Skocz do zawartości
Szymon

Czasami takie cos tez jest potrzebne

Rekomendowane odpowiedzi

Jest kilka konfiguracji do podlacznia. Rysunek i opis zbyszka jest troche nie wypalem ( tak ja mysle ). Opis w mysli co bedzie sie dzialo.

godzina w poludnie ph rosnie, czujenik w akwa. mierzy wysokie ph i wlacz dozowanie co2. tym samym zaczyna powoli obnizac ph w reaktorze i rozpuszczac wklad. po kilku godzinach woda z reaktora ktora bedzie juz miala wlasciwe ph bedzie obnizac ph w akwa. Swiatlo sie wylacza i ph spada. woda w reaktorze jest ciagle o ph niskim i jest dozowana tez w nocy, no bo musi gdzies to zleciec.

Podsumujmy

za puzno dozowana woda o niskim ph. w dzien i za dlugo dozowana woda o niski ph. po wylaczeniu swiatla.

Swietnym rozwiazaniem bylo by miec 2 kompy ph. jeden w reakatorze a drugi w akwa.

jeden dozuje co2 w reaktorze, zeby wklad dobrze sie rozpuszczal. a drugi dozuje wode do akwa kiedy ph sie podnosi. dozowanie wody do akwarjum przez pompke o malym przeplywie!!!

ph podnosi sie i comp szybko wlancza pompke i woda z reaktora jest dozowana o niskim ph!!!

Takie rozwiazanie bylo by dobre zeby rozwiazac ten schemat co zbyszek narysowal. No ale jest jescze kilka mzliwosci, ale to juz na innej lekscji.

Pozdrawiam i sorki za bledy.

***NIE ŻYCZĘ SOBIE OBRAŻANIA MNIE NA FORUM***


"<?))))><`?...¸??´?`?.¸Morskie¸.?´?`?...¸.?´><((((?>"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:/ to nadal nie jest jak trzeba . Podstawową funkcją reaktora jest utrzymywanie Ca/Kh na odpowiednim poziomie a nie stałego ph. I tym chyba trzeba się kierować , jeżeli pomoże on jeszcze w wyrównywaniu ph to tylko + . Dlatego może on pracować w trybie przemiennym noc /dzień (odcinając tylko co2 na noc) jeżeli ktoś stosuje mikser w nocy. Ale w dzień powinien wyprodukować dwa razy więcej ca/Kh : )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam sie z toba ale nie dokonca. rozpieprzanie reaktora przez wylaczenie co2, nic nie daje. u mnie reaktor pracoje 24H i dozowanie kalkwater w nocy.

Innym spozobem pozbycia sie niskiego ph to napowietrzenie wody po wyjsciu z reaktora ( tylko w nocy)


"<?))))><`?...¸??´?`?.¸Morskie¸.?´?`?...¸.?´><((((?>"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpowiemy sobie za chwile na pytania .

Wczoraj dodalem ze Ph mierzone w kalkreaktorze nie ma nic wspolnego z wartoscia Ph w zbiorniku .

I jezeli bedziemy ta wartosc tylko kontrolowac w kalkreaktorze to nie powi nam ona najwazniejszego , a mianowicie jaka mamy wartosc Ph w tanku .

Reaktor bedzie dozowal na okrete obnizajac nam Ph w reaktorze do ustawionej przez nas wartosci , ale nie znamy wartosci Ph w zbiorniku a wartosc Ph w reaktorze to nie jest ta sama wartosc Ph co w tanku .., musimy znac tez wartosc Ph w tanku i ja kontrolowac za pomoca Ph /co2 Kontrollera .

kontroller.jpg

z tego co wiem sa tutaj tacy ktorzy wogole nie wylonczaja dozowania Co2 na noc , co jest bledem .

Ph elektroda umieszczona w reaktorze jest po to by informowac nas czy sie poprawnie rospuszcza w reaktorze wklad i nie ma to nic wpolnego z wartoscia Ph w tanku.

Nalezy kontrolowac obie wartosci Ph jednoczesnie , czyli w tanku i kalkreaktorze i obie te nie maja ze soba nic wspolnego , kazda informuje nas o czyms innym .

W Reaktorze wystarczy sam miernik Ph , kontroller w zasadzie nie jest potrzebny IMO .

Tak jak jak narysowalem w tym schemacie ktory przedstawia "calkowicie" zautomatyzowany system ktory w bardzo elegancki sposob utrzymuje nam stala wartosc Ph w naszym tanku .

Nie wyobrazam sobie wogole poprawnej pracy reaktora bez takiego systemu .

Jezeli jako wkladu uzyjemy koralowego zwiru to takie mierzenie PH w reaktorze jest tez bardzo przydatne poniewaz ponizej wartosci PH 7 w wode wchodza fosfaty

Niektorzy akwarysci utrzymuja w reaktorze wartosc Ph 7 lub tez 6,9 staraja sie te fosfaty "ominac" lub nanosic ich tylko nie wielka ilosc itd.. tracac przy tym na jakosci odcieku z reaktora.

Dlatego dobrym rozwiazaniem jest umieszczenie w reaktorze takiego wkladu ktory jest "wolny" od fosfatow , takim wkladem jest proponowany wklad przez Firme Knop .

Sa tez akwarysci , ktorzy nie mierza w reakorze Ph (sa tez reaktory nie posiadajace zwezki na elektrode Ph , do takich wlasnie proponuje sypac wklad Knopa , nie musowo wtedy mierzyc Ph w reaktorze a ustawia sie go standardowo 1 kropla Co2/sec.


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Poloherb :

Jest kilka konfiguracji do podlacznia. Rysunek i opis zbyszka jest troche nie wypalem ( tak ja mysle ). Opis w mysli co bedzie sie dzialo.

godzina w poludnie ph rosnie, czujenik w akwa. mierzy wysokie ph i wlacz dozowanie co2. tym samym zaczyna powoli obnizac ph w reaktorze i rozpuszczac wklad. po kilku godzinach woda z reaktora ktora bedzie juz miala wlasciwe ph bedzie obnizac ph w akwa. Swiatlo sie wylacza i ph spada. woda w reaktorze jest ciagle o ph niskim i jest dozowana tez w nocy, no bo musi gdzies to zleciec.

Podsumujmy

za puzno dozowana woda o niskim ph. w dzien i za dlugo dozowana woda o niski ph. po wylaczeniu swiatla.

Swietnym rozwiazaniem bylo by miec 2 kompy ph. jeden w reakatorze a drugi w akwa.

jeden dozuje co2 w reaktorze, zeby wklad dobrze sie rozpuszczal. a drugi dozuje wode do akwa kiedy ph sie podnosi. dozowanie wody do akwarjum przez pompke o malym przeplywie!!!

ph podnosi sie i comp szybko wlancza pompke i woda z reaktora jest dozowana o niskim ph!!!

Takie rozwiazanie bylo by dobre zeby rozwiazac ten schemat co zbyszek narysowal. No ale jest jescze kilka mzliwosci, ale to juz na innej lekscji.

Pozdrawiam i sorki za bledy.

***NIE ŻYCZĘ SOBIE OBRAŻANIA MNIE NA FORUM***

Rysunek przedstawiony prze ze mnie jest orginalna kopia automatycznego systemu PH/Co2 firmy Tunze , mozesz im to napisac jak chcesz :]

Axel Tunze zajmuje sie juz 25 akwarystyka morska Ty tylko rok wiec chyba wie lepiej co jest dobre a co zle :D:)Po zatym to renomowana firma w niemczech , jedna z lepszych :) po zatym widze ze wogole nie zrozumiales .


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w tym systemie ktory widzimy na rysunku , mamy stala wartosc Ph w tanku w ciagu dnia ktora jest w logiczny sposob utrzymywana i b.dokladnie .

Gdy tylko wartosc Ph wzrasta nastepuje dozowanie Co2 ... gdy osiagnie swoj przez nas nastawiony poziom , zawor zamyka dozowanie , tak sie dzieje bez przerwy w ciagu dnia , wieczorem po zgaszeniu swiatel nie ma mowy o dozowaniu Co2 , tym bardziej w nocy jakis niski odciek wartosci Ph z reaktora Pawel :/

Wracajac do tematu monitorowania wartosci Ph w reaktorze , jest ono tylko po to bysmy wiedzieli czy sie nam prawidlowo orzpuszcza w nim wklad , mamy mozliwosc wtedy zwiekszenia bombelkow Co2 widzianych na liczniku bombelkow lub ich zmniejszenia .


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
BartY :

@alex@ :D im więcej sprzętów tym większe problemy :). A jak masz ustawione teraz albo jak planujesz?

planuję zamontować reaktor z kontrolerem utrzymującym pk6.5 zawór odcinający dozowanie CO2 w godzinach nieoświetlania lampami. Odciek 24h/dobę.

W nocy dozowanie kalkwasser o stałej ilości (zegar czasowy) poprzez pompkę dozującą.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i to Ci nic nie da Alex , bo wartosci Ph w tanku nie bedzioesz mial kontrolowanej , nie wiadomo na ile taki system jest dokladny , ile tego Co2 potrzebuje Twoj tank w sesie (pobor Co2 przez zwierzaki itd...) ciezko zlapac bedzie ta rownowage zeby to tak funkcjonowalo.

Ph powinno byk kontrolowane automatycznie tylko w tanku wtedy wiemy na czym stoimy.

Elektroda umieszczona w reaktorze sluzy do tego bysmy wiedzieli czy nam sie poprawnie rozpuszcza w nim wklad . Jest to taki poprostu dokladniejszy licznik bombelkow .


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokladnie popatrzecie raz jeszcze na rysunek i pomyslcie.

kontroller.jpg

Kalkwasser w elegancki sposob dozujemy w nocy :)

Czego chciec wiecej ? Interesuje nas kontrola wartosci Ph w kalkreaktorze czy w naszym tanku pelnym korali SPS :D ?


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiem dlaczego macie problemy ze zrozumieniem , poniewaz macie zawory nie podlonczone automatycznie i wspolpracujace z kontrollerem .TUNZE Ph/Co2 Kontroller to calkowicie zautomatyzopwany kompek jezeli chodzi O Ph/Co2 i nie chce go juz sprzedawac :)


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeżeli dobrze rozumiem twój schemat nastawiony jest na ustabilizowanie ph w tanku. według mnie (laika) priorytetem pracy reaktora jest odpowiednia ilość Ca dozowana według zapotrzebowania obsady i ustabilizowanie kh. Ph jest rzeczą wtórną (powtrzam że cały czas analizujemy pracę reaktora)


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
alex :

wychodzę z założenia że kh i Ca dobiorę według zapotrzebowania (regulacja odciekiem), jeżeli chodzi o ph to chwycę to ilością kalkwasser w nocy.

I to funkcjonuje b.dobrze a wartosc CA i tak mierzymy jezeli bedzie cos za malo , bo wiadomo ze korale rosna itd ...wtedy masz jeszcze do dyspozycji metode Ballinga :) w zasadzie w zupelnosci wystarcza kalkreaktor i kalkwasser , bardzo czesto tylko sam kalkreaktor .


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli chodzi o tylko sama ta metode , uzupelniac wapno Ballingiem nie jest zle alex , jezeli jest tego taka potrzeba , nie zawsze sam reaktor wystarcza patrz tank kolegi ....

Oktober1_04jpg.jpg

Oktober2_04jpg.jpg

w takim olbrzymim tanku z ogromnymi koralami , kolega prawie wlosy rwal z glowy zeby wapno uzupelnic , wiec wyrownywal to Ballingiem z przepieknym tego skutkiem Ci powiem :)


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chcesz mi powiedzieć że mój nowy reaktor nie pokryje zapotrzbowania na wapń. No nieee zaraz go zareklamuję do producenta !!! :)

Jeżeli mam reaktor to nie widze sensu równolegle stosowac Ballinga. Po to buduję system reaktor/mikser by z niego zrezygnować.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

" w duzych zbiornikach " uzupelniane wapna metoda Ballinga w powiazaniu z kalkreaktorem czy tez kalkwasser jest mozliwe bezproblemowo :)

W Twoim tez moze nie wystarczyc po jakim czasie sie moze okazac za maly jak juz Ci koralowce beda z baniaka wystawaly :) bardzo mozliwe Alex :)wtedy uzupelnisz wapno metoda Ballinga , albo sie zglosisz do mnie po wiekszy reaktor :D zamawiajcie u mnie odrazu wieksze :) hyhy;)


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Swirlej2 :

" w duzych zbiornikach " uzupelniane wapna metoda Ballinga w powiazaniu z kalkreaktorem czy tez kalkwasser jest mozliwe bezproblemowo :)

W Twoim tez moze nie wystarczyc po jakim czasie sie moze okazac za maly jak juz Ci koralowce beda z baniaka wystawaly :) bardzo mozliwe Alex :)wtedy uzupelnisz wapno metoda Ballinga , albo sie zglosisz do mnie po wiekszy reaktor :D zamawiajcie u mnie odrazu wieksze :) hyhy;)

nie grozi mi to, wierz mi.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a niby dlaczego ? jak to zrobisz zeby nie rosly ?:) hihi

PS, Czekaj bo od tematu odbiegamy , znowu beda na nas krzyczec :D


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to kupisz 10 , podrosna bedziesz mial szczepki i powymieniasz sie za inne :)

PS, Czekaj bo od tematu odbiegamy , znowu beda na nas krzyczec :D


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kontroller.jpg

w/g mojego rozumienia ten schemat będzie się sprawdzał wyłącznie w wypadku o jakim pisze BartY! tzn., tylko wówczas gdy odciek z reaktora będzie mieć odpowiednio wyregulowane nasycenie Ca/kH w odniesieniu do zapotrzebowania na nie zbiornika!!!

celem stosowania reaktora jest pozyskanie Ca i kH! - sterowanie elektroniką wartością pH w nim samym jest niejako parametrem pośrednim - czytaj NIEKONIECZNIE PRZEKŁADAJĄCYM SIE NA POTRZEBNĄ ILOŚĆ Ca/kH!

i wówczas może być tak, że elektronika będzie miała wpływ przy pomocy reaktora na pH w samym tanku (nastąpi obniżenie pH czyli zakwaszenie wody) ale nie wpłynie to na zaspokojenie zapotrzebowania jego mieszkańców na Ca i kH...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Swirlej@ krótko mówiąc jeśli chodzi o mnie obaliłeś zasady kontroli pH i w tanku i w raektorze, przez 3 lata spotkałem się tylko z kontrolowaniem pH w reaktorze czyli pH w reaktorze 6,5 lektroda w reaktorze podłączona pod pH komp, w nocy dozowanie z mieszacza - to ttak po "bożemu"

a tu nagle co innego, co nie znaczy ze do d...y

może masz racje mozę warto spróbować, czyli jak dobrze rozmumiem kontroila pH nie po przez elektordę w reaktorze a poprzez elektrode w tanku i pH komp. ustawiony na 8,2 lub 8,3

P.S. No widzicie jak sie nie krzyczy na Swirlej2 i obraża to facet spokojnie myśli :)

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.