Skocz do zawartości
ejerzyk

jajeczka z ukwiała?!

Rekomendowane odpowiedzi

Wylatuje z końca macki quadricolora i wygląda jak jakieś małe jajeczka w cienkim pasku galaretki. Część się odrywa i leci z prądem wody, części oderwać się pomaga clarkson i giną w jego paszczy... Czy ktoś widział kiedyś coś takiego? Co to może być?

Zdjęcia:

45288350.jpg

76130721.jpg

97211407.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może nie na temat, ale zdjęcia wyszły Ci przepiękne. Gratuluję.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na czas może błaznowi zwieracz nie wytrzymał i ukwiał skorzystał z okazji łapiąc ikrę?? :D


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Tomasz. Bałem się czy dobrze wyjdą, bo przy samych niebieskich LEDach robiłem, ale jakoś się udało.

Ale ukwiał tego nie łapał. On to produkuje. Koniec tej macki z której lecą te jajeczka jest jakby rozerwany i co jakiś czas odrywa się następna porcja galaretki z kilkoma/kilkunastoma "jajeczkami" - dziwaczne, nie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to pobudziłeś ciekawość!


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a może to jakiś pasożyt ?? trzeba by było się uważanie przyjrzeć temu bo jeśli nawet by się rozmnażał płciowy to jajeczka powinny wyjść innym otworem


akwarium: 300 litrów + 70 litrów sump, 65 kg LS, oświetlenie 8x54W, odpieniacz turbo 1000

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też o tym pomyślałem, ale nawet jak pasożyt, to jaki i jak się go można pozbyć? Może przez niego ukwiał jest ostatnio taki kiepski? Chociaż dzisiaj miał się całkiem nieźle i na koniec dnia wypluł te jajeczka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koralowce mają różne formy rozmnażania,jeżeli to jest cykl rozmnażania to :thumbsup: brawo :unworthy: mało kto może się pochwalić takim zjawiskiem

Na filmku jest podobnie

i tu


LPS-ZOA http://nano-reef.pl/...894-nano-rafka/ <> http://reefcentral.c...d.php?t=1639117

Schuran Jetskim-100,Aqua Medic Nanoprop 5000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Nemezis za tę podpowiedź. Co prawda nadal nie wiem, czy on te jajeczka wysyła z końców rozerwanych macek, czy tylko one tam dojrzewają, a w końcowej fazie je wypluwa gębką? I jak to się ma do tego, że przez ostatnie tygodnie był taki zmarniały? :) Humorzasty, bo w ciąży?

W każdym razie znalazłem coś ciekawego na ten temat (BTA = bubble-tip anemone):

When it comes to reproduction, BTAs do have separate sexes. Some are male and some female, and they will spawn from time to time by releasing large numbers of sperm and eggs into surrounding waters. Some of these gametes will end up meeting each other, and once fertilization occurs, the eggs will develop into larvae. Then, these will eventually settle to the bottom and begin to grow into adult anemones, which can start the reproductive cycle all over. Note that while numerous hobbyists have reported that BTAs will spawn in aquariums, apparently none of the larvae survive to give rise to new anemones.

Sexual reproduction is important because it allows the genes of different anemones to mix, thus ensuring that there is some diversity in a population. But, BTAs can also reproduce asexually. Most other species of anemone only reproduce sexually, but BTAs can make more of themselves without the use of any sperm or eggs to produce genetic clones. They can do it frequently, too.

tekst pochodzi z Aquarium Invertebrates: Entacmaea quadricolor: The Bubble-Tip Anemone by James W. Fatherree, M.Sc.

i wynika z niego, że to dosyć popularne zjawisko w akwariach, ale u mnie z płciowego rozmnażania nici, bo nie ma samczyka, a poza tym i tak się jeszcze nikomu w akwarium to nie udało.

Przed chwilą zrobiłem jeszcze kilka zdjęć przedstawiających jajeczka w mackach:

12534934.jpg

90070844.jpg

Znalazłem też ciekawy artykuł nt. płciowego rozmnażania ukwiałów (quadricolora i H. crispa): Embryonic and Larval Development of the Host Sea Anemones Entacmaea quadricolor and Heteractis crispa by Anna Scott and Peter L. Harrison

a tutaj możecie poczytać dialogi akwarystów, u których dochodziło do podobnego rozmnażania. (bardzo ciekawe zdjęcia pokazujące rozpylanie spermy):

FAQs on Anemone Reproduction

Mam nadzieję, że Was to zaciekawiło, pozdrowienia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ejerzyk - myśle że to rzeczywiście jest rozmnażanko. Masz tylko jednego ukwiała ??

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że ukwiał nie musi wyczuć partnera żeby doszło do rozmnożenia płciowego,a raczej idealne warunki jak parametry i karmienie pobudzają je do rozmnażania :)

Co do humorku i wyglądu ukwiała to pewnie przez produkcje jajeczek.Szkoda ze nie masz samczyka-ukwiała to by się dzialo bo byś miał na utrzymaniu z setkę ukwiałów :)


LPS-ZOA http://nano-reef.pl/...894-nano-rafka/ <> http://reefcentral.c...d.php?t=1639117

Schuran Jetskim-100,Aqua Medic Nanoprop 5000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

....w takim razie pozostaje ci tylko zakupienie 2-3 małych egzemplarzy z innego źródła niż zakupiony i uzbroić się w cierpliwość. Być może ,może .... chociaż rozmnażanie płuciowe to nie podział i z pewnością wymaga innego podejścia do problemu.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może, może... zobaczymy, ale najpierw będzie większe akwa, bo tu już brakuje miejsca na następne quadrisie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.