Skocz do zawartości
Szymon

Czasami takie cos tez jest potrzebne

Rekomendowane odpowiedzi

APEL

@Swirlej jak trzon tego forum nie możesz dać się wyprowadzać z równowagi. Nie życzę sobie, powtarzam NIE ŻYCZĘ SOBIE, aby ciebie zbanowano z twojego powodu, więc zachowuj się ładnie, a na zaczepki gówniarzy nie reaguj. Przez to forum przewija się potworna ilość osób i nie wszyscy mają coś do powiedzenia, a przez głupie pyskówki więcej cię tu nie zobaczymy (jak cię znam to sam się wycofasz), a my będziemy cierpieć.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak alex , z tym ze tym razem to nie ja sobie zasluzylem na zbanowanie :)

Ps; nie reaguje od dzisiaj wiecej i nie bedziecie cierpiec :) cos niedlugo pokaze zaiwanistego w dziale DIY .


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Swirlej2 :

nie , no wiem ze to jest mozliwe i moze nwet nie tak ciezko , ale nie widzac Ph jakie jest

spox, u nas na wydziale tez niektorzy nie wyborazali sobie mozliwosci latania szybowcem bez wariometru.

A sie da, i to jeszcze jak.

Tylko trzeba wczesniej delikatnosc i wyczucie z jakas kobieta pocwiczyc - bo bez super wyczucia nie poczujesz czy Ci tylek podnosi czy opada.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMO strasznie nie wygodnie obsluzyc kalkreaktor bez PH/Co2 kontrollera , najlepiej te urzadzenia dzialaja z Ph/Co2 kontrollerem , ale jak mowie mozna to ustawic , sprawdazc testami kilka razy dzienie a pozniej to juz mniejwiecej sie wie , ale tez nigdy nie do konca i prawde powiedziawszy to jest sztuka obsluzyc kalkreaktor bez elektroniki .


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drogi Zbyszku (bo tak chyba masz na imię Świrlej2) jestem na forum od niedawna i nie mam jeszcze zbyt wiele do powiedzenia, ale to co ostatnio czytam napawa mnie niepokojem. Wiem, że bycie na świeczniku naraża na wiele nieprzyjemności ze strony innych. Takie słowa obrazy niezwykle zapadają w pamieci, ale ktoś taki jak Ty powinien zdawać sobie sprawe -jak wiele osób jest Ci wdzięcznych i przychylnych za pomoc jaką od Ciebie uzyskali. To dzięki ludziom na tym forum, takim jak Ty zdałem sobie sprawe, że dam rade. Głupio wazelinować komuś (choć tak to może teraz wyglądać) za to o wiele łatwiej przywalić. Musisz sobie sam z tym poradzić.

Mam nadzieję że w przyszłości bedzie na Ciebie można liczyć.

Pozdrawiam wszystkich forumowiczów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbychu - ten Twoj reaktorek ... dziala od poczatku bez kontrolera u mnie. ustawiony na 45 banikóf na minute, kapie sobie powoli. dozowanie co2 podlaczone do czasowego, wlacza sie i wylacza 15 minut przed zgasnieciem swiatel i wszystko trzyma sie kupy. kh 10, ph 7.8 - 8.0, ca 480, wszystko gra. mam lezec kontroler juz dobre 2 miechy (wtedy jak na GG gadalismy) ale nawet go nie podlaczylem. moze kiedys.


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no bedzie dzialalo , caly czas o tym mowa ze bedzie , ale trzeba poprawnie ustawic i jest to jednak troche ryzykowne , w mediach podaja ze nie powinno sie nigdy uzywac kalkeraktorow bez PH/Co2 kontolerow , ja tam nawet wole kontroller , wygodniej , nie uzywasz kalkreaktora w ciemno .

pozdr..


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra - to inne pytanie. rozumiem ze uzywanie reaktora bez jakiejkolwiek kontroli co2 JEST jak zabawa z niewypalem - ktorejs pieknej nocy mozemy sie zdziwic. ale jaki armagieddon moze sie stac jezeli uzywasz wylacznika czasowego? nie wiem jak dziala reaktor z kontrolerem(znaczy - jak dziala wiem, nie wiem tylko jak czesto wlacza i wylacza), ale na chlopski rozum to generalnie w nocy i tak powinien on odlaczac calkiem co2 sam z siebie (?) natomiast w dzien - moim zdaniem- roznica bedzie polegala chyba na tym, ze kontroler bedzie trzymal Ph na stabilnym poziomie caly dzien, natomiast reaktor z zegarem czasowym nie (ale niewielkie wahania Ph nie sa chyba jakas straszna rzecza ?). co tam jeszcze moze sie skaszanic ? pytam zeby w razie czego wiedziec czego oczekiwac


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wlasnie zauwazyle mze wielu nie wie za dokaldnie i juz za chwilke bedzie scehmat .

kontroller.jpg

Rysunek przestawia automatyczna kontrole wartosci Ph za pomoca Ph/Co2 Kontrolera .

Wartosc ktora powinna byc stala i nie zostac przekroczona , ustawiamy ja w Kontrolerze (jest specjalne pokretelko)

Wyswietalcz pokazuje nam wartosc Ph ktora znajduje sie obecnie w baniaku przykladowo jest ona Ph 8,2 wartosc ktora nie powinna zostac przekroczona , nastawilismy PH 8,3 ... narazie nic sie nie dzieje , lapmy swieca , korale pobieraja Co2 z wody itd ...wartosc Ph poalu nam wzrasta az do mmentu gdy przekroczy tylko nasza wartosc ktora ustawilismy wczesniej 8,3 automatycznie wloncza sie dozowanie Co2 (elektroda przekazuje dana wartosc Ph zawarta w wodzie , wyswietlacz odczytuje nam ta wartosc KPW wie dokladniej jak tam dalej przekazuje i ktoredy :) co nam powoduje w koncu otwarcie sie zaworu i dozowanie bombelkow Co2 po przez licznik bombelkow do reaktora .

Reaktor jest w pracy , Co2 sie dozuje ciagle bezprzerwy dotad , dopuki nasza wartosc ktora nastawilismy w mierniku jest to jak pamietamy (Ph 8,3) do tego momentu az zostanie ta wartosc powrotnei osiagnieta , nastepuje zamkniecie zaworu .....

Po "ulotnieniu sie pewnej ilosci Co2 z wody Ph zaczyna nam wzrastac (przykladowo po godzinie ) nastepuje ponowne otwarcie zaworu i dozowanie Co2 , tak na okrete przez dzien caly .

W nocy wartosc Ph nam nie wzrasta , wiec dozowania nei ma , nie przekracza ona i nei przekrocyz w zadnym wypadku naszej wartosc iwczesniej nastawionej (8,3 ) dziac sie to bedzie dnia nastepnego w dzien dokladnie po poludniu pomiedzy 13 a 15 godzina :D (przyklad mojego starego banaika)

Jutro omowimy kontrolowanie wartosci Ph w reaktorze , ktora to nie ma nic wspolnego z wartoscia PH w akwarium !

pozdrawiam .

Ps; Zapomnialem dorysowac zaworka zwrotnego zeby sie Co2 nie cofalo , wyobrazcie sobie prosze ze on tam wlasnie jest :):D


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wiec roznice miedzy reaktorem z i bez kontrolera mozna ujac w dwoch zdaniach :)

z - w dzien ph na stalym poziomie, w nocy leci na pysk wiec lejem kalkwasser w morde

bez - w dzien ph rosnie powoli az do wieczora, w nocy bez zakraplania powoli leci w dol, od rana znow rosnie i tak w kolko macieju :D

dobrze glowkuje ?


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

b dobrze , z tym ze rosnie nam do ustawionej wartosci na kontrolerze a za pomoca Co2 w miare utrzymywana jes tta wartosc stabilnie . (czyli ustawione na Ph 8,3 )

BARDZO ELEGANCKA METODA ) po ommacku to sie tylko kury maca :D hihi


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Fajnie,że pojawił sie taki wątek, bo od pewnego czasu czytam wszystko co znajde na temat mikserów/reaktorów. Choć dalej jest dla mnie zagadką czy stosować oba urządzenia jednocześnie czy może tylko reaktor ( jak wiadomo był juz poruszany ten temat,lecz wynikło z niego tylko tyle,że można i tak i tak :D), gwoździa zabił mi teraz Swirlej2 tym schematem. Byłem już dumy i blady,że wiem o co chodzi-sonda ph w reaktorze, kontroler, CO2 i mamy odpowiednie pH w komorze aby rozpuszaczał sie nam wkład. A tu sąde mamy w baniaku? Swoją drogą to rozewiązanie przedstawione przez Swirleja wydajel mi sie lepsze.

Może moje wywody są śmieszne,ale ucze sie dopiero, a już taki jestem ,ze muszę najpierw wszystko zrozumieć od podszewki a dopiero potem zabieram sie za działanie.


Akwa 140x70x60 OW, SUMP 100x50x40 LR 60kg, obieg NewJet 4500, 2xTunze 6105+2x6095,odpieniacz DIY alaBK200 z Tunze 9420.040, 10x54W w T5, Profilux II, pompy dozujące GHL.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swirlej2 bardzo ładnie i zrozumiale to napisałeś i narys. ale odpowiedz mi jeśli możesz na takie pytanie by utrzymac założoną wartosć naprzykład /8,3 Ph/w zbiorniku -- przy Ph 6,5 w reakrorze jaki powinien być duzy odciek/ 1L / na 1h z reaktora ? jaka powinna być jego wartosć kh,Ca?/ dodam jeszcze jedno pytanie do tej całości jaki konkretnie ijaki najlepiej wkład do reaktora używac i dlaczego ,jest tych producentów tylu że aż głowa boli ,dlaczego taki a nie inny i jak to się ma do tych nieszczęesnych fosforanów ,który najbardziej jest wydajny i dlaczego / co jeszcze powinNśmy wiedzieć?/. tylko niekrzycz jak coś pokręciłam. i jeszcze jedno na końiec by rozwiać wątpliwości i nie jasnosci w ty temacie ,elektrozawór zostaje uruchomiony przy wartości 8,3PH w zbiorniku ,a co jak wartosć Ph zaczyna wzrastać/ mimo że reaktor już rozpoczoł prace od8,3Ph / i wzrasta do 8,4Ph, czy tak powinno być.dodam ze przy pełnym oświetleniu./podejrzewam że tak ,ale lepiej zapytać.


pozdrawiam Małgorzata

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kurcze a ja czegoś nie kumam

niedawno pisałem że mam Ph 8,5 i każdy pisał że spoko to dobrze bo jak wpuszczę zwierzaki to zacznie spadać i będę się starał je podnieść, a teraz czytam że wy staracie się je zmiejszać :/


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jutro zakumasz . na dobranoc jeszcze jedno pytanie obciązenie zbiornika rybami ,koralami itd ,a spadki PH w zbiorniku.jaka rola wymiany gazowej ,pompy cyrkulacyjne,obciązenie zbiornika ,mieszacz -reaktor ,dlaczego tak a nie inaczej, to chyba się wszystko łączy w jedną całość?


pozdrawiam Małgorzata

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sztuka polega na tym, zeby najpierw podniesc, a potem utrzymac :)


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja szczerze to mam wątpliwości (ja mam chyba zawsze :)) Żeby wkład w reaktorze dobrze się rozpuszczał powinien mieć odpowiednie stałe ku temu warunki. w tym schemacie nie widzę kontroli ph w reaktorze.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@alex święta racja, na piewrwzsym mejscu postawiłbym kontrole w reaktorze a potem w akwa, ale dodając drogę dedukcji Swirlej2 to trzeba by było podłączyć dwa ph kontrolery pod elektrozawór a to raczej kiepski pomysł,

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Roman czy dobrze zrozumiałam cyt,,...podłączyć dwa ph kontrolery pod elektrozawór a to raczej kiepski pomysł" dwa kontrolery pomiaru Ph /jeden do pomiaru w tanku ,a drugi w reaktorze /to bardzo dobry pomysł. nik nie łączy/podłancza dwóch kontrolerów do jednego elektrozaworu.zreszta zapewne Swirlej 2 to pieknie nam przedstawi. moim zdaniem to co przedstawił Swirlej2 na rys. jest najlepszym rozwiązaniem przy użyciu jednego miernikaPh


pozdrawiam Małgorzata

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@xantir, kiepski pomysł bo eletrozwór zglupieje co bedzie dla niego priorytetem w obsłudze czy akwa czy reaktor, tutaj 8,2 a tutaj 6,5 pH ? musiałbys rozgałęzic zasilanie z elektozaworu na dwa ph komp. nie wiem czy ktos się juz bawił w takie coś.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Xantir@ IMO Nie jest najlepszym rozwiązaniem , przy takim ustawieniu często trzeba mierzyć Ca/KH , mnie się takie ustawienie nie podoba. Reaktor powinien dostarczać stałą ilość Ca/KH w zależności od zapotrzebowania. IMO bardzo dobrym sposobem na ustawienie reaktora jest ustawienie do względem spadku KH w akwa , wystarczy zbadać dienny/tygodniowy spadek Kh i wg tego ustawić odciek z odpowiednio wysokim Kh (i tu przydaje się taka fajna tabelka ale nie mogę znaleźć, która podawała jaka ilośc i jakie ma być KH odcieku w zależności od dziennego zapotrzebowania). Ja nie widzę potrzeby stosowania kontrolera do ustalenia stałego ph w reaktorze jeżeli dodamy stałą ilośc gazu i staały przepływ to będzie ono stałe , a tak naprawdę to nie interesuje nas czy będzie to 6.5 czy 6.3 bo to nie jest istotne, istotne jest to aby podawało odpowiednią ilość ( stałą) Ca/Kh

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@alex@ :D im więcej sprzętów tym większe problemy :). A jak masz ustawione teraz albo jak planujesz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.