Skocz do zawartości
Szymon

Czasami takie cos tez jest potrzebne

Rekomendowane odpowiedzi

A propo wątku - nie mam nic do ciebie swirley - tylko czasem dajesz się za łatwo sprowokować. nie miałem czasu wtedy na polemikę z obiema stronami, takie rozwiązanie wydawało mi się najlepszym wyjściem, aby móc spokojnie zostawić nano na dwa dni bez opieki :D

Także nie masz się co unosić i obrażać, rób dalej to co robisz najlepiej, prowadź dział DIY a wszyscy będą Ci wdzięczni.

Pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie spotkalem sie dlatego ze nikt tego nie stosuje.

Tunze ma bardzo dobre produkty ale ma tez nie trafione, popatrz przykladowo na ich kalkmikser albo filtry Comline, czy uwazasz ze sa dobre? Tez nie widzialem zeby ktos to stosowal. Sam wczesniej pisales ze raaktor tej firmy jest do bani, dlatego mysle ze ich sposob na sterowanie tez nie jest trafiony.


"===""never change a winning team""!==="

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

te ich turbokalkreaktory SA do bani , za duzo wolnego Co2 wchodzi do wody , po za tym sposob jest okey sprawdzilem i funkcjonuje napewno lepiej jak uzywanie kalkreaktora po omacku bez zadnej kontroli .


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I stało się. Zbyszek, choć Cię nie lubię muszę stanąć po Twojej stronie. Przeczytałem wątek dokładnie i powtarzam jeszcze raz: moim zdaniem masz rację. Chyba

jednak niedokładnie wytłumaczyłeś to co chciałeś a schemat choć skopiowany z Tunze jest niepełny. Otóż wiele razy spotkałem się z podobnymi opiniami i

szczerze móiąc podobny system jest czymś w rodzaju tzw. ideału. Spokojnie Panie i Panowie - doczytajcie do końca co chcę powiedzieć zanim zaczniecie

krzyczeć.

Otóż ideałem jest podwójne sterowanie ph: koniecznie elektroda w reaktorze (i to sterowana ph-kontrolerem a nie tylko miernik - i tu się Zbyszek z Toba nie

zgadzam) - sterowanie to jest KONIECZNE gdyż w reaktorze musi być Ph 6,0-6,5...6,7. Jeżeli nie będziesz miał elektrody reaktora podłączonej do kontrolera skoki te mogą (ale nie muszą) być znacznie wieksze - gdyż mając tylko odczyt nie jesteś w stanie co kilakdziesiat minut sprawdzać i w razie czego dodać lub ująć jeden bąbelek. A dlaczego musi?? ano wymaga tego wkład - w takim zakresie rozpuszcza się najlepiej i najczęściej nie uwalnia jeszcze zanieczyszczeń

(choćby to był ten polecany przez Ciebie nie ma szansy aby był w 100% czysty). I wtedy mamy odciek w miarę równomiernie nasycony Ca w przeciągu całego czasu

działania reaktora.

I teraz elektroda zanurzona w zbiorniku - otóż w idealnym systemie jest ona także wymagana ze wzgledów jakie wałkuje tu Zbyszek. Jednak można nazwać ja

inaczej - jest to zawór bezpieczeństwa utrzymujący ph w zbiorniu na pożądanym poziomie - po prostu włącza reaktor gdy ph wzrasta i odłącza gdy za bardzo spada. Znawcy tematu tym wyjaśniają konieczność jej stosowania gdyż np. może się zdażyć jakaś katastrofa i nagły spadek wartości ph w akwa (np. skokowe

podniesienie temperatury i "skiśnięcie" wody) - działający bez tego zabezpieczenia reaktor dalej tylko obniża nam ph pogłębiając tylko rozmiary katastrofy.

Reasumując:

1.sądzę że elektroda w reaktorze musi być sterowana ph-kontrolerem aby wymusić w nim stabilne warunki pracy co przekłada się na jakość odcieku.

2. elektroda w zbiorniku także powinna być jako ten zawór bezpieczeństwa lub jak napisał Zbyszek jako czynnik sterujący ph w Zbiorniku za pomocą reaktora.

Jednak przenosząc rozważania do naszych kieszeni musimy mieć wtedy 2 ph-controlery lub komputer z dwoma niezależnymi pomiarami i sterowaniem ph. Stąd z tego

idealnego systemu wynika uproszczenie go i wybranie "lepszego zła" jakim jest zrezygnowanie ze sterowania ph w akwa. Rezygnacji ze sterowania ph w

kontrolerze na rzecz sterowania ph poprzez elektrodę w zbiorniku nie wyobrażam sobie - tzn. oczywiscie będzie działało i pewnie nic sie nie stanie, jednak

uważam że ucierpi na tym jakość odzieku i nasycenie go Ca co przecież wcale nie musi mieć miejsca.

Teraz możecie krzyczeć

Pozdrawiam


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomasz to wystarcza i ladnie funkcjonuje jak sie do tego systemu dozuje na noc kalkwasser , a podlaczenie dodatkowego Kontrollera w kalkreaktorze nie jest wcale zlym pomyslem :D aha i jeszcze zauwaz ze dozujac jeden bombelek na sekunde takie Ph wlasnie uzyskujemy w reaktorze (tzw standardowe ustawienie ) i to tak sobie wlasnie funkcjonuje i musze powiedziec ze w miare dokladnie bo tak prawde mowiac to nie ma wogole jeszcze takiej kontroli nad tym wszystkim zeby tylko zalozyc rece i usiasc :].

Ps; Tym razem w calym systemie zrobie tak jak podpowiadasz , umieszcze dwa kontrolery .


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
tomasz :

Otóż ideałem jest podwójne sterowanie ph: koniecznie elektroda w reaktorze (i to sterowana ph-kontrolerem a nie tylko miernik - i tu się Zbyszek z Toba nie

zgadzam) - sterowanie to jest KONIECZNE gdyż w reaktorze musi być Ph 6,0-6,5...6,7. Jeżeli nie będziesz miał elektrody reaktora podłączonej do kontrolera skoki te mogą (ale nie muszą) być znacznie wieksze - gdyż mając tylko odczyt nie jesteś w stanie co kilakdziesiat minut sprawdzać i w razie czego dodać lub ująć jeden bąbelek. ....... itd. itd. itd....

Nic dodać, nic ująć. :D


http://rafa.koralowa.pl Katalog przyrodniczych stron --> http://katalog-www.eu Serdecznie pozdrawia, Waldek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czekaj , czekaj , a czy Lajon nie wypuscil czasem juz takiego kontrollera z dwoma elektrodami ktore wykonuja odzielnie pomiary ? otoz i to , dobrze mowisz Tomasz , to by bylo chyba najlepszym rozwiazaniem z tym ze wtedy potrzebne byly by dwa reaktory (?) heh czy jak ?

jakis zawor podwojny ? jakos mi cos jednak nie pasuje.

Z tego co wiem to u nas umieszczaja tylko miernik Ph w reaktorze zeby bylo latwiej monitorowac ilosc bombli (zmneijszac lub zwiekszac ) ustawic .


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie no , nie to ze sobie jakies kpiny urzadzam albo jestem calkowitym swirem :D

Popatrzcie sami jak to wyglonda :D

Zdjecie (elekroda w baniaku )

busch8.jpg

Dalej ten sam baniak , elektroda w kalkeaktorze (ale tylko mierzy)

busch15.jpg

alej za chwilke zdjecia calego baniaka w jego wspanialej okazalosci :)

busch7.jpg

Nie odrazu musowo czlowieka "gnoic " :D bo mozna sie przy okazji czegos waznego dowiedziec (o tym pomyslcie czasem)

busch5.jpg

busch16.jpg

Kontroller mi jednak w Kalkreaktorze "odpada " miernik wydaje mi sie wystarczy (?)

Nie chce mi sie szukac dalej , ale wiele ludzi tak robi ze umieszczaja elektrode wlasnie w tanku i tam kontroluja wartosc Ph na wlasciwym poziomie poprzez Kalkreaktor i tym samym przy okazji utrzymuja alkalicznosc wody oraz poziom wapna .

W kalkreaktorze tylko miernik wartosci Ph po to by moc widziec czy poproawnie rospuszczal sie w nim wklad .

Jezeli robicie inaczej , lepiej za pomoca zegarow czasowych to mi opowiedzcie.... tam to juz jakos calkiem nie zauwazam zadnej w sumie dokladnowci :/


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ Roman

Pomysl teraz Roman dlaczego miales poziom wapna tak wysoki 800 , poziom KH 20 i PH 9 ? (czy jakos tak opowiadales )

Ja tylko mam takie zdanie ze tych urzadzen Kalkreaktorow NIE WOLNO URZYWAC INACZEJ jak tylko pod kontrola !

Obojetnie juz w ktorym miejscu ta kontrola bedzie ale niech bedzie , a nie po omacku za pomoca jakiegos zegara czasowego , IMO to jest wszystko w ciemno , z najlepsza kontrola jest to i tak niedokladne a co mowic wogole bez ...

tutaj jeszcze taki ciekawy artykul o reaktorach .

http://www.anton-gabriel.at/kalki1.htm


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Zbyszek

"...aha i jeszcze zauwaz ze dozujac jeden bombelek na sekunde takie Ph wlasnie uzyskujemy w reaktorze (tzw standardowe ustawienie ) "

Zupełnie się z tym nie zgadzam. Gdyby tak było to teza o jednej elektrodzie tylko w akwa byłaby jak najbardziej słuszna. Natomiast czy 1 bąbel na sekunde daje nam obligatoryjnie ph 6,5 w reaktorze???? Oczywiście że nie. Oczywiście moze sie zdarzyć że tak jest, ale to byłby bardzo szczęśliwy zbieg okoliczności. Zależy to jeszcze bowiem od pojemności reaktora (tj. ilości wody) ilości wkładu, sprawności pompy mieszającej oraz oczywiście od wycieku z reaktora.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przytoczylem tylko jakie ilosci bombelkow zalecaja producenci wiekszosci reaktorow :D i wlsnie jest przyjete 1 bombel na sekunde z tym ze zaczynamy od mnijeszych ilosci bombelkow 30 na minute , wspominaja oczywiscie o zmierzeniu i ustawieniu ilosci bombelkow indywidualnie do zbiornika ..itd

W reaktorze ktorego uzywalem (firmy Koralil model 1501) taka ilosc podanych bombelkow C02 do reaktora wlasnie sprawdzala sie , ale sie zgadzam ze im reaktor wyzszy itd.... to bedzie to napewno wieksza liczba bombli , dlatego mowie ze przydatny jest Ph miernik po to aby ustawic tam w nim odpowiednia wartosc Ph/ilosc bombelkow +/- czesto przeciez o ile nie bardzo czesto zaglondamy do szafki w ktorej jest sprzet :) wiec mamy caly czas wyswietlana wartosc Ph w reaktorze na mierniku .

"A kontroller mamy w tanku w polonczeniu z reaktorem "

tak bym to widzial .., do tej pory nie uzywalem nawet w reaktorze miernika tylko tak jak mowie elektroda w tanku w polonczeniu z kontrollerem plus reaktor , nie bylo nawet w tym modelu wejsca na elektrode , wiekszosc reaktorow nie ma miejsca na umieszczenie elekrody ... na noc podawalem dodatkowo kalkwasser , czasami zdazalo sie ze w godzinach wczesnym rankiem (bywalo i tak)


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie doczytałeś. Jeśli podają ilość babelków to podaja też ilość kropli wypływu z reaktora. Jedynie ta współzaleŻność moze nam jakoś przybliżyć to idealne ph w reaktorze. Tylko wtedy mamy np. 1 babel /sek CO2 przy wypływie 2 lub 3 krople wody/sek - piszę przykładowo. Tylko bazujac na tym musiałbyś wstawić zbiornik idealnie taki aby te 2 krople/sek załatwiało zapotrzebowanie zbiornika na Ca. A co jeśli zbiornik będzie większy, mniejszy lub dojdzie 20 acropor? Zapotrzebowanie drastycznie wzrasta i leci nie 2 krople tylko 10. I sądzisz ze nadal wystarxczy 1 babel/sek?


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

juz mnie tak za slowa nie lap :) podaja roznie 80ml odcieku na minute , podaja tez ze najlepiej zmierzyc wartosc Ph na wyjsciu z reaktora i ustawic odpowiednio .. tak jak podawal Waldemar i zreszta tez wspominales wczesniej.

Nie dodales ze po jakmis czasie korale urosna i tez trzeba bedzie inaczej ustawic wedle ich zapotrzebowania :D

Ps; po zatym to pytanie zadal juz wczoraj BarTy :) wiec mu odpowiedzialem .

BartY :

ale nie jest on "wypełniony " twardzielami a dopiero wtedy pojawiają się problemy :D

Swirlej2 :

heh , byl i nic sie nie zmienilo , najwyzej ustawienia w kontrolerze :D

I tutaj mialem wlasnie to na mysli ze inaczej ustawia sie wtedy ilosc bombelkow i oczywiscie coby reaktora nie rozerwalo :D:) ilosc wyplywu wody z reaktora .


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a wiesz co mi sie nasuwa na mysl ..? zrobic dwa odzcielne kalkreaktory plus kontrolery , jeden w celu utrzymania i kontrolowania wartosci PH przy okazji robi nam CA i KH w jakims tam stopniu +/-

Drugi reaktor normalnie tak jak mowisz tez z kontrollerem odpowiednio ustawiony i zrezygnowac "calkowcie " z kalkwasser .


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podejrzewam ze w takim zestawie to albo oba beda w nocy OFF, albo przedobrzysz z co2 :D


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z Co2 to napewno nie , reszta tez do ustawienia tak zeby lacznie bylo to co potrzeba .

Z Co2 to chyba tylko wtedy jakbym posiadal turboreaktory Tunze :D


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a nie wiem nawet , powiem Ci ze juz sie tymi reaktorami przestalem nawet ineresowac :) hehe juz patrze , thx :D


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciekawe kto im cos takiego projektuje ?:) chyba zloze im swoja oferte :D nadal beznadzieja z tym ze tym razem moze teraz to funkcjonuje.


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jednak mi nie daje spokoju , musze wam dokladnie narysowac i opisac ta metode bo naprawde ona funkcjonuje .

Tylko jak wam to wytlumaczyc ?:D

pozdr...


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moze inaczej :) zaczne od waszej metody a skoncze na mojej.

Przykladowo , bierzemy Reaktor Knopa ten z takim fajnym czerwonym guzikiem ktory znajduje sie w miejscu elektrody :yes

Wkladamy Ph elektrode podlanczamy [white]"MIERNIK -Ph"[black] wczesniej sypiemy do Reaktora odpowiedni wklad moze byc Knopa , znamy juz jaka wartosc Ph musimy ustwic w reaktorze zeby sie nam wklad prawidlowo rospuszczal (przykladowo Ph6,5), wiemy ile odcieku mozemy wypuscic z reaktora zeby ta wartosc odpowiednia Ph w nim utrzymac ..itd , ustawiamy go elegancko tak jak potrzeba dozujac na probe Co2 a wlasciwie ustawiajac jego ilosc .

Miernik pracuje sobie caly czas , informowal nas bedzie o tym czy wklad sie nam prawidlowo rpzpuszcza .

Teraz podlanczamy Ph/Co2 [white]" KONTROLLER"[black] i ustawiamy w nim jaka wartosc Ph chcielibysmy miec w zbiorniku , powiedzmy ze nastawiamy na Ph 8,30 po przekroczeniu tej wartosci zawor elektromagnetyczny [white]KTORY JEST ZSYNCHRONIZOWANY Z KONTROLLEREM I Z NIM WSPOLPRACUJE ![black] otworzy sie i zacznie sie dozowanie Co2 tak dlugo , do puki nie osiagnie przez nas nastawionej wartosci Ph ktora bysmy chcieli miec w naszym tanku jest to (Ph-8,30 ) podczas tego dozowania bedziemy mieli monitorowane na naszym [white] "MIERNIKU -PH " [black] wyswietlaczu cyfrowym , wartosc Ph w kalkreaktorze , mozeby nawet dokonac korekty jezeli zajdzie taka potrzeba po to by wklad sie poprawnie rospuszczal , nalezy dodac ze sa wklady ktore sie rospuszczaja w odpowiednio niskim Ph i sa to rozne wartosci w zaleznosci od wkaldu.

Przykladowo zostala przekroczona wartosc Ph w naszym zbiorniku (Ph,8,30 ), przekroczylo te kilka jednostek , rozpoczyna sie dozowanie Co2 trwa dotad do puki nie wyrowna nam powrotnie wartosci przez nas zadanej .

Po czym nastepuje odciecie doplywu Co2 , po jakims czasie Co2 z wody zostanie przez pompy (ruch powierzchni wody , pobor przez rosliny korale , dochodzi swiatlo (fotosynteza)) "wyciagniete" z wody , wtedy Ph zacznie nam powoli ponownie wzrastac , co spowoduje po przekroczeniu naszejwartosci (Ph- 8.30)ponowne otwarcie zaworu magnetycznego i dozowanie Co2 do reaktora itd..

Takie codzienne kilkugodzinne poprawne dozowanie pod kontrola kontrolera po przez Kalkreaktor pozwala nam urtzymac poprawna wartosc Ph , alkalicznos wody (KH) oraz wapna CA , WSZYSTKIE TE PARAMETRY SA W ROWNOWADZE ( musza byc) - Ph /CO2 / KH/CA

poniewaz sa one od siebie scisle zalezne !to tylko w ten sposob pod kontrola moga byc w jako takiej rownowadze , mowimy wtedy o rownowadze (Gleichgewicht mit Hydrogencarbonat system ) Ph wert jest to najwaznieszy parametr ktory nam mowi najwiecej , i w zasadzie jest to calkowicie zautomatyzowanym systemem :)

Mam nadzieje ze Wam pomoglem to zrozumiec ..? jezeli nie to przykro , ale nie bede sie tutaj juz wiecej produkowal .

Ps; I jeszcze jedna sprawa , zauwazylem ze wiekszosc z was o ile nie "wszyscy" stawiaja na pierwszym miejscu poziom wapna w akwarium , ja jednak nie zauwazam aby wapn byl wazniejszy od alkalicznosci wody ktora stawiam przed wapnem .


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się Zbyszek zgadza. Zauważ jednak że sterowanie reaktorem (elektrozaworem) poprzez elektrodę umieszczoną w akwa obarczone jest pewnym opóźnieniem spowodowanym bezwładnością zbiornika - wiadomo im więcej wody tym wolniej zachodzą zmiany. Mówimy tu oczywiście o kilkunastu sekundach - do paru minut. Co więc w wypadku np. awarii reduktora ? Owszem elektrozawór zostanie odcięty ale dopiero gdy ph w xxx litrach wody spadnie do zaprogramowanej wartości. W

tym czasie ph w reaktorze może juz być na poziomie np. 5 czy niżej i niestety zaczyna siać fosforanami. W najgorszym wypadku może rozerwać reaktor - jeśli np w DIY nie przewidzimy zabezpieczenia. Nawet mając to zabezpieczenie przy duzym ciśnieniu z butli moze narobić nam niezłego bigosu.

Także ja Twój podstawowy obwód kontrolny cały czas uważam za potrzebny ale nie konieczny obwód bezpieczeństwa dla zwierząt, jednak nie chroni nam on reaktora.

Teraz wracam do wyboru mniejszego zła: jeśli nie ma sterowanej elektrody w reaktorze napisałem wyzej co moze się stać (najczarniejszy scenariusz).

Jeśli nie ma elektrody w akwa ryzyko jest znacznie mniejsze gdyż w razie awarii CO2 i tak zostanie odcięte i po prostu zostaniemy bez reaktora a zbiornikowi na krótką metę to rybka. O podwyższenie ph nie ma się co martwić gdyż będą zachodziły normalne procesy jakie zachodzą w każdym akwa prowadzonym bez elektroniki - rano niższe - wieczorem wyższe - standardowe wahania dobowe.

Także jeśli nie mamy kasy na 2 kontrolery to moim zdaniem śmiało możemy rezygnować z tego w akwa - z tego w reaktorzena pewno nie.

Oczywiście problem chyba demonizujemy gdyż mozna uzywać reaktora takze i bez kontrolera. Wymaga to od nas jednak pewnej wprawy, częstych kontroli no i oczywiście nic nie chroni nas przed awariami np. reduktora.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niestety takie to juz hobby ze moze peknac nawet szyba ktoregos dnia :):) moze byc trzesienie ziemi itd... przed wszystkim nie damy rady sie w ubespieczalniach przed wsystkim ubespieczyc :yes nie chca gadac :)

Z fosforanami nie ma raczej problemu uwazam , "w razie niemca" uzywam zawsze zapobiegawczo adsorbera i poziom ich wynosi /musi wynosic zawsze "0"

Nie chodzi w sumie o obwod kontrolny tylko dozowanie CA/KH/CO2 w rownowadze pod kontrola po przez Kalkreatkor a nie w ciemno ustawianie bez zadnych miernikow lub tez pilnowanie tylko Ph w reaktorze .

Co do rozerwania kalkeaktora to chyba lekka przesada , uzywalem w poprzednim baniaku i nie rozerwalo :)

Ps; Jakbysmy tak wszyscy zaczeli dmuchac na zimne to nikt by akwarium morskiego nie postawil , bo moze peknac szyba , bo moze sie dzieciak w baniaku utopic , moze sie zdazyc ze nam butle rozerwie , ze nas prad popiesci itd.....

Mozna isc po prostej drodze i zlamac tez noge lub rozwalic glowe o kraweznik ..to jest zycie .

(Obstawal bym jednak przy tej metodzie)


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne, ale podstawowy cel zakupu komputera to oprócz czuwania nad parametrami także i względy bezpieczeństwa. Więc po co z nich świadomie rezygnować? A awarie reduktorów mają miejsce częściej niż myślisz.

A co do "dozowania CA/KH/CO2 w równowadze" to jest to nic innego jak ustawienie prawidłowego stosunku bąbli/wycieku/do zapotrzebowania zbiornika a to właśnie chcesz robić ręcznie opierajac się o wskazania miernika i obserwacji zbiornika.

Chyba kręcimy sie w kółko, mówimy praktycznie o tym samym a niepotrzebnie dorabiasz do tego ideologię aby potem mieć co wszem i wobec tłumaczyć jakby to forum odwiedzały jakieś głąby - a tak nie jest, zauważ to w końcu. Niech Twoje bedzie na wierzchu, ja jednak celowego zubażania systemu żeby osiagnąć jakieś wyższe wyimaginowane cele nie rozumiem.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.