Skocz do zawartości
godeusz

Dobór pompy obiegowej.

Rekomendowane odpowiedzi

Chcę powrócić do ciągle aktualnego a jednocześnie nie do końca przekopanego tematu –pompy obiegowe.

Dokonując zakupu pompy sugerujemy się jej parametrami: wydajnością, wysokością podnoszenia, poborem mocy, ceną, kulturą pracy pompy (wyciszenie), jakością wykonania, producentem, opinią użytkowników oraz wieloma jeszcze innymi.

Proponuję aby wziąć pod lupę dwa pierwsze z nich –wydajność i wysokość podnoszenia słupa cieczy.

Przykład. Pompa o wydajności np. 2000 litrów. Jest to wydajność którą osiąga pompa pompując słup cieczy na wysokość teoretycznie równą zero, czyli zaraz na wypływie.

Wraz ze wzrostem wysokości pompowania wydajność ta spada, jest to fakt oczywisty.

Nie jest jednak oczywistym fakt że nie spada ona jednakowo w innych porównywalnych pompach. Każda pompa ma swoją charakterystykę która wyraźnie pokazuje zależności wydajności od wysokości podnoszenia. Niestety nie każdy producent zaprząta sobie tym głowę aby taką charakterystykę umieścić w instrukcji.

Przy typowej wysokości szafki np. 0.85 m + wysokość akwarium np.0.55 m mamy wysokość pompowania h = 1.4 m. Jaka jest wydajność naszej pompy na tej wysokości ???

Trzeba ryzykować przy zakupie. Jeśli będzie podawać za dużo to ostatecznie można zrobić bocznik lub blokować zaworem na tłoczeniu. Jest to jednak ewidentna strata energii.

Jeśli jednak za mało to niestety czeka nas wymiana pompy i dalsza niewiadoma kiedy trafi się na właściwą.

Przykład bardziej konkretny. A. S. jako nieliczna na opakowaniach swoich pomp Maxi-Jet podaje charakterystyki. Za ich pomocą można stwierdzić że np. pompa M-.J. 1000 mimo że ma wyjściową wydajność1000 l/ godz. to na naszej wysokości 1,4 m podaje ok. 100 l/godz i tu mamy paradoks- pompą która dużo więcej będzie podawać na tę wysokość ( ok. 200 l/ godz). będzie ta o mniejszej wydajności początkowej (670 l/ godz.) pompa M-J 750. Posiada ona mniejszą moc czyli pobiera mniej energii oraz mniej kosztuje.

Propozycja dla uczestników forum aby podawali jaki typ pompy posiadają , na jaką wysokość tłoczą i jaką wydajność na tej wysokości osiągają ich pompy.

Można to określić szacunkowo a jeszcze lepiej empirycznie (kubek i stoper). Myślę że będzie to pomocne dla wielu z nas podczas podejmowaniu decyzji przy wyborze właściwej ekonomicznej pompy.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fajny projekt, jutro zmierzę ab up 2000


96448be75505dd17a64fb81e9a8d94c5u771a678.png

550 w obiegu

gg 3606492

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bedzie troche niescislosci bo podnoszenie nalezy mierzyc od lustra wody w sumpie. Kazdy po drodze stosuje rozna srednice rur ilosc kolanek i inny rodzaj wylotu np. lock line.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prezes ma tu całkowitą rację, należy mierzyć od lustra wody w sumpie. Co do kolanek to trzeba niestety to olać bo inaczej to się zakliklamy.

A tak prawdę mówiąc to byłem prawie pewny że prezes nie odpuści tematu o pompach i nie myliłem się . Prawie zawsze odzywa się w tej sprawie.

Pozdrawiam.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odświeżam temat widząc że wykonanie pomiarów z różnych zapewne przyczyn jest trudne do przeprowadzenia.

Spróbujmy zatem podejść do tematu od strony teoretycznej.

Proponuję zamieszczanie materiałów (np. linków) dotyczących charakterystyk popularnych pomp obiegowych .

Szczególna prośba do osób przebywających za granicą gdzie być może łatwiej dotrzeć do dokumentacji źródłowej producentów.

Liczę też na udział prezesa Grzegorza . Sądząc po zamieszczanych tekstach na forum jest bardzo dobrze zorientowany w tej dziedzinie i myślę że nie powiedział na ten temat jeszcze wszystkiego.

Sam dokopałem się do dość dobrego tematu pomp obiegowych Tunze –Silence gdzie oprócz wspomnianych charakterystyk podano również zależności pobieranej mocy od wysokości podnoszenia.

http://www.tunze.com/149.html?&L=6&C=PL&user_tunzeprod_pi1%5Bpredid%5D=-infoxunter051

Jeszcze jedno. Aktualnie nie jestem w posiadaniu ale wiem że niektórzy producenci zamieszczają charakterystyki na opakowaniach pomp.

Pozdrawiam.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie ... metodą kubka i stopera ... ~ 625l/h pompa AB 2000/1 podnoszenie na około 145 cm ... po drodze 2 kolanka ... pcv fi 20 mm


900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawa uwaga z tymi pompami NewJet. Pompa o blisko połowę mniejszym poborze energij jest w stanie dźwignąć wodę (według danych producenta) znacznie wyżej. Idąc dalej,... pompka pochłaniająca 7,5W będzie coś dmuchać na wysokości 1,5 a nawet 1,6 m, podczas gdy bliźniacza o poborze 13,8W nie przeskoczy poziomu 1,49m. To wygląda tak, jakby w jednej poszli na szybkość a w drugiej na siłę (może to jakaś pomyłka?). Zwykle w innych pompach jest proporcjonalnie. Większy pobór, większa siła, większa wydajność.

Jak zauważył Grzegorz, na to jak będzie pompa dmuchać u wylotu wpływa wiele czynników (ilość kolanek, załamań itd.) i nawet w przypadku tych samych pomp u różnych osób będą różne wyniki. Ja w doborze kierowałem się wykresem podanym przez producenta uwzględniającym stratę wydajności wynikającą z podnoszenia. Pamiętam wówczas, że jeden z forumowiczów napisał mi, że wydajność na wylocie powinna być około 7X większa od ilości wody w baniaku. Wówczas nie bardzo wiedziałem dlaczego tak jest, teraz widzę, że ta ilość pokrywa się (mniej więcej) z wydajnością odpieniacza (ilość wymieszanej wody i powietrza). Myślę także, że przerzucanie wody z góry na dół nie ma sensu, ale dobrze jest do sumpa dostarczać taką ilość wody, którą jest w stanie przerobić odpieniacz. Zastanawiam się jak mógłbym sprawdzić moją pompę i przypomniałem sobie jak kiedyś po wymianie wirnika postanowiłem włączyć ją w wiadrze. Niby to tylko OR3500, ale pomysł był marny bo pół wiadra wody było na suficie :D Na wysokości 1,5m niby traci sporo ale i tak bym pewnie nieźle nachlapał :D

Pozdrawiam


Start: 10.01.2016 r.

Akwarium: IM Fusion 30L, odpieniacz: Tunze 9004, lampa: Nanobox Quad, cyrkulacja: Vor-Tech MP10w, i trochę drobiazgów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Józef.

Niewielka tylko poprawka. W pierwszym zdaniu piszesz o pompach New-jet a chodziło o pompy Maxi-Jet.

Pozdrawiam.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, masz raję to moja pomyłka, miałem oczywiście na myśli pompy Maxi-Jet.

Pozdrawiam.


Start: 10.01.2016 r.

Akwarium: IM Fusion 30L, odpieniacz: Tunze 9004, lampa: Nanobox Quad, cyrkulacja: Vor-Tech MP10w, i trochę drobiazgów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompa obiegowa TunzeSilence (1073.020)

Wydajności: 2.400l/h

Zużycie energii: 30W wg danych ze strony, w instrukcji znalezionej w pudelku 15-34W

Wysokość słupa wody: 2m Napięcie/ Częstotliwość: 230V/50Hz (115V/60Hz)

Wymiary bez dyszy i przyssawek: 118 x 94 x 75mm.

W praktyce w moim przypadku:

Podnoszenie dokladnie 100cm ( calosc na wezu eheim 19/27 zakonczonym fajka)

Na mierniku: 28W

Wydajnosc 1350l/h

p.s. kto da wiecej? :rolleyes:


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pio7- zgłosiłeś deklarację pomiaru.

Jeśli wynikły jakieś problemy to podaj chociaż czy zadowala Cię jej podnoszenie oraz wydajność i na jaką wysokość u Ciebie pompuje.

Jest to dość popularna pompa i myślę że wielu to zainteresuje.

Pozdrawiam.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompa obiegowa TunzeSilence (1073.020) Wydajności: 2.400l/hZużycie energii: 30W wg danych ze strony, w instrukcji znalezionej w pudelku 15-34W Wysokość słupa wody: 2m Napięcie/ Częstotliwość: 230V/50Hz (115V/60Hz)Wymiary bez dyszy i przyssawek: 118 x 94 x 75mm.W praktyce w moim przypadku:Podnoszenie dokladnie 100cm ( calosc na wezu eheim 19/27 zakonczonym fajka)Na mierniku: 28WWydajnosc 1350l/hp.s. kto da wiecej? :rolleyes:

Ja mogę dać tylko mniej, według charakterystyki przepływ na wysokość 1,5 m to jakieś 750 l/h :o , trochę mało. Jestem poza domem, ale jutro z ciekawości zmierzę przepływ rzeczywisty.


Narodziny 29.05.2011 -- restart 20.08.2013:

akwarium - 100x65x53 sump - 80x40x40

odpieniacz - Deltec APF 600

oświetlenie - Maxspect Razor 160W

obieg - Tuzne Silence 1073.040

cyrkulacja: Tunze 6055, 6045, NanoWavebox

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyszperane w necie.Charakterystyki pomp A.S - NJ. oraz Eheim.

http://www.badis.com.pl/ W zakładce - pobierz. Kategorie- katalogi handlowe.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można to określić szacunkowo a jeszcze lepiej empirycznie (kubek i stoper). Myślę że będzie to pomocne dla wielu z nas podczas podejmowaniu decyzji przy wyborze właściwej ekonomicznej pompy.

Jaka jest procedura pomiarowa z kubkiem i stoperem? Nie bardzo mam pomysł, chętnie zmierzę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Weź jakiś wyskalowany pojemnik i zmierz czas napełnienia go, następnie dzielisz objętość w litrach przez czas w godzinach i voila!

Pozdrawiam Mateusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod wylot rurki którą woda wlewa się do akwarium podstawiamy pojemnik 1 litrowy.

Mierzymy czas stoperem aż napełni się wspomniany 1 litr.

Uzyskany wynik w sekundach dzielimy przez 1 godzinę czyli przez 3600 sekund.

Np. woda leciała 5 sek.

To 1 godzina czyli 3600 sek. Dzielimy przez czas wypływu 5 sek.

3600 : 5 = 720. Czyli wydajność naszej pompy na wysokości x wynosi 720 litrów/ godzinę.

Jeśli szybkość wypływu jest b. duża to stosujemy większe naczynie i przeliczamy.

Pozdrawiam.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Pompa obiegowa Tunze Silence (1073.020)

Wydajności: 2.400l/h

Podnoszenie: 145 cm

Wydajność 782 l/h

Czyli zgodnie z charakterystyką.


Narodziny 29.05.2011 -- restart 20.08.2013:

akwarium - 100x65x53 sump - 80x40x40

odpieniacz - Deltec APF 600

oświetlenie - Maxspect Razor 160W

obieg - Tuzne Silence 1073.040

cyrkulacja: Tunze 6055, 6045, NanoWavebox

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

Okazuje się już w przedbiegach że w pompach znanych marek parametry teoretyczne pokrywają się z pomiarami fizycznymi.

Wnioski nasuwają się same.

Pozdrawiam.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podpinając się pod temat mam pytanie, mianowicie w obecnym akwarium mam pompę obiegowa AMOR2500 i chciałbym ja wykorzystać w moim nowym akwarium ponad 500L w obiegu, czy ktoś używał może takie rozwiązania i jak to się sprawdziło.


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fajny temat, szkoda że nie ma innych popularnych pomp, AquaBee 2000, Aquamedic


akwarium 100x55x45; lampa Ati sunpower 6x39; obieg Tunze Silence 1073.020; cyrkulacja 2x6055, odpieniacz DYI BK160

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fajny temat, szkoda że nie ma innych popularnych pomp, AquaBee 2000, Aquamedic

Proszę bardzo – pompa AB-2000 ze zwykłym wirnikiem, wydajność deklarowana 2000l/h przy poziomie „O” i wysokość podnoszenia 160 cm.

Moc na tabliczce znamionowej 18 W (istnieją egzemplarze o mocy 15 W i tych samych pozostałych parametrach)

Na wysokości 130 cm wydajność wynosi ok.550-600 l/h a moc pobierana 13 W ( w egzemplarzu 15 watowym).

Pozdrawiam :welcome:


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę bardzo – pompa AB-2000 ze zwykłym wirnikiem, wydajność deklarowana 2000l/h przy poziomie „O” i wysokość podnoszenia 160 cm.

Moc na tabliczce znamionowej 18 W (istnieją egzemplarze o mocy 15 W i tych samych pozostałych parametrach)

Na wysokości 130 cm wydajność wynosi ok.550-600 l/h a moc pobierana 13 W ( w egzemplarzu 15 watowym).

Pozdrawiam :welcome:

Czy taka wydajność dla akwarium 250 litrów będzie wystarczająca ?

Czy lepiej jednak inną, mocniejszą pompę ?

Bo zużycie prądu bardzo ładne :) Myślę jeszcze o Silence 1073.020


akwarium 100x55x45; lampa Ati sunpower 6x39; obieg Tunze Silence 1073.020; cyrkulacja 2x6055, odpieniacz DYI BK160

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.