Skocz do zawartości
Tester

Pierwsza rocznica - moje przemyslenia (dlugie i nuudne)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Dzisiaj mija pierwsza rocznica moich zmagań z akwarium morskim. Dokładnie rok temu, Grześ Dyzma przyjechał do mnie i odpaliliśmy akwarium. Moje 200L było w zasadzie kompromisem pomiędzy dostępnym miejscem, funduszami a zrzędzącą zona. Pamiętam jak podjąłem decyzje o baniaku. To było jak grom z nieba, bo od kilku lat miałem jakieś niesprecyzowane myśli, które dążyły w tym kierunku, ale nie bardzo przyjmowały one kształt akwarium. Zaczęło się od nurkowania w holenderskich wrakach na Sri Lance zdaje się jakoś zaraz po tsunami. Byłem ogromnie przejęty skala zniszczeń i przez to może jakoś bardziej wrażliwy na otaczającą przyrodę. Zresztą moja zona twierdzi ze wrażliwość na piękno przyrody i respekt dla niej samej to jedna z moich największych zalet. Jeśli dodam ze moje biologiczne wyksztalcenie szło w parze z zamiłowaniami pomyślelibyście ze to jest idealna sytuacja. Niestety w 2000 roku wybrałem życie emigranta. Niestety, bo to jest ciężki kawałek chleba. Podniosło to jednak mój standard życia na tyle żeby stać mnie było na pewne rzeczy, włączając wspomniany wyżej pobyt na Sri Lance.

Pamiętam sytuacje sprzed powiedzmy dwudziestu kilku lat, kiedy w Łódzkim Zoo zobaczyłem mały zbiornik z Aiptasiami. Nic innego tam nie było tylko skala i ukwiały. Na etykietce pod zbiornikiem zobaczyłem napis: "szklana róża" Pamiętam ze się tym widokiem zachwyciłem. Rozmawiałem z opiekunem o ukwiałach i dowiedziałem się jak trudno prowadzić taka hodowle. Ale byłem wtedy nastolatkiem i miałem inne rzeczy w głowie. Zwłaszcza ze w domu były już akwaria słodkowodne.

Wracając do tematu, to, kiedy zacząłem myśleć o własnym akwarium to absolutnie nie rozważałem morskiego. Powiem więcej, nie miałem pojęcia o tym ze takie akwarium jest możliwe. W mojej pamięci tkwił fakt ze jest to "extremalnie trudne". W zeszłym roku w kwietniu cos tam googlowalem i trafiłem na zdjęcia domowych baniaków morskich. I to był ten grom, o którym pisałem wyżej. Zacząłem intensywnie czytać NR no (zapisałem się dwunastego kwietnia). Grzesia Dyzmy nie dało się nie zauważyć. Hehe, napisałem PW i jeszcze tego samego dnia oddzwonił. Gadaliśmy chyba z dwie godziny i umówiliśmy się na spotkanie w sklepie w centrum Londynu.

Do sklepów akwarystycznych nie chodziłem od lat. Nie miałem takiej potrzeby. Jednak to, co zobaczyłem w zbiornikach wystawowych przeszło moje najśmielsze oczekiwania. Wiedziałem wtedy ze to tylko kwestia czasu żeby taki zbiornik mieć.

Start? 30tego kwietnia spełniłem to marzenie i w moim pokoju stanęło 200-litrowe akwarium bez sumpa. Na początek było 20kg skały i jakieś 100l wody z podmianki od Marcina Marszalka. Pamiętam jak wpatrywałem się w naga skale wypatrując różnych przejawów życia. Zajęło to z miesiąc zanim Prezes Dyzma pozwolił mi wprowadzić ... xenię LOL. Miesiąc męczarni i walki z własną niecierpliwością. Potem już jakoś poszło: grzybki, sarno, parka błazenków... Jednak nie było tak pięknie jak na zdjęciach. Zacząłem się złościć na brak sumpa, na glony, na światło..., Ale w sumie to wszystko w normie. Jeśli chodzi o rozbudowę to w ciągu ostatniego roku dołożyłem sumpa, drugie akwarium z NP, dokupiłem z 15 kg skały. No i oczywiście powiększyłem obsadę. Wszystko jednak w granicach normy i bez jakichś nonszalancji. Jednak w ciągu tego roku nie zbliżyłem się w żaden sposób do czołówki najpiękniejszych zbiorników. Mimo ze wszyscy goście stawiają oczy w slup jak widza moje 200L ja jakoś nie jestem zadowolony. Nie idzie to wszystko tak jakbym chciał. Na początku pisałem relacje ze stawiania zbiornika, ale odpuściłem sobie, bo ani to było piękne ani ciekawe - ot zwykły zbiornik, jakich wiele. Zresztą wszystkie trawiące mnie kłopoty opisywałem w osobnych watkach.

Katastrofy? A jakże, były, choć nie jakieś tragiczne w skutkach. Ot zalałem kuchnie, łazienkę i pokój, w którym staja akwaria. Luzik, mam jeszcze parę pokoi do zalania LOL. Co do samego życia, to walczyłem z ospa, nawet skutecznie, tyle ze cześć korali się ze mną nie zgodziła i wybrała wieczna rafę. Ryby nie straciłem żadnej. Wszystko, co wprowadziłem do tej pory pływa. Wyjątek jedna babka i jeden pterapogon, które oddałem do sklepu. Z koralami już gorzej - straciłem kilka egzemplarzy jak pisałem wyżej. Obecnie mam cyjano. Ale znam powód i cierpliwie czekam aż sobie pójdzie. Aaa i do tego pojawiły się wirki. Na razie kontroluje sprawę...

Frustracje? Ech są, niestety. Pewnie wiecie jak to jest, kiedy ciągle cos idzie nie tak. Zwłaszcza, jeśli trzeba złapać rybę:clowning Czasami mimo moich starań widzę jak cos umiera...

Forum? Skarbnica wiedzy. Przyjaźni ludzie tym bardziej jak się ich poznało na zlocie w Milówce. Widzę jednak tendencje do pewnej ewolucji. Starzy wyjadacze powoli odchodzą, nowi wyjadacze dopiero się rodzą. Martwi mnie dodatkowo fakt ze chyba coraz mniej odpowiedzialnych ludzi lapie się za to hobby. Wspominając rady sprzed roku, czytając FAQ i posty z lat 2006/2009 zastanawia mnie skąd się biorą ludzie, którzy po miesiącu od założenia akwa wpuszczają pokolca do 100 litrów. Złości mnie bardzo brak odpowiedzialności i szacunku dla życia. Cale szczęście ze takich ludzi jest na forum mniej niż tych, co wkładają cale serce w swoje rafy.

Pieniądze? Hmm, tu nie napisze dużo, bo wszyscy oprócz mojej zony wiedza jak jest:)

Oczekiwania? Spełnione w 110%. To jest to, czego szukałem. Czuje olbrzymia satysfakcje, kiedy widzę ze to, co robię przynosi efekty. Moje akwaria to jedna z pierwszych myśli po przebudzeniu i jedna z ostatnich przed snem. Kocham to hobby za piękno, kolory i nieprzewidywalność. To ze stawia przede mną coraz to nowe wyzwania. Każda czynność związana z akwarium sprawia mi przyjemność, od czyszczenia po picie piwka przed zbiorniczkami. Na początku walczyłem z problemami - teraz dopasowuje się do nich. Takie podejście wpływa bardzo pozytywnie na moje zbiorniki.

Nauka? Jak najbardziej. Zwłaszcza cierpliwości:). Na większość problemów, z wyjątkiem ewidentnych błędów czy wypadków najlepszym lekarstwem jest czas. Samo przyszło, samo pójdzie. A ciągle grzebanie przy problemie tylko go pogarsza. To jest moje hobby, przyjemność a nie kara i przykry obowiązek. Poza tym uczę się czegoś nowego. Czegoś, co jest zgodne z moimi zainteresowaniami i wyksztalceniem. Jak to fajnie ze po tylu latach człowiek odświeża swoja wiedze ze studiów.

Tym nuuudnym postem:) chciałem podziekować Wam za pomoc, słowa otuchy i rady, które mi udzielacie. Na ta skromna rocznice życzę sobie i Wam radości z tego, co robimy, cierpliwości i.. Pieniędzy na rozwój naszego hobby.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wtam.

Wcale nie nudny post wrecz przeciwnie uwazam ze takie informacje przydaja sie innym oraz mozna zgromadzic pewne doswiadczenia z zycia wziete.

Super post i zycze dalszego powodzenia

Pozdrawiam

Norbert


500L OptiW.12mm +sump112L

Odpieniacz BubbleKing mini200.Pompa obegowa New Jet 4500L/h , cyrkulacja 2xTunze6095 + multicontroler7096+JEBAO RW15 .oswietlenie Giesemann Infinity 2x250W+4xT5 ok 35kg skaly + 20kg Livesand+ Sera Siporax 3l.Automatyczna doleweka i inne duperele + TM Bio NP Pellets sie kreca.Reaktor Wapnia ala Dastaco

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poruszające wyznanie, aż łezka w oku może się zakręcić. Takich miłośników (zapaleńców) życia morskiego aby więcej.

pozdr

Tomek


akwa 300 l + sump 100 l i masa potrzebnych i niepotrzebnych dupereli :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez sie ciesze i wpraszam sie na roczicowe piwko. Fajnie ze morszczakow w Londynie i nie tylko przybywa jak grzybow po deszczu. Namawiam do czytania pytania dwa razy przed startem. Brak znajomosci cenowych czesto wykorzystuja sklepy stacjonarne i ebay.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje z okazji rocznicy i powodzenia na przyszlosc...


Kostka 70x70x55(270L)+sump 112L,LED 120W+4*24W T5,NewJet 2300,Tunze 7096+2x6055,Dolewka Zajac,Grzalka Eheim 150Watt,Bubble Magus 155Pro na igle AquaBee,Multi Kontroler made in china,dozownik Marine Magic,Resun 250g Ozonator

4966_4997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:clowning

tester, kurde ty to sentymentalny jesteś :waving


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, wiem o czym piszesz, mam podobnie, ciągle mało, wiedzy, doświadczeń, wciąż nowe cele, poziom wyżej niż poprzednie, ale satysfakcja z sukcesów, bezcenna... A forum? Cóż, nieodłączna część życia...

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajne przemyślenia, wcale nie są nudne :clowning Jeszcze trochę i w lipcu stuknie mi rocznica z morską przygodą :waving

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester gratulacje, każdy z nas wie jak to jest mam nadzieje że opijemy to na III ZLOCIE w Milówce:)


"500L+ 120L sump, obieg Aquabee5000,2xHQI 150W+2x80W T5,cyrkulacja JVP 102+2x201b,1xresun15000,Tunze 6095(łącznie 47000l/h),BRAK ODPIENIACZA TYLKO ALGAESCRUBBER!!

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester - kibicowałem Twoim projektom, zwłaszcza, że startowaliśmy w podobnym czasie. Pewne przemyślenia - hmmm, jakbym czytał o sobie. Opis fajny, wzloty i upadki, widać wytrwałość, ale naprawdę nie było chwili zwątpienia?


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super to ująłeś, powodzenia Tobie jak i nam wszystkim :clowning


Akwarium 180L Ricordea&Zoa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#348661 premiero :

Opis fajny, wzloty i upadki, widać wytrwałość, ale naprawdę nie było chwili zwątpienia?

tak zeby zrezygnowac? Nie. Owszem byly sytuacje kiedy zastanawialem sie co robie nie tak, albo kiedy przytlaczala mnie mysle ze jeszcze tyle czasu potrzeba na jakis efekt. Nigdy jednak nie myslalem zeby sie poddac. Zreszta im bardziej w to brne tym bardziej chce wiecej :clowning


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tester[/b]] Zreszta im bardziej w to brne tym bardziej chce wiecej :clowning

O! I właśnie o to chodzi. Sam się zastanawiam' date=' czy niedługo nie trzeba będzie oficjalnie uznać nowego rodzaj nałogu:

[i']syndrom uzależnienia od akwarium morskiego[/i].:waving:bump1


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj bylem widzialem i absolutnie nie ma sie czego wstydzic. Akwarium zdrowe, kolorowe napompowane, wypolipowane. Zbiornik NP za***isty (tu chyba miales jakiegos mentora:D) Pokoj w ktorym stoi baniak to prawdziwe laboratorium. Bartek to Twoj pierwszy zbiornik, prawdziwy poligon doswiadczalny. Drugi projekt bedzie dopieszczony.Mowi sie ze lepiej uczyc sie na cudzych bledach, ale osobiscie uwazam ze w akwarystyce jest na odwrot. Doswiadczenie z upadkow i wzlotow bezcenne.

Mi za miesiac minie 3 lata i dalej jestem w lesie, ale najwazniejsze zeby sie nie spalac, nie spieszyc, znalezc swoj styl i droge i w momencie kiedy widzi sie fajniejszy baniak nie zmieniac nic haotycznie a zastanowic sie co poprawic co dopracowac i przede wszystkim powoli. Zamilowanie musi wziac gore nad ambicja. Takie moje refleksje

P.S swoja droga fajny pomysl na watek "Nasze rocznice"


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Post bardzo ciekawy, zwłaszcza ta część o cierpliwości, ostatnio schodzącej chyba na dalszy plan... Cieszę się, że trafiłeś na forum, bo coby nie mówić chemia w morskim jest bardzo ważna, a dla większości to jednak czarna magia jest (a już dla mnie wybitnie :clowning). Różnych powtarzanych opinii i półprawd dotyczących chemii jest od sporo, wiele z nich bez głębszego uzasadnienia, więc zawsze przyda się ktoś nieco bardziej ogarniający temat :waving Szkoda tylko, że w "Skąd" jest bardziej London, a mniej Łódź, byłoby bliżej :)

No i powodzenia z baniaczkiem :D


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:clowning Twój post świetnie pokazuje czym jest morszczyzna. To nie jest cacuszko które po prostu można sobie kupić trzeba je jeszcze zrozumieć dlatego nas tak bardzo to kręci :waving

450 lit + 120 lit sump; 2*150 HQI+2*54 T5 ; Deltec APF 600; AM OR 3500-obieg; 1*4500+1*8000+1*4400-cyrkulacja;

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=23191

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.