Skocz do zawartości
L. Boleslawski

Reaktor wapienny

Rekomendowane odpowiedzi

alex poznym wieczorem zawor zostaje automatycznie zamkniety i tym samym doplyw Co2 do reaktora , a reaktora nie wylonczamy z pradu , pompa pracuje caly czas .

Pomimo tego Ph spada w nocy , jest to calkiem normalne , i zeby je utrzymac na odpowiednim poziomie zakraplamy wtedy kalkwasser.


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale to za trzy miesiace dopiero spoko :) a zachwilek dojdzei 3 kg nowego :) nie ma problemu alex do puki zyje :):D


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tdew - sorki nie załapałem że zmieniłeś reaktor - kiedyś rozmawialiśmy od dodaniu do wkładu czegoś z magnezem i padło że będziesz kupował węglan magnezu żeby go dodać.

O to pytałem :)

Dlaczego zmieniłeś na fluidyzacyjny


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie tyle czasowka co automatyczny PH/Co2 kontroller zzsynchronizowany z zaworem, ktory automatycznie komp steruje zaworem , zamyka go , nastawiamy w Kontrolerze dana wartosc Ph i wtedy nam sie zawor zamknie po odpowiednim osiagnieciu ustawionej wartoci Ph ,(po jej spadku wlasciwie) otworzy sie znowu automatycznie przykladowo rano , kiedy to lampy zostana wlonczone i ph skoczy w gore i przekroczy nam ustawiona wartosc w kontrolerze .


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy mam zrobic jasny przejrzysty schemat z opisem dla wszystkich , pokazujacy ustawienie Ph/Co2 kontrolera i wyjasnic jego prace ?


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swirlej pytanie jest czy zwir koralowy w roli wkladu jest wskazany czy tez nie, tu opinie sa jak zwykle podzielone. Ja uzywalem, nie zauwazylem problemow. Co nie znaczy ze nie zawiera kompletnie fosforanow. Kontroler tu nic nie pomoze, pH z zasady musi byc nizsze od 7 niezaleznie od rodzaju wkladu, a fosforany laduja badz nie w akwa w zaleznosci od tego czy je wklad zawiera. Teraz uzywam "firmowego" wkladu bo nie mam wyboru.

U mnie chodzi cala dobe lacznie z podawaniem CO2, jak napisalem pH nie spada mi ponizej 8,1. Jakby spadalo to bym sie martwil, na razie nie ma takiej potrzeby.

Szczerze mowiac Kuba to przeszedlem na fluida nie dlatego ze mi sie cos nie podobalo w klasycznym. Tak po prostu czasami trzeba cos zmienic :), moze bedzie jeszcze lepiej. Ale z wnioskami musze poczekac jeszcze kilka miesiecy.

Pzdr


BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@Swirlej2 nie pytaj tylko pisz , jak nie nam to innym się przyda

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cytat Swirlej2czy mam zrobic jasny przejrzysty schemat z opisem dla wszystkich , pokazujacy ustawienie Ph/Co2 kontrolera i wyjasnic jego prace ? " było by miło :)


pozdrawiam Małgorzata

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
tdew :

Swirlej pytanie jest czy zwir koralowy w roli wkladu jest wskazany czy tez nie, tu opinie sa jak zwykle podzielone. Ja uzywalem, nie zauwazylem problemow. Co nie znaczy ze nie zawiera kompletnie fosforanow. Kontroler tu nic nie pomoze, pH z zasady musi byc nizsze od 7 niezaleznie od rodzaju wkladu, a fosforany laduja badz nie w akwa w zaleznosci od tego czy je wklad zawiera. Teraz uzywam "firmowego" wkladu bo nie mam wyboru.

Pzdr

ja tam w poscie nawiazywalem bardziej do uzywania odpowiedniego wkladu :)

Czy zwir jest wskazany , heh sa dobre i zle strony , naprzyklad microelementy sie uwalniaja z takiego zwiru i jest to dobre , zla strona moze byc wytracanie sie fosfatow.


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Swirlej2 :

nie tyle czasowka co automatyczny PH/Co2 kontroller , ktory automatycznie zamyka zawor , nastawiamy w Kontrolerze dana wartosc Ph i wtedy nam sie zawor zamknie po odpowiednim osiagnieciu ustawionej wartoci Ph ,(po jej spadku wlasciwie) otworzy sie znowu automatycznie przykladowo rano , kiedy to lampy zostana wlonczone i ph skoczy w gore i przekroczy nam ustawiona wartosc w kontrolerze .

ok, ale chcę wyeliminować możliwość otwarcia zaworu podczas pracy miksera w nocy.

Swoją drogą schemat mile widziany.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

prawie jak na czacie :) nie nadążam czytać a muszę odejść do kompa :)


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
alex :
Swirlej2 :

nie tyle czasowka co automatyczny PH/Co2 kontroller , ktory automatycznie zamyka zawor , nastawiamy w Kontrolerze dana wartosc Ph i wtedy nam sie zawor zamknie po odpowiednim osiagnieciu ustawionej wartoci Ph ,(po jej spadku wlasciwie) otworzy sie znowu automatycznie przykladowo rano , kiedy to lampy zostana wlonczone i ph skoczy w gore i przekroczy nam ustawiona wartosc w kontrolerze .

ok, ale chcę wyeliminować możliwość otwarcia zaworu podczas pracy miksera w nocy.

Swoją drogą schemat mile widziany.

Alex , zawor sie nie wlonczy w nocy , poniewaz na kontrolerze masz ustawiona wartosc Ph a w nocy nie jest mozliwe przekroczenie tej wartosci , kiedy ta wartosc ph noca spada w dol :D dopiero dozowanie Co2 nastapi drugiego dnia po wlaczeniu lamp (fotosynteza itd..) Ph skoczy powoli w gore , przekroczy ustawiona przez nas wartosc w kontrolerze , zaworek zrobi nam klick i wtedy dopiero nasptapi dozowanie Co2 do reaktora , odciek z reaktora ma niska wartosc Ph co spowoduej nam powolne obnizenie wartosci Ph i ponowne zamkniecie na jakis czas zaworu , jest to bardzo elegancka metoda :) .

MIXER BRON BOZE WTEDY NIE P>RACUJE ! WARTOSC PH WTEDY MOGLA BY SKOCZYC NAM ZA WYSOKO , chociaz nie oto w sumie w tym chodzi bo mixer z reaktorem w parze nie morze isc tylko na przeciw siebie (dzien /noc) chociaz sa tez takie dni w baniaku ze nalezy podac kalkwasser tez i w dzien , ale to z biegiem czasu zalapiesz o co chodzi :) czasami rownowaga potrafi sie rozregulowac , podajemy wtedy Kalkwasser jednorazowo w dzien (potrafi tak sie zrobic czasami , nalezy tego pilnowac)


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jezeli zostanie odciety doplyw Co2 do reaktora to po jakims czasie ta woda nie ma juz takiego niskiego Ph , i zauwaz ze jak nie jest ono juz w takich ilosciach podawane to nie dzieje sie nic gwaltownie , po zatym pamietac nalezy ze czesc Co2 w tym czasie "wybija" nam tez z wody :) takze mozna powiedzeic ze po odcieciu doplywu Co2 , zaprzestane jest jego podawanei niemal ze calkowicie.

Sa totakie ilosci ze nie maja one zadnego wiekszego wplywu , reaktor pracuje napewno jakis czas obniza ponad ustawiona wartosc Ph w Kontrolerze , ale to i dobrze bo jest czas na to by sie ono podnioslo w gore , inaczej zawor by tylko klickal i klickal :)


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
andrniew :

dop?yw co2 do reaktora mo?na wy??cza? o odpowiedniej godz za pomoc? ph kontrolera a co z wyciekiem z reaktora ma dalej sobie lecie?, gdy w reaktorze b?dzie 7.5 ph ?

Panowie, nast?pi?o 'rozmycie' tematu zainicjowanego przez Leszka w?tku! gwoli przypomnienia - dotyczy reaktor?w bez sterowania elektronicznego!!!

ad.cytatu wy?ej - o okre?lonej godzinie CO2 jest odcinane elektrozaworem przez zegar czasowy! - i ta opcja sterowania dotyczy braku elektroniki w reaktorze.

je?li steruje kontroler pH (np.) odpowiednia godzina gra rol? drugorz?dn? gdy? wy??czenie/za??czenie CO2 warunkuje odczyt warto?ci pH przez elektronik?! - i ta opcja sterowania nie zawiera si? w n/n w?tku...

gdy ph = 7.5, tzn., ?e CO2 jest odci?te do reaktora! co Ci przeszkadza, ?e odciek b?dzie dozowany ci?gle?! na pewno nie b?dzie w?wczas zagro?enia zakwaszenia wody w tanku! - w opcji sterowania zegarem czasowym + elektrozaw?r w godzinach nie ?wiecenia HQI tak w?a?nie si? dzieje...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@Swirlej2 , a co z Ca ?, tak się tutaj bawymi z reaktorem i mieszaczem a co z Ca, jak dodamy jeszcze regularne podmiany wody z dobrą sola np. TM to tak jak u mnie pojawi się Ca - 800 czy to bezpieczne dla organizmów

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie dodalem wam cyhba najwazniejszego , bo czuje ze czesc sie z was juz pogubila .

Wartosc Ph mierzona w reaktorze nie ma absolutnie nic wspolnego z wartoscia Ph mierzona w zbiorniku .

Wartosc Ph mierzona w zbiorniku jest sterowana zaworem a w reaktorze jest odzielny miernik .


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Roman Rożek :

Witam

@Swirlej2 , a co z Ca ?, tak się tutaj bawymi z reaktorem i mieszaczem a co z Ca, jak dodamy jeszcze regularne podmiany wody z dobrą sola np. TM to tak jak u mnie pojawi się Ca - 800 czy to bezpieczne dla organizmów

Pozdrawiam Roman

Roman w zaleznosci od obsady w zbiorniku i jej zapotrzebowania na wapn ustawiamy reaktor ,wazna jest ilosci ustawienia bombelkow Co2 liczniku , ilosc kropelek na wyjsciu z reaktora itd ...nie wiem gdzie zrobiles blad , poprostu zle poustawiales reaktor , nigdy mi sie nie udalo nawet podbic wapn do 800 - czy tam 900 mowiles wczesniej heh moze poprostu jakis za duzy , silny reaktor do Twojego zbiornika :/? taki mi sie nasunal wlasnie pomysl .


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jan fitas :
andrniew :

dop?yw co2 do reaktora mo?na wy??cza? o odpowiedniej godz za pomoc? ph kontrolera a co z wyciekiem z reaktora ma dalej sobie lecie?, gdy w reaktorze b?dzie 7.5 ph ?

Panowie, nast?pi?o 'rozmycie' tematu zainicjowanego przez Leszka w?tku! gwoli przypomnienia - dotyczy reaktor?w bez sterowania elektronicznego!!!

ad.cytatu wy?ej - o okre?lonej godzinie CO2 jest odcinane elektrozaworem przez zegar czasowy! - i ta opcja sterowania dotyczy braku elektroniki w reaktorze.

je?li steruje kontroler pH (np.) odpowiednia godzina gra rol? drugorz?dn? gdy? wy??czenie/za??czenie CO2 warunkuje odczyt warto?ci pH przez elektronik?! - i ta opcja sterowania nie zawiera si? w n/n w?tku...

gdy ph = 7.5, tzn., ?e CO2 jest odci?te do reaktora! co Ci przeszkadza, ?e odciek b?dzie dozowany ci?gle?! na pewno nie b?dzie w?wczas zagro?enia zakwaszenia wody w tanku! - w opcji sterowania zegarem czasowym + elektrozaw?r w godzinach nie ?wiecenia HQI tak w?a?nie si? dzieje...

Janek slusznie zauwazyles , jak i inni pewnie tez ze powstaly dwa tematy , ja odpowiadzialem Alexowi :) :) ale napewno kazdy zdazyl wylapac to co go interesowalo .

Leszek dal odpowiedz jednym , ja przy okazji drugim , temat napewno ciekawy .


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rzeczywiście zrobiła się kołomyja czuje się trochę winien bo ściągnąłem tamat trochę na inne tory, ale jak widać po szybkości odpowiedzi (prawie równej prędkości światła) temat napewno interesujący.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Przy tak obszernej tematyce związanej z akwarytyką morską jest czasami nie uniknione nie zachaczyc o jakiś poboczny temat nieraz nie związany z głównym, ja raczej cieszyłbym się ze jest to kulturalna polemika (bo takich tu ostatnio jak na lekarstwo)i związana z morszczyzną a że tematy się trochę rozeszły.........

@Swirlej@ ja bym się bardziej doszukiwał błędu w ustawieniu mieszacza.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.