Skocz do zawartości
siwy811

nano rafa 86l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich morszczakow,

Tak wiec po wielu miesiacach czytania, dowiadywania sie no i zmieniania zdania co po piec minut :) nareszcie zaczynam odpalac moje male wlasne co nieco... napoczatku mialo byc 280l, no ale miejsce i fundusze narazie na to nie pozwolily, tak wiec zaczynam od nano rafki ok 86ltr, wymiary akwa 75cm x 30cm x 37.5cm, ze sprzetu bedzie nastepujaco... mam nadzieje ze trafny wybor ;) :

Tunze Reefpack 200,

cyrkulacja 2x tunze nanostream 6025

grzalka ehaim 100W

dolewka DIY

RO + DI + TDS (czekam na dostawe od trzech tygodni i to wszystko opoznia, ale firma od ktorej kupilem obiecala ze do konca tygodnia powinno dojsc)

oswietlenie T5 4x24W, na poczatku beda tylko dwie podczas dojrzewania zbiornika, zeby nie dac za duzo pozywienia niepotrzebnym glonom hehe, po okolo miesiacu planuje dorzucic kolejne dwie, mam nadzieje ze to wystarczy dla sps, jezeli nie to nastepne dwie... swietlowki nie wiem jeszcze jakiej firmy

sol Red Sea Coral Pro Salt

15 kg LR

okolo 10kg LS

To byloby wszystko na start...

Zalewanie planowane na przyszly tydzien, jezeli wszystko pojdzie dobrze, bede na bierzaco wstawial info.

Pozdro

post-11846-0-59984900-1306247394_thumb.jpg

post-11846-0-38858000-1306247410_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, że nie dałeś się nabrać (taka jak ja) na odpieniek Weipro :). Strasznie wali bąblami do akwarium. Jeżeli chodzi o grzałkę, to ostatnio czytałem taki temat, że Eheim jest przereklamowany - lecą na starej dobrej opinii. Teraz podobno Aquael elektroniczny jest lepszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

'Weipro' naczytalem sie na ten temat sporo opinii ze sa slabe, no ale kazdego wybor... nie moge sie doczekac kiedy wystartuje...

Jeszcze jedno.. jakie testy byscie polecili?? Bo ja osobiscie jestem za Red sea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...wyszla nowa gama testow red sea,niestety nie wiem jak z dokladnoscia...do tej gamy wchodza tez preparaty,caly potrzebny zestaw.Jezeli mialbym leciec na red sea to kupilbym wszystko oprocz proszkow na KH,Ca i Mg...tutaj zwykle prochy Ballinga wyjda taniej i wydajniej...Niestety nie czytalem jeszcze opini tego nowego hitu...Ja polecam testy TM (Ca,Mg w jednym opakowaniu),KH chyba najprostrzy do uzycia test pod sloncem...Tez uwazalbym na sol red sea,jest bardzo bogata i mozesz miec problemy z glonami,ja bym na rozruch uzyl IO,ewentualnie reef crystal...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...wyszla nowa gama testow red sea,niestety nie wiem jak z dokladnoscia...do tej gamy wchodza tez preparaty,caly potrzebny zestaw.Jezeli mialbym leciec na red sea to kupilbym wszystko oprocz proszkow na KH,Ca i Mg...tutaj zwykle prochy Ballinga wyjda taniej i wydajniej...Niestety nie czytalem jeszcze opini tego nowego hitu...Ja polecam testy TM (Ca,Mg w jednym opakowaniu),KH chyba najprostrzy do uzycia test pod sloncem...Tez uwazalbym na sol red sea,jest bardzo bogata i mozesz miec problemy z glonami,ja bym na rozruch uzyl IO,ewentualnie reef crystal...Pozdrawiam...

dzieki Iceberg, czytalem wlasnie o tych nowych testach red sea, ale nie mam zadnych opinii od uzytkownikow... sol, polecil mi ja pan w sklepie, czytalem o nie troche na necie, no i podobno jest jedna z najlepszych, ale mam tez na uwadze TM, jezeli nie red sea, jutro jade po sol, to mam jeszcze troche do zastanowienia..

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...nie neguje ze ta sol jest dobra,ale dobra do zbiornikow tetniacych zyciem,gdzie korale moga z jej dobra korzystac.Natomiast jezeli nic nie masz w akwarium,oprocz skaly,ta sol moze okazac sie za bogata i moga sypnac sie glony...Ja bym zaczal od soli bardziej ubogiej...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Male uaktualnienie, niezbyt tego duzo, ale cos jest. Tak wiec caly czas czekam na RO od miesiaca, po kilku dniach proby kontaktu ze sklepem, dziasiaj w koncu ktos podniosl sluchawke i dowiedzialem sie tylko tyle, ze oni dostali nie ten towar ktory ja zamowilem, wiec musze byc jeszcze cierpliwy i czekac okolo tygodnia :/. Ale za to dostalem juz refraktometr D-D, dojechala sol, TDS, oswietlenie jednak zostalo zmienione z T5 na Aqua Medic Ocean Light 150 Watt z zarnikiem 13K, i to by bylo na tyle na ten moment, jestem dobrej mysli i mysle ze do dwoch tygodni powinno wszystko zaczac pracowac.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mala aktualizacja,

Wiec po okolo 6 tygodniach dostalem w koncu filtr RO, dzisiaj wieczorem powinno zostac napelnione szkielko to wstawie jakies fotki, skala powinna dotrzec w czwartek, teraz tylko szczypta cierpliwosci w trakcie dojrzewania i powinno byc git, choc nie zawsze jest hehe...

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do testow RedSea to uzywam tylko do NO3.Podoba mi sie wykonanie testu i odczyt kolorow jest dziecinnie prosty, a nie tak jak w salifercie gdzie kazda osoba widzi inny kolor.Ten test jest bardzo dokladny i wyskalowany tylko do 4.Co prawda jest drogi bo 130 zlotych to lekka przesada, ale fajne ze RedSea podeszli do sprawy w sposob "przyjazny" akwaryscie.Tzn jak zuzyjemy odczynniki to nie musimy wywalac kolejnej stowki na nowy test, tylko kupujemy same odczynniki.

Sami zobaczcie


4284_4296.png

Akwa 60x60x60 + 40L sump,oswietlenie LED 120W plus 4x24W T5,cyrkulacja Tunze 2x6055,Red Devil Cone Protein Skimmer RDC-850,obieg Rio plus 2100L,40kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Ja podejrzewam, że Red Sea kupuje testy od tej samej chińskiej firmy co Salifert.

Zobaczcie to "test na Ca" dokładnie tak samo robiony jak u Saliferta, nawet kolory te same wychodzą, tylko dopłaca się za jakiś gadżet w pudełku, który w sumie jest niepotrzebny (jak ta plastikowa konstrukcja do kręcenia kolorami, jakby nie można było testem po skali przesunąć, pewnie ani raz bym tego nie użył :D).

Identyko jak Salifert, tylko tą 'gilotynę' dodali na strzykawkę, za co z 50zł trzeba dopłacić :whistle:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy to wazne od kogo?Dla mnie wazne jest,(caly czas mowie o NO3) ze jestem w stanie powiedziec jaka zawartosc azotanow mam w baniaku.W przypadku saliferta sa domysly albo zgadywanki.

Rowniez wazne dla mnie jest to, ze gdy robie dwa testy jeden po drugim wychodzi mi ten sam wynik.Przy salifercie w moim przypadku bylo to niemozliwe.

Niech kazdy kupuje co mu sie podoba, ale moim zdaniem warto doplacic 50-60 zlotych i miec wiarygodny wynik.


4284_4296.png

Akwa 60x60x60 + 40L sump,oswietlenie LED 120W plus 4x24W T5,cyrkulacja Tunze 2x6055,Red Devil Cone Protein Skimmer RDC-850,obieg Rio plus 2100L,40kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak wiec po kilku miesiacach czekania, akwa ruszylo w srode :) jak narazie jest tylko 9 kg LR, piasek dojedzie prawdopodobnie w czwartek i reszta skaly okolo 5kg wiecej. Tak wiec juz na samym poczatku mam pytanko do Was. Wszystko chodzi git, bynajmniej tak mi sie wydaje, ale dzisiaj rano troche sie przerazilem, ostatniej nocy mialem nocke, jak wrocilem rano z pracy kubek odpieniacza byl pelny i przelewal do akwarium, oczywiscie woda ktora zbieral byla prawie czysta, poprostu za duzo powietrza bylo dane, ale czy to moze zaszkodzic jakos na parametry wody, wiem ze jest to poczatek i wszystko zacznie lub zaczelo dojrzewac, ale troche sie zmartwilem, bo zauwazylem duzo plywajacych mini krewetek (chyba), sa tak male ze nie jestem w stanie rozpoznac czy sa martwe czy po wylince, i mam nadzieje ze nie stalo sie to przez przelanie wody z kubka odpieniacza 'jezeli sa martwe'. No i jeszcze jedna rzecz, odpieniacz wali troche bablami do akwa nie duzo ale jednak, ale mysle ze po kilku dniach powinno ustac, ale jesli macie jakies sugestie jak to wyregolowac bede wdzieczny ;). Filtr wypelniony jest narazie wata plus Tunze NanoChem 950.

Jak narazie parametry wody to temp. 25C, zasolenie 1.025, reszta testow bedzie dopiero za kilkanascie dni!

No i jeszcze jedno, oswietlenie zostalo zmienione jednak na led TMC Aquabeam600 Ultra z ledami CREE XR-E Reef White, narazie 24W jak bedzie malo to doloze jeszcze jedna belke.

pozdrawiam

post-11846-0-90894100-1309614877_thumb.jpg

post-11846-0-08122400-1309614902_thumb.jpg

post-11846-0-07584600-1309614918_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przez przelanie kubka na pewno nic się nie stało. To co widziałeś, to prawdopodobnie są wylinki amphipodów, takich małych robaczków bardzo popularnych, które przyszły razem ze skałą. Proponuję poświecić latarką po skale 30 minut po zgaszeniu światła - wtedy je zobaczysz. Są pożyteczne, więc wszystko ok.

Jeżeli chodzi o regulację odpieniacza, to postaraj się tak ustawić, żeby przepływ wody był jak najmniejszy, ale też tak, żeby coś się pieniło. Mały przepływ wody daje jej dużo czasu na reakcję z powietrzem. Pompka zasysa też wtedy więcej powietrza i odpienianie jest efetywniejsze. Jeżeli wylewasz więcej niż 1 kubek na dobę, to jest to za dużo.

Ja też myślałem, że z czasem bąble przejdą, ale u mnie nadal są (już 1,5 miesiąca).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich morszczakow,

Tak wiec po wielu miesiacach czytania, dowiadywania sie no i zmieniania zdania co po piec minut :) nareszcie zaczynam odpalac moje male wlasne co nieco... napoczatku mialo byc 280l, no ale miejsce i fundusze narazie na to nie pozwolily, tak wiec zaczynam od nano rafki ok 86ltr, wymiary akwa 75cm x 30cm x 37.5cm, ze sprzetu bedzie nastepujaco... mam nadzieje ze trafny wybor ;) :

Tunze Reefpack 200,

cyrkulacja 2x tunze nanostream 6025

grzalka ehaim 100W

15 kg LR

okolo 10kg LS

To byloby wszystko na start...

Zalewanie planowane na przyszly tydzien, jezeli wszystko pojdzie dobrze, bede na bierzaco wstawial info.

Pozdro

a jak ty chcesz wcisnąć do takiego akwarium 25 kg skały??? i grzałka jest ci zupełnie niepotrzebna.

24 W na takie akwarium to sporo za mało


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie mam nawet takiego zamiaru wciskac tam 25kg skaly, napisalem ze bedzie kolo 15kg skaly + 10kg zywego piachu, fakt razem jest 25kg ;) , a oswietlenie racja 24W, ale sa to ledy CREE, w przyszlym miesiacu dodam dodatkowa belke i bedzie razem 36W, widzialem akwa mojej pojemnosci na tym samym oswietleniu i o tej samej mocy, i musze powiedziec ze sps rosna wysmienicie.

pozdrawiam rekina :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie mam nawet takiego zamiaru wciskac tam 25kg skaly, napisalem ze bedzie kolo 15kg skaly + 10kg zywego piachu, fakt razem jest 25kg ;) , a oswietlenie racja 24W, ale sa to ledy CREE, w przyszlym miesiacu dodam dodatkowa belke i bedzie razem 36W, widzialem akwa mojej pojemnosci na tym samym oswietleniu i o tej samej mocy, i musze powiedziec ze sps rosna wysmienicie.

pozdrawiam rekina :)

uwaga dot. kilogramów... kup sobie 4,5 kg piasku! chyba, że chcesz DSB sobie robić...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uwaga dot. kilogramów... kup sobie 4,5 kg piasku! chyba, że chcesz DSB sobie robić...

Myslalem ze dam rade wsypac 10kg, ale jednak nie dalo sie :) tak wiec piachu jest tylko 5kg...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam,

mala aktualizcja, akwarium pracuje juz albo raczej tylko od tygodnia, woda sie wyklarowala, testow nie robilem bo raczej za wczesnie z tego co wyczytalem na forum, wiec poczekam jescze z tydzien i zrobie pierwsze testy, temp 25C, zasolenie 1.024. Mam do Was pytanie, mianowicie doszly mi nieznane organizmy razem z zywa skala, wiekszosc wiem co to jest, ale zainteresowal mnie pewien gatunek rozgwiazdy ktorych jest az cztery w akwa, wieczorem wkleje zdjecia i mam nadzieje ze mi w tym pomozecie, czy jest to niegrozne czy raczej do wytepienia ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie to asterina. Niektórzy je trzymają, bo zjadają nieco glonów, ale chyba przynoszą więcej szkód. Robią białe ślady na glonach wapiennych i wcinają też korale. Przyklejają się do nich i rozpuszczają tkankę. Ja np. zdjąłem wypasioną z sarcophytona prosto ze sklepu, ale znalazłem też u siebie na małych zoa. Ogólnie jak jakąś zobaczę w dostępnym miejscu, to ją eksmituję.

http://pl.reeflex.net/tiere/1816_Asterina_sp.%2001.htm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak jak obiecalem kilka fotek akwa, chcialem zrobic zdjecie rozgwiazdy, ale jak zawsze bywa kiedy ich potrzebowalem to sie pochowaly ;) , ale napewno jest to asterina jak powiedzial ejerzyk, dzieki... no i wyrosl mi maly grzybek 'pierwszy' :thumbsup:

post-11846-0-81760500-1309985607_thumb.jpg

post-11846-0-91325200-1309985623_thumb.jpg

post-11846-0-45447900-1309985643_thumb.jpg

post-11846-0-99858200-1309985692_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzien 8

Chcialem poczekac z testami do przyszlego tygodnia, ale jednak zrobilem dzisiaj z ciekawosci, minelo juz 8 dni od wlozenia skaly i 5 dni od wsypania piachu, ku mojemu zdziwieniu testy wyszly chyba wedlug mnie idealnie, powtorzylem dwa razy dla pewnosci i za kazdym razem wyszly jednakowo, brakuje mi tylko KH, wiec tak :

pH- 8.2

NO2- 0ppm

NO3- 5ppm

NH3/NH4- 0ppm

zasolenie 1.024 przy temperaturze 24.7C

Dodam ze piasek czysty, na szybach nie widac zadnych niechcianych glonow, nie wiem czy dojrzewanie sie juz zaczelo czy dopiero zacznie, a moze sie juz skonczylo hehe :thumbsup:

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że dopiero się zacznie, miałem podobną sytuację. A skała 'była odgazowana' w moim wypadku dojrzewanie przebiegło łagodnie.

Sorki za błędy, ale pisze z tel i jestem na imprezie ;P


65x35x40h~85L, 10kg LR, 4x24w, kaskada i odpieniek DIY :D11.12.11r pękło dno :(((

100x40x50h~200L, kręci się...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że dopiero się zacznie, miałem podobną sytuację. A skała 'była odgazowana' w moim wypadku dojrzewanie przebiegło łagodnie.

Sorki za błędy, ale pisze z tel i jestem na imprezie ;P

Tez tak mysle ze dopiero sie zacznie....

nie ma sprawy za bledy, i przy okazji udanej imprezy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzien 10

Tak jak myslalem, wszystko zaczyna obrastac zielonymi glonami. Zasolenie 1.024 przy temperaturze 24.8C, testy bede powtarzal w przyszla srode, jezeli wyniki beda w miare dobre, w czwartek zamierzam dodac pierwsze zyjatka, mianowicie kraby pustelniki, zeby przyspieszyly troche walke z glonami :) bedzie to dwa tygodnie od wlozenia skaly, z tego co wyczytalem na forum niektorzy wpuszczali zyjatka juz po 11 dniach.

Mozecie podpowiedziec mi troche z odpieniaczem... chodzi od poczatku, czyli od wlozenia skaly, wiem ze nie ma tam jeszcze zycia, ale czy jest to normalne ze od poczatku wylewam kubek co 3 lub 4 dni okolo 100 ml lekko brazowej cieczy, dodam ze na poczatku odpieniacz ustawiony byl na piane mokra, od kilku dni przestawilem go na wytwarzanie piany suchej...

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mala aktualizacja: dzien 15

Do baniaka trafili pierwsi mieszkancy, krab pustelnik i turbo slimak, jak tylko znalezli sie w swoim nowy domku, natychmiast wzieli sie do pracy :thumbsup: . Glony brunatne zaczely ustepowac, zielonych jak narazie za duzo nie ma :)

Zrobilem oczywiscie testy przed wpuszczeniem zycia, wyszly jak ostatnio, oto wyniki:

pH- 8.2

NO2- 0ppm

NO3- 5ppm

NH3/NH4- 0ppm

zasolenie 1.024 przy temperaturze 25C

Poczekam jeszcze dwa tygodnie, i zamierzam wposcic jakas mala rybke, oczywiscie jak kazdy poczatkujacy akwarysta, no moze nie kazdy, bedzie to pewnie "nemo" ;) kilka nowych fotek, i mam pytanie co to jest na zdjeciach mam to zaznaczone w kolku? dzieki wielkie za pomoc...

post-11846-0-83174700-1310584076_thumb.jpg

post-11846-0-19740500-1310584142_thumb.jpg

post-11846-0-96970200-1310584172_thumb.jpg

post-11846-0-68523900-1310584205_thumb.jpg

post-11846-0-05119500-1310584237_thumb.jpg

post-11846-0-66470700-1310584264_thumb.jpg

post-11846-0-63080800-1310584314_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.