Skocz do zawartości
snocho

[1125l] "Jak Feniks z popiołów" + [540l] zaplecze

Rekomendowane odpowiedzi

Super wycięty kawałek rafy.. I ta głębia.. Świetnie..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Michał jak zwykle kozak! :) powiedz proszę jak ma się zaplecze może kilka fotek ustrzelisz?

Na zapleczu posucha. Cały czas jeden zbiornik zajmuje refugium (podaję do niego odciek z reaktora). W jednym zbiorniku mam graciarnię: ze 30 kg żywej skały, którą wyjąłem z akwarium przy ostatniej zmianie aranżacji, jakieś ukwiały, trochę miękkich korali, kilka szczepek SPS. W szczepkowni tylko woda i trochę piachu, ale jak będę miał trochę spokoju to zacznę szczepić. Kwarantanna osuszona. Fotki strzelę, jak dorobię się tam czegoś ciekawego :)

Zastanawia mnie podejście rogatnic do tridacny


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajne te filterki, zeolit myślę że jak najbardziej dobry kierunek.

Baniak jak zawsze na 5+

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zeolit najlepiej jakby był potrząsany, co w takim filtrze bedzie raczej dość trudne. Ja bym ta trzecią kolumnę zasypał matrixem lub czymś podobnym.


aquarium14832.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajne te filterki, zeolit myślę że jak najbardziej dobry kierunek.

Baniak jak zawsze na 5+

Dzięki :)

Zeolit najlepiej jakby był potrząsany, co w takim filtrze bedzie raczej dość trudne. Ja bym ta trzecią kolumnę zasypał matrixem lub czymś podobnym.

Właśnie myślałem dokładnie tak samo - zeolitem trzeba potrząsać, więc odpada. Ale widziałem złoże zeolitowe (nie KZ-a) w dwóch zbiornikach, gdzie właściciele nimi wcale nie potrząsali. Stąd zastanawiam się czy nie spróbować.

Matrix na pewno odpada, będę wkładał do sumpa siporax. Jest jeszcze pomysł jak "obejść" potrząsanie. Raz na jakiś czas mógłbym puścić całość wody z pompy zasilającej tylko przez ten jeden filtr. Czy takie płukanie ma szansę zadziałać?

Dzisiaj miałem wolne, więc pierwsze dwa filterki są już w obiegu:

gallery_7670_3797_164597.jpg

gallery_7670_3797_140764.jpg

Czas najwyższy zamówić nowe szkło. Jestem w trakcie rysowania zbiornika i naszło mnie, żeby spełnić jedno z technicznych marzeń :)

gallery_7670_3797_16592.jpg

gallery_7670_3797_354.jpg

Mam tu na myśli cyrkulację "closed loop".

Zaciąg w dnie 2 x 40 mm spięte przed pompą w rurę 50 mm. 6 wylotów każdy o średnicy 25 mm. Zasilać miałaby to pompa Red Dragon I o wydajności 10 lub 14 m3/h (tu muszę zdecydować co zostawię na obieg, a co dam na closed loop'a). Przez te 8 dziur chciałbym dać na dno szybę 2 x 12 mm. Zrobienie i spięcie tego wszystkiego jest trochę upierdliwe i pracochłonne. Jak myślicie, czy warto?


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siema. Nie boisz się, że konstrukcja dna na tym ucierpi. Tzn. Nie bedzie mniej wytrzymała?

Oczywiście można dać jeszcze grubsze szkło ale po co to wszystko??? Warto??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Michał - zrobisz oczywiście jak uważasz ale jeśli mogę wyrazić swoją opinię jako posiadacza takiego rozwiązania w zbiorniku o w miarę sporych rozmiarach to jednym zdaniem skwituję to " wygląda bajerancko ale gra niewarta świeczki a problemów sporo."

pozdrawiam

Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siema. Nie boisz się, że konstrukcja dna na tym ucierpi. Tzn. Nie bedzie mniej wytrzymała?

Oczywiście można dać jeszcze grubsze szkło ale po co to wszystko??? Warto??

O wytrzymałość dna martwię się najmniej. Trzeba to po prostu dobrze zrobić, a dla świętego spokoju dać laminowaną szybę.

Michał - zrobisz oczywiście jak uważasz ale jeśli mogę wyrazić swoją opinię jako posiadacza takiego rozwiązania w zbiorniku o w miarę sporych rozmiarach to jednym zdaniem skwituję to " wygląda bajerancko ale gra niewarta świeczki a problemów sporo."

pozdrawiam

Paweł

Dzięki Pawle, że napisałeś. Ile to się naczytałem i nasłuchałem, że taka cyrkulacja jest świetna, ale nie miałem okazji przetestować (i chyba już nie będę miał). Jaką masz pompę i wyloty?


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto ale musiałbyś dać ocean motion albo zagadać z twistmanem zeby Tobie zrobil to bedzie kolejny produkt made in poland!

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to rozwiązanie @Jan Fitas będzie mało estetyczne, ciężko będzie ukryć wyloty w takich miejscach akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Michał - ja mam pompę AM DC zdaje się 5000l na rurach 32mm -i jak dla mnie stosunek zjadanego prądu do generowanego w ten sposób ruchu wody jest fatalny. Nie za bardzo jak jest zrobić sensownie pulsacyjne uderzenia wody itp. Dodatkowo strach to rozkręcać np do czyszczenia, zwiększone ryzyko nawet drobnego przecieku, który np w kominie rozwiązujesz po prostu poprzez zatrzymanie na chwilę obiegu, osuszenie komina i wymianę uszczelki a w dnie akwarium już tak prosto nie jest.

Edytowane przez Fox (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto ale musiałbyś dać ocean motion albo zagadać z twistmanem zeby Tobie zrobil to bedzie kolejny produkt made in poland!

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Jeśli się zdecyduje na closed loop'a to założę zawór ocean motions.

... może z mniejszą ilością 'dziur' w dnie :

5ee1ae8fc2e56ab5.jpg

9ecb8254325a91dd.jpg

Świetne. Estetyka i rozmach na najwyższym poziomie. Brawo, sama radość patrzeć na takie projekty.

Jednak zdecydowanie wolę dać więcej mniejszych wylotów i schować je za skałami.

Michał - ja mam pompę AM DC zdaje się 5000l na rurach 32mm -i jak dla mnie stosunek zjadanego prądu do generowanego w ten sposób ruchu wody jest fatalny. Nie za bardzo jak jest zrobić sensownie pulsacyjne uderzenia wody itp. Dodatkowo strach to rozkręcać np do czyszczenia, zwiększone ryzyko nawet drobnego przecieku, który np w kominie rozwiązujesz po prostu poprzez zatrzymanie na chwilę obiegu, osuszenie komina i wymianę uszczelki a w dnie akwarium już tak prosto nie jest.

I tego się najbardziej boję. Nie dokręcę zaworu i masakra gotowa.

Michał ma te same dylematy co ja,pompy cyrkulacyjne to najbrzydsze urządzenia w akwarium nie do ukrycia.

Pompy też mogą być fajne ;) To, że w akwarium z SPS muszą być pompy cyrkulacyjne da się zaakceptować. Kombinuję z closed loop'em, bo wszystkie pompy cyrkulacyjne mam na jednej (krótszej) szybie. Bardzo ciężko jest to tak ustawić, żeby prąd wody był w miarę równomierny. Ustawienie skał też nie pomaga. Przez środek zbiornika biegnie taki korytarz, w którym za cholerę nie mogę ruszyć wody. Closed loop poradziłby sobie z tym idealnie. Tylko aż tak zaufać oringom jest bardzo trudno. Może lepiej dać w miarę nisko "bezprzewodowe" MP60 i spokój.


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sprawie energii to sprawa jest taka ze pompy obiegowe jednak przygotowane sa do podnoszenia wody, przy closed loop mielą ją tylko bo podnoszenie żadne, sporo prądu sie marnuje, gdyby wziac lagunę lub jebao i przerobić komorę wirnika na wieksza i wirnik rowniez na większy to efektywność powinna wzrosnąć.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Ile razy widziałeś na forum ze closed loop komus puścił? Za oceanem jest to popularne rozwiazanie.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mp60 to fajna opcja imho - ewentualnie może zastanów się czy powrotu z sumpa nie zrobić tak jak np ma Debora - tj właśnie na tej przeciwległej ścianie w stosunku do komina.

To że ludzie co tydzień nie piszą o tym że im coś cieknie to nie znaczy że się nie zdarza i że jest to niemożliwe. Z akwarium tej wielkości awaryjnie w razie czego do wanny życia nie przetransportujesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe prawda, Snocho ma do tego jeszcze takie szczescie z lampami podwodnymi i rozszczelnionym baniakiem że u niego prawo Darwina działa do kwadratu.


dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super zbiorniczek, fajny wymiar, fajna aranżacja no i fajny sprzeciol, zazdroszczę :clap:


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo mnie korci, żeby spróbować, choć wiem, że to proszenie się o kłopoty.

O cieknących closed loop'ach nie słyszałem. Właściwie do wczoraj w ogóle nie słyszałem o closed loop'ach w Polsce (poza tym, który zrobił Ś.P. Skiba). Natomiast po wpisaniu na RC "leaking closed loop" trochę postów wyskakuje. Z drugiej strony jakość wykonania hydrauliki w większości amerykańskich zbiorników woła o pomstę do nieba.

Nie dalej jak 2 dni temu miałem wyciek na zaworze w AquaSferze. Nowiutki zawór z pudełka, wszystko dobrze skręcone. Nie chcę nawet myśleć jak wyglądałaby wymiana zaworu pod akwarium pełnym wody.

Pawle, największy kłopot jest z tym, że akwarium jest otwarte. Jeśli dam wyloty po przeciwnej stronie będę widział rurę. Pod kątownik jej nie schowam, za mało miejsca.

Super zbiorniczek, fajny wymiar, fajna aranżacja no i fajny sprzeciol, zazdroszczę :clap:

Dzięki :)


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie chcę nawet myśleć jak wyglądałaby wymiana zaworu pod akwarium pełnym wody.

akurat bardzo prosto, wyloty w akwarium nie mogą być wklejone tylko wcisniete w przeloty, jeżeli chcesz coś grzebać pod akwarium wystarczy ze w przeloty wsadzisz rury na teflon aby wystawały ponad taflę, ja tak robiłem u siebie.

4643172_IMG_1866.JPG

dno było z szyby 12mm dzielone na środku

Edytowane przez Coltrane (wyświetl historię edycji)

dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie da rady. Do wylotów nie dojdę rurą. Byłyby pod nawisami ze skał i korali. Bardziej zrobienie jakiegoś korka wciskanie na teflon.


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, fizyka się kłania - kawałek cienkiej reklamówki foliowej założone na spływ, drugi na wylot i woda sama uszczelnia. Sprawdzone na pojemnikach z płynami produkcyjnymi w pewnym duuuużym zakładzie produkującym płyny wyskokowe (w Lublinie) :) Nie podaję konkretó bo sanepid i te sprawy :)

W każdym razie - da się, ale ja bym robił taką "loop", ale od środka - wyloty i rurki zamaskowane skałami/piaskiem. pompa w kominie i śmiga. Tyle że komin duży - żeby woda nadążała.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę że w końcu co zaczęło rosnąć ;)

PozdrT


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.