Skocz do zawartości
lukiblack

Problem z bieleniem acropor

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Od jakiegoś czasu (luty-marzec) mam problem z kolorami SPS'ów. Powodem był spadek kh oraz później zbyt szybki jego wzrost. Od marca regularnie mierzę i uzupełniam kh - metodą ballinga, co 2-3 dni daję 1-2 krople KZ AminoAcid. Niestety jakiś miesiąc temu jak kolory zaczęły powolutku wracać rozpoczęło się "podwijanie sukienki" u Acropor oraz u jednej sztuki bielenie na zielono - tą połamałem w miejscu zdrowej tkanki i już nie bieleje/zielenieje. Mój zbiornik to 200l z oświetleniem T5, na kulkach od września. Zgodnie z sugestiami tomasza dodałem kolejną cyrkulację skierowaną na SPSy. Nowe SPS'y zaczynają bieleć od dołu (jak na zdjęciach) po około 1,5 miesiąca w zbiorniku. Obecnie wszystkie Acropory odzyskują kolory ale cały czas bieleją.

Moje parametry regularnie mierzone:

kh- 7,5

NO3 - 0-5

PO4 - ostatnio mierzone hanką 0,00

Ca - 400

Mg - 1320

zasolenie 1,024

Oczywiście RO i odpieniacz są w porządku.

Po przeczytaniu wątków o bieleniu nasuwa mi się jeden wniosek - mam coś podobnego KIDULT'owego pomoru SPSów. Z tą jednak różnicą że nie używam soli bez NaCl - co było przyczyną u KIDULTa. Podobnie jak u niego LPS'y czują się jak w niebie, pięknie wybarwione i napompowane jak nigdy. Również używam soli KZ'ta.

Miałem pewne teorie ale niestety nie słuszne bo widzę cały czas postępujące bielenie. Może burza mózgów coś pomoże.

3849-02.jpg

3849-03.jpg

3849-04.jpg

Jeżeli macie jakieś sugestie to proszę o pomoc.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może to wina tych zerowych wartości PO4 i bardzo niskiego NO3.

Zmniejsz ilosć paletek w filtrze i ewentualnie karm więcej.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Pelletek mam obecnie około 120 ml - miałem około 180 ml, zmniejszyłem w systemie ratalnym jakiś miesiąc temu - brak poprawy ale LPSy od tamtego czasu zdecydowanie lepiej wyglądają. Sądzę że to jednak nie wina pelletek - pytanie ci innego wykańcza mi Acropory.

Karmię więcej w dzień ryby a w nocy koralowce - nie widzę poprawy.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam od kilku tyg dzieje się coś u mnie co nie mogę pokapować, czy to podjadanie czy coś innego może mi pomożecie bo to dla mnie dziwna sytuacja.

i81.JPG

Uploaded with ImageShack.us


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

100ml ca mg kh

podmiana co 2 tyg 40L


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie "podnoszą sukienki" tam gdzie nie ma światła, od spodu, ale to chyba nie jest tego problem. Od jakiegoś miesiąca zaczynają się znowu "oblewać" tkanką mimo, że poza obniżeniem NO3 z 30 do 10 nic się nie zmieniło. Aha, zmeniłem sól na FSRS i wstawiłem lepszy odpieniacz. Reszta parametrów stabilna.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli lejesz mikro, karmisz, cyrkulacja jest dobra, korale mają światło i nie wypatrzysz robaków to podmieniaj 10% co 3 dni. Zrób tak z 6 -8 razy na dobrej soli. Woda na podmiankę ma mieć idealne KH - jak woda w baniaku, reszta nie jest aż taka ważna.

Jeszcze nie spotkałem się z sytuacją, gdzie taka technika nie dała pozytywnych rezultatów.

Niektórych rzeczy nie jesteśmy w stanie monitorować bez laboratorium, a podmiany wody "prostują" wszystko. Im starszy baniak tym są ważniejsze. Przy SPS`ach warto co rok wymienić 50% wody lub więcej.

Edytowane przez MarcosB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie właśnie nie leje mikro obecnie od kilku miechów, ale miałem zamiar wznowić, podmiany wcześniej miałem co tydzień 40l ale nie zawsze był czas i wychodzi tak co dwa tyg, ale nie wiem czy nie będę musiał wrócić do co tygodniowych podmianek.


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MarcosB podpisuje sie rekami i nogami co do podmian ktore prostuja akwarium. systematyczne podmiany u mnie co tydzien i za kazdym razem bakterie dolewane sprawily ze korale rosna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moge sie mylic ale kH bylo niestabilne, za szybko w dol albo w gore, acry lubia zawijac kiecki, nie koniecznie od razu, czekaja z tym nawet do dwoch tygodni czasem ale moge sie mylic


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie solanka do podmiany powinna mieć takie samo kh jak w baniaku. U mnie jak miałem podobne problemy częstsze podmianki, z kh innym niż w baniaku, zrobiły akurat więcej szkody niż pożytku, nie wydawało mi się żeby przy 10% miało to taki wpływ na zbiornik ale chyba jednak miało.

Inna sprawa to metoda probiotyczna i wysokie kh też mogą być źródłem problemów, jednak takie objawy przeważnie wskazują na pływające kh.

Edytowane przez grzegorz.k (wyświetl historię edycji)

250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to teraz zapytam tak przydkładowo w baniaku mam kh 7,2 solanka ma 8 co zrobic by miała takie jak w baniaku poczekać dłużej?????


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak usunąć HCO3-, podgrzać-ulotnić??? strącić np. Mg lub Ca???, zobojętnić - kwas???


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przez wszystkie podmianki tylko raz robiłem testy i wyszły ok dlatego nigdy nie miałem problemów z woda, tylko od kilku tyg coś ta jedyna acra mnie niepokoiła, zobaczymy w niedziele przy podmiance zrobię testy sie okaże


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wątpię by różnica Kh solanki i w baniaku to spowodowała,przecież każdy tak ma.Mi też sporo umarło acropor bielejąc od dołu i do dziś nie znam przyczyny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę się wciskać pomiędzy bardziej doświadczonych kolegów ale podobny problem miałam z montiporami. Problem rozwiązały aminokwasy.


550l+80l sump+2x160l szczepkownia+220l kwarantanna, New Jet 8000, AM Turboflotor5000 2xTunze6205, Pacific Sun Pandora, nad wszystkim czuwa Profilux II Plus.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek - a ile i jakich lałeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i ponownie ta sama Acropora w roli głównej, tym razem punktowe utraty tkanki, albo pogryzana nie wiem, parametry w normie, po4 mierzone w środe mała Hanka pokazało 0,00 ta sytuacja stała się w nocy, mam małe podejrzenie ale nie wiem czy to dobry tok myślenia mi się nasuwa, mianowicie po niedzielnym łamaniu korali, postanowiłem dać do sumpa węgiel by wyciągną toksyny z wody, korale odrazu zareagowały pozytywnie przestały się ślinić i szybko wróciły do swojego pierwotnego polipowania, a nie jak to miało miejsce tydzień temu męczyły się 2 - 3 dni zanim wróciły do swojego stanu,w czwartek wieczorem wyciągnąłem węgiel i zastanawia mnie to czy to nie przyczyniło się do takiej sytuacji, dodam że wczoraj był mały fragment zaznaczony kółkiem na zdjęciu, a reszta po dzisiejszej nocy jakieś pomysły macie????

d3xs.jpg

Uploaded with ImageShack.us


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WBD? Mam tak samo. Te co są trochę dluzej, powolutku wracają do formy. Zacząłem więcej karmić.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja karmie 3 razy w tyg 2 kostki wrotki + corale+coralfood

do tego 3 razy aminokwasy+witaminy dla korali


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i tu właśnie nigdy nie mogę nic wyczaić, do 1w nocy nic nie wyłazi, wiem że w baniaku są 3 duże kraby o których wiem jeden to Mitrax na glony a dwa pozostałe to te co w linku, i kilka małych ale one wiecznie skubią skałę dlatego ich nie podejrzewam.

http://pl.reeflex.net/tiere/1120_Actaeodes_tomentosus.htm

http://pl.reeflex.net/tiere/1892_Chlorodiella_nigra.htm

małe kraby co skubią skałę są podobne do tego:

http://pl.reeflex.net/tiere/4471_Pilodius_scabriculus.htm


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.