Skocz do zawartości
fedrex

Prosze o rade

Rekomendowane odpowiedzi

Witam; do poniedzialku wieczor musze podjac decyzje czy zalozyc nowe akwarium slodkowodne (np. Tanganika) czy szarpnac sie na morskie... Bardzo chce to ostatnie ale nie moge wyczaic jak sie po zalozeniu robi wode na podmiany? Ze sprzet RO wiem (choc nie wiem jaki jest dobry) ; ze odwrocona osmoza a potem sol takze ale nigdzie nie moge znalezc jak sie podlacza te aparature (RO) i jak przebiega proces uzyskiwania tej oczyszczonej wody? Czy ktos moglby mi to w miare obrazowo wytlumaczyc? Krotko mowiac: jak wyglada instalacja tego sprzetu? czego wymaga? (np zbiornika) i jak dlugo przebiega?

Dzieki z gory; pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze jest Odwrócona osmoza założysz ją zaraz po zakupie w bardzo prosty sposób według instrukcji do tego najlepiej filtr DI do uzyskania bardzo czystej wody a potem już zasalasz około 1kg na 30l wody RO/DI.I to cała filozofia.

Pozdrawiam.


108l z panelem+HQI 70w 13000k Aqua medic + Ati Actinic 20 000k 24w +9kg LR+LS Odpieniacz-DIY 1200l/h+jvp-101 3000l/h +obieg-600l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filtr RO podlaczasz do kranu z gwintem (jak pralke). Cisnienie wody robi reszte. Bardzo proste.

Szybkosc zdobywania zalezy od cisnienia w kranie i wydajnosci filtra. Te mniej wydajne (w litrach), czyszcza troche lepiej.

Ja na 5 l wody czekam 15 min. Nawet jakbys czekal godzine, to zaden problem. Kanister stawiasz do zlewu, wanny itp i do niego zbierasz. W tym przypadku nie musisz obawiac sie zalania podlogi.

Za RO warto podlaczyc DI (szeregowo, zaden problem).

Wode do podmiany wlewasz do wiadra, podgrzewasz do ok 25°C, wrzucasz pompke lub kostke napowietrzacza i powoli wsypujesz sol, kontrolujac po zamieszaniu stezenie (refraktometr jest latwy w obsludze).

Co tydzien potrzebujesz ok 5-10 % objetosci akwarium do podmiany i znacznie wiecej do uzupelniania odparowanej wody (bez soli).


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za tak szybka reakcje:)

Prosze o kontrole reasumcji:

potrzebuje w domu zaworu wody jak do pralki; tam podlaczam te ustrojstwo.... Czy ten filtr RO nie musi byc w niczym zanurzony? tzn> czy nie potrzebuje dodatkowego zbiornika? jesli nie... to rozumiem, ze woda idzie do przygotowanego w tym celu baniaka? Czy sa filtry uwzdledniajace w polaczeniu szeregowym DI, o ktorym mowi Stani? Zbiornik na ktory mam sie zdecydowac ma 160 l. Tzn; ze musze na podmiane wyprodukowac 20 litrow cotygodniowo.... jak temu wrozycie?

Sorry za glupie pytania; od 1998 roku mam slodkowone akwaria ale morszczyzna ciagnie mnie strasznie. Boje sie jednak czy temu podolam? No i szukam potanienia kosztow bo gosc co mi proponuje rozruch proponuje tez wode na wymiane : 5 zl za litr; to chyba szalenstwo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm; jak to wyglada to juz mi sie udalo z grubsza znalezc Wlodek; ale jak to dostane do domu to co ja mam z tym Qrde zrobic? o to mi chodzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzieki za info i linki; teraz wreszcie wiem o co chodzi. Mam jeszcze jedno pytanie na teraz: w sklepie mowiono, ze wymiana 10% wody co tydzien jest obowiazkowa przez pierwsze 3-4 miesiace a jak sie akwa ustabilizuje to wymiana raz na 2 tyg. lub raz na miesiac. Czy mozecie to zweryfikowac???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze się nie znam na morskim, bo swoje dopiero zakładam, ale to jest myślę tak samo, jak w przypadku wody słodkiej. Czyli: w czasie dojrzewania, jak nie ma tam jeszcze życia, to parametry nie są takie kluczowe i można wodę wymieniać rzadziej. Dzięki większemu stężeniu azotanów/azotynów będą się szybciej namnażały bakterie nitryfikacyjne, bo będą miały więcej jedzonka. Jak już akwa dojrzeje i wpuścisz do niego pierwsze życie, to parametry mają znaczenie i najlepiej jest wtedy mierzyć NO2/NO3 i ustosunkować się do wyników. Czas co jaki należy podmieniać wodę zależy od wielkości zbiornika. W mniejszym ciężej utrzymać na długo dobre parametry, bo taki mikrosystem nie stabilizuję się samodzielnie, dlatego podmiany wymagane są częściej. W większym można nieco rzadziej, ale ogólnie zawsze lepiej jest wymieniać częściej małe ilości, niż rzadko więcej. Jeszcze taka uwaga (o ile dobrze się orientuję, w przeciwnym razie proszę bardziej doświadczonych kolegów o sprostowanie) - mniej wymagające koralowce lubią nawet wodę bardziej zanieczyszczoną np. PO4 i się nawet w takiej wodzie lepiej rozwijają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przez pierwsze 3 miesiace od startu nie musisz robic podmian. Niech sie to wszystko ustabilizuje i wyjalowi. Oczywiscie o parametry musisz dbac (Ca, Mg, kH, pH, NO3 i PO4).

Pozniej mozesz robic podmianki co tydzien lub co 2, 2x wieksze.

Dla przykladu, ja robie 5% co tydzien, inni 10 % co dwa, jeszcze inni wiecej lub mniej.

Stosujac rozne trojniki mozesz RO podlaczyc rowniez do tego cienkiego kraniku zimnej wody pod umywalka itp...

Filtr DI ma przylacza takie jak RO, wiec wezyk z czysta woda po RO podlaczasz do DI i zestaw gotowy.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki. Stani to mi bardzo pomoglo bo oznacza, ze jak wyjade na 2 tygodnie to bez podmiany akwa przezyje. To mnie bardzo straszylo; mowiac szczerze. Jak wyjezdzam ma kto karmic ryby ale podmienic wody niestety nie podmieni. Hmm; jeszcze jeden argument na tak:) Tylko czy to wszystko razem nie jest kurcze zbyt skomplikowane?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej:)

Zobacz sobie w linkach które CI podałem Dzienniki z zakładania akwarium.

Np mój wątek ( byłem w gorącej wodzie kąpany i miałem bardzo dużo prostych pytań,i prostych błędów, więc na pewno trochę odpowiedzi znajdziesz i wszystko Ci się rozjaśni co i jak;) I będziesz wiedział czego nie robić na początku :)

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=275175#275175

A poniżej masz linki do innych lepszych dzienników niż mój;):)

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=26593

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=31979

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=27410

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=28723

A jak Ci będzie mało, to popatrz na resztę w dziale Nasze Akwaria.

Jak to przejrzysz , to wszystko Ci się trochę rozjaśni:P

No i na pewno przyda się też ten podstawowy link;

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=4445

Pozdrawiam

Seba


663l OW P+2xB (170x65x60h)+ sump (150x55x45h), 2x Blau WM 2x13K, NewJet 4500, APF 600, 55kg LR+ 25 DR, 30kg LS, Kessil 2x A360WE + kontroler

LPS, SPS, Miękkie,ukwiał. Sól AF, Balling Ca+Kh, + Jod, Coral E i A

Karmienie: 6-8 kostkek dziennie + płatki Ocean nutrition.

gallery_11020_2503_65257.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z podmianami nie ma problemu, jak napisał Stani, ale przez te 2 tygodnie jak wyjedziesz, to odparuje ci sporo wody, co wpłynie na zwiększenie zasolenia. Więc albo automatyczna dolewka, albo tymczasowy opiekun będzie dolewał odparowaną wodę.


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.