Skocz do zawartości
L. Boleslawski

Reaktor wapienny

Rekomendowane odpowiedzi

- doczytelem ze Jan Fitas uzywa reaktora bez Ph komputera - i mu dobrze dziala.

Podchwycilem ten temoat z innego watku, bo sam jestem ciekawy jak inni sobie radza z ustawieniem reaktorow wapiennych. Osobiscie uzywam reaktora dopiero trzeci miesiac, wczesniej byla metoda Ballinga itp.

Po przeanalizowaniu wypowiedzi z innych forum, doszedlem do wniosku ze wazniejsza jest odpowiednia regulacja odcieku niz sterowanie CO2. Dozowanie CO2 mozna ustawic na podstawie pomiaru kH odcieku z reaktora (powinno byc powyzej 20°), natomiast o parametrach wody w akwarium decyduje ilosc odcieku dostarczonego do akwarium.Dlatego tez do zasilania raaktora uzylem pompy dozujacej (AM)

Przed wyjazdem na wakacje pobawilem sie kilka dni i ustawilem dozowanie CO2 na 6 babelkow na minute a odciek 150 ml na godzine (okolo 50 kropli na minute). Reaktor pracuje tak juz drugi miesiac, parametry w akwarium: kH 8 pH 7,9-8,2 Ca-460 mg/l, Mg-1380 mg/l odciek z reaktora ma kH 35. Reaktor jest napelniony tluczniem koralowym o granulacji 10-15 mm + 10% dolomitu, za reaktorem jest kolumna wypelniona grysem weglanu wapnia (Knop)dolozylem jeszcze absorber fosforanow na bazie zelaza (AM) (na wypadek jak by sie cos uwolnilo z tlucznia koralowego. Takze wszystko dziala, skutkow ubocznych brak a na pozytywne chyba jeszcze za wczesnie.


"===""never change a winning team""!==="

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widze ze sie Leszku jednak zdecydowales na reaktor. Ciezko mi osobiscie oceniac np czy wzrost korali jest tu wiekszy niz przy Ballingu. Mialbym watpliwosci, powiedzmy ze jest porownywalny.

Odpalalem podobnie jak wszyscy znajomi z Kraka bez kontrolera i tak tez funkcjonuje to do dzisiaj. Dozowanie jednak zdecydowanie wieksze (mam okolo 2-3 babelki CO2 na sekunde, wyciek - krople przechodzace w drobny strumien). Teraz jestesmy na etapie przechodzenia na fluida - w zasadzie to tuz po przejsciu (2 reaktory przerobione ze zwyklego i jeden kupiony). W sumie przerobki w porownaniu do reaktora na zwykly wklad sa minimalne. Na efekty o ile beda jakies zmiany w stosunku do konwencjonalnego trzeba bedzie poczekac. Problem jest taki ze nie widzialem dostepnego wkladu Mg do tego rodzaju reaktorow wiec Magnez trzeba lac "recznie"

Pzdr


BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a przy jakim poziomie ph rozpuszczasz wkład reaktora? Też jestem na etapie odpalania reaktora. Czy reaktor chodzi non stop czy też może tylko podczas oświetlania akwarium. Używasz mikser wapienny?Sorry za ilość pytań ale jestem ciekaw jak robią to inni.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pH w reaktorze nie mierzylem, bo i po co skoro widze ze przy takim ustawieniu wklad sie rozpuszcza. U mnie obieg w reaktorze wlaczony jest non stop, odciek dozowany jest co godzine od 5 do 23, miksera nie uzywam.

Co do wkladu magnezowego to uzylem Grotecha, ale nie wiem czy jest w Polsce dostepny.


"===""never change a winning team""!==="

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Leszek, idea niekomplikowania używania reaktora wapna - w sensie technicznego wyposażenia - ma zapewne swoich zwolenników jak i przeciwników...

jest to jednak możliwe do ustawienia przy odrobinie (?) cierpliwości i dobrym/precyzyjnym zaworku - osobnym lub zintegrowanym z manometrem.

dla mnie osobiście przykładem tego jest rzecz jasna George Weber http://www.homestead.com/geosreef/index.html - podoba mi się jego spartańskie podejście do tematu :)

ten http://www.cypnyk.republika.pl/reaktor1000.htm reaktor również pracuje bez elektroniki już od ponad roku u naszego kolegi Rafała z Katowic - rozmawiałem niedawno z nim o tym; występował na tym forum swego czasu pod ksywką CPR - CentrumPolskiejRehabilitacji czy jakoś podobnie :)

mały update:

w/g mnie jednak nie nadają się do tego reaktory z recyrkulacją CO2!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie, nie moglem tak na szybko zdobyc odpowiedniego zaworka do ustawienia odcieku. Te ktore mialem albo zaraz sie zapychaly albo nie mozna bylo wyregulowac odcieku na stalym poziomie. A ze wyjazd sie zblizal, stad pomysl z pompa dozujaca. W sumie jestem zadowolony, tez moge precyzyjnie wplywac na parametry w akwarium :)


"===""never change a winning team""!==="

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie non stop, pH w zbiorniku nigdy nie spada ponizej 8,1 (przynajmniej od przeprowadzki, przedtem mialem z tym problemy), aktualnie nie mam miksera bo nie widze takiej potrzeby. Przestalem mierzyc odciek (czasami tylko sprawdzam pH - w I komorze jest 6,45 - 6,55), dozowanie ustawiam "na oko", jesli mierze to kH, Ca i Mg ale w akwa. Podobnie jak Leszek dolozylem druga komore. W zbiorniku mam poziom Ca okolo 440, kH 8-9 (test do kitu, musze kupic nowy) Mg 1340, pH w cyklu dobowym 8,1 - 8,3

Pzdr


BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co myślicie o takiej konfiguracji::

reaktor w którym chcę utrzymać ph 6.5 i tak wyregulować odciek żeby pokrył zapotrzebowanie w Ca i utrzymał kh na poziomie 7-8 (to pewnie zajmi mi dużo czasu :)). Chcę regulować prędkością wypływu a gaz podawać 1 bąbel na sek. Reaktor ma chodzić tylko w cyklu pracy lampy HQI

mikser podający kalkwssser tylko w nocy stałą porcję za pomocą pompy dozującej.

W przyszłości chciałbym wymieszać hydrokarbonat z reaktora z wkładem magnezowym.

Będę wdzięczny za opinie.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@alex, no przyszłościowa konfiguracja, ale jest "ale" z czasaem dojdziesz do tego (zależy jakie bedziesz miał zapotrzebowanie na Ca - patrz korale twarde), ze zrezygnujesz z mieszacza wapiennego , ja powoli dochodzę do takiego wniosku.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

alex , jeśli chcesz użyć wkładu magnezowego do reaktora to rozważ zakup magnezium Gro-techa.

Ja jestem z niego zadowolony , daję 10 procent na spód reaktora a resztę uzupełniam koralitem knopa .

utrzymuje się >Ca 440 Mg 1300

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tdew - to nie udało Ci sie kupić odczynników?


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@andrniew, narazie myśle i badam pH, więc nie podejme pochopnej decyzji

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kuba nie rozumiem pytania :)

Odczynnikow do czego, Ca mam z reaktora, Mg musze z reki bo nie widzialem wkladow Mg do fluidow. Sa ale do reaktorow konwencjonalnych.

Pzdr


BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Leszek a jak jest u Ciebie z poziomem fosfatu ? jako wkladu uzywasz tluczenai koralowego i nie kontrolujesz przy tym wartosci Ph w reaktorze , jak napewno wiesz przy niektorych wkladach ktore "rozpuszczene " sa w reaktorze o wartosci Ph ponizej Ph7 wytraca sie wtedy fosfat , dziwi mnie ze stosujac taki wklad nie kontrolujesz wartosci Ph wlasnie w reaktorze .

Lub nalezy wtedy absorbowac fosfat.

@alex

Alex reaktory pracuja dzien i "noc " w tym sensie ze chodzi w nich tylko pompa w nocy , bo wiadomo Co2 nie nalezy dozowac w nocy (nie ma takiej potrzeby ) wartosc Ph spadla by do krytycznego poziomu .

Nalezy noca podawac kalkwasser.

pozdr..


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gratulacje 5 latek, u mnie dopiero roczek się zbliża.

Ja używam reaktora i mixera. Reaktor pracuje non stop, mixer od 22-giej.I muszę przyznać ,że bez mixera ciężko by mi było się obyć . Ph staram się utrzymywać w przedziale 8.1 - 8.45

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
andrniew :

gratulacje 5 latek, u mnie dopiero roczek się zbliża.

Ja używam reaktora i mixera. Reaktor pracuje non stop, mixer od 22-giej.I muszę przyznać ,że bez mixera ciężko by mi było się obyć . Ph staram się utrzymywać w przedziale 8.1 - 8.45

pozdrawiam

w nocy też podajesz CO2? Bo jeżeli tak to widomo dlaczego trudno ci utrzymać ph.

Poza tym gdzieś cztałem (to był chyba artykuł Janka Fitasa), że mikser z czynnym reaktorem (z załączonym dozowaniem CO2) nie powinny pracowac razem.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.