Skocz do zawartości
Gość kawa93

Gobiodon Okinawae

Rekomendowane odpowiedzi

Gość kawa93

Witam. Jakim pokarmem karmić Gobiodona Okinawae? Narazie podaję mu ikrę homara - bez problemu je. Solowca i drobny mysis wypluwa, bo ma strasznie małą buźkę :) Jaki inny pokarm niż ikra homara będzie dobry?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie je wszystko co mu sie do pyszczka miesci, solowca tez wcina.


Jest : BofT'owe +/- 288l w obiegu; 2x Maxpect Ethereal + ICV6, AquaMedic DC Runner 3.2, Gyre XF-330, Maxspect MJ- SK400, ~30kg rock, 10kg sand.

Było :  Mój Reefmax - Tunze 9002, 2 x Koralia nano 1600, Newjet1200, 1 x Ati Actinic, Aquablue plus, Aquablue special, ~15kg LR, ~6kg LS - start 13.01.2011 i nowy baniak 20L a w nim troche skałki i żwirku koralowego + krewetka modliszkowa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że plankton i świeżo wykluty solowiec. Dorosłą artemię też powinien jeść, z czasem się nauczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie jadł co podałem, generalnie solowiec i artemia. Lubi sobie kąsnąć polipy korali u mnie mieszkał na pseudogorgoni

którą raz na jakiś czas podskubywał nie miałem jeszcze wtedy sps'ów. Pocieszna rybka :)


666 w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam go prawie dwa lata.Wcina tylko mrożonki.Najpierw zabiera się za największe a potem wypluwa i zaczyna się dopasowywać. Jak mu podpasuje wielkością to połyka. Rodzaj mrożonki obojętny.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem go do czwartku wtedy wyskoczył na dywan i dopełnił żywota. Jadł mrożonki i cuche płatki cyclopeeze. No i przede wszystkim wyjadał robactwo w akwa. Polipów nie skubał a jeśli tak to w niewidoczny sposób, ale stresował spsy i zoa na których przesiadywał.


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam 4 sztuki dwa zolte i dwa zielone wcinaja wszystko co podaje,skubia korale do szkieletu ale poto zeby zlozyc jajka,ponad trzy lata je mam,caly dzien siedza w sps i co jakis czas sie przemieszczaja na inna czesc akwa


OW 800l+sump240l,BK250,obiegowa RD6500,cyrkulacja 3*6105,profilux,oswietlenie 3 sztuki

Pacific Sun 120W Master,Kalkreaktor,a gratow to jeszcze wiecej co nie potrzebuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Vitku , a jakiego masz żóltego ? okinawe czu citrus? .

Ja miałam okinawe , teraz mam zielonego i zachowanie obydwu zupełnie inne . A jak to u Ciebie wygląda? I jak one znoszą wzajemne towarzystwo ? trzymają się razem , czy są terytorialne?


Mój Reefmax http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=36509&d=0

Kolekcjonuje Zoa i Acanthastrea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zolte to mam okinawe a zielone to rivulatus albo histrio,okinawe ganialy mi zielone przez pierwszy rok teraz zyja ze soba w spokoju niecale 5 cm na drugim sps


OW 800l+sump240l,BK250,obiegowa RD6500,cyrkulacja 3*6105,profilux,oswietlenie 3 sztuki

Pacific Sun 120W Master,Kalkreaktor,a gratow to jeszcze wiecej co nie potrzebuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem kilka gatunków Gobiodonów. Pierwszy był Gobiodon okinawae, który niestety wyskoczył. Potem zrobiłem wyższą koronę i kupiłem Gobiodon oculolineatus. Ten już nie skakał. Ale wydawało mi się dziwne, że zamiast na SPSach wolał siedzieć na piasku, a jeszcze bardziej w narożniku akwarium. I tak to trwało, aż kupiłem Przecudowną rybkę Caracanthus madagascariensis, znaną też pod nazwą Masakra. To ryba strasznie płochliwa. Tyle, że na pewnym japońskim forum ktoś napisał, żeby trzymać je z Gobiodonami. No to poszedłem do sklepu i kupiłem dziwnego, bo szarego Gobiodon unicolor. Ten też nie siedział na SPSach. Za to pływał po całym akwarium, ciągle w toni. Czasem przysiadł na Caulastrei, ale zaraz zapierniczał znowu. Jak nie przymierzając, Gupik. Następny był Gobiodon histrio, który wreszcie zachowywal się tak jak piszą w książkach, czyli siedział w SPSach. I to pomogło, bo Masakra zaczęła się pokazywać. Choć temu czasem odbija szajba (np. dziś) i pływa przy jednej szybie wtę i spowrotem osiągając prędkości kosmiczne. Ostatnio wpadł mi jeszcze do akwarium Gobiodon citrinus. Ten też siedzi na piasku. Tak więc mam akwarium pełne Gobiodonów. I co zauważam:

Nie ganiają się między gatunkami, każdy jest inny i uparcie siedzi tam gdzie mu się chce, a nie tam gdzie książki to opisują. Nie wiem na ile to cechy osobnicze, a na ile gatunkowe, jednak skłaniam się do przypuszczeń, że osobnicze.

Z żarciem, to owszem bywają wybredne. A to bywa problemem. Połowa moich Gobiodonów preferuje co innego. A jak zabraknie tego co lubi, to potrafi kilka dni nie jeść, aż mu się brzuch zapadnie i weźmie mnie na litość. Wtedy biegnę do sklepu dokupić "jego" mrożonkę. Obawiam się, że Gobiodon oculolineatus, co go kilka dni nie widzę zniknął, bo mi się drobny kryl skończył. On nic innego nie jadł. Reszta na szczęście od czasu do czasu przerywa strajki głodowe. Ten chyba nie. Ale jeszce mam nadziję, że gdzieś się schował.

I jeszcze o pokarmie. Jak się rusza (płynie), to jest lepszy. Jak opadnie na dno, albo zaplącze się między gałęziami koralowców, to już jest gorszy. Najlepsze są duże kawałki. Tak, żeby trzeba było się ruszyć 3-4 razy z miejsca i mieć pełny brzuch. I zdecydowanie lepiej wyglądają karmione kilka razy dziennie, niż kiedy karmiłem 1-2 razy na dobę.

Nie miałem jeszcze nigdy parki Gobiodonów. Pojedyncze osobniki wykazują małe zainteresowanie skubaniem koralowców. Ale znów nie dam głowy, czy to reguła, czy mój fart.

Czekam na wypowiedzi innych, bo ciekawi mnie na ile moje obserwacje pokrywają się z tym co się dzieje w innych zbiornikach.


Akwarium 70x70x55 = 270 litrów

Sump ~50 litrow

LR 27kg / LS 18kg

Cyrkulacja 6000l/h

HQI 250W + 4x24W + 4x15W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale mnie naszła ochota na goboiego przez ta rozmowę.

Niestety mam jakieś choróbsko w wodzie i boję się dołożyć nową rybę żeby nic jej się nie stało.

Pożegnałem już pokolca, wargatka ,błazna i babkę.

Może wiecie co to za choroba??

Ryby nie mają ospy znaczy wielu kropek, czasem się pojawia jakaś na płetwie ale zaraz znika, generalnie jest ok w kwestiach skóry.

Ryby czasem ocierają się o skałę, raz na jakiś czas ryby ziewają otwierając szeroko skrzela, żadna z tych czynności nie występuje często.

Najbardziej widocznym objawem jest chudnięcie ryby tuż za skrzelami reszta ciała wygląda normalnie.

Tak jak by zanik tkanki na kilku milimetrach tuż za skrzelami.

Od momentu zaobserwowania zaniku tkanki ryba żyje jakiś 7 dni może max 10.

Wiem że są preparaty do robienia kwarantanny, która wykończy praktycznie każde tatałajstwo ale mam sporo bezkregowców z którymi nie mam zbytnio co zrobić. Natomiast pomór slimaków w moim akwa mógłby spowodować że poleca parametry a z nimi sporo korali.

Macie jakieś rady??


666 w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kawa93

Dzisiaj karmiłem i solowca je jeśli go odpowiednio rozdrobnię :lol: Czerwony plankton dziabnie ze 2 razy i dalej nie chce jeść. Jedyny problem to błazenki - te małe debile rzucają się na wszystko co wrzucę zanim gobiodon w ogóle się zorientuje że wrzuciłem jedzenie :)

Bardzo ciekawa i sympatyczna ryba, nie drażni korali bo nawet na nich nie siedzi - ma ulubione miejsce na skale i lubi 'przyklejać' sie do szyby :)

A co do postu powyżej, to załóż oddzielny temat, bo ten jest o karmieniu gobiodona, a nie o chorobach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gobiego okinwe trzeba karmić minimum 2, 3 razy dziennie.

Nie wiem czy ktoś już to pisał ale ta babeczka bardzo lubi wyskakiwać z akwa więc korona zdaje się być niezbędna.

Owszem trochę zaśmieciłem temat, stąd jak by ktoś coś wiedział o chorobie proszę o pw.

Jeszcze raz sorry.


666 w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę odświerzę temat, mianowicie co zrobić, jak od 3 tyg. (bo tyle jest u mnie Gobi) nic nie je?? tzn jeszcze żyje, jest cały czas - czyli od dnia zakupu strasznie chudy, brzuch wklęsły pod płetwą, której używa do trzymania się .

Czy ta jego chudość to normalne czy głoduje?

Edytowane przez karollo_c (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam . Mój też taki był nie chciał jeść i w końcu zniknął, żal mi go było ale nic nie mogłam zrobić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam . Mój też taki był nie chciał jeść i w końcu zniknął, żal mi go było ale nic nie mogłam zrobić

Jakbym widział sytuacje u siebie. Jakieś 3-4 tygodnie temu zakupiłem Gobiodona. Ryba bardzo mało jadła (czasem coś tam skubnęła, ale jakieś mikro porcje). Podawałem żywą i mrożoną artemię, mix morski, 2 rodzaje suchego, nauplis solowca, nic nie wchodziło.

W tą niedzielę ryba zniknęła, więc zakładm, że padła i została zeżarta przez ekipe czyszczącą i wieloszczety. Co bylo powodem głodówki - do dzis nie wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

dobrą "tradycją" jest poproszenie sprzedawcy, żeby pokazał czy zwierzak przyjmuje pokarm ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troche stary post ale moze należy dodać, że mój "oki" zdechł ok tygodnia od opublikowania tego wątku. :unsure:

mobilnie

Edytowane przez karollo_c (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok może dostanę złotą łopatę za odgrzebanie starego tematu ale co tam, niestety nie znalazłem innego bardziej rozwiniętego tematu o gobiodonach a nie chcę zaśmiecać nowymi tematami.

Stałem się właścicielem przepięknego gobiodona histo, przepięknie pobiera pokarm w każdej postaci. Pytanie więc troszkę z innej bajki - jak dużo i jak często go karmić aby nie przekarmić?

Czy wasze zwierzaki są też takie nieśmiałe?

Jest jakiś prosty sposób na rozpoznanie płci w przypadku gobiodonów histo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bardzo fajna rybcia. Rzeczywiście nieśmiały - u mnie okupuje ciągle okolice A. Formosa i siedzi tylko przy tym koralowcu nieszkodząc mu przy tym w widoczny sposób.
Karmię 2 razy dzienne - rybka radzi sobie doskonale z pobieraniem pokarmu wśród większych problemów.
Inaczej sprawa miała się z G. Okinawe - którego musiałem eksmitować do innego akwarium bo zamęczał mi akropory, wycierając o nie swój brzuch...


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, twistman napisał:

Karmię 2 razy dzienne - rybka radzi sobie doskonale z pobieraniem pokarmu wśród większych problemów.

2x dziennie po mniej więcej ile :) bo boję się jej przekarmić. Moja z dnia na dzień jest coraz bardziej śmiała a upodobała sobie miejsce w piasku pod skałą przy wlocie do kaskady. Wybiera co większe kęski, karmię ikrą i płatkami muszę spróbować solowiec dawać ale nie wiem czy nie będzie za duży bo buźkę ma malutką.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to że Ci napiszę ile to nie jest miarodajne.. Ja mam 28 ryb w tym 4 duże - 3 pokolce i chelmona.  Dostają 2xdziennie: szczyptę suchego i 2 kostki.
Sam musisz dobrać ilość pokarmu do swojej obsady, ale ta rybcia dużo nie potrzebuje.  


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja swojego okinawae karmiłem raz dziennie, odwdzięczył się - zżarł wszytkie polipy ze stylopory milka :)


Szkło Reefmax;odpieniacz Hydor Slim Skim 135; obieg - firmware; cyrkulacja - Jebao rw4 + jvp 100; oświetlenie t5; skała - Real Reef Rock 15 kg + żywy piasek 4,5 kg Natures Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Gobiodony poluja na drobne zycie. Wiec raczej glodny plywac nie bedzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.