Skocz do zawartości
Jacek_s

Jak grube szkło na akwa 90x60x55h

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Wstępny projekt i rozmowa ze szklarzem stanęły na szybie 10mm bez wzmocnień bocznych.

Pytanie, czy taka grubość szkła będzie wystarczająca jeśli nie będzie wzmocnień?

Z jakiej grubości szkłai macie zrobione podobnych rozmiarów zbiorniki?

Dziękuje i Pozdrawiam

Jacek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8mm stoi bez wzmocnienia u kumpla na 250l wiec 10mm bedzie dla 300 do 300 ok.

Jeśli rozważasz przezroczysty silikon pomysl o 12mm bedzie sztywniejsze w miejscu klejenia i nie bedzie bombelków,krzyzyków i innych.

Pod naporem szyba się odgina i jej krawedzie - czasem wpływa to nie korzystnie na efekty estetyczne sylikonu czy kleju.

Kwestia też materialów zapewne.

Ps.Fajniejsze bedzie 85x65x55

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bajki

#352702 erni :

Z 10mm będzie git.

Grubość szyb dobiera się od wysokości akwarium a nie od pojemności.:baby

A mi sie wydawało że dobiera się do wysokosci,dlugosci,głebokości i wzmocnień.

Ta tabelka nie nadaje się do niczego ale jak ktoś dobrze napisał i łamię twoją tezę podaną przez ciebie - twoim linkiem:

Cytuje:

Grubości szyb przy konstrukcji akwarium*

Uwaga: podane grubości szkła dotyczą tylko zbiorników o odpowiedniej konstrukcji wzmocnień

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość erni

Ben_sage a jak zrobisz akwarium 300L 100x100x 30cm wysokości z szyby 5mm to wytrzyma i wcale 300L nie trzeba robić z 10mm -zgadzasz się?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#352718 erni :

Ben_sage a jak zrobisz akwarium 300L 100x100x 30cm wysokości z szyby 5mm to wytrzyma i wcale 300L nie trzeba robić z 10mm -zgadzasz się?

Z zasadą nie , natomiast spód banika może usztywnić boki ale to jest ryzyko - może być też cud.

5mm bedzie miało też bardzo małe pole stycznosci i klejenia w tym sztywnosci.

Najbardziej prawdopodobne jest że frontowa lub tylna szyba pusci na srodku przy spodzie.

Teoria nie pokrywa praktyki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość erni

Ben_sage nie mam zamiaru cię przekonywać ,swoje zrobisz jak uważasz.

Osobiście rozmawiałem z Thewaldem i według niego długość akwariumu nie ma znaczenia ,liczy się wysokość i owszem wzmocnienia .Jak dobrze byś patrzył na górze w linku jest napisane że grubości są dobrane z wzmocnieniami.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może pokaż mi takie akwarium przekonaj wszystkich a mnie zaskocz to raz.

A dwa autor tematu "nie chce wzmocnień więc tym się kieruje" i od "samego początku teoretycznie wzmocnienia mnie nie interesują".

Pozdrawiam :baby

PS.Niech Thewald się wypowie i powie mi że mówię zle "lepiej zyć że świadomością niewiedzy niż żyć w błędzie" :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja slodkie 350 mialem z 6mm i bez wzmocnien:clowning owszem nigdy wiecej nie chce miec takiego stresu jak widzialem szyby pod naporem wody,taki baniak dostalem, u kumpla smigal chyba ze 3 lata i u mnie rok,mysle ze 8mm powinno byc ok ale jesli kwotowo nie bedzie wielkiej roznicy zrobilbym z 10mm.teraz mam z 8mm ale ze wzmocnieniami.pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość erni

Wiem ,że bez wzmocnień dlatego napisałem że 10mm.Dałem ci tylko przykład że da się z 5mm szyby zrobić akwarium 300L -wiadomo że ze wzmocnieniami.

http://thewald.webpark.pl/szklo.badania.htm

Szczególnie przeczytaj;uzasadnienie:

" Długość akwarium: zakładam nieskończoną"

Osobiście miałem 100x80x40wysokości z 6mm i wytrzymało ładne kilka lat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#352732 erni :

Wiem ,że bez wzmocnień dlatego napisałem że 10mm.Dałem ci tylko przykład że da się z 5mm szyby zrobić akwarium 300L -wiadomo że ze wzmocnieniami.

http://thewald.webpark.pl/szklo.badania.htm

Szczególnie przeczytaj;uzasadnienie:

" Długość akwarium: zakładam nieskończoną"

Osobiście miałem 100x80x40wysokości z 6mm i wytrzymało ładne kilka lat.

osobiscie tez tak uwazam:)tak jak napisalem poprzedni baniak wytrzymal minimum 4 lata i teraz nadal komus sluzy:)moj mial wymiary 105x50x65wys i pewnie dlatego ledwo wytrzymywal napor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość erni

Ben_sage nie obraż się ale z twoim zdaniem się nie zgodze;

"Jeśli rozważasz przezroczysty silikon pomysl o 12mm bedzie sztywniejsze w miejscu klejenia i nie bedzie bombelków,krzyzyków i innych"

Kleje akwaria i jeszcze nigdy nie miałem w spoinie silikonowej bombelków,pajączków - no chyba że ktoś spartoli to owszem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak kolega na forum mial po zalaniu wyszły krzyżyki na silikonie lub kleju juz nie pamiętam.

Właśnie pod naporem wody szyba się odgieła i taki był wynik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Silikon będzie biały dlatego sprawdzę jaki będzie koszt budowy z szyby 12mm.

Dziękuje Wszystkim za odpowiedzi:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest podobno nawet nauka, którą warto tutaj zastosować, zwana wytrzymałością materiałów. Przez tych, którym było dane studiować ją a nawet zrozumieć zwana "wydymałką" :baby . Zwraca ona w tym przypadku uwagę na długość jak i wysokość tafli szkła. Bowiem nacisk/ciśnienie jest wyrażone w masie przypadającej na jednostkę powierzchni. Przyjmijmy, że baniaczek będzie zalany "pod korek".

Szyba 10mm wytrzyma. Będziesz miał jednak ~3.2mm, dla typowego szkła, odchylenia od osi na środku dłuższej szyby na jej górnej krawędzi, zakładając, że woda sięgnie 10mm poniżej krawędzi.

Nie rozumiem dlaczego nie chcesz wzmocnień/usztywnień ale przyjmuję to do wiadomości. Nie mam doświadczeń/pomiarów związanych z przezroczystym silikonem. Wielu uważa go za "miększy". Jestem zdania, podobnie jak kolega we wcześniejszym wpisie, że przy szybie 10mm nawet z czarnym silikonem trzeba by się postarać by to się solidnie trzymało. Wszak pole powierzchni styku szyb nie jest imponujące za to nacisk spory.

Chyba nie zdradzę tajemnicy gdy napiszę, że szczelina po między klejonymi szybami wypełniona silikonem powinna mieć 0.5...0.8mm grubości. Wtedy zachowana jest odpowiednia proporcja po między szerokością spoiny a jej wytrzymałością. Spotkałem już zbiorniki, w których klejone szyby zostały zetknięte. W dwóch przypadkach nie zakończyło się to dobrze i to niestety nie od razu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle, ze Waldek (TheWald) skleil wiecej duzych baniakow niz wiekszosc osob tutaj teoretyzujacych chocby setke (100l). Dobrze Ben_Sage mowisz - teoria nie zgadza sie z praktyka. Waldek to praktyk.

P.s Rob wzmocnienia - akwa z cienszej szyby ze wzmocnieniami wytrzyma wiecej niz grubsza szyba bez wzmocnien.

Pozdrawiam.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#352822 VDR :

Mysle, ze Waldek (TheWald) skleil wiecej duzych baniakow niz wiekszosc osob tutaj teoretyzujacych chocby setke (100l). Dobrze Ben_Sage mowisz - teoria nie zgadza sie z praktyka. Waldek to praktyk.

P.s Rob wzmocnienia - akwa z cienszej szyby ze wzmocnieniami wytrzyma wiecej niz grubsza szyba bez wzmocnien.

Pozdrawiam.

Poczekaj poczekaj

wiekszosc osob tutaj teoretyzujacych

Waldek to praktyk.

Szuflatkujesz mnie do wiekszosci ? :baby

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ben_Sage - nie czytaj miedzy wierszami :baby Nie znam Cie wiec nie moge oceniac. Byc moze skleiles setki tysiaczek. Moge jedynie stwierdzic ze o TheWaldzie slysze odkad zajmuje sie akwarystyka i wiele osob ma duze baniaki sklejone przez niego.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Danielj brawo za ten link :) ! Chciałbym zwrócić szczególną uwagę na dwa rodzaje wzmocnień. Mianowicie to z pełną, sięgającą ścianek bocznych i niepełną listwą wzmacniającą na górnej krawędzi. W materiale nie dostrzegłem symulacji z mostkiem po między wzmocnieniami/szybami na górnej krawędzi. Przy 90cm szerokości szyby nie ma to jeszcze zastosowania ale przy 150cm by nie dawać grubego szkła jak najbardziej.

Nie żebym od razu chciał teoretyzować ale jak kleiłem 60x40x40 z 4mm szkła to po pierwsze policzyłem co i jak ma być by potem spać spokojnie. Skoro to nie wiedza tajemna/czary tylko policzalny obiekt techniczny to dla czego miałbym się zdawać na doświadczenie, którego nie mam gdyż skleiłem raptem kilka zbiorników, łącznie z takim, który trzeba było kleić w pomieszczeniu docelowm bo nie wszedłby przez drzwi :baby ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 80x80x45h z szyby full opti, 8 mm bez wzmocnień,

Przezroczysty silikon z 8 pęcherzykami. Kleił mi to pan Powelski pod dość dużą presją :lol:. Zrobił to lepiej niż profesjonalnie. Odgięcie po zalaniu 2 mm. Jednak gdybym miał kleić powyżej 45 cm wybrałbym szkło 10 mm.

Zdaniem szklarza im cieńsze szkło tym przezroczysty silikon zostawia mniej pęcherzyków. Przy większej grubości już nie przyjął by ode mnie zlecenia. Głownie z uwagi na dużą presję pod kątem owych pęcherzyków, które de facto wyglądają gorzej niż źle na przezroczystym silikonie i opti.


250 full opti (80x80x45) / tunze 6045 / RO + DY / Sump 85 - czeka na zalanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam mam 90 x 60 x 50h z szyby 8 bez wzmocnien i wszystko oki. Wiec twoje wymiary z 10 spokojnie wystarcza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.