Skocz do zawartości
Szymon

Czasami takie cos tez jest potrzebne

Rekomendowane odpowiedzi

BarTy zaczynasz mnie draznic ale Ci odpowiem na Twoje ostatnie pytanie .

ZMIENIE (USTAIE ) WARTOSC PH W KONTROLERZE , PO KTOREJ PRZEKROCZENIU ZACZNIE SIE DOZOWANIE Z REAKTORA ; MOGE USTAWIC SOBIE NAWET NA PH 7 PO PRZEKROCZENIU TEJ WARTOSCI Z SAMEGO RANCA BEDZIE JECHAL REAKTOR CALY DZIEN AZ PADNIE I SIE SPOCI AZ DO WIECZORA .


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cytat:

ale nie jest on "wypełniony " twardzielami a dopiero wtedy pojawiają się problemy

odp:

heh , byl i nic sie nie zmienilo , najwyzej ustawienia w kontrolerze

no to napisz co byś zrobił na swoim kontrolerze jeśli po dołożeniu kilku twardzieli masz spadek Ca/Kh

dopiero teraz dopisałeś to DUŻYMI literami; lepiej pisać w kolejym poście:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli uważasz że gdybyś dołożył 20 akropor to nic by się nie zmieniło?:)

Kontroler by sobie z tym poradził ?:0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie kontroler tylko reaktor zaczyna dozowac wczesniej czlowieku , kontroller mozna ustawic do obsady (wyregulowac) nie slyszale mzeby ktos kontrolerem zanuzajac go w wodzei podnosil jej alkalicznosc :0


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a z jakiego powodu podaje wcześniej? skąd on wie czy to jest 20 akr czy 20 synularii(żart)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oj teraz to już widze że faktycznie cos w tej metodzie jest zamieszane , ale dopóki tego nie sprawdzę to sie nie przekonam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sterując samym reaktorem to jest proste, jak mam spadki ca/kh obniżam ph lub zwiekszam odciek ( bez kontolera dodaję kilka bąbelków na minutę:))

w tej metodzie jak to zrobić jak kontroler mierzy ph w baniaku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to sie ciesze ze Ci tak dziala , ja mam zautomazyzowane i tez jestem zadowolony :)

Trzymajmy sie tego co nas cieszy .


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

troche lepszy schemat znalazlem to pomyslalem ze pokaze , napewno inni tez sa zainteresowani .

Na rysunku widzimy taki troche , moim zdaniem nie sa one dobre wogole ... reaktor wewnetrzny :/

w "pdf" do sciagniecia tutaj

u.jpg

kj.jpg


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"je?li jeste? pewny, to super. mnie to nie przekonuje! dok?adn? ilo?? jest trudno osi?gn??, zawsze w gr? b?d? wchodzi? przybli?enia ilo?ciowe...

je?li chodzi o 'Tw?j' schemat nale?y zda? sobie spraw?, ?e ustawienie samego reaktora - ilo?ci CO2 i odcieku w jednostce czasu - maj? wp?yw na dozowanie Ca i kH a nie wy??cznie sterowanie nim pH kontrolerem, kt?ry czyta pH w wodzie samego zbiornika!

nawet je?li jest to produkt Tunze :) "

@d Janek

Janek mnie nie przekonuje Twoje akwarium poniewaz nikt go nigdy w zyciu nie widzial a prosze Cie o pokazanie zbiornika od dwuch lat , i nie tylko ja chcialbym zobaczyc , jestes uzytkownikiem tego forum i powinienes pokazac zbiornik , skoro dwa lata nie okazujesz to jak mam to rozumiec ?:/

Pokaz zbiornik prosze wtedy sie moze do Ciebie przekonam , jestem cierpliwy poczekam i jeszcze rok ale w koncu go pokaz :]

Sprzet robisz nie zle (ok) ale chcialym widziec jeszcze tez i Twoj tank :).


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
BartY :

eeee stary sposób jest lepszy IHMO:)

chodzi o to aby było bezobsługowo bo powoli to robi sie koszmar (wypadało by sprawdziś zuzycie CO2, zuzycie kalkwaser itd. Itd..... :/

z kad wiesz ze lepszy skoro nie znasz nowego ani Ty ani Janek ?

Uzywajcie starego nie negujcie nowych , sprawdzonych od kilku lat tutaj .


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

że się wetne w temat poczytajcie też to http://www.minirafa.neostrada.pl/zmian.htm#mikser i

cytat z Waldka strony

Następne zagadnienie, z którym się spotykam w pytaniach jak i dyskusjach, to problem ile podawać CO2 i w efekcie jak utrzymać stałe pH w reaktorze.

Nie wyobrażam sobie dobrze funkcjonującego omawianego urządzenia bez miernika pH,

a jeszcze lepiej pH-komputera z sondą umieszczoną w komorze reaktora, monitorującą parametr.

Jak się przekonałem, liczenie ilości bąbelków podawanego CO2 w funkcji wydatku z reaktora jest niepraktyczne, a stabilność parametrów wycieku pozostawia wiele do życzenia.

Niewątpliwie najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie pH-komputera sterującego dozowaniem poprzez zawór elektromagnetyczny dwutlenku węgla.

Wiem, że jest to rozwiązanie najdroższe, ale zyskujemy bezpieczeństwo, że nie przedawkujemy CO2 i w efekcie zbytnio obniżymy pH w reaktorze oraz mamy w miarę stałe parametry wycieku na wyjściu.

Co nam grozi, jeśli zrezygnujemy z zastosowania pH-komputera sterującego poprzez zawór elektromagnetyczny dozowaniem CO2?

W wypadku awarii reduktora CO2 do reaktora może przedostać się nadmiar dwutlenku węgla i pH może nam nadmiernie się w reaktorze obniżyć, w wyniku czego parametry wycieku mogą nadmiernie odbiegać od zakładanych. Nie pomoże filtr CO2.

W akwarium przy nieco dłuższym przegapieniu problemu mamy katastrofę. Niektórzy akwaryści mówią, że w zbiorniku zrobiła się "woda sodowa".

Przez pewien okres czasu mój reaktor w wyniku awarii zaworu elektromagnetycznego pracował bez niego. Przyznam, że przez ten okres zanim nie otrzymałem nowego byłem bardzo wyczulony na pracę całego układu.

PH-komputer w relacji z zaworem elektromagnetycznym działa tak, że podaje zasilanie na zawór odcinający CO2 otwierając go wówczas, kiedy pH jest powyżej ustalonej przez nas wartości lub zamykając zawór, kiedy pH jest poniżej oraz oczywiście przy braku zasilania.

Ja ustawiłem taką ilość podawanego CO2 w funkcji wielkości wycieku z reaktora, że pH

w reaktorze jest w granicach 6,08 do 6,14. Natomiast wartość, przy której następuje odcięcie podawanego CO2 (brak zasilania zaworu elektromagnetycznego) ustawiłem na 6,5 stąd wniosek, że zawór odcinający jest cały czas zasilany, więc otwarty. Jeśli słyszę, że zawór zaczyna pracować (charakterystyczne stuknięcia) to wiem, że należy zwiększyć wyciek

z reaktora lub powstała tzw. "poduszka CO2" i sonda nie jest zanurzona w wodzie, należy odpowietrzyć urządzenie."


Moje akwarium http://nano-reef.pl/...-blekitna-rafa/

i FILMIK mojego baniaka

1 zlot Nano-Reef w Egipcie http://nano-reef.pl/...zdziernik-2007/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czekajcie, skoro reaktor z kontrolerem nie rozpuszcza wkladu w nocy (logiczne) a do tego i w dzien pracuje z wiekszymi lub mniejszymi przerwami, to jak wlasciwie jest z dozowaniem Ca ?? bo mi wychodzi na pierwszy rzut oka ze reaktor bedzie ladnie dzialal, fullautomatik, tyle ze bedzie bardzo marnie podnosil (uzupelnial)poziom Ca w baniaku (jakze inaczej skoro wiekszosc czasu chodzi na "jalowym biegu") a przeciez to wlasnie dozowanie Ca jest podstawowa funkcja kalkreaktora ?


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niemiecki znasz to przeczytaj czy nie podnosi poziomu wapna i czy malo :)

Dodam ze z mixerem funkcjonuje to b.dobrze nawet jak ma sie duza ilosc twardych .


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
grzesiek wo :

że się wetne w temat poczytajcie też to http://www.minirafa.neostrada.pl/zmian.htm#mikser

heh , jezeli ktos widzi na pierwszym miejscu uzupelnianie wapna w banaiku to tak moze robic , ja jednak zauwazam wazniejsza alkalicznosc od poziomu wapna , zreszta nie tylko ja , doswiadczony wasz kolega K.Tryc widzi to podobnie .(poczytac mozna na jego Home Page)


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiem ze podnosi a czy malo ... to juz zalezy od zapotrzebowania baniaka chyba. to co u mnie byloby wystarczajace, u innych bedzie pewnie za male.

no to podsumowujac te gigantyczna dyskusje wychodzi ze jak reaktor z kontrolerem to tylko w polaczeniu z mikserem - reaktor podnosi kh i utrzymuje Ph, uwalniajac trochu mniej Ca do wody niz reaktor chodzacy caly cykl swietlny, a ten brak nadrabiamy lejac po nocach kalkwasser.


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hihi Wildtom fajnie zabrzmialo , lejac po nocach kalkwasser :D

Nikt nie leje i nie patrzy az zleci :):D spoko sobie kapie :D

pozdr...


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzesiek , jezeli Waldemar sie wypowie na temat tej metody (z ktorego zdaniem sie licze i go szanuje) ze jest ona ,... no nie wiem jakas ryzykowna czy te zmalowydajna to ja sie chetnie przezuce na to wasza .

A to ze Waldemar nie wyobraza sobie dobrze funkcjonujacego reaktora bez kontrolera to swieta prawda .POPIERAM


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbyszek Twoja metoda to cos nowego, jeszcze nigdy nie spotkalem sie zeby ktos w taki sposob sterowal praca reaktora. Mam dla Ciebie ciekawy artykul, prosze przeczytaj tutaj


"===""never change a winning team""!==="

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
L. Boleslawski :

Zbyszek Twoja metoda to cos nowego, jeszcze nigdy nie spotkalem sie zeby ktos w taki sposob sterowal praca reaktora. Mam dla Ciebie ciekawy artykul, prosze przeczytaj tutaj

widzisz , pompy Tunze tez sa jedyne w swoim rodzaju mozna powiedziec ... a co do metody , to nie jest to moja metoda , tylko metoda firmy TUNZE , ktora funkcjonuje jaknajbardziej .przeczytaj tutaj

Po zatym to moze sie nie spotkales z ta metoda poniewaz zajeles sie tylko i wyloncznie jedna (Balling) z ktorej tutaj juz dawno wiekszosc ponoc zrezygnowala na konto kalkreaktora i mixera .

Ps; Artykul znam , b.fajny :)thx


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.