forum i doszedłem do wniosku, że trzeba zmienić filtry w RO.

Zmieniłem filtry mechaniczne oraz żywice na MB 20 Rohm&Hass.

W kolejności 5mm Węgiel 1mm membrana Di.

Czystość wody po membranie 000, natomiast po DI 004 do 8 – waha się.

Wartości mierzyłem też ręcznym TDS - wynik to 0,04 .

Dla czego tak się dzieje i jak to wyeliminować

Z góry dziękuje za pomoc

Pozdrawiam,


Początek 01-10-2010

Szkło 120x55x50 optiwhite , cyrkulacja 2x tunze 6045 1 x tuzne 6055, Odpieniacz BK 200 mini VS12, UV JBL 18 W, Tunze Wavebox,Phobos 2x110 Cree + 2x39W T5 .... masa innych rzeczy

dsc02048d.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile litrów wody spuściłeś? Kiedyś miałem podobny przypadek, ale po 20-30l chyba się żywica przepłukała i doszło do 000


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie masz nic w instalacji po RO, co może uwalniać syf do wody (jakieś metalowe części czy coś w ten deseń)? Jesteś pewny działania TDSa (zmierz np. surową wodę)?


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Dzięki za odpowiedź.

Surowa woda to 275, co do przelania wody to przelewa się do tej pory z wynikiem 004.

Pozdrawiam,


Początek 01-10-2010

Szkło 120x55x50 optiwhite , cyrkulacja 2x tunze 6045 1 x tuzne 6055, Odpieniacz BK 200 mini VS12, UV JBL 18 W, Tunze Wavebox,Phobos 2x110 Cree + 2x39W T5 .... masa innych rzeczy

dsc02048d.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jeśli wszystko czyste a po żywicy wciąż będziesz miał więcej niż przed nią pomimo jej "przepłukania" to ja bym zmieniał żywicę


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też obstawiałbym żywicę.

Przy kupnie nowej możesz pomyśleć nad dokupieniem drugiego pojemnika na żywicę, wtedy wpinasz 2 x DI w szeregu z czujnikiem TDSa pomiędzy nimi. Jeżeli pierwsza po RO żywica zaczyna syfić (wynik powyżej 000), to przepinasz DI nr 2 w jej miejsce, a do nr 1 wsypujesz nowy wkład i dajesz na koniec kolejki (mam nadzieję, że da się to jakoś zrozumieć :clowning). Koszt rozwiązania nie jest duży, a masz pewność że jak zaczyna lecieć żywica, to i tak lejesz do baniaka czyściutką wodę.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki,

W takim razie zamawiam żywicę i drugi filtr DI.

Serdecznie Pozdrawiam,


Początek 01-10-2010

Szkło 120x55x50 optiwhite , cyrkulacja 2x tunze 6045 1 x tuzne 6055, Odpieniacz BK 200 mini VS12, UV JBL 18 W, Tunze Wavebox,Phobos 2x110 Cree + 2x39W T5 .... masa innych rzeczy

dsc02048d.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, przecież wystarczy mierzyć wodę po żywicy. Jak zrobisz 10 l i potem wylejesz bo się okazało że żywica akurat na tym wiadrze padła to wielkiej straty nie będzie. W szafce pod ręką zapasowa ilość żywicy, wymieniasz i jedziesz dalej.


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie że można zostać przy jednej żywicy, ale po primo TDS ma swoją dokładność i gdy pokazuje wynik >000 to nie wiadomo od jak dawna woda nie jest już do końca oczyszczana, po drugie primo :waving nie każdy robi wodę po 10 l. na raz sprawdzając co chwilę TDSa, a po trzecie primo koszt rozwiązania jest naprawdę znikomy i jednorazowy, a samo stosowanie dobrowolne :clowning


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie. Ja nie chcę krytykować, pomysł jest na prawdę dobry i może przy dużych ilościach na podmianę takie rozwiązanie jest faktycznie wygodne i zapewniające bezpieczeństwo, spojrzałem tylko na to z perspektywy 5% podmian ... dobra zwracam honor :clowning


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też staram się unikać przesady i strzelania z armaty do muchy, ale w tym akurat wypadku można w prosty sposób wyeliminować jedną z częstych przyczyn kłopotów z baniakiem. Ale bynajmniej nie upieram się, że to "must have" :clowning


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kapuhy -- widze jednak pewna rozbieznosc... bo co jesli w szeregu padnie _DRUGA_zywica a pierwsza bedzie ok ?

Caly pomysl opiera sie ze padnie nr 1 ktora jest po membranie...


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Druga żywica jest zawsze świeższa (dla pewności można ją sprawdzić zaraz po wymianie) i płynie przez nią czysta woda po pierwszej żywicy, dlatego nie zużywa się wcale lub tylko w minimalnym stopniu. Szanse, że padnie jako pierwsza są minimalne.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli defacto nalezy wpierw odczekac jakis czas zanim dolozymy drugie "pudelko"... jak wsadzimy obie na raz to....fifty-fifty.. ;P


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet na starcie systemu od zera przez drugą żywicę płynie woda w pełni oczyszczona (co widać na TDSie po pierwszej), więc szybciej padnie ta, która bierze syf na klatę :clowning Na tym polega sens całej zabawy - pierwsza żywica zawsze mocniej dostaje po tyłku i szybciej zaczyna "popuszczać", a druga jest buforem ochronnym. Przy wymianie bufor ląduje na linii frontu i sytuacja się powtarza. Ale przyznaję, ten system (tak jak każdy inny) nie daje 100% pewności z prostego powodu - idealnych rozwiązań nie ma :waving


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.